Galapagos - środek świata

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Ekwador (Galapagos)

 • Spacer po kolonialnej starówce Quito (UNESCO)
 • Wycieczka na równik w Mitad del Mundo
 • Kolorowy indiański targ w Otavalo
 • PN Cotopaxi - jednen z najwyższych wulkanów świata
 • Turkusowa laguna Quilotoa
 • Kolorowy indiański targ w Saquisili
 • Baños - wilgotna dżungla i gorące źródła
 • Przejazd widokowym pociągiem przez Nariz del Diablo
 • Cuenca - kulturalna stolica Ekwadoru (UNESCO)
 • Wycieczki lądowe i morskie na archipelagu Wysp Galápagos (UNESCO) zwanymi Wyspami Żółwimi, w tym m.in. dwa całodniowe rejsy na jedne z najciekawszych wysp: wyspę Santa Fe i wyspę Izabela Obserwacje żółwi słoniowych w rezerwacie El Chato i Centrum Żółwi Słoniowych na wyspie Izabela
 • Podziwianie flory i fauny archipelagu. Zobaczymy m.in. lwy morskie, dzikie osły, dzikie koty, flamingi, albatrosy, głuptaki, endemiczne mewy, ostrygojady, endemiczne gołębie, zięby Darwina, iguany lądowe i morskie, czaple, kanarki, zięby, mewy białogłowe, a w przybrzeżnych wodach także manty i białe rekiny
 • Wędrówki między tunelami lawowymi, kraterami wygasłych wulkanów i przez wilgotny las endemiczny dla wysp Galapagos

Zapraszamy na równik! Czekają tu na nas wulkany pokryte wiecznym śniegiem, gorące źródła, kolorowe laguny, kolonialne Quito, barwne indiańskie targi, a przede wszystkim wyprawa na Pacyfik i niezapomniane rejsy wśród Wysp Żółwich, jak nazywany jest słynny archipelag Wysp Galápagos.

Indianie, wulkany i gorące źródła

Nazwa państwa Ekwador oznacza równik. To właśnie tu, w “środku świata” będziemy podziwiać różnorodne krajobrazy. Podejdziemy do granicy wiecznego śniegu na jednym z najwyższych wulkanów świata Cotopaxi i powędrujemy krawędzią kaldery Quilotoa wypełnionej turkusowymi wodami jeziora. W Banos, miasteczku położonym pomiędzy potężnymi wulkanami i wilgotną dżunglą, odpoczniemy w gorących źródłach. Przejedziemy pociągiem przez Nariz del Diablo (Nos diabła), z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na ostre granie i głębokie doliny.

Wyspy Galápagos

“Zaczarowane Wyspy”, zwane także Wyspami Żółwimi to sanktuarium dzikiej przyrody. Archipelag złożony jest 19 wysp oraz tysięcy wysepek i skał. Jest to jedno z najbardziej izolowanych miejsc na ziemi. Do stałego lądu jest stąd około 1000 kilometrów. Dla wysp nie było to jednak przekleństwem, a raczej błogosławieństwem, bo dzięki takiemu położeniu, z dala od cywilizacji wykształciło się specyficzne życie. Wyspy archipelagu zamieszkują m.in. lwy morskie, dzikie osły, dzikie koty, iguany lądowe i morskie, a w przybrzeżnych wodach manty i białe rekiny.
Galapagos jest także rajem dla ornitologów - żyje tu prawie osiemdziesiąt gatunków nie występujących nigdzie indziej na świecie ptaków (plus niewiele występujących). Chyba najbardziej charakterystyczne są niebieskonogie głuptaki, fregaty z czerwonymi gulami u szyi, pelikany, albatrosy i flamingi. Na archipelagu można również stanąć oko w oko z pingwinem, konkretnie - pingwinem równikowym.

