Galapagos - środek świata

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
16 dni9 860 + 1 450USD
Ostatnie wolne miejsca !!!

O wyprawie

Ekwador (Galapagos)

 • Spacer po kolonialnej starówce Quito (UNESCO)
 • Wycieczka na równik w Mitad del Mundo
 • PN Cotopaxi - jednen z najwyższych wulkanów świata
 • Turkusowa laguna Quilotoa
 • Kolorowy indiański targ w Saquisili
 • Baños - wilgotna dżungla i gorące źródła
 • Przejazd widokowym pociągiem przez Nariz del Diablo
 • Cuenca - kulturalna stolica Ekwadoru (UNESCO)
 • Wycieczki lądowe i morskie na archipelagu Wysp Galápagos (UNESCO) zwanymi Wyspami Żółwimi, w tym m.in. dwa całodniowe rejsy na jedne z najciekawszych wysp: wyspę Santa Fe i wyspę Izabela Obserwacje żółwi słoniowych w rezerwacie El Chato i Centrum Żółwi Słoniowych na wyspie Izabela
 • Podziwianie flory i fauny archipelagu. Zobaczymy m.in. lwy morskie, dzikie osły, dzikie koty, flamingi, albatrosy, głuptaki, endemiczne mewy, ostrygojady, endemiczne gołębie, zięby Darwina, iguany lądowe i morskie, czaple, kanarki, zięby, mewy białogłowe, a w przybrzeżnych wodach także manty i białe rekiny
 • Wędrówki między tunelami lawowymi, kraterami wygasłych wulkanów i przez wilgotny las endemiczny dla wysp Galapagos

Zapraszamy na równik! Czekają tu na nas wulkany pokryte wiecznym śniegiem, gorące źródła, kolorowe laguny, kolonialne Quito, barwne indiańskie targi, a przede wszystkim wyprawa na Pacyfik i niezapomniane rejsy wśród Wysp Żółwich, jak nazywany jest słynny archipelag Wysp Galápagos.

Indianie, wulkany i gorące źródła

Nazwa państwa Ekwador oznacza równik. To właśnie tu, w “środku świata” będziemy podziwiać różnorodne krajobrazy. Podejdziemy do granicy wiecznego śniegu na jednym z najwyższych wulkanów świata Cotopaxi i powędrujemy krawędzią kaldery Quilotoa wypełnionej turkusowymi wodami jeziora. W Banos, miasteczku położonym pomiędzy potężnymi wulkanami i wilgotną dżunglą, odpoczniemy w gorących źródłach. Przejedziemy pociągiem przez Nariz del Diablo (Nos diabła), z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na ostre granie i głębokie doliny.

Wyspy Galápagos

“Zaczarowane Wyspy”, zwane także Wyspami Żółwimi to sanktuarium dzikiej przyrody. Archipelag złożony jest 19 wysp oraz tysięcy wysepek i skał. Jest to jedno z najbardziej izolowanych miejsc na ziemi. Do stałego lądu jest stąd około 1000 kilometrów. Dla wysp nie było to jednak przekleństwem, a raczej błogosławieństwem, bo dzięki takiemu położeniu, z dala od cywilizacji wykształciło się specyficzne życie. Wyspy archipelagu zamieszkują m.in. lwy morskie, dzikie osły, dzikie koty, iguany lądowe i morskie, a w przybrzeżnych wodach manty i białe rekiny.
Galapagos jest także rajem dla ornitologów - żyje tu prawie osiemdziesiąt gatunków nie występujących nigdzie indziej na świecie ptaków (plus niewiele występujących). Chyba najbardziej charakterystyczne są niebieskonogie głuptaki, fregaty z czerwonymi gulami u szyi, pelikany, albatrosy i flamingi. Na archipelagu można również stanąć oko w oko z pingwinem, konkretnie - pingwinem równikowym.

Program

Dzień 1 Wylot do Ameryki Południowej

Przelot z Warszawy do Quito.

