Uzbekistan i Turkmenistan: wielkie cywilizacje Azji Środkowej

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
16 dni13 490
WYCIECZKA POTWIERDZONA | ZOSTAŁO 1 WOLNE MIEJSCE
16 dni13 490

O wyprawie

Uzbekistan i Turkmenistan: wielkie cywilizacje Azji Środkowej

 • Tajemniczy Turkmenistan, orientalny Uzbekistan
 • Pałace i pomniki Timura, meczety, madrasy w Samarkandzie
 • Jedwabny Szlak - Buchara i Chiwa - perły orientu
 • Ukryta przez sowieckim reżimem galeria sztuki współczesnej
 • Niezwykłe nowoczesne stolice - Aszchabad i Taszkient
 • Czarne i czerwone piaski Kara-Kum i Kyzyl-Kum

Uzbekistan od zawsze owiany był mistyczną aurą wschodu. Mało kto jednak wie, że ten kraj, wchodzący do niedawna w skład ZSRR, był kiedyś jednym z najbogatszych, najpotężniejszych i najbardziej rozwiniętych na świecie. Timur (panujący w latach 1370 - 1405), w Europie bardziej znany jako Tamerlan, zainwestował całe swoje bogactwo w rozwój tej właśnie ziemi - sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, madrasy i centra wiedzy.

Wiele z tych klejnotów architektury, wśród pustynnego piasku, dotrwało do dziś! To dlatego Uzbekistan jest krajem z największą ilością zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - nie tylko spośród byłych republik ZSRR, ale w całej Azji Środkowej. Tamerlan zostawił po sobie przepiękną stolicę imperium - Samarkandę oraz miejsce swego narodzenia - Szahrisabz. Zwiedzimy także chanat Buchary, Chiwę, Urgencz i Taszkent oraz morze, którego nie ma. Ten tajemniczy kraj Jedwabnego Szlaku czeka, aby go odkryć.

Uzbekistan to kraj o niesamowitym potencjale, mimo wielu lat spędzonych pod jarzmem Związku Sowieckiego. Dziś ponownie się odradza, powracając do tradycji i dawnych zwyczajów. Uzbekistan to kraj wspaniałych zabytków z czasów chanatów, ale również nietypowych osiągnięć pozostawionych przez Sowietów. Uzbekistan szczyci się najdłuższą linią trolejbusową, galerią sztuki współczesnej i wielkimi plantacjami. Boryka się jednak z wieloma problemami - głównie natury ekologicznej. Większa część kraju to tereny pustynne nie nadające się do użytkowania. Jednak największe brzemię to (nieomal wyschnięte) Jezioro Aralskie. Plan ZSRR inwestowania w „białe złoto” czyli bawełnę, zakończył się katastrofą ekologiczną. Mimo wielu niepowodzeń Uzbecy nie poddają się i chcą iść do przodu. Chętnie pokazują swój kraj przyjezdnym i zdradzają jego tajemnice.

Turkmenistan. Kraj równie mocno zamknięty jak Korea Północna. Dyktatura, która momentami przybiera absurdalną formę. Jednocześnie kraj, w którym niemal 80% powierzchni zajmuje pustynia, a życie skupia się w kilku surrealistycznych ośrodkach miejskich. Ich powstanie było możliwe, dzięki ogromnym złożom gazu. Odwiedzimy płonący nieprzerwanie od lat 70. krater zwany Wrotami Piekieł, pojedziemy do Aszchabadu, miasta z klimatyzowanymi przystankami komunikacji miejskiej. Nie ominie nas również wielka historia – zwiedzimy ruiny Merwu, miasta, które swego czasu było największe na świecie, będąc centrum handlu na Jedwabnym Szlaku.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wylot z Warszawy. Przylot do Taszkientu, jednego z największych miast Azji Środkowej, którego historia trwa już niemal 3000 lat. Wczesne zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2

Wyruszymy na zwiedzanie Taszkientu by zobaczyć, jak zmieniał się od śladów pierwszego osadnictwa do dzisiejszego nowoczesnego miasta.. Udamy się do Eski Szahar, labiryntu rdzawych od pyłu wąskich ulic, niskich domów z cegły i ziemi, starożytnych meczetów i madras (islamskich uczelni), które w nienaruszonym stanie ocalały przed planami sowieckich urbanistów. Dalej przejdziemy do kompleksu Hazrata Imama, odnajdziemy mauzoleum Kaffal Czaczi, grobowca wybitnego filozofa, poety i nauczyciela Islamu z (X wiek). Odkryjemy wspaniałe zabytki listy UNESCO. Następnie udamy się na zakupy na bazar Chorsu, ogromny, tętniący folklorem targ pełen kupców z różnych części kraju.

DZIEŃ 3

Dzień rozpoczniemy od wspaniałego wschodu słońca nad pustynią, która niegdyś była morzem. Kontynuujemy zwiedzanie okolic zdewastowanych przez wyniszczającą gospodarkę sowiecką okolic Jeziora Aralskiego. Dotrzemy do miejscowości Mujnak, dawnego portu, który dziś stał się cmentarzyskiem statków. Wieczorem dojedziemy do Nukusu.

DZIEŃ 4

Zwiedzimy Savitskiy Karalkapakstan, niezwykłe muzeum sztuki awangardowej, gdzie za czasów sowieckich przechowywano dzieła artystów, które nie były dopuszczane przez reżim. Następnie nasza karawana wyruszy na południe. Po drodze zwiedzimy twierdze dawnego Chorezmu: Kyzyl Kala, Ayaz-Kala and Toprak-Kala. Popołudniowy przejazd do pierwszego z wielkich miast Jedwabnego Szlaku - Chiwy.

