Etna i Wyspy liparyjskie, Magiczna Sycylia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
15 dni8 200

O wyprawie

Etna i Wyspy liparyjskie, Magiczna Sycylia

 • Piesze wędrówki ze wspaniałymi widokami na wulkaniczny krajobraz Wysp Liparyjskich
 • Wyśmienita włoska kuchnia i regionalne przysmaki
 • Obserwacje erupcji wulkanu Stromboli
 • Wędrówka u szczytu Etny - największego wulkanu Europy
 • Wędrówki po ostatnich, dzikich wybrzeżach i klifach Sycylii
 • Starożytne świątynie i urokliwe miasteczka
 • Palermo: tygiel kultur
 • Dzień na maleńkiej, urokliwej wyspie położonej na zachód od Sycylii: Levanzo
 • Kulinarne smakołyki zachodniej Sycylii (nie tylko kuskus i wino Marsala)

Rozpoczęcie wiosny jak w marzeniach! Gdy u nas już zimno, wybieramy się na słoneczne wędrówki do krainy w prawdziwie kolorowych barwach. Podobno najładniejszą jesień można znaleźć na południu Europy. Kilkugodzinne wędrówki poprowadzą nas do licznych punktów widokowych na Wyspach Liparyskich i w rejonie zachodniej Sycylii. Będziemy pokonywać kilkugodzinne trasy, z chwilą relaksu np. przy tradycyjnej pasta alla norma lub kieliszku malvesii z Lípari, albo po prostu na dziko w plenerze. Każdy znajdzie dla siebie niezapomniany widok, którym będzie mógł nasycić oczy w ciszy i spokoju. Zatrzymamy się także przy klejnotach lokalnej architektury, spędzimy trochę czasu w prawdziwie południowowłoskich miasteczkach i wioskach. Unikniemy pośpiechu, zyskamy spokój i prawdziwy wypoczynek.

Wyspy Liparyjskie

Nieopodal wybrzeża Sycylii z błękitnych wód Morza Śródziemnego wynurza się siedem maleńkich bazaltowych wysp. Wyspy Liparyjskie (inaczej: Wyspy Eolskie), dzięki niepowtarzalnym krajobrazom, a przede wszystkim ich wulkanicznemu pochodzeniu, od niedawna znajdują się na liście UNESCO. Ślady aktywności wulkanicznej znajdziemy na każdej wyspie i prawie na każdym kroku. Dwie wyspy udowadniają nam aktywność wulkaniczną w niesamowity sposób: Stromboli, przez swoje regularne erupcje (co mniej więcej 20 minut) i Vulcano poprzez fumarole. Na Eolach panuje łagodniejszy klimat niż w innych częściach Sycylii. Z powodu izolacji w środku Morza Śródziemnego (na archipelagu nie ma żadnego lotniska) do dziś każda z wysp zachowała swoją własną tożsamość. Najpierw poznamy wyspę Lípari, gdzie będziemy spędzimy 5 nocy w przytulnym pensjonacie pośrodku labiryntu wąskich uliczek portowej starówki. Geologicznie, botanicznie i panoramicznie, bardzo ciekawymi lecz zapomnianymi ścieżkami osiągniemy największy szczyt. Miasteczko Lípari jest jedynym miastem na wyspach i stanowi wygodną bazę do odkrywania wyspy Lípari oraz sąsiednich wysp, do których dotrzemy promami i wodolotami. Wędrując wokół wyspy Vulcano, pokochamy lub znienawidzimy zapach siarki. Wyspa Stromboli zachwyci nas swoją mistyką – i to nie tylko pasjonatów wulkanów. Jednym co łączy wszystkie wyspy – szczególnie poza głównym, letnim sezonem - panuje tutaj błoga cisza i spokój. Żadna z wysp Liparyjskich nie została zmieniona przez turystykę masową – zapewne także poprzez brak lotnisk i szerokich piaszczystych plaż. Do prawdziwej, dzikiej przyrody, najczęściej  można dotrzeć tylko starymi ścieżkami, które kiedyś służyły skromnym rolnikom i rybakom. Dziś ścieżki te zostały zapomniane nawet przez mieszkańców. Dopiero teraz powoli przybywa tu wędrowców z całego świata, odkrywających stare ścieżki zupełnie od nowa, dla siebie. Obecnie można tu chodzić całymi dniami nie spotykając żadnych turystów.

