Ogrody Anglii

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
7 dni6 850
Ostatnie miejsca!

O wyprawie

Ogrody Anglii

 • Wizyty w najpiękniejszych ogrodach południowej Anglii
 • Kew Gardens - najprawdodpobniej najsłynniejszy ogród botaniczny świata
 • Stourhead - arcydzieło XVIII-wiecznej sztuki projektowania założeń krajobrazowych
 • RHS Garden Wisley - wizytówka Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego
 • Czar ogrodów wiejskich w stylu arts and crafts
 • Park Narodowy New Forest
 • Przystanki w urokliwych miasteczkach

Wielka Brytania to mekka miłośników sztuki ogrodniczej. Tutejsze ogrody znane są na całym świecie ze swojego uroku, bogactwa gatunków, niezrównanej kompozycji. Brytyjski klimat, z łagodnymi temperaturami i obfitymi opadami deszczu, zapewnia doskonałe warunki do rozwoju przeróżnych gatunków flory. 

W trakcie tego wyjazdu będziemy podróżować szlakiem najpiękniejszych ogródów Anglii południowej. Odwiedzimy też miejsca ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo, a także kilka malowniczych miasteczek o średniowiecznym rodowodzie. 

Brytyjskie dziedzictwo ogrodnicze jest imponujące. W XVIII wieku miejscowi architekci krajobrazu rozwinęli ideę naturalistycznych parków krajobrazowych, tworząc romantyczne przestrzenie naśladujące naturę. W ogrodach botanicznych, z Kew Gardens na czele, czołowi ogrodnicy kraju prowadzili badania nad nowymi gatunkami roślin, sprowadzanymi z najdalszych zakątków Imperium. Tak powstawały przebogate kolekcje, które możemy podziwiać do dziś. Nie zapomnijmy też o ogrodach przydomowych. To kwintesencja brytyjskiej wiejskiej sielanki. Czarujące przestrzenie tworzy harmonijna mieszanka rabat kwiatowych, ziół i warzyw. To nieraz miejsca przesiąknięte wielowiekową historią, a unosi się nad nimi atmosfera nostalgii i sielskości.

Do programu wyjazdu wybraliśmy ogrody o różnym charakterze, by pokazać ich różnorodność. Skupimy się na południowej Anglii, gdzie ogrodowe bogactwo jest nieprzebrane. Zobaczymy krajobrazowe założenie Stourhead, ogrody przy historycznych posiadłościach i oczywiście ikoniczne Kew Gardens. Odwiedzimy też Park Narodowy New Forest - dawny królewski teren polowań, z mieszanką lasów, terenów podmokłych i wrzosowisk. Pojedziemy także na wybrzeże, a od czasu do czasu zajrzymy do miasteczek - wybierzemy te bardziej nastrojowe, ze średniowieczną zabudową i katedrami.

* Kolejność i zestaw ogrodów w programie może się nieznacznie zmienić, zależnie od aktualnych warunków, prowadzonych prac, czasowych zamknięć, wydarzeń zamkniętych itp.

Program

Dzień 1 Przylot do Anglii

Przylot na jedno z londyńskich lotnisk i przejazd do miejsca zakwaterowania. 

W zależności od godziny przylotu możliwy dodatkowy punkt programu. 

Dzień 2 Czar wiejskich ogrodów - Sissinghurst i Great Dixter

Tego dnia udamy się na pogranicze hrabst Kent i East Sussex. Zaczniemy od odwiedzin w Sissinghurst Garden. To wyrafinowane założenie ogrodowe rozplanowane wokół budynku z okresu Tudorów. Składa się z serii oddzielnych wnętrz ogrodowych. Każde z nich ma swój temat przewodni (biały ogród, ogród różany, ogród wiejski itd.) i jest osobną botaniczną perełką.  

Następnie przejedziemy do Great Dixter Gardens. Ogród jest owocem kilku dekad pracy Christophera Lloyda - znanego ogrodnika i autora publikacji ogrodniczych. Zobaczymy tu topiary cisowe, kobierce łąkowych kwiatów, olśniewające kolorowe rabaty, naturalne stawy i ogród egzotyczny.

Zatrzymamy się też w Rye, miasteczku jak z pocztówki, którego zabudowa trwa niemal niezmieniona od średniowiecza.  

Dzień 3 Historia, natura i wypad nad morze

Czeka nas kolejny dzień w miejscach, gdzie ogrodnicza pasja łączy się z wiekami historii. Zaczniemy od odwiedzenia Great Comp Garden. To urokliwy ogród założony przy XVII-wiecznym dworku, szczycący się między innymi kolekcją azalii, krokosmii, szałwii i dalii. 

