W krainie Łemków - Beskid Niski cz. II

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
5 dni1 100

O wyprawie

W krainie Łemków, Beskid Niski - część II.  Komańcza, Iwonicz-Zdrój, Chyrowa...

Pomysł kolejnego przejścia kondycyjnego w Beskidzie Niskim zrodził się jesienią 2021 roku, gdy wędrowaliśmy z Krynicy do Kątów. Po czterech dniach wędrówki wszyscy zapragnęliśmy pójść dalej. Dlatego przedstawiamy Państwu nowy program, obejmujący fragment Beskidu Niskiego, pomiędzy Kątami a Komańczą - oczywiście Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Podobnie, jak w części I, trasa przejścia kondycyjnego prowadzi czerwonym szlakiem, schodzi do rozrzuconych po trasie wiosek i przysiółków. Perełkami na przejściu są stare, zabytkowe parki zdrojowe podkarpackich uzdrowisk. Wciąż będziemy wędrować terenem zamieszkiwanym w przeszłości przez Łemków. Będziemy przyglądać się bezcennym cerkwiom, połemkowskim chyżom, spróbujemy też łemkowskich dań - gołabków w kiszonej kapuście i waru z pierożkami. Będziemy cieszyć się ciszą, samotnością i pięknem beskidzkich lasów.

Atuty:

  • intensywna wycieczka górska w ciekawym, mało znanym regionie
  • klimat łemkowskich wiosek, pozłacanych cerkwii, zagubionych kapliczek, cmentarzy i legend
  • słynne uzdrowiska karpackie: Rymanów-Zdrój i Krynica Zdrój

Trudności: 

Brak trudności na trasie, małe różnice wysokości, łatwe ale długie przejścia.

Schroniska: 

Brak schronisk na trasie.

Sprzęt:

Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem,  okulary przeciwsłoneczne, termos z gorącą herbatą.

Przewodnicy: przewodnik beskidzki

Mapy i literatura:

  • P. Krokosz, M. Ryńca: Łemkowszczyzna. Od ikony do pop-artu
  • R. Reinfuss: Śladami Łemków
  • M. A. Koprowski: Łemkowie. Losy zaginionego narodu
  • W. Grzesik, T.Traczyk: Od Komańczy do Krempnej

Mapa turystyczna: Beskid Niski, 1:75 000

Program

1 dzień: Komańcza - na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego

Przyjazd uczestników do Komańczy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zakwaterowanie i czas wolny w Komańczy. Komańcza, to wieś z której Łemkowie nie zostali całkowicie wysiedleni. Tutejsi mieszkańcy to wyznawcy prawosławia, grekokatolicy i katolicy. Polecamy, aby zobaczyć odbudowaną cerkiew prawosławną pod wezwanie Opieki Matki Bożej, łemkowskie chaty oraz klasztor nazaretanek.
Wieczorem spotkanie z przewodnikiem.

2 dzień: Przejście kondycyjne: Komańcza - Chata w Przybyszowie - Tokarnia - Puławy Wyżnie

Śniadanie. Wejście na szlak.
Wędrówka z Komańczy na Tokarnię (775 m n.p.m) - najwyższy punkt na trasie w tym dniu. Z Tokarni zejście na Pogórze Bukowskie, do Puław Górnych. Wieś położona jest już poza obszarem Beskidu Niskiego. Nasza wędrówka wiedzie Głównym Szlakiem Beskidzkim. Nocleg w Puławach Wyżnich.
Czas przejścia: ok.8,5 godz. Suma podejść: ok. 902 m. Suma zejść: ok.876 m. Odległość: ok. 27 km. Najwyższy punkt: Tokarnia 775 m n.p.m.

3 dzień: Puławy Wyżnie - Rymanów Zdrój - Iwonicz Zdrój

Śniadanie. Wyjście na szlak. Przejście przez Puławy Dolne do Rymanowa Zdroju. Chwila przerwy w Parku Zdrojowym i czas na spróbowanie wody mineralnej ...
Kontynuacja wędrówki obrzeżami Mogiły i Suchej Góry do uzdrowiska Iwonicz - Zdrój. Tutaj czeka nas odpoczynek, woda mineralna i baseny. Wieczór w Parku Zdrojowym zapowiada się znakomicie.
Czas przejścia: ok. 6 godz. Suma podejść: 653 m. Suma zejść: 745 m Odległość: ok. 18 km. Najwyższy punkt: 623 m n.p.m.

4 dzień: Przejście kondycyjne: Iwonicz Zdrój - Lubatowa - Cergowa - Chyrowa

Śniadanie. Wyjście na Główny Szlak Beskidzki. Początkowo, ok. 5 km, Główny Szlak Beskidzki prowadzi drogą łączącą Iwonicz z Duklą, potem jednak pokonujemy zalesione stoki Cergowej, Garbu i Krymianki. Ostatni odcinek wiedzie przez dawną łemkowską wieś Chyrową. Planujemy zobaczyć cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy z 1780 roku. Tutaj zatrzymujemy się na nocleg.
Czas przejścia: ok. 6,5 godz. Suma podejść: 907 m, Suma zejść: 829 m Odległość: ok. 20 km. Najwyższy punkt: Cergowa 916 m n.p.m.

5 dzień: Przejście kondycyjne: Chyrowa - Łysa Góra - Kąty

Śniadanie. Wyjście na szlak. W ostatnim dniu pokonujemy krótki odcinek GSB, z Chyrowej do Kątów. Na trasie wejście na szczyt Grzywacka Góra i na platformę widokową. Powrót na GSB. Zejście do Kątów i odpoczynek w "Chono tu ". Powrót busem do Komańczy. Czas przejścia ok. 3,5 godz. Odległość ok. 12 km. Suma podejść 355 m, Suma zejść: 508 m, Najwyższy punkt: 638 m.

Warunki

Cena zawiera:

4 noclegi (hotele, agroturystyka, schronisko), 4 śniadania, przewodnik beskidzki, ubezpieczenie, organizacja przejazdów

Cena nie zawiera: 

obiadokolacji, przejazdu z Kątów do Krynicy, opłat za zwiedzanie cerkwii i muzeów

Noclegi: 

hotele, agroturystyka, schroniska

Wyżywienie: 

śniadania

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Łemków - Beskid Niski cz. II pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.