Dzień 2 Quito - spacer po kolonialnej starówce

Przylot do Quito i zwiedzanie miasta. Quito położone jest na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m., co czyni je drugą najwyżej położoną stolicą na świecie. Już hiszpańscy konkwistadorzy docenili strategiczne położenie miasta na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha. Strome ściany skalne po obu stronach doliny były naturalnymi, potężnymi murami obronnymi, a lodowiec Pichincha gwarantował dostatek wody. Ponadto teren był dobrze nasłoneczniony i osłonięty przed wiatrami. W krótkim czasie Quito stało się jedną z najwspanialszych metropolii hiszpańskich w Ameryce Południowej. Świadczy o tym świetnie zachowania kolonialna starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzień 3 Mitad del Mundo - środek świata

Wycieczka na północ Quito do Mitad del Mundo. Znajduje się tu trzydziestometrowy monument, który został postawiony w miejscu domniemanej lini równika. Jednakże w rzeczywistości cała zabudowa położona jest około 240 metrów na południe od równika. W miejscu tzw "prawdziwego równika" utworzono muzeum na wolnym powietrzu Intiñan Solar Museum. Tam też prezentowane są eksperymenty fizyczne obrazujące m.in. działanie siły Coriolisa (do naczynia wlewana jest woda, a wypuszczana wylewa się z różną skrętnością, w zależności od umiejscowienia zbiornika, na południe lub na północ od równika oraz na równiku).

Dzień 4 Park Narodowy Cotopaxi i chata Jose Ribas

Znad jeziora Limpiopungo w Parku Narodowym Cotopaxi rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na jeden z najwyższych wulkanów świata. Ten majestatyczny wierzchołek przez cały rok pokryty jest grubą warstwą śniegu. Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu położonego na wysokości 4600 m n.p.m. Naszym cele jest chata Jose Ribas położona na wysokości 4800 m n.p.m. - baza wypadowa dla wspinaczy z całego świata, którzy przybywają tu aby zdobyć wulkan Cotopaxi. Nasze podejście do chaty nie jest długie (ok. 1,5 h) ale w związku z wysokością dość męczące. Niezwykłe widoki, które podziwiamy po drodze z nawiązką wynagradzają ten trud.

Dzień 5 Turkusowa laguna Quilotoa

Powędrujemy wzdłuż krawędzi kaldery wulkanicznej wypełnionej turkusowymi wodami laguny Quilotoa. Nasza trasa wiedzie wokół jeziora o średnicy około 3 km na wysokościach 3600-3900 m n.p.m. Będziemy podziwiać widoki na zielone lustro wody i strzeliste wzniesienia, tworzące niegdyś wulkaniczny stożek, a z drugiej strony rozciągać się będą przestronne doliny, pasące się na łąkach zwierzęta oraz porozrzucane tu i ówdzie indiańskie wioski. Po dordze jest spora szansa na spotkania z lamami i kozicami.

Dzień 6 Indiański targ w Saquisili

Wizyta na porannym targu w Saquisili. Zwyczajowo na targu nie używa się pieniędzy, zwierzę wymienia się na zwierzę. Ale już owoce i warzywa kupuje się normalnie. Spotkamy miejscowych w tradycyjnych kolorwych strojach noszących kapelusze z ptasim piórem u boku i wtopimy się w gwarny tłum indian przybywających z okolicznych wiosek na cotygodniowe targowisko. Przejazd do Baños.

Dzień 7 Baños - gorące źródła i dżungla

Miasteczko Baños leży pomiędzy majestatycznymi wulkanami a wilgotnym lasem tropikalnym. Nazwę bierze od wód termalnych, których jest tu bez liku. Po trudach podróży odpoczniemy w gorących źródłach. Dla chętnych jest tu wiele dodatkowych atrakcji: zjazd rowerem do dżunglii, wycieczka rowerowa lub konna po zboczach aktywnego wulkanu Tungurahua, rafting, canyoning, wycieczka do dżungli i in.

Dzień 8 Przejazd widokowym pociągiem przez Nariz del Diablo

Kiedyś ta trasa kolejowa o długości 400 km była dumą inżynierii Ekwadoru. Pociąg wspinał się na wysokość 3600 m n.p.m. Obecnie udostępniona jest tylko najciekawsza część trasy zwana Nariz del Diablo, czyli „diabli nos”. Wszystko dlatego, że jadący torami pociąg raz zjeżdża gwałtownie w dół aby zaraz potem wtaczać się pod stromą górę. Trasa wiedzie wąskimi półkami wykutymi w skale wijąc się serpentynami ponad przepaściami i przekraczając wysokie przełęcze. Z okien (lub z dachu!) pociągu można podziwiać widoki na malownicze góry i doliny rzeczne. Przejazd do Cuenca.

