Śladami Wikingów

Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Śladami Wikingów

 • Jostedalsbreen - największy lodowiec kontynentalnej Europy
 • Fiordy: Sognefjord i Geirangerfjord
 • 3 dni na Lofotach - na najpiękniejszym archipelagu Europy
 • Ptasia wyspa Runde z koloniami setek tysięcy maskonurów, alek, głuptaków, mew trójpalczastych
 • Skandynawskie parki narodowe: Dovrefjell z dzikimi wołami piżmowymi, Abisko ze słynną przełęczą "Brama Laponii"

Trasa obejmuje najpiękniejsze miejsca Norwegii - kraju o wyjątkowych warunkach naturalnych. Bezpośrednie sąsiedztwo oceanu i wysokich gór daje w efekcie widoki niespotykane nigdzie indziej w Europie. Kręte fiordy, górskie lodowce, tundrowe płaskowyże oraz baśniowa wręcz sceneria Lofotów to tylko część atrakcji tej wycieczki. Przyłącz się do nas, aby zobaczyć wieloryba, odwiedzić wyspę zamieszkaną przez setki tysięcy ptaków, stanąć u stóp lodowca oraz cieszyć się pełnym słońcem o północy!

Kraina fiordów i fieldów

Każdy kto raz zobaczy norweskie fiordy, pragnie tam jeszcze powrócić. Te wąskie i kręte, długie nieraz na ponad sto kilometrów zatoki, wypełnione szmaragdowo-niebieską wodą oraz otoczone pionowymi ścianami gór, z których spadają białe kaskady wodospadów, tworzą jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Ziemi. Wspaniałymi widokami nasycimy się zjeżdżając serpentynami do głębokiej doliny Sognefjordu oraz idąc ścieżką wzdłuż stromej krawędzi Geirangerfjordu. Odwiedzimy liczący tysiąc lat drewniany kościółek stavkirke w Borgund, oraz powędrujemy przez górujące nad fiordami płaskowyże zwane fieldami. Te rozległe przestr zenie wygładzone dawno temu przez masy lodu, porośnięte jedynie kobiercami mchów i porostów mają w sobie prawdziwy smak północy. Na jednym z fieldów zalega największy poza Islandią lodowiec Europy - Jostedalsbreen, do którego czoła dojdziemy w czasie jednej z wędrówek.

Ptasia Wyspa

Wspaniałym przeżyciem będzie dzień spędzony na "ptasiej wyspie" Runde. Na tej niewielkiej, położonej na wybrzeżu Atlantyku wysepce mieszka 160 osób i... ponad pół miliona morskich ptaków gnieżdżących się w naskalnych koloniach. Lęgną się tam mewy trójpalczaste, kormorany czubate, głuptaki, fulmary oraz przypominające miniaturki pingwinów alki, nurzyki i maskonury. Wśród bujnych łąk ponad klifami mają swoje gniazda rybitwy oraz agresywne wydrzyki, często atakujące zbliżających się intruzów. Z kolonii, niczym z olbrzymiej "stołówki" korzystają drapieżniki: sokoły wędrowne oraz majestatyczne bieliki.

Lofoty - góry wyrastające z morza

Jadąc na północ, aż za Koło Podbiegunowe, dotrzemy na archipelag Lofotów - skalistych wysp wdzierających się niczym potężne zęby wgłąb oceanu. Wystające wprost z morza, wysokie na 1000 metrów stożkowate góry z przycupniętymi u ich podnóży zabudowaniami rybackich wiosek tworzą niezwykłą scenerię. W czasie naszego pobytu na Lofotach poznamy ciekawe tradycje związane z rybołówstwem, wejdziemy na najpiękniejsze widokowo szczyty.

Program

Dzień 1 Prom do Szwecji

Zbiórka w Gdańsku przy Dworcu Głównym PKP i przejazd do portu w Gdyni lub Gdańsku. Zaokrętowanie na prom do Szwecji.

Dzień 2 Przejazd przez malownicze prowincje południowej Szwecji do Norwegii

Przypływamy rano do Karlskrony lub Nynäshamn, skąd wyruszamy do Norwegii. Trasa wiedzie wzdłuż malowniczego wybrzeża południowej Szwecji oraz nad brzegami jezior południowej Norwegii. Wieczorem przybywamy na camping w pobliżu miasteczka Elverum w południowej Norwegii.

Dzień 3 Sognefjord, średniowieczny drewniany kościółek w Borgund

Po jeździe wzdłuż brzegów największego w Norwegii jeziora Mjøsa wspinamy się na płaskowyż, z którego zjeżdżamy do doliny najdłuższego z norweskich fiordów - Sognefjordu. Po drodze zwiedzimy drewniany kościółek stavkirke w Borgund. Po przeprawie promem przez fiord zanocujemy w domkach campingowych nad fiordem Luster.

Dzień 4 Lodowiec Jostedal, przejazd na wyspę Runde

Rankiem udajemy się do czoła jednego z jęzorów olbrzymiego lodowca Jostedalsbreen. Odważni będą mogli udać się z przewodnikiem na wycieczkę po lodowcu. Po tych atrakcjach ruszymy na zachód, w stronę wyspy Runde.

Dzień 5 Wielkie kolonie ptaków na Runde

Cały dzień przeznaczamy na zwiedzanie wyspy Runde. Samo jej ukształtowanie z kilkusetmetrowymi klifami wyrastającymi wprost z oceanu wywiera duże wrażenie. Jednak największą atrakcją są umieszczone na klifach wielotysięczne, naskalne kolonie ptaków morskich: mew trójpalczastych, nurzyków, alek, głuptaków, fulmarów, a przede wszystkim - sympatycznie wyglądających maskonurów. Szczęśliwcy wypatrzą polujące sokoły wędrowne i bieliki. Wędkarze będą mogli wypłynąć na połów ryb.