Program

Dzień 1 Wylot do Ameryki Południowej

Przelot z Warszawy do Guayaquil

Dzień 2 Galapagos: wyspa Santa Cruz

Przelot z Guayaquil na archipelag wysp Galapagos na lotnisko na wyspie Baltra. Następnie przepłyniecie  na wyspę Santa Cruz i przejazd do Puerto Ayora - największego miasta na całym archipelagu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiad. Popołudniu wycieczka „Tour de Bahia” – rejs do najciekawszych miejsc na południowym wybrzeżu wyspy Santa Cruz: Lobería, Playa de los Perros, Las Grietas, Canal del Amor, Bahía Franklin. Zobaczymy malownicze skały poprzecinane kanałami, lagunę, z której pozyskiwana jest sól oraz liczne endemiczne gatunki roślin. Podczas snorkellingu będziemy wypatrywać rekinów „tintoreras”, różnych gatunków mant oraz lwów morskich. Będziemy mogli obserwować miejsca, gdzie składają jaja iguany morskie oraz podziwiać jedyne w swoim rodzaju głuptaki niebieskonogie.

Dzień 3 Galapagos: wyspa Daphen

Całodzienna wycieczka na wyspę Daphen. Przejazd do kanału Itabaca, skąd rozpoczyna się rejs. Przepłynięcie wokół skalnej wysepki, na której można obserwować liczne gatunki ptaków: głuptaki niebieskonogie i galapagoskie, fregaty, pelikany, mewy, jaskółki. W trakcie wycieczki będą 2 snorkellingi: przy wyspie Daphen, gdzie można zobaczyć różne gatunki mant, rekiny „tintoreras” i galapagoskie, a czasami nawet młode rekiny młoty oraz w Piedra  Ahogada, gdzie można podziwiać lwy morskie, delfiny, rozgwiazdy, rozmaite ryby tropikalne oraz żółwie morskie. Następnie dopłyniemy do zatoki Bahia Borrero z pięknym drobnym piaskiem, w którym żółwie morskie zakopują swoje jaja w okresie rozrodczym, a na którym lubią wygrzewać się iguany morskie. Na koniec chętni będą mogli spróbować swoich sił w wędkarstwie – łowi się tu m.in. dorsze, mieczniki, marliny.

Dzień 4 Galapagos: wyspa Isabela

Poranne wypłynięcie na wyspę Isabela. Jest to największa wyspa archipelagu Galapagos, nazwana na cześć hiszpańskiej królowej, na której znajduje się 5 aktywnych wulkanów: Wolf (najwyższy – 1645m), Sierra Negra (druga największa kaldera na świecie), Cerro Azul, Darwin i Alcedo (tu żyją największe żółwie na wyspie). Wybierzemy się do centrum hodowli żółwi, gdzie można zobaczyć 5 różnych gatunków żółwi lądowych w różnym wieku, które są wprowadzane do naturalnego środowiska. Następnie przespacerujemy się kładkami nad malowniczą laguną (Complejo de Humedales), przy odrobinie szczęścia można zobaczyć flamingi (najłatwiej zobaczyć je wczesnym rankiem lub tuż przed zmierzchem). Po obiedzie czas wolny na spacery i plażowanie. Polecany ciekawy szlak do El Muro de las Lagrimas, na którym znajdują się rozmaite laguny, grota, punkt widokowy. Na trasie można podziwiać lokalny gatunek kaktusów i endemiczne drzewa „manzanillo” oraz liczne iguany morskie, często można obserwować lwy morskie wylegujące się na brzegu lub pływające przy brzegu, a czasami udaje się spotkać żółwia słoniowego. Można tez przespacerować się nad zatokę Concha Perla, gdzie miłośnicy snorkellingu mogą wypatrywać wielu gatunków ryb i żółwi morskich.

