Etna i Wyspy Liparyjskie - kraina wulkanów

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni5 350
Cena dla pierwszych pięciu uczestników - 5200 PLN

O wyprawie

Etna i Wyspy Liparyjskie - kraina wulkanów

  • Wędrówka u szczytu Etny - największego wulkanu Europy
  • Piesze wędrówki ze wspaniałymi widokami na wulkaniczny krajobraz Wysp Liparyjskich
  • Wyśmienita włoska kuchnia i regionalne przysmaki
  • Obserwacje erupcji wulkanu Stromboli

Początek wiosny jak w marzeniach! Wybieramy się na słoneczne wędrówki do krainy w prawdziwie kolorowych barwach. Kilkugodzinne wędrówki po łatwych górskich ścieżkach poprowadzą nas do licznych punktów widokowych na Wyspach Liparyskich. Każdego dnia po innej wyspie i cały czas z widokiem na sąsiednie wyspy, a ze szczytów będzie widoczna także Etna i Kalabria. Na piechotę, cały czas pod dominacją Etny, odkryjemy wschód Sycylii, a w szczególności wiejskie okolicę pięknej Taorminy. Będziemy pokonywać kilkugodzinne trasy, z chwilą relaksu np. przy tradycyjnej pasta alla norma lub kieliszku malvesii z Lípari, albo po prostu na dziko w plenerze. Każdy znajdzie dla siebie niezapomniany widok, którym będzie mógł nasycić oczy w ciszy i spokoju. Zatrzymamy się także przy klejnotach lokalnej architektury, spędzimy trochę czasu w prawdziwie południowowłoskich miasteczkach i wioskach. Unikniemy pośpiechu, zyskamy spokój i prawdziwy wypoczynek.

Wyspy Liparyjskie

Nieopodal wybrzeża Sycylii z błękitnych wód Morza Śródziemnego wynurza się siedem maleńkich bazaltowych wysp. Wyspy Liparyjskie (inaczej: Wyspy Eolskie), dzięki niepowtarzalnym krajobrazom, a przede wszystkim ich wulkanicznemu pochodzeniu, od niedawna znajdują się na liście UNESCO. Ślady aktywności wulkanicznej znajdziemy na każdej wyspie i prawie na każdym kroku. Dwie wyspy udowadniają nam aktywność wulkaniczną w niesamowity sposób: Stromboli, przez swoje regularne erupcje (co mniej więcej 20 minut) i Vulcano poprzez fumarole. Na Eolach panuje łagodniejszy klimat niż w innych częściach Sycylii. Z powodu izolacji w środku Morza Śródziemnego (na archipelagu nie ma żadnego lotniska) do dziś każda z wysp zachowała swoją własną tożsamość. Najpierw poznamy wyspę Lípari, gdzie będziemy spędzimy 5 nocy w przytulnym pensjonacie pośrodku labiryntu wąskich uliczek portowej starówki.

Geologicznie, botanicznie i panoramicznie, bardzo ciekawymi lecz zapomnianymi ścieżkami osiągniemy największy szczyt. Miasteczko Lípari jest jedynym miastem na wyspach i stanowi wygodną bazę do odkrywania wyspy Lípari oraz sąsiednich wysp, do których dotrzemy promami i wodolotami. Wędrując wokół wyspy Vulcano, pokochamy lub znienawidzimy zapach siarki. Wyspa Stromboli zachwyci nas swoją mistyką – i to nie tylko pasjonatów wulkanów. Jednym co łączy wszystkie wyspy – szczególnie poza głównym, letnim sezonem - panuje tutaj błoga cisza i spokój. Żadna z wysp Liparyjskich nie została zmieniona przez turystykę masową – zapewne także poprzez brak lotnisk i szerokich piaszczystych plaż. Do prawdziwej, dzikiej przyrody, najczęściej  można dotrzeć tylko starymi ścieżkami, które kiedyś służyły skromnym rolnikom i rybakom. Dziś ścieżki te zostały zapomniane nawet przez mieszkańców. Dopiero teraz powoli przybywa tu wędrowców z całego świata, odkrywających stare ścieżki zupełnie od nowa, dla siebie. Obecnie można tu chodzić całymi dniami nie spotykając żadnych turystów.

Wschodnia Sycylia

„Bóg nie wybrałby Palestyny, gdyby zobaczył me królestwo Sycylii” powiedział Fryderyk II Hohenstaufen. Od jego rządów minęły wieki, ale piękno wyspy przetrwało. Także Goethe napisał w liście do matki, że „kraj jest nieopisanie piękny”. Grecy, Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, niemieccy Hohenstaufowie, hiszpańscy Aragończycy i wiele innych (a właściwie to każdy, kto kiedyś pływał po Morzu Śródziemnym) choć raz panował na Sycylii. Oni wszycy wywarli wpływ na dzisiejszą kulturę wyspy. Przez mozaikę kultur i różnorodnych krajobrazów, największa wyspa Morza Śródziemnego jest na tyle różnorodna i ciekawa, że dla wielu to jest raczej „kontynent” niż wyspa. Są tu ruiny starożytnych świątyń, średniowieczne zamki, senne miasteczka przytulone do górskich zboczy i mnóstwo okazałych kościołów. 

