Piękno estońskiej przyrody i Vana Tallinn

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni3 490

O wyprawie

Wycieczka do Estonii: estońska przyroda i Vana Tallinn

 • Izolowana w czasach radzieckich Wyspa Saaremaa
 • Najważniejsze atrakcje Estonii i starówka Tallina (UNESCO)
 • Trekking przez bagna Parku Narodowego Soomaa
 • Bałtyckim szlakiem do Narwy - rosyjskiej enklawy
 • Wyprawa na torfowisko Viru i seans w dymnej saunie
 • Estończycy, degustacja domowych win i piwa z jałowcem

Zapraszamy na aktywną objazdową wycieczkę do Estonii, aby poznać nieoczywiste piękno estońskiej przyrody i trzy największe miasta - Tallin, Tartu i Narwę - każde o odmiennej historii i teraźniejszości. Estonia jest krajem, który ma najwięcej kraterów po uderzeniach meteorytów na jednostkę powierzchni na świecie. Czym jeszcze zaskoczy nas to niewielkie państwo?

Region Soomaa odkryje przed nami rozległe torfowiska, nietknięte przez człowieka połacie bagien. Wykąpiemy się w bagiennym jeziorku, a z sauny wyskoczymy prosto do rzeki. Na wyspie Saaremaa poznamy wiejskich piwowarów, poszukamy kraterów po meteorytach i pochodzimy po morzu w Parku Narodowym Vilsandi. Tallin przywita nas różnorodnością dzielnic, w Narwie zobaczymy “Rosję w Unii Europejskiej”, Tartu wciągnie nas w studencki wir.

Rozgrzejemy kości w tradycyjnej dymnej saunie. Spróbujemy deseru zrobionego z kamