Toskańskie dolce vita

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Toskańskie dolce vita

 • Niespieszne zwiedzanie urokliwych miasteczek (Montepulciano, Pienza, Montalcino i inne)
 • Wizyta w historycznej posiadłości i specjały toskańskiej kuchni
 • Wędrówki wśród urzekających toskańskich pejzaży
 • Degustacje wina i serów
 • Średniowieczne wspaniałości Sieny (UNESCO) i San Gimignano (UNESCO)
 • Powolne eksplorowanie najpięknieszego fragmentu Toskanii - doliny rzeki Orcia (UNESCO)
 • Wypad nad toskańskie morze
 • Przelot samolotem do Włoch

Wspaniałe krajobrazy, znakomita kuchnia, wyśmienite wino, nastrojowe miasteczka, przychylny klimat, wybitne dzieła sztuki. Toskania ma to wszystko. Można tu błądzić po zaułkach kamiennych miasteczek, które niemal nie zmieniły się od wieków. Można wędrować wijącymi się dróżkami wśród pagórków i rzędów cyprysów. Można kontemplować krajobraz popijając chianti lub oberwować życie placu sącząc brunello. A najlepiej zrobić wszystkiego po trochu. 

Tak właśnie będziemy poznawać Toskanię. Wsłuchamy się w historię wielkiej Sieny i małej Pienzy, powędrujemy wśród łagodnych toskańskich pejzaży, pojedziemy nad toskańskie morze, by przejść się piękną, odludną plażą, spróbujemy miejscowych specjałów, odwiedzimy winnicę i odkorkujemy niejedną butelkę.

Program

Dzień 1 Powitanie z Toskanią

Wylot z Warszawy do Włoch. Przejazd do bazy noclegowej w Toskanii. 

Dzień 2 San Gimignano - średniowieczny Manhattan i twierdza Monteriggioni

Na początek odwiedzimy świetnie zachowaną twierdzę Monteriggioni, niegdyś klucz systemu obronnego Sieny, dziś malutkie miasteczko, zamknięte w średniowiecznych murach.

Potem udamy się do San Gimignano, noszącego przydomek Średniowieczny Manhattan. Nazwa ta wiąże się z górującymi nad miasteczkiem wieżami, które najbogatsi mieszkańcy budowali, by podnieść swój prestiż i zabewnić bezpieczeństwo. Dziś ze szczytu wieży ratusza można popatrzeć w dół, na zaułki, w których powoli toczy się życie. W zaułki te warto się zagłębić i poszukać ukrytych placyków i tarasów widokowych. 

Dzień 3 Spacer wśród wzgórz i średniowieczna Siena

Tego dnia pojedziemy w okolice Sieny. Na początek będziemy wędrować w okolicach miasta, pośród wzgórz, pól i rezydencji dawnej arystokracji.

Następnie przejedziemy do samej Sieny, jednego z najwspanialszych miast Toskanii. Tu zobaczymy imponującą katedrę, pospacerujemy z miejscowym przewodnikiem, a potem będziemy mieli czas na samodzielne chodzenie po średniowiecznych uliczkach. Obowiązkowo trzeba też przysiąść na prawdopodobnie najpiękniejszym placu Włoch – Il Campo!

W Sienie zostaniemy nieco dłużej, by mieć czas na posiłek w którejś z miejscowych resturacji. 

Dzień 4 W ojczyźnie Brunello i w tysiącletnim opactwie

Nie można wyjechać z Toskanii, nie zapoznawszy się z jednym z najlepszych toskańskich win – Brunello. W tym celu pojedziemy do ojczyzny tego trunku – rejonu Montalcino. Po pobycie w miasteczku i degustacji zanurzymy się w toskańskiej przyrodzie – wyruszymy w trasę do średniowiecznego opactwa Sant'Antimo. 

Nim wrócimy do hotelu, zatrzymamy się w wytwórni oliwy, gdzie zapoznamy się z procesem produkcji i dokonamy degustacji. 

Dzień 5 Serowa Pienza, winne Montepulciano i trasa przez dolinę

Rzędy cyprysów wzdłuż krętych dróg, łagodne zielone wzgórza i wiekowe miasteczka na ich szczytach. To wszystko znajdziemy w Val d’Orcia (dolinie rzeki Orcia), w okolicach Pienzy, zaledwie 30 kilometrów od naszego hotelu.

Tędy poprowadzi nasza trasa piesza, a po drodze zatrzymamy się na piknik. Nim jednak wyruszymy w drogę, odwiedzimy słynące z wina Montepulciano. Jego wąskie uliczki wiją się po wzgórzu, prowadząc do malowniczego Piazza Grande, głównego placu z katedrą i ratuszem. 

Dotrzemy też do samej Pienzy, zbudowanej w XV wieku i od tej pory niemal niezmienionej. Miasteczko było miejscem narodzin papieża Piusa II, który przebudował je w renesansowe miasto idealne. Dziś Pienza słynie z owczego sera, którego zapach unosi się w jej wąskich uliczkach.  

Dzień 6 Toskańskie wino, spacer do Bagno Vignoni i najsłynniejsze toskańskie pejzaże

Tego dnia wrócimy do doliny Orcii, by eksplorować inną jej część. 

Najpierw pojedziemy do miejscowości San Quirico (zatrzymamy się też przy słynnej kapliczce), skąd wyruszymy na wędrówkę do Bagno Vignoni. To małe miasteczko słynie od wieków z leczniczych źródeł. W samym jego centrum, zamiast tradycyjnego placyku, znajduje się basen geotermalny. 

Po południu przejedziemy w okolice Montepulciano. Tutaj, na wzgórzu, pomiędzy dwiema dolinami, znajduje się winnica oraz typowa, historyczna, toskańska posiadłość. Spróbujemy wyrabianych tu win, a następnie zjemy posiłek złożony z tradycyjnych regionalnych składników. A wszystko to w pięknej toskańskiej scenerii. 

Dzień 7 Wyprawa nad toskańskie morze

Szkoda byłoby opuścić Toskanię, nie odwiedziwszy jej plaż. Tego dnia przejdziemy przez odludne serce regionu i dotrzemy do rejonu zwanego Maremma. Tutaj, w parku krajobrazowym, znajdziemy najładniejszy odcinek toskańskiego wybrzeża. Las parasolowatych sosen pinii ciągnie się wzdłuż piaszczystej plaży, na której nie znajdziemy leżaków i parasoli, a jedynie wyrzucone przez morze kawałki drewna. 

W czasie spaceru po parku wejdziemy w piniowy las, odpoczniemy na plaży i przejdziemy się piaszczystym wybrzeżem.

Dzień 8 Pożegnanie z Toskanią

Rano opuścimy Toskanię, po czym przejedziemy na lotnisko w Bolonii. Stąd odlecimy do Polski. 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Bolonia - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport na miejscu (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 4 ****
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji - dopłata 350 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, wjazdy do miast, opłaty klimatyczne, degustacje) - ok. 110 EUR

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Toskańskie dolce vita pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.