Dzień 9 Cuenca - kulturalna stolica Ekwadoru (UNESCO)

Cuenca to trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru, często nazywane „stolicą kulturalną Ekwadoru” lub „Atenami Ekwadoru”. Miasto stanowi kolebkę literatury, malarstwa, poezji, także miejsce międzynarodowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Słynie przede wszystkim z licznych kościołów kolonialnych o ogromnej wartości artystycznej i historycznej (starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Przejazd do Guayaquil.

Dzień 10 Galapagos

Przelot z Guayaquil na archipelag wysp Galapagos, na lotnisko Baltra na wyspie Santa Cruz. Zakwaterowanie w hotelu. Wizyta w rezerwacie El Chato, gdzie będziemy obserwować gigantyczne żółwie słoniowe w ich naturalnym środowisku. Udamy się także na wędrówkę po interiorze - w góry i do tuneli lawowych. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 Galapagos: Wyspa Santa Fe

Wyruszymy w rejs łodzią na wyspę Santa Fe. Podczas rejsu będziemy mogli obserwować wylegujące się na plaży lwy morski i liczne kolonie pelikanów. Ciche zatoki wyspy Santa Fe to także idealne miejsce lęgowe fregat, głuptaków maskowych czy burzyków szarych. Na wyspie zobaczymy endemiczny las gigantycznych kaktusów. Będzie też okazja do nurkowania z maską i oglądania pięknej rafy koralowej. Odpoczynek na Playa Escondida, gdzie turkusowe wody oceanu kontrastują z białym piaskiem i czarnymi wulkanicznymi skałami, na których lubią wygrzewać się iguany. Powrót do hotelu.

Dzień 12 Galapagos: Wyspa Isabela

Całodniowy rejs na wyspę Isabela. Jest to największa wyspa archipelagu nazwana na cześć hiszpańskiej królowej. Odwiedzimy centrum żółwi słoniowych, jednego z największych gatunków żółwi na świecie. Podczas wizyty zobaczymy osobniki w różnym wieku i zdobędziemy wiele ciekawych informacji na temat ich zachowania. Pracownicy centrum opowiedzą nam także o działaniach parku narodowego na Galapaos, które mają na celu ochronę przed wyginięciem tego endemicznego dla wysp gatunku żółwi. Następnie odwiedzimy malowniczą lagunę z licznymi koloniami flamingów. Na koniec dotrzemy nad zatokę Concha Perla. W jej krystalicznie czystych wodach zobaczymy wiele gatunków ryb, żółwie morskie i pingwiny.

Dzień 13 Galapagos: Wyspa Santa Cruz

Po śniadaniu odwiedzimy zatokę La Loberia, gdzie w przezroczystych wodach oceanu można się kąpać pośród lwów morskich. Następnie udamy się do Punta Estrada – spacer na punkt widokowy, z którego będziemy mogli obserwować białe rekiny. Udamy się na plażę Alemana i Playa de Los Perros, gdzie żyją endemiczne dla wysp Galapagos legwany (iguany) morskie oraz liczne kolonie czerwonych krabów. W drodze powrotnej wykąpiemy się w krystalicznie czystej lagunie Las Grietas.

Dzień 14 Galapagos

Na pożegnanie z wyspami Galapagos udamy się wędrówkę do bliźniaczych kraterów Los Gemelos. Mieszczą się one w najwyższej części wyspy Santa Cruz, skąd rozpościerają się piękne widoki na ocean. Kratery to ciekawe formacje geologiczne porośnięte wilgotnym lasem endemicznym dla wysp Galapagos. Przelot z Galapagos do Quito.

Dzień 15-16 Powrót do Polski

Przelot z Quito do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze: Warszawa-Quito-Warszawa oraz przeloty wewnętrzne: Guayaquil-Wyspy Galapagos-Quito
 • Transport na miejscu: autobusy, minibusy, pociąg, taksówki
 • Wycieczki lądowe i morskie na Wyspach Galapagos z lokalnymi przewodnikami
 • Zakwaterowanie: w hotelach klasy turystycznej
 • Wyżywienie: śniadania i lunche podczas pobytu na wyspach Galapagos
 • Wyposażenie do snorkellingu w czasie wycieczek na Galapagos
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia: na miejscu (ok. 250 USD)
 • Biletu wstępu do PN Galapagos i karty turystycznej (ok. 125 USD)

Liczba uczestników: 8 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4000 PLN

Pierwsza część ceny: 9860 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1450 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Galapagos - środek świata pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA POŁUDNIOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.