Dzień 5 Galapagos: wyspa Isabela

Wycieczka do Los Tuneles jest jedną z najciekawszych wycieczek na Galapagos. Łączy w sobie rejs, snorkelling i spacer po wysepce,  pozwalając na obserwację wielu gatunków ptaków i zwierząt z różnych perspektyw. Pływając będziemy mogli wypatrywać różnych gatunków mant, rozmaitych kolorowych tropikalnych ryb, koników morskich, żółwii morskich, rekinów „tintoreras” i pingwinów. Podczas spaceru będzie można obserwować głuptaki niebieskonogie. W okresie godowym można zobaczyć samce tańczące w celu zaimponowania samicy, a w trakcie wysiadywania jaj można oglądać jak samce na zmianę z samicami pełnią „dyżury” w gnieździe, z którego nic nie jest ich w stanie wygonić (stąd nazwano jest głuptakami, bo nie odlatują z gniazda, nawet jeśli mają stracić życie).

Dzień 6 Galapagos: wyspa Santa Cruz

Wcześnie rano wyjazd do rezerwatu El Chato – perełki Galapagos, która skrywa 2 wyjątkowe atrakcje: tunele lawowe i gigantyczne żółwie słoniowe!  Jest to miejsce, w którym można podziwiać majestatyczne żółwie słoniowe w ich naturalnym środowisku: podczas spacerów po łąkach, posiłku, kąpieli, odpoczynku. W rezerwacie będzie tu można też spróbować galapagoskiej kawy oraz herbaty z trawy cytrynowej. Następnie przejazd do Los Gemelos – bliźniaczych zapadlin lawowych, które znajdują się w punkcie „hot spot”, czyli tzw. plamie gorąca na granicy płyt tektonicznych. Podczas spaceru wokół zapadlin można zobaczyć endemiczne drzewa „scalecias”. Przejazd na lotnisko na wyspie Baltra i wylot do Quito.

Dzień 7 Quito - spacer po kolonialnej starówce (UNESCO)

Zwiedzanie miasta. Quito położone jest na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m., co czyni je drugą najwyżej położoną stolicą na świecie. Już hiszpańscy konkwistadorzy docenili strategiczne położenie miasta na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha. Strome ściany skalne po obu stronach doliny były naturalnymi, potężnymi murami obronnymi, a lodowiec Pichincha gwarantował dostatek wody. Ponadto teren był dobrze nasłoneczniony i osłonięty przed wiatrami. W krótkim czasie Quito stało się jedną z najwspanialszych metropolii hiszpańskich w Ameryce Południowej. Świadczy o tym świetnie zachowania kolonialna starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzień 8 Mitad del Mundo i targ w Otavalo

Wycieczka na północ Quito do Mitad del Mundo. Znajduje się tu trzydziestometrowy monument, który został postawiony w miejscu domniemanej lini równika. Jednakże w rzeczywistości cała zabudowa położona jest około 240 metrów na południe od równika. W miejscu tzw "prawdziwego równika" utworzono muzeum na wolnym powietrzu Intiñan Solar Museum. Tam też prezentowane są eksperymenty fizyczne obrazujące m.in. działanie siły Coriolisa (do naczynia wlewana jest woda, a wypuszczana wylewa się z różną skrętnością, w zależności od umiejscowienia zbiornika, na południe lub na północ od równika oraz na równiku).

Wizyta na targu w Otavalo. Zwyczajowo na targu nie używa się pieniędzy, zwierzę wymienia się na zwierzę. Ale już owoce i warzywa kupuje się normalnie. Spotkamy miejscowych w tradycyjnych kolorwych strojach noszących kapelusze z ptasim piórem u boku i wtopimy się w gwarny tłum indian przybywających z okolicznych wiosek.

Dzień 9 Park Narodowy Cotopaxi i chata Jose Ribas

Znad jeziora Limpiopungo w Parku Narodowym Cotopaxi rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na jeden z najwyższych wulkanów świata. Ten majestatyczny wierzchołek przez cały rok pokryty jest grubą warstwą śniegu. Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu położonego na wysokości 4600 m n.p.m. Naszym cele jest chata Jose Ribas położona na wysokości 4800 m n.p.m. - baza wypadowa dla wspinaczy z całego świata, którzy przybywają tu aby zdobyć wulkan Cotopaxi. Nasze podejście do chaty nie jest długie (ok. 1,5 h) ale w związku z wysokością dość męczące. Niezwykłe widoki, które podziwiamy po drodze z nawiązką wynagradzają ten trud.

