Śladami Łemków przez Beskid Niski

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

O wyprawie

Wycieczka po Polsce: Śladami Łemków przez Beskid Niski

• Rowerem przez nieistniejące łemkowskie wsie
• Trekkingi śladami Łemków przez Beskid Niski
• Konie huculskie: konna wycieczka u wrót Bieszczad
• Rafting na granicznej rzece Poprad
• Aktywna wycieczka objazdowa po Beskidzie Niskim

Zabieramy Was na wycieczkę w Beskid Niski na tereny byłej Łemkowszczyzny! Podczas aktywnych 5 dni pieszo i na rowerze podążymy najpiękniejszymi szlakami zapewniającymi obszerne panoramy, śladami dawnych, nieistniejących już wsi łemkowskich. Beskid Niski cechuje mała popularność turystyczna, więc będziemy mogli spokojnie wypocząć w górskiej ciszy.

Dotrzemy do zachowanych cerkwi i budynków, posłuchamy opowieści. Codziennie będzie aktywnie! Spłyniemy Popradem, a chętni wybiorą się na przejażdżkę na huculskich koniach na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Naszą wyprawę zaczynamy od zachodnich granic ziemi Łemkowyny od pontonowego spływu Popradem, spojrzymy na panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego z wieży widokowej w Krynicy, odkryjemy ślady wulkanicznej aktywności w Polsce - mofetę im. prof. Świdzińskiego.

Wyprawa ma na celu połączenie aktywnie spędzonego czasu w górach jak i bliższe poznanie etnografii Łemków. Zawitamy do perełek wśród cerkwi w polskich Karpatach - w Powroźniku, Kwiatoniu, Krempnej i Komańczy. Zobaczymy zabytkową zabudowę w Jaśliskach. Poznamy historię i usłyszymy niejedną gawędę od prawdziwych reprezentantów kultury Łemków.

 

Na rowerze przejedziemy przez dawne wsie - Czarne, Długie, Nieznajową, Banicę. Zaznamy beskidzkiego klimatu przekraczając rzeczne brody i ciesząc oko pustymi przestrzeniami. Na grzbiecie koni huculskich poznamy wrota Bieszczadów - okolice Komańczy. Konie huculskie wyróżniają się spokojnym charakterem oraz niesamowitą siłą. Nie wymagają nawet podkucia kopyt, dlatego świetnie sprawdzają się w terenie.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU W BESKID NISKI:

DZIEŃ 1
Spotykamy się z samego rana w Nowym Sączu. Naszą wspólną wyprawę zaczniemy raftingiem rzeką Poprad przy granicy ze Słowacją! Po drodze zobaczymy pięke widoki na Beskid Sądecki, jadąc w górę doliny Popradu. Po spływie uzupełnimy kalorie w Muszynie i rozpoczniemy naszą łemkowską przygodę wizytą w cerkwi w Powroźniku – jest to najstarsza łemkowska, drewniana cerkiew w polskich Karpatach. Niedaleko znajduje się również największa w Polsce mofeta (gratka dla wielbicieli wulkanów).

Jeżeli zachód słońca jeszcze nas nie zastanie, wybierzemy się na spacer i mały plener fotograficzny. Taki wieczorny schemat powtórzymy każdego dnia, jeżeli tylko czas i siły na to pozwolą :-)

Długość spływu od 1 do 3 h, zależnie od stanu rzeki.

DZIEŃ 2
Dzień zaczniemy od wizyty w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. W tradycyjnej łemkowskiej chyży dowiemy się o historii produkcji mazi i smarów, z czego słynęli Łemkowie. Aby kontynuować łemkowską opowieść, zajedziemy do perły wśród cerkwi - Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu.

Pozostałą część dnia poświęcimy na rowerową, górską przygodę! Z Gładyszowa ruszymy śladami dawnych, nieistniejących już wsi łemkowskich, czasem oznaczonych symbolicznymi drzwiami.

Wycieczka rowerowa: około 25 km i 400 metrów podjazdów.