Wschodnia Sycylia

„Bóg nie wybrałby Palestyny, gdyby zobaczył me królestwo Sycylii” powiedział Fryderyk II Hohenstaufen. Od jego rządów minęły wieki, ale piękno wyspy przetrwało. Także Goethe napisał w liście do matki, że „kraj jest nieopisanie piękny”. Grecy, Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, niemieccy Hohenstaufowie, hiszpańscy Aragończycy i wiele innych (a właściwie to każdy, kto kiedyś pływał po Morzu Śródziemnym) choć raz panował na Sycylii. Oni wszycy wywarli wpływ na dzisiejszą kulturę wyspy. Przez mozaikę kultur i różnorodnych krajobrazów, największa wyspa Morza Śródziemnego jest na tyle różnorodna i ciekawa, że dla wielu to jest raczej „kontynent” niż wyspa. Są tu ruiny starożytnych świątyń, średniowieczne zamki, senne miasteczka przytulone do górskich zboczy i mnóstwo okazałych kościołów. Po powrocie z Wysp Liparyskich na „kontynent sycylijski” spędzimy jeszcze dwie noce w okolicach Taorminy, na wschodnich wybrzeżach Sycylii. Taormina, słynna z efektownie położonego na skalnych stokach Monte Tauro teatr grecki, jest znanym kurortem już od XIX wieku. Wtedy przyjeżdżali tutaj na zimowy wypoczynek arystokraci i artyści. My będziemy tu wędrowali od samego morza przez miasto i średniowieczną wioskę Castelmola nad Taorminą, aż do szczytu Monte Venere, skąd rozciągnie się z wysokosci niemal 900m widok na Etnę i pasmo Peloritani.

Zachodnia Sycylia

Sycylia, to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona dokładnie w jego środku. Różni się bardzo od reszty Włoch, ponieważ historie wyspy kształtowali najeźdźcy z każdej strony Morza Śródziemnego – Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Hiszpanie. Arabscy Saracenowie skolonizowali przede wszystkim zachodnią Sycylię, która zdecydowanie, przez to, różni się od pozostałych części wyspy. Bliskość Tunezji i wpływ kultury północnej Afryki czuć tu niemal na każdym kroku, a szczególnie w miastach portowych takich jak Marsala i Trápani. Odmienna od reszty Sycylii jest również kuchnia: tutaj poza capuccino, pije się przede wszystkim kawę „po arabsku”, obok spaghetti, obecny i bardziej powszechny jest kuskus i sałatka ze świeżej pomarańczy. A na deser popularniejsze niż tiramisu jest pieczywo z migdałów. Znane z tej części Sycylii jest także wino deserowe Marsala.

Wędrówki pośród kultury i przyrody

Zachodnia Sycylia dla wielu osób ma w sobie coś mistycznego, a nawet magicznego. Może to zasługa jej położenia geograficznego na „pograniczach kultury” pomiędzy Europą, a Afryką Północną. A może jednak piękne przyrodnicze położenie kilku głównych zabytków, takich jak starożytny Selinunt lub miasteczko Erice, gdzie znajduje się świątynia starożytnej bogini miłości – Wenus. Erice jest położone na wysokiej skale nad morzem, gdzie szczególnie w zimie panuje mistyczna mgła, która, niczym płaszcz, okrywa stare kamienice w tajemniczym świetle.

W tej części Sycylii, w prowincji Trápani, znajdują się ostatnie nietknięte przez człowieka odcinki dzikiego wybrzeża Sycylii. Jest to idealny teren do urozmaiconych wędrówek po panoramicznych trasach. Ukryte zatoczki, piękne plaże, morze w każdym odcieniu turkusu, jaskinie, mnóstwo pięknych łąk, wapienne skały – to wszystko zachwyci nas podczas naszych spacerów.

Wędrujemy prawie codziennie. Z reguły są to trasy półdniowe, przez co zostaje jeszcze czas na zwiedzanie miast i zabytków, takich jak Palermo, Segesta i Selinunt. Nie chodzimy po wymagających szlakach górskich, chodzi nam o obcowanie z przyrodą w spokojnym tempie. Wymagana będzie jednak podstawowa sprawność poruszania się po ścieżkach, które odcinkami mają charakter górskiego szlaku.

Jeśli uważasz, że już bardzo dobrze znasz Włochy, to odwiedź Sycylię, a zobaczysz coś zupełnie innego. Wyspa ta kumuluje bowiem wszystkie włoskie zalety i wady, co daje ciekawą mieszankę doznań i pozostaje w głowach na długi czas.

