Szkocja - dzika i romantyczna

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni7 750
Ostatnie miejsca!

O wyprawie

Szkocja - dzika i romantyczna

 • Zabytkowy Edynburg z Zamkiem i Królewską Milą
 • Piesze wędrówki pośród majestatycznej szkockiej przyrody
 • Potężne zamki i malownicze jeziora
 • Wędrówki śladami szkockich bohaterów 
 • Odległa wyspa Iona
 • Degustacja whisky

Szkocja to fascynująca mieszanka bogatej kultury, burzliwej historii i urzekającej przyrody. Kraciaste kilty i dźwięk dud, zamki pamiętające historie przedstawione w filmie „Braveheart” i szklaneczka whisky – tak Szkoci, mały naród o wielkim sercu, witają swoich gości. Ale Szkocja to także kraj jednych z najdzikszych zakątków Europy Zachodniej. W czasiej naszej eskapady zagłębimy się w rejony odludne, pełne wzgórz i jezior, ale nie zapomnimy przy tym o najsłynniejszych atrakcjach kraju.

Nie ma lepszego sposobu, by poznać Szkocję, niż piesze wędrówki. Będziemy więc sporo spacerować, a surowe, majestatyczne krajobrazy nieraz wprawią nas w zachwyt. Dotrzemy do regionu Highlands, gdzie owiec jest dziesięć razy więcej niż ludzi, wąskie jeziora wcinają się daleko w ląd, a drogi wiją się wśród głębokich dolin. Zobaczymy piękną wyspę Skye. 

Poznamy też stolicę kraju - Edynburg. Na naszej trasie nie zabraknie też imponujących zamków oraz, oczywiście, degustacji szkockiej.

Program

Dzień 1 Przylot do Szkocji. Spacer po Edynburgu.

Przelot z Warszawy (Modlin / Chopin) do Edynburga i zakwaterowanie w hotelu.
Przed wieczorem pojedziemy transportem miejskim do centrum miasta. Pójdziemy na spacer przez Nowe Miasto (New Town) na wzgórze Calton Hill, skąd rozciąga się wspaniała panorama Edynburga. Będziemy mieli też okazję zajrzeć do jednego z lokalnych pubów i szklaneczką whisky wznieść toast za udaną wyprawę.

Dzień 2 Edynburg i wejście w szkocką przyrodę

Dzień zaczniemy od zwiedzania górującego nad Edynburgiem zamku. To miejsce nierozerwalnie związane z dziejami Szkocji, a wieki historii są tu niemal namacalne. Po wizycie w zamku przejdziemy się Królewską Milą - główną ulicą zabytkowej części miasta. Znajdziemy także czas, by samodzielnie powłóczyć się po zaułkach, posłuchać ulicznych dudziarzy albo spróbować nietypowego miejscowej ciekawostki kulinarnej - smażonego batonika Mars.

Potem historia ustąpi przyrodzie: wyruszymy na północ, a w krajobrazie pojawią się wzgórza i lasy. Zatrzymamy się na pierwszy spacer w terenie: odwiedzimy romantyczny park the Hermitage w Dunkeld, z trasą wiodącą wśród lasu, z kamiennymi mostami i wodospadem.

Nocleg w hrabstwie Pertshire.

Dzień 3 Wizyta w destylarni i słynny wiadukt

Rano wyruszymy dalej na północ. Zatrzymamy się w jednej z destylarnii, by dowiedzieć się więcej o szkockim trunku narodowym. I wypić a wee dram, czyli szklaneczkę whisky. 

Następnie wyruszymy w drogę ku Highlands - zaczną się góry, i puste przestrzenie. Zatrzymamy się w miasteczku Fort William, leżącym u stóp najwyższej góry Wielkiej Brytanii - Ben Nevis.  

Potem pojedziemy zobaczyć Glenfinnan - malowniczy wiadukt kolejowy, położony wśród dzikiej szkockiej scenerii. Szerszej publiczności może być znany z filmów o Harrym Potterze. Wyruszymy w krótką trasę do wiaduktu i poczekamy na przejazd pociągu.

Dzień 4 Dzień na Isle of Skye

Rano przeprawimy się na wyspę Skye, słynącą z dzikiej przyrody i wspaniałych krajobrazów.

Wyruszymy w trasę do Old Man of Storr, najsłynniejszej formacji skalnej na wyspie, która czasem wyłania się z chmur, innym zaś razem tonie słońcu. A czasem, jedno i drugie w przeciągu kilkunastu minut. 

Zwiedzimy też malownicze miasteczko Portree, odbędziemy krótką wędrówkę do wybrzeża, zatrzymamy się na kilku punktach widokowych i nasycimy surowym krajobrazem wyspy.

Nocleg na Skye.

Dzień 5 Eilean Donan i Glen Coe

Dzień zaczniemy od zwiedzania jednego z najbardziej rozpoznawalnych szkockich zamków - Eilean Donan. Ta położona na wyspie kamienna warownia wspaniale komponuje się z otaczającą przyrodą. 

Potem ruszymy w dalszą drogę pośród niesamowitych krajobrazów Highlands. Zatrzymamy się w spektakularnej i groźnej dolinie Glen Coe. Tutejszy surowy krajobraz kryje mroczne tajemnice...

Następnie przejedziemy w okolice jeziora Loch Lomond na nocleg. 

Dzień 6 Południowe Highlands - zamek, Oban i wybrzeże

Tego dnia wybierzemy się na wypad do Oban.

Po drodze zobaczymy opuszczony zamek nad jeziorem. Sam Oban to malowniczy port, zwany bramą do wysp, a także miejsce słynące z whisky. Spędzimy trochę czasu w samym miasteczku, a potem udamy się na trasę pieszą z widokami na piękne wybrzeże. 

Nocleg w tym samym miejscu w okolicach Loch Lomond.

Dzień 7 W krainie Rob Roya

Dzień spędzimy w Parku Narodowym Loch Lomond and the Trossacks. Udamy się w okolice, w których niegdyś grasował Rob Roy, szkocki odpowiednik Robin Hooda. Znajduje się tu Loch Lomond - największe jezioro Wielkiej Brytanii, którego powierzchnia usiana jest małymi wyspami.

Zatrzymamy się nad jeziorem Loch Katrine. Stąd wyruszymy na szczyt wzgórza Ben A'an, czyli, jak twierdzi wielu, na najpiękniejszy punkt widokowy Szkocji. Kto nie będziesz miał ochoty na wspinaczkę, może wybrać się na lekki spacer wzdłuż brzegu Loch Katrine lub rejs po jeziorze.

Potem zatrzymamy się w miasteczku Callander, nazywanym bramą do Highlands. My tą bramą wyjedziemy ze szkockich wyżyn i ruszymy na nocleg do Edynburga. 

Dzień 8 Pożegnanie ze Szkocją

Lot powrotny z Edynburga do Warszawy (Modlin / Chopin). 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Edynburg - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport na miejscu (autokar lub bus, w Edynburgu transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami. Możliwe jest wykupienie pakietu 3 kolacji (cena: 400 zł)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty klimatyczne, opłaty wjazdowe itp.) - ok. 90 GB

Liczba uczestników: 15 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szkocja - dzika i romantyczna pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szkocja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.