DZIEŃ 5

Chiwa. To najstarsze i najlepiej zachowane miasto Jedwabnego Szlaku, jedno z głównych punktów handlowych w VI - VII wieku w Azji Środkowej. Stare miasto zwane Iczan Kala (UNESCO) otoczone jest dziesięciometrowym murem obronnym. Zwiedzanie oszałamiającego meczetu Dżuma oraz pałacu Alla-Kulli-Chan. Spacer obok najwyższego, niedokończonego minaretu na świecie. Możliwość zajrzenia do muzeum bliźniąt syjamskich. Zgubimy się w wąskich uliczkach starego miasta, by wieczorem spoglądać w niebo, popijając herbatę na dachu jednej z restauracji.

DZIEŃ 6

Tego dnia przeniesiemy się do Turkmenistanu. Dotrzemy do Daszoguzu, gdzie przekroczymy granicę. Z pewnością zajmie to sporo czasu. Następnie udamy się w stronę Kunya-Urgenczu, gdzie obejrzymy mauzoleum Sultan Tekesz w fortecy Kyrk Molla. Zwiedzimy również mauzoleum Torebeg Hanum, ulokowane na północ od starożytnego Urgenczu. Po lunchu, czeka nas długa droga do Derwazy (300km), regionu obfitującego w złoża gazu. Na początku lat 70., w wyniku pomyłki sowieckich geologów rozpalono gaz, który pali się do dziś, tworząc słynny krater zwany Wrotami Piekieł. Noc spędzimy w namiotach w pobliżu krateru.

DZIEŃ 7

Po śniadaniu czeka nas kolejny dość długi przejazd (360km) do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Aszchabad to miasto pełne nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, wpisanych w niezwykły sposób w krajobraz pustyni i wzgórz otaczających miasto. Odwiedzimy ciekawe muzea – etnograficzne i historyczne. Nocleg w hotelu w Aszchabadzie.

DZIEŃ 8

Dzień, który spędzimy w Aszchabadzie i jego okolicach. Udamy się do starożytnej Nisy (UNESCO), 18 kilometrów od stolicy. Będzie to okazja, aby poznać wielkość dawnego imperium Partów, które było wystarczająco silne, by konkurować z Rzymem o władzę nad Bliskim Wschodem i Azją Środkową. Kolacja w restauracji Merdem, urządzonej w prawdziwej turkmeńskiej jurcie. Kolejna noc Aszchabadzie.

DZIEŃ 9

Po śniadaniu w hotelu, udamy się na aszchabadzkie lotnisko. Turkmeńskimi liniami lotniczymi dolecimy do Mary. Pozostawimy bagaże w hotelu i wybierzemy się na wycieczkę do Starego Merwu, gdzie odwiedzimy mauzoleum Soltan Sandżar, Gyz Galla oraz starożytny Merw, położony w dolinie rzeki Murgab. Po lunchu udamy się do muzeum historycznego i etnograficznego. Nocleg w Mary.

DZIEŃ 10

Po śniadaniu udamy się na granicę w Farap (ok. 200km). Formalności graniczne i celne, które mogą zająć nawet kilka godzin. Po ich załatwieniu, przeniesiemy do kolejnej perły uzbeckiego Jedwabnego Szlaku – Buchary.

DZIEŃ 11

Buchara. Zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów, najwyższy kunszt architektury, niezniszczone nawet przez Czyngis-chana. Obejrzymy zdobiony minaret Kalyan z XII wieku, oraz imponujące budowle z XVII wieku - wśród nich madrasę Abdulah-Chana i meczet Magoki Kurns. Nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 12

Po śniadaniu udamy się w stronę miasta Timura – Samarkandy. Po drodze zwiedzimy jeszcze Szahrisabz, miejscowość z której wielki wódz się wywodził. Zobaczymy Ak-Saray, pozostałości po niezwykłym pałacu i piękny meczet Kok-Gumbaz. Następnie dotrzemy do Samarkandy.

DZIEŃ 13

Zgłębimy tajemnice Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast na świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan i jego madrasy, meczetu Bibi-Chanum (1399-1404), mauzoleum Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah–i Zinda (znaczy żyjący król), a także Gur–i Mir (1403–05), w którym spoczywa Timur. Zobaczymy XV-wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega, astronoma i wnuka Timura.

DZIEŃ 14

Poranne zwiedzanie Samarkandy. Po lunchu przejazd na stację kolejową, przejazd pociągiem do Taszkentu. Transfer do hotelu, obiad, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.

DZIEŃ 15

Po dniach spędzonych wśród pustynnych krajobrazów pojedziemy w Góry Czatkalskie położone nieopodal Taszkientu. Przejedziemy się kolejką linową i pójdziemy na krótki trekking podziwiając okoliczne trzytysięczniki.

DZIEŃ 16

Transfer na lotnisko i powrót wcześnie rano, podziwiając Azję z lotu ptaka.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • miejscowe przeloty
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie w hotelach *** lub pensjonatach
 • częściowe wyżywienie (śniadania)
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wiza do Turkmenistanu
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bilety wstępu i napiwki: ok 70 USD

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania, dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w hotelach *** lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych, jeden nocleg w komfortowej jurcie

TRANSPORT:

Będziemy podróżować klimatyzowanym komfortowym minibusem.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

POGODA:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego ciepłej i suchej odmianie. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu.Jesienią temperatury w ciągu dnia wynoszą ok 25°C w nocy temperatura może spaść do 10-15°C.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia jest Warszawa.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Uzbekistan i Turkmenistan: wielkie cywilizacje Azji Środkowej pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.