DZIEŃ 3
Czas na górskie wędrówki! Przejedziemy do miejscowości Krempna, skąd udamy się na trekking. Wejdziemy na szczyt Wysokie, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Beskid Niski. Zajdziemy również do dawnej wsi Żydowskie. W Krempnej znajduje się Cerkiew św. Kosmy i Damiana, której, podążając szlakiem Łemków, nie można ominąć oraz dawny, zachodniogalicyjski cmentarz wojenny z I Wojny Światowej. Pod koniec dnia udamy się jeszcze na wieżę widokową na Górze Grzywackiej.

Ok 13 km, 350 metrów przewyższenia / ~ 4 h
Góra Grzywacka ok 3,5 km, 250 metrów przewyższenia / ~ 1,5 h

DZIEŃ 4
Po śniadaniu ruszamy do Zyndranowej, gdzie znajduje się najsłynniejszy w Beskidzie Niskim Skansen Kultury Łemkowskiej. Odwiedzimy Jaśliska, kultowe miejsce na mapie Beskidu Niskiego. Fani “Bożego Ciała” oraz “Wina truskawkowego” będą mogli wspomnieć urokliwą scenografię.

Z miejscowości Wola Niżna przejdziemy się na Polany Surowiczne (dawna wieś łemkowska) ze słynną Chatką Elektryków oraz szczyt Polańskiej.

Ok. 12 km, 350 metrów przewyższenia / ~ 4 h

DZIEŃ 5
Ostatniego dnia naszej górsko-łemkowskiej przygody będzie wycieczka w okolicach Komańczy na piękną widokowo grań Wahalowskiego Wierchu oraz do dawnej wsi Jawornik, w której znajduje się cmentarz wampirycznyNa wycieczkę wybierzemy się pieszo lub chętni pojadą na grzbiecie koników huculskich, na tyle spokojnych i przyjaznych, że nawet początkujący jeźdźcy bez problemu sobie poradzą. Będąc w Komańczy zobaczymy prawosławną Cerkiew Opieki Matki Boskiej w wschodniołemkowskim stylu. Po ostatnim wspólnym obiedzie zaczniemy nasz powrót do Nowego Sącza, skąd rozjedziemy się do domów

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI W BESKID NISKI:

• Transport busem od/do Nowego Sącza wg programu wycieczki

• Opieka doświadczonego pilota

• 4 noclegi w agroturystykach. Pokoje 2-osobowe.

• Śniadania

• Rafting

• Wypożyczenie rowerów górskich

• Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie

• Lokalni przewodnicy

• Pakiety informacyjne i mapy

• Ubezpieczenie NNW

• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę


 WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Dojazd do Nowego Sącza
• Pozostałe wyżywienie
• Wycieczka na konikach huculskich (około 100 PLN)
• Bilety wstępu do miejsc niewymienionych w programie
• Gwarancja pokoju 1-osobowego - 250 PLN/os

 ZAKWATEROWANIE:
Nocleg w agroturystykach lub pensjonatach, pokoje 3-4 osobowe lub rodzinne.

 WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki są zawarte śniadania u gospodarzy. Reszta wyżywienia we własnym zakresie. Zajrzymy do lokalnych karczm, aby spróbować łemkowskiej kuchni. Spróbujemy również miejscowego rzemieślniczego piwa

 MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI I TRANSPORT:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Nowy Sącz. Wycieczka realizowana jest busem/autokarem zależnie od liczby osób.

 FORMA WYJAZDU:
Wymagana jest podstawowa kondycja fizyczna, aby móc brać udział w niedługich pieszych i rowerowych wycieczkach oraz innych przygodowych atrakcje. Dla aktywnych dorosłych oraz rodzin ze starszymi dziećmi.

 GRUPA:
Minimalna liczba uczestników wynosi 7, maksymalna 15.

 POGODA:
Zarówno latem jak i jesienią pogoda w górach może być zmienna i należy być przygotowanym zarówno na deszcz jak i chłodniejsze noce.

 INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Śladami Łemków przez Beskid Niski pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Inne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.