Program

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Katanii

Przelot z Warszawy do Katanii i transfer do hotelu na stoku Etny, w Fiumefreddo di Sicilia.

Dzień 2 Księżycowy krajobraz pod szczytem Etny

Dziś wybierzemy się na wędrówkę tam, gdzie ziemia pokryta jest zastygłą lawą i pyłem wulkanicznym. Etna jest najwyższym i największym czynnym wulkanem na terenie Europy liczącym 3357 metrów wysokości. Najpierw busem dotrzemy do wysokosci ok. 1800 m n.p.m. do punktu wyjścia na wedrówkę w okolicy Etna Sud lub Piano Provenzana (zależnie od pory roku i pogody). W jej trakcie będziemy mieli widoki na pobliski szczyt Etny. Przejdziemy względnie łatwym szlakiem po zastyglej lawie i pyle wulkanicznym. Nocleg w okolicy  Fiumefreddo di Sicilia .

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 8 km

Dzień 3 Powitanie na Lipari

Rano czas wolny w Katanii i wyjazd do portu w Milazzo, skąd ruszamy wodolotem (1 godzina) na wyspę Lípari. Zakwaterowanie w pensjonacie. Wędrówka na Monterosa – szczyt z dobrym widokiem na Lípari (289 m n.p.m.).

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 6 km

Dzień 4 Wyspa Vulcano o zapachu siarki

Płyniemy na wyspę Vulcano (20 minut), gdzie zdobędziemy wulkan (siedzibę starożytnego Boga wulkaniczności) i okrążymy krater (388 m n.p.m.). Przejdziemy wokół krateru i zobaczymy dymiące wulkaniczne fumarole. Popołudniu odpoczynek na plaży z gejzerami lub piknik na czarnej piaszczystej plaży. Chętni mogą udać się na spacer do niewielkiego wulkanu pobocznego „Vulcanello”.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 7 km

Dzień 5 Magia Stromboli

Rano czas wolny w Lípari (możliwość m.in. zwiedzenia muzeum archeologicznego oraz geologicznego w cytadeli Lípari). W południe przepłyniemy na Stromboli (ok. 2 godziny), po drodze podziwiamy wulkaniczny fenomen „gotującego się morza” przy grotach morskich w Panarea. Popołudniu wdrapiemy się wraz z lokalnym przewodnikiem do platformy widokowej przy Sciara del fuoco (polu lawy), z widokiem na krater na wysokość 400 m. n.p.m. Po zachodzie słońca przy kraterze czeka na nas spektakl ognia: zobaczymy kilka erupcji wulkanu Stromboli. Po zmroku zejdziemy do miejscowości Stromboli. Z powrotem na wyspę Lípari dopłyniemy około północy.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 950 m | Suma zejść: ok. 950 m | Długość trasy: ok. 10 km

W przypadku złej pogody lub nadmiernej aktywności wulkanu program dzisiejszego dnia może ulec zmianie.

Dzień 6 Po zapomnianych ścieżkach Lipari

Jedziemy do wioski Quattropani, skąd poprzez szczególnie panoramicznie położone sanktuarium Chiesa Vecchia, wejdziemy na Monte Chirica (602 m n.p.m.) najwyższy punkt wyspy. Stąd zobaczymy Etnę i Półwysep Apeniński. Przez dolinkę „kaolinu i siarki” dotrzemy do wybrzeża, gdzie wiedzie piękny szlak do antycznych term San Calogero.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 7 Księżycowy krajobraz pod szczytem Etny

Żegnamy się z Wyspami Liparyjskimi, przepłyniemy wodolotem na Sycylię (ok. 1 godzina) i przejedziemy na wschodnie wybrzeże Sycylii w okolicę pięknego miasteczka Taormina. Samo serce Taorminy osiągniemy na piechotę panoramicznym szlakiem, który rozpocznie się w średniowiecznej wiosce Castelmola, położonej na zboczu góry nad samym miastem. W Taorminie zwiedzimy historyczne centrum, park miejski i słynny grecki amfiteatr. Nocleg w Katanii.

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 8 km

Dzień 8 Magiczny zachód Sycylii

Przejazd na zachód Sycylii, do Trapani lub Palermo, gdzie spotkamy się z grupą przylatującą z Polski realizującą program "Magiczna Sycylia" i wspólnie kontynuować będziemy wyjazd. Zakwaterowanie w hotelu, w rybackim miasteczku Castellammare del Golfo.