Po południu będziemy spacerować ścieżkami High Beeches. To założenie o charakterze parkowo-leśnym, ze zbiornikami wodnymi, łąkami kwietnymi oraz rodzimymi i egzotycznymi gatunkami krzewów i drzew. 

Dotrzemy także nad morze, by odbyć krótki spacer wśród pięknych krajobrazów wybrzeża.

Dzień 4 Romantyczne Stourhead i Park Narodowy New Forest

Rano udamy się do Stourhead. To imponująca rezydencja arystokratyczna. Nas będzie interesować najbardziej otaczający ją park. Został on stworzony przez mistrza XVIII-wiecznej sztuki projektowania krajobrazu, Lancelota "Capability" Browna. Zgodnie z jego wizją zasadzono tu setki drzew pochodzących z różnych stron świata, wykopano zbiornik wodny, usypano wzniesienia, a w krajobraz wkomponowano klasycystyczne budynki. Całość tworzy jeden z najpiękniejszych romantycznych ogródów w stylu angielskim. 

Popołudnie spędzimy w Parku Narodowym New Forest. Wbrew nazwie, las nie jest wcale nowy. Teren ten został ustanowiony królewskim obszarem polowań przez Wilhelma Zdobywcę niemal 1000 lat temu. Dziś można tu znaleźć m.in. wiekowe cisy, dęby i buki. Poszukamy tu również zamieszkujących park dzikich koni. 

Dzień 5 Ogrody West Sussex

Dzień zaczniemy od wizyty w West Dean Garden. To wspaniała posiadłość z XIX-wiecznym ogrodem, odrestaurowanym i udostępnionym dla zwiedzających. Centralnym punktem ogrodu jest niemal 100-metrowa pergola, zaprojektowana przez jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych ogrodników brytyjskich, Harolda Peto. Można tu też podziwiać ogród kuchenny, 13 szklarni z epoki wiktoriańskiej, rozległe arboretum i roślinność wilgociolubną rosnącą wzdłuż płynącego przez ogród strumienia. 

Następnie zatrzymamy się w Chichester - mieście o rzymskich korzeniach i średniowiecznym centrum, w sam raz na krótki spacer.

Tego dnia odwiedzimy też Denman's Garden - położony na zboczu współczesny ogród wiejski, należący do niedawna do wybitnego brytyjskiego projektanta krajobrazu, Johna Brookesa. Zobaczymy tu ogród żwirowy z suchą rzeką i egzotyczną roślinnością, jak palmy czy agawy, drzewami granatu oraz bylinami i drzewami o architektonicznym pokroju, jak szczególnie lubiane przez Brookesa dziewanny i katalpy.

Dzień 6 Dzień w Kew Gardens

Dzień spędzimy w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew.

To prawdodpodobnie najbogatsza kolekcja botaniczna świata, tworzona od XVIII wieku przez odkrywców i naukowców, którzy przywozili tu z podróży kolejne gatunki palm, sagowców, lilli, storczyków, kaktusów... Dziś jest tu ok. 30 000 gatunków. 

Wiktoriańska palmiarnia i Temperate House z roślinami klimatu umiarkowanego, kładka wśród koron drzew, strefa klimatu suchego, ogrody japońskie, galeria roślinnego malarstwa - gama botanicznych atrakcji jest szeroka jak liście wiktorii królewskiej.

Dzień 7 RHS Garden Wisley i powrót do Polski

Rano opuścimy miejsce zakwaterowania, a zanim udamy się na lotnisko, zatrzymamy się w jeszcze jednym ogrodzie.

Będzie to ogród Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS) Wisley. To pokazowy ogród towarzystwa, który może pochwalić się świetną kolekcją roślin alpejskich, szklarniami z roślnnością różnych stref klimatycznych, ogrodem skalnym, a także World Food Garden z roślinami jadalnymi z całego świata. 

Po wizycie w ogrodzie przejedziemy na lotnisko.

Powrót do Polski. 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Londyn - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport na miejscu (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3*** lub pensjonatach typu B&B
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika-przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu do dziewięciu parków i ogrodów, opłaty miejscowe, opłaty wjazdowe) - ok. 150 GBP

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

* Kolejność i zestaw ogrodów w programie może się nieznacznie zmienić, zależnie od aktualnych warunków, prowadzonych prac, czasowych zamknięć, wydarzeń zamkniętych itp.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ogrody Anglii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Wielka Brytania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.