Śladami Łemków przez Beskid Niski

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
5 dni2 490

O wyprawie

Wycieczka po Polsce: Śladami Łemków przez Beskid Niski

 • Rowerem przez nieistniejące łemkowskie wsie
 • Trekkingi śladami Łemków przez Beskid Niski
 • Konie huculskie: konna wycieczka u wrót Bieszczad
 • Rafting na granicznej rzece Poprad
 • Aktywna wycieczka objazdowa po Beskidzie Niskim

Zabieramy Was na wycieczkę w Beskid Niski na tereny byłej Łemkowszczyzny! Podczas aktywnych 5 dni pieszo i na rowerze podążymy najpiękniejszymi szlakami zapewniającymi obszerne panoramy, śladami dawnych, nieistniejących już wsi łemkowskich. Beskid Niski cechuje mała popularność turystyczna, więc będziemy mogli spokojnie wypocząć w górskiej ciszy.

Dotrzemy do zachowanych cerkwi i budynków, posłuchamy opowieści. Codziennie będzie aktywnie! Spłyniemy Popradem, a chętni wybiorą się na przejażdżkę na huculskich koniach na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Wycieczka ma na celu połączenie aktywnie spędzonego czasu w górach jak i bliższe poznanie etnografii Łemków. Zawitamy do perełek wśród cerkwi w polskich Karpatach - w Powroźniku, Kwiatoniu, Krempnej i Komańczy. Zobaczymy zabytkową zabudowę w Jaśliskach. Poznamy historię i usłyszymy niejedną gawędę od prawdziwych reprezentantów kultury Łemków.

Na rowerze przejedziemy przez dawne wsie - Czarne, Długie, Nieznajową, Banicę. Zaznamy beskidzkiego klimatu przekraczając rzeczne brody i ciesząc oko pustymi przestrzeniami. Na grzbiecie koni huculskich poznamy wrota Bieszczadów - okolice Komańczy. Konie huculskie wyróżniają się spokojnym charakterem oraz niesamowitą siłą. Nie wymagają nawet podkucia kopyt, dlatego świetnie sprawdzają się w terenie.

Zapraszamy na wycieczkę w Beskid Niski!

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU W BESKID NISKI:

DZIEŃ 1

Spotykamy się z samego rana w Nowym Sączu i wspólnie ruszamy w stronę Komańczy. Najpierw zobaczymy piękną widokowo grań Wahalowskiego Wierchu, a następnie udamy się do dawnej wsi Jawornik, w której znajduje się cmentarz wampiryczny. Na wycieczkę wybierzemy się pieszo, a chętni pojadą na grzbiecie koników huculskich, na tyle spokojnych i przyjaznych, że nawet początkujący jeźdźcy bez problemu sobie poradzą. Będąc w Komańczy zobaczymy między innymi prawosławną Cerkiew Opieki Matki Boskiej w wschodniołemkowskim stylu. I pójdziemy na spotkanie z uliczną sztuką - nie murali, a deskali! Dzieła tworzące "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa znajdziemy też w Komańczy.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu ruszamy do miejscowości Wola Niżna, skąd przejdziemy się na Polany Surowiczne - dawna wieś łemkowska - ze słynną Chatką Elektryków oraz szczyt Polańskiej.

Ok. 12 km, 350 metrów przewyższenia / ~ 4 godziny.

Następnie przejedziemy do Zyndranowej, gdzie znajduje się najsłynniejszy w Beskidzie Niskim Skansen Kultury Łemkowskiej. Odwiedzimy Jaśliska, kultowe i po prostu rewelacyjne miejsce na mapie Beskidu Niskiego, gdzie fani Bożego Ciała i Wina truskawkowego wspomną urokliwą scenografię. W Barze Czeremcha (jeśli tylko będzie otwarty) zrelaksujemy się przy zimnym piwie.

DZIEŃ 3

Czas na górskie wędrówki, po szlakach Magurskiego Parku Narodowego. Wyruszymy do jednej z najpiękniejszych dolin Beskidu Niskiego w poszukiwaniu nieistniejącej już wsi łemkowskiej Ciechania.