Dzień 9 Mistyczne, średniowieczne Erice i wędrówka wokół przylądka

Rano wybierzemy się naszym busem na wysokość 750 m n.p.m., do niezwykłego miejsca – średniowiecznego miasteczka Erice. Stąd rozciąga się przepiękny widok na całe zachodnie wybrzeże oraz trzy wyspy Egady (jutro popłyniemy na jedną z nich!). Przy bardzo dobrej pogodzie można dojrzeć czasami nawet wybrzeża Afryki.

Pospacerujemy po uliczkach tego urokliwego górskiego miasteczka, które zachwyca pięknymi, dobrze utrzymanymi zabytkami oraz swoim wyjątkowym położeniem. Zwiedzimy katedrę i normandzki zamek z ruinami starej świątyni Wenus. W czasie panowania Rzymian Erice przyciągało licznych przybyszów ze względu na znajdujące się tutaj sanktuarium Wenus.

Pierwsza piesza wędrówka poprowadzi nas wokół potężnego klifu, Monte Cófano. Urozmaiconym, lekko górzystym szlakiem okrążymy górę. Tu zaczyna się najbardziej imponująca część wycieczki. Szlak prowadzi nas wzdłuż dzikich morskich wybrzeży, na których spotkać można stare kapliczki, urokliwe jaskinie. Po drodze miniemy też starą tonnarę (Tonnara di Cófano), czyli budynki służące w dawnych czasach przetwórstwu tuńczyka. Tonnara położona jest w miejscu z panoramicznym widokiem, w sam raz na piknik w połowie trasy. Droga powrotna zaplanowana jest przez siodło góry Cófano. Spacerując wśród sycylijskich, dzikich łąk, będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty, z których duża część to rośliny endemiczne.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m | Długość trasy: ok. 9 km

Dzień 10 Wyspa Levanzo

Dziś czeka nas mała przygoda pośrodku morza. Przy zachodnim wybrzeżu Sycylii, pośród rozmaitych wysepek i skał, znajdują się trzy wyspy Egadzkie (Egady). Najmniejszą wśród nich, zamieszkaną przez zaledwie ok. 100 mieszkańców, jest wyspa Levanzo. To nasz cel na dziś. Na wyspę dotrzemy promem lub wodolotem z portu w Trápani. Znajduje się tu kilka bielonych domków, ale będziemy tam przede wszystkim dla zachwycającej przyrody: postrzępionych wybrzeży z pięknymi zatoczkami, szorstkich śródziemnomorskich krajobrazów, przybrzeżnych ścieżek. Celem naszej wędrówki nieomal wokół całej wyspy będzie główna atrakcja turystyczna wyspy: Grotta del Genovese, gdzie z przewodnikiem zwiedzimy jaskinie z malowidłami pochodzącymu z czasów paleolitu oraz neolitu.

Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 8-9 km

Dzień 11 Piaszczysta plaża, ruiny greckich świątyń w Selinunte i wolne popołudnie

Rano wybierzemy się na południowe wybrzeże Sycylii - do Rezerwatu przyrody ujścia rzeki Belice i sąsiednich wydm. Po drewnianych kładkach między wydmami dotrzemy do pięknej piaszczystej plaży, na której będziemy mogli poplażować oraz do rybackiej osady Marinelli, gdzie zrelaksujemy się przy kawie. Stąd wyruszymy do głównej atrakcji tego dnia: parku archeologicznego Selinunte. Na rozległym terenie znajdują się jedne z najbardziej okazałych greckich świątyń z V w. p.n.e. - niektóre częściowo odbudowane, a niektóre w ruinie. Kiedyś w tych ruinach mieszkało ok. 100 000 mieszkańców. Park archeologiczny położony jest nad morzem (wybrzeże południowe) – co pozwoli połączyć zwiedzanie historycznych miejsc ze spacerem z widokiem na morze. Po drodze miniemy ujście rzeki (Selinon) oraz gaje oliwne, by dotrzeć do obszaru bóstw chtonicznych (związanych z kultem świata podziemi). 

Dziś wrócimy do naszego pensjonatu nieco wcześniej – aby każdy mógł spędzić parę godzin „po swojemu” w Castellammare del Golfo. Można pospacerować przez starówkę, udać się na pobliską piaszczystą plażę lub po prostu odpocząć.

Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny | Suma podejść: - | Suma zejść: - | Długość trasy: ok. 6 km

Dzień 12 Świątynia Segesta, gorące źródła i obiad u rodziny sycylijskiej

Dziś wybierzemy się do jeszcze jednego starożytnego greckiego miasta, Segesta. Tutejsza ogromna świątynia jest malowniczo położona wśród zielonych wzgórz. Uznawana jest przez wielu za najpiękniejszą grecką świątynię na Sycylii. Dotrzemy do niej na piechotę pięknym widokowo szlakiem z Calatafimi.