Dzień 10 Turkusowa laguna Quilotoa

Powędrujemy wzdłuż krawędzi kaldery wulkanicznej wypełnionej turkusowymi wodami laguny Quilotoa. Nasza trasa wiedzie wokół jeziora o średnicy około 3 km na wysokościach 3600-3900 m n.p.m. Będziemy podziwiać widoki na zielone lustro wody i strzeliste wzniesienia, tworzące niegdyś wulkaniczny stożek, a z drugiej strony rozciągać się będą przestronne doliny, pasące się na łąkach zwierzęta oraz porozrzucane tu i ówdzie indiańskie wioski. Po dordze jest spora szansa na spotkania z lamami i kozicami.

Dzień 11-12 Baños - gorące źródła i dżungla

Miasteczko Baños leży pomiędzy majestatycznymi wulkanami a wilgotnym lasem tropikalnym. Nazwę bierze od wód termalnych, których jest tu bez liku. Po trudach podróży odpoczniemy w gorących źródłach. Dla chętnych jest tu wiele dodatkowych atrakcji: zjazd rowerem do dżunglii, wycieczka rowerowa lub konna po zboczach aktywnego wulkanu Tungurahua, rafting, canyoning, wycieczka do dżungli i in.

Dzień 13 Przejazd widokowym pociągiem przez Nariz del Diablo

Kiedyś ta trasa kolejowa o długości 400 km była dumą inżynierii Ekwadoru. Pociąg wspinał się na wysokość 3600 m n.p.m. Obecnie udostępniona jest tylko najciekawsza część trasy zwana Nariz del Diablo, czyli „diabli nos”. Wszystko dlatego, że jadący torami pociąg raz zjeżdża gwałtownie w dół aby zaraz potem wtaczać się pod stromą górę. Trasa wiedzie wąskimi półkami wykutymi w skale wijąc się serpentynami ponad przepaściami i przekraczając wysokie przełęcze. Z okien (lub z dachu!) pociągu można podziwiać widoki na malownicze góry i doliny rzeczne. Przejazd do Cuenca.

Dzień 14 Cuenca - kulturalna stolica Ekwadoru (UNESCO)

Cuenca to trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru, często nazywane „stolicą kulturalną Ekwadoru” lub „Atenami Ekwadoru”. Miasto stanowi kolebkę literatury, malarstwa, poezji, także miejsce międzynarodowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Słynie przede wszystkim z licznych kościołów kolonialnych o ogromnej wartości artystycznej i historycznej (starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Przejazd do Guayaquil.

Dzień 15-16 Powrót do Polski

Przelot z Guayaquil do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu: autobusy, minibusy, pociąg, taksówki
 • Wycieczki lądowe i morskie na Wyspach Galapagos z lokalnymi przewodnikami
 • Zakwaterowanie: w hotelach klasy turystycznej
 • Wyżywienie: śniadania i lunche podczas pobytu na wyspach Galapagos
 • Wyposażenie do snorkellingu w czasie wycieczek na Galapagos
 • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych*: Warszawa-Guayaquil-Warszawa oraz przeloty wewnętrzne: Guayaquil-Wyspy Galapagos-Quito ok. 9000 PLN
 • Wyżywienia: na miejscu (ok. 250 USD)
 • Biletu wstępu do PN Galapagos i karty turystycznej (ok. 130 USD)
 • Dodatkowych atrakcji fakultatywnych
 • i innych wydatków własnych

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Dopłatę w należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Uwaga: część ceny wyjazdu wyrażona w walucie: 1000 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt, 650 USD należy przekazać przewodnikowi na pokrycie części wydatków na miejscu.

* Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Galapagos - środek świata pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA POŁUDNIOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.