Po powrocie z Wysp Liparyskich na „kontynent sycylijski” spędzimy jeszcze dwie noce w okolicach Taorminy, na wschodnich wybrzeżach Sycylii. Taormina, słynna z efektownie położonego na skalnych stokach Monte Tauro teatr grecki, jest znanym kurortem już od XIX wieku. Wtedy przyjeżdżali tutaj na zimowy wypoczynek arystokraci i artyści. My będziemy tu wędrowali od samego morza przez miasto i średniowieczną wioskę Castelmola nad Taorminą, aż do szczytu Monte Venere, skąd rozciągnie się z wysokosci niemal 900m widok na Etnę i pasmo Peloritani.

Jeśli uważasz, że już bardzo dobrze znasz Włochy, to odwiedź Sycylię, a zobaczysz coś zupełnie innego. Wyspa ta kumuluje bowiem wszystkie włoskie zalety i wady, co daje ciekawą mieszankę doznań i pozostaje w głowach na długi czas.

Program

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Katanii

Przelot z Warszawy Modlin do Katanii i transfer do hotelu na stoku Etny, w Fiumefreddo di Sicilia.

Dzień 2 Księżycowy krajobraz pod szczytem Etny

Dziś wybierzemy się na wędrówkę tam, gdzie ziemia pokryta jest zastygłą lawą i pyłem wulkanicznym. Etna jest najwyższym i największym czynnym wulkanem na terenie Europy liczącym 3357 metrów wysokości. Najpierw busem dotrzemy do wysokosci ok. 1800 m n.p.m. do punktu wyjścia na wedrówkę w okolicy Etna Sud lub Piano Provenzana (zależnie od pory roku i pogody). W jej trakcie będziemy mieli widoki na pobliski szczyt Etny. Przejdziemy względnie łatwym szlakiem po zastyglej lawie i pyle wulkanicznym. Nocleg w okolicy  Fiumefreddo di Sicilia .

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 3 Powitanie na Lipari

Rano czas wolny w Katanii i wyjazd do portu w Milazzo, skąd ruszamy wodolotem (1 godzina) na wyspę Lípari. Zakwaterowanie w pensjonacie. Wędrówka na Monterosa – szczyt z dobrym widokiem na Lípari (289 m n.p.m.).

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 6 km

Dzień 4 Wyspa Vulcano o zapachu siarki

Płyniemy na wyspę Vulcano (20 minut), gdzie zdobędziemy wulkan (siedzibę starożytnego Boga wulkaniczności) i okrążymy krater (388 m n.p.m.). Przejdziemy wokół krateru i zobaczymy dymiące wulkaniczne fumarole. Popołudniu odpoczynek na plaży z gejzerami lub piknik na czarnej piaszczystej plaży. Chętni mogą udać się na spacer do niewielkiego wulkanu pobocznego „Vulcanello”.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 7 km

W przypadku nadmiernej aktywności wulkanu program dzisiejszego dnia może ulec zmianie.

Dzień 5 Magia Stromboli

Rano czas wolny w Lípari (możliwość m.in. zwiedzenia muzeum archeologicznego oraz geologicznego w cytadeli Lípari). W południe przepłyniemy na Stromboli (ok. 2 godziny), po drodze podziwiamy wulkaniczny fenomen „gotującego się morza” przy grotach morskich w Panarea. Popołudniu wdrapiemy się wraz z lokalnym przewodnikiem do platformy widokowej przy Sciara del fuoco (polu lawy), z widokiem na krater na wysokość 400 m. n.p.m. Po zachodzie słońca przy kraterze czeka na nas spektakl ognia: zobaczymy kilka erupcji wulkanu Stromboli. Po zmroku zejdziemy do miejscowości Stromboli. Z powrotem na wyspę Lípari dopłyniemy około północy.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: ok. 8 km

W przypadku złej pogody lub nadmiernej aktywności wulkanu program dzisiejszego dnia może ulec zmianie.

Dzień 6 Po zapomnianych ścieżkach Lipari

Jedziemy do wioski Quattropani, skąd poprzez szczególnie panoramicznie położone sanktuarium Chiesa Vecchia, wejdziemy na Monte Chirica (602 m n.p.m.) najwyższy punkt wyspy. Stąd zobaczymy Etnę i Półwysep Apeniński. Przez dolinkę „kaolinu i siarki” dotrzemy do wybrzeża, gdzie wiedzie piękny szlak do antycznych term San Calogero.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 7 Taormina

Żegnamy się z Wyspami Liparyjskimi, przepłyniemy wodolotem na Sycylię (ok. 1 godzina) i przejedziemy na wschodnie wybrzeże Sycylii w okolicę pięknego miasteczka Taormina. Samo serce Taorminy osiągniemy na piechotę panoramicznym szlakiem, który rozpocznie się w średniowiecznej wiosce Castelmola, położonej na zboczu góry nad samym miastem. W Taorminie zwiedzimy historyczne centrum, park miejski i słynny grecki amfiteatr. Nocleg w Katanii.

Dzień 8 Powrót do Warszawy

Poranny spacer po Katanii. Transfer na lotnisko w Katanii i wylot do Warszawy Modlin.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot Warszawa Modlin - Katania - Warszawa Modlin, transport na miejscu (autokar lub bus, czesciowo transport publiczny)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach i pensjonatach
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza 7 śniadaniami (możliwość spożywania posiłków w restauracjach lub barach - ok. 20-30 EUR/dzień)
  • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, promy, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki - ok. 150 EUR

Liczba uczestników: 9 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Będzie możliwość połączenia wycieczek "Etna i Wyspy Liparyjskie - kraina wulkanów" oraz "Magiczna Sycylia". Szczegóły wkrótce!

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Etna i Wyspy Liparyjskie - kraina wulkanów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.