W pobliżu – mało kto o tym wie – znajdują się ogólnodostępne naturalne źródła geotermalne. W środku lasu znajduje się gorące źródło z gorąca wodą, a zaraz obok zimna rzeka. Zatrzymamy sie w tym miejscu. Chętni będą mogli się kąpać na przemian w gorącej i zimnej wodzie, wzmacniając swoją odporność. Co ciekawe, miejsce to odwiedzane jest tylko przez mieszkańców okolicznych wsi.

Tego dnia czeka nas też obiad w Baglio Florio u sycylijskiej rodziny, producentów wina i oliwy.  Będziemy biesiadować i integrować się w wyjątkowym miejscu, w  dawnej posiadłości znamienitego rodu Florio - ,,niekoronowanych królów Palermo" w XIX w., słynnych także w Polsce dzięki powieści Stefanii Auci ,,Sycylijskie lwy".

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 6 km

Dzień 13 Palermo i katedra w Monreale

Najpierw wybierzemy się do normańskiej katedry w Monreale. W jej wnętrzu znajdują się jedne z najwspanialszych i największych średniowiecznych mozaik chrześcijańskich.

Palermo – wielkomiejski zgiełk, głośny, ekscytujący tygiel kultur, podupadłe i nowoczesne wielkie miasto jest z pewnością jedną z głównych destynacji na Sycylii. Zwiedzimy tu kilka najciekawszych zabytków, zaczynając od katedry. Odwiedzimy też Palazzo dei Normanni (pałac Normanów) gdzie znajduje się wspaniała Cappella Palatina – kaplica z pięknymi bizantyjskimi mozaikami, saraceńskim sufitem i podłoga z marmuru. Po wspólnym zwiedzaniu znajdziemy jeszcze czas na samodzielne odkrywanie ulic i uliczek Palermo. Warto odwiedzić uliczne targi, takie jak słynny targ żywności w dzielnicy Vucciria.

Dzień 14 San Vito Lo Capo i rezerwat przyrody „Lo Zingaro”

Po raz kolejny czeka nas ciekawy przyrodniczo dzień, który spędzimy wśród mnóstwa kwiatów, między morzem, a wapiennymi szczytami. Pomiędzy zatoką Castellammare, a San Vito Lo Capo kryje się najmniej dotknięty cywilizacją, bardzo czysty i najbardziej dziki odcinek wybrzeża na Sycylii.

Powędrujemy przez najstarszy na Sycylii rezerwat przyrody – „Lo Zingaro”. Dla piechurów i wielbicieli ukrytych, spokojnych plaż jest to absolutnie jedna z perełek Sycylii. My wybierzemy łatwiejszą, dolną trasę (bez znaczącyh podejść i zejść), która łączy ze sobą wszystkie piękne zatoki. Na całym 7-kilometrowym odcinku wybrzeża nie spotkamy żadnego domu ani drogi, towarzyszy nam za to przepiękna flora: kwiaty w każdym kolorze, oraz palma karłowata, która jest symbolem parku.

Stąd pojedziemy do miasteczka San Vito Lo Capo. polożonego u stóp skalistego szczytu „mnicha” Monte Monaco - 532 m n.p.m., gdzie zobaczymy katedrę-fortecę św. Wita i będziemy mogli pospacerować po uznawanej za najpiękniejszą na wyspie, 3-kilometrowej, piaszczystej plaży.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 7 km

Dzień 15 Pożegnanie z Sycylią i powrót do Polski

Transfer na lotnisko (Trapani, Palermo lub Katania) i przelot do Warszawy (Modlin/Okęcie).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Katania i Trapani/Palermo - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 14 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 13 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza 13 śniadaniami (możliwość spożywania posiłków w restauracjach lub barach - ok. 15-30 EUR/dzień)
 • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, promy, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki - ok. 320 EUR

Dla chętnych istnieje możliwość wykupienia noclegów w pokoju jednoosobowym - dopłata 1550 PLN (ilość pokojów ograniczona).

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Wyjazd ten jest połączeniem wycieczek "Etna i Wyspy Liparyjskie - kraina wulkanów" oraz "Magiczna Sycylia".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Etna i Wyspy liparyjskie, Magiczna Sycylia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.