Dzień 6 Droga orłów i wędrówka nad pięknym Geirangerfjord

Odwiedzimy najpiękniejszy widokowo fiord Norwegii - Geirangerfjord, wzdłuż którego pójdziemy na wycieczkę niezwykle położoną ścieżką wiodącą skrajem przepaści. Na nocleg zatrzymamy się w okolicy miejscowości Dombås.

Dzień 7 Park Narodowy Dovrefjell - tundra i dzikie woły piżmowe

Przed południem wyruszamy w góry Parku Narodowego Dovrefjell, gdzie spróbujemy zobaczyć woły piżmowe - pochodzące z Arktyki zwierzęta, których stado żyje tu na wolności. Na wieczór wyruszamy w długą drogę na północ, piękną widokowo trasą wzdłuż łańcucha Gór Skandynawskich.

Dzień 8 Przeprawa na Lofoty, wędrówka górska

Przeprawiamy się promem na archipelag Lofotów. Z promu mamy szansę obserwacji wielorybów i delfinów w obfitujących w ryby wodach zatoki Vestfjorden. Po przyjeździe do Kabelvåg, gdzie zatrzymamy się na 2 noce, udamy się na górską wędrówkę z zapierającymi dech w piersiach widokami na ocean.

Dzień 9 Lofoty: skansen wioski rybackiej w Å, słynna skała Reinebringen

Odpoczywamy zwiedzając wyspy Vestvågøy oraz Moskenesøy. Mijając położone na wybrzeżu malownicze wioski rybackie z suszącymi się na drewnianych rusztowaniach dorszami, dotrzemy do miejscowości Reine, z której wespniemy się na słynącą z pięknych widoków, liczącą 670 m skałę Reinebringen. W leżącej na samym końcu wyspy wiosce Å zwiedzimy świetnie urządzony skansen pokazujący dawny styl życia oraz tradycyjne metody połowu i przerobu dorszy będących podstawą utrzymania mieszkańców Lofotów.

Dzień 10 Rejs na obserwacje wielorybów

Przejeżdżamy do archipelagu Vesterålen, kierujemy się do miejscowości Stø, skąd chętni wybiorą się na pełne morze na obserwacje wielorybów, przede wszystkim kaszalotów licznie żerujących w tym rejonie wybrzeża. Lubiący górskie wędrówki przejdą odcinek "Szlaku Królowej" biegnącego wzdłuż kilkusetmetrowych skalistych klifów.

Dzień 11 Szlak królowej i opuszczona osada rybacka Nyksund

Spacer w okolicy wtulonej w klifowe wybrzeże wioski Nyksund i wędrówka "Szlakiem Królowej". Po południu opuścimy wybrzeże i udamy się do Parku Narodowego Abisko, leżącego w Górach Skandynawskich, po ich szwedzkiej stronie.

Dzień 12 Całodniowa wędrówka po Parku Narodowym Abisko

Wędrówki po pokrytych tundrą górach okolic Abisko pozwolą nam poczuć prawdziwy smak Północy. Wśród ubogiej roślinności będziemy mieli możliwość zobaczenia żyjących tam ptaków: pardw, siewek złotych, morneli. Podziwiać też będziemy widoki na pokryte śniegiem szczyty Gór Skandynawskich, oraz położone w dolinie jezioro Torneträsk. Wieczorem wyruszymy w całonocną jazdę na południe, wzdłuż brzegu Zatoki Botnickiej.

Dzień 13 Przejazd w okolice Sztokholmu, odpoczynek na kempingu

Rankiem dotrzemy nad wody Zatoki Botnickiej i przejedziemy wzdłuż malowniczego wybrzeża Hoga Kusten na południe w okolice Sztokholmu. Po południu odpoczynek na campingu.

Dzień 14 Zwiedzanie Sztokholmu, przejazd na prom

Po krótkiej wizycie w Sztokholmie ruszamy do Karlskrony lub Nynäshamn na prom do Polski.

Dzień 15 Podróż promem przez Bałtyk do Gdyni lub Gdańska

W godzinach rannych dopływamy do Gdyni lub Gdańska.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar (wyjazd z Gdańska, dopłata za wyjazd z Warszawy 100 zł w jedną stronę)
 • Prom: Gdynia-Karlskrona-Gdynia lub Gdańsk-Nynäshamn-Gdańsk (zakwaterowanie w 4-osobowych kabinach turystycznych, na promie śniadania)
 • 4-5 przepraw promowych przez fiordy i na wyspy Norweskie
 • Prom Bognes-Lødingen na Lofoty
 • Zakwaterowanie: 3-4-osobowe pokoje (wyjątkowo także 6-osobowe) w domkach campingowych lub hostelach
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Obowiązkowych opłat za promy i drogi: 40 EUR zbierane na początku przez przewodnika
 • Wyżywienia (zakupy w supermarketach - równowartość ok. 25 EUR dziennie)
 • Wycieczki po lodowcu (ok. 300 NOK)
 • Rejsu na obserwacje ptaków i połów ryb na Runde (ok. 300 NOK)
 • Rejsu statkiem na obserwacje wielorybów (ok. 1500 NOK)
 • Biletów wstępu (ok. 300 NOK)

Liczba uczestników: 25 - 40 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Śladami Wikingów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia, Szwecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.