Ok 13 km, 350 metrów przewyższenia / ~ 4 godziny

Następnie przejedziemy do miejscowości Krempna, gdzie znajduje się Cerkiew św. Kosmy i Damiana, której - podążając szlakiem Łemków - nie można ominąć oraz stary, zachodniogalicyjski cmentarz wojenny z I Wojny Światowej. Pod koniec dnia udamy się jeszcze na wieżę widokową na Górze Grzywackiej.

Góra Grzywacka ok 3,5 km, 250 metrów przewyższenia / ~ 1,5 godziny

DZIEŃ 4

Dzień zaczniemy od wizyty w Zagrodzie Dziubinyłka w Gładyszowie. W tradycyjnej łemkowskiej chyży dowiemy się o historii produkcji mazi i smarów, z czego słynęli Łemkowie. Aby kontynuować łemkowską opowieść, zajedziemy do perły wśród cerkwi - Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu. Pozostałą część dnia poświęcimy na rowerową, górską przygodę! Z Gładyszowa ruszymy śladami dawnych, nieistniejących już wsi łemkowskich, czasem oznaczonych symbolicznymi drzwiami.

Wycieczka rowerowa: około 25 km i 400 metrów podjazdów.

DZIEŃ 5

Ostatni dzień naszej przygody rozpoczniemy raftingiem nad rzeką Poprad przy granicy ze Słowacją! Po drodze zobaczymy piękne widoki na Beskid Sądecki. Po spływie uzupełnimy kalorie w Muszynie i zakończymy naszą łemkowską przygodę wizytą w cerkwi w Powroźniku - najstarszej łemkowskiej, drewnianej cerkwi w polskich Karpatach. Niedaleko znajduje się również największa w Polsce mofeta (gratka dla wielbicieli wulkanów). Dojazd do Nowego Sącza i pożegnanie.

Długość spływu od 2 do 3 godzin, zależnie od stanu rzeki.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI W BESKID NISKI:

 • Transport busem od/do Nowego Sącza wg programu wycieczki
 • Opieka doświadczonego pilota
 • 4 noclegi w agroturystykach. Pokoje 2, 3 i 4-osobowe.
 • Śniadania
 • Rafting
 • Wypożyczenie rowerów górskich
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Lokalni przewodnicy (jeśli wymagane)
 • Pakiety informacyjne
 • Ubezpieczenie NNW
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Dojazd do Nowego Sącza
 • Pozostałe wyżywienie
 • Test na COVID-19 (jeśli wymagane)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

• Wycieczka na konikach huculskich (około 150 PLN)
• Bilety wstępu do miejsc niewymienionych w programie
• Gwarancja pokoju 1-osobowego - 250 PLN/os

ZAKWATEROWANIE:

Nocleg w agroturystykach lub pensjonatach, pokoje 2-3-4 osobowe lub rodzinne.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki są zawarte śniadania u gospodarzy. Reszta wyżywienia we własnym zakresie. Zajrzymy do lokalnych karczm, aby spróbować łemkowskiej kuchni. Spróbujemy również miejscowego rzemieślniczego piwa.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI I TRANSPORT:

Miejscem rozpoczęcia i zakończenia wycieczki jest Nowy Sącz. Wycieczka realizowana jest busem/autokarem zależnie od liczby osób.

FORMA WYJAZDU:

Wymagana jest podstawowa kondycja fizyczna, aby móc brać udział w niedługich pieszych i rowerowych wycieczkach oraz innych przygodowych atrakcje. Dla aktywnych dorosłych oraz rodzin ze starszymi dziećmi.

GRUPA:

Minimalna liczba uczestników wynosi 8, maksymalna 15.

POGODA:

Zarówno latem jak i jesienią pogoda w górach może być zmienna i należy być przygotowanym zarówno na deszcz jak i chłodniejsze noce.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Śladami Łemków przez Beskid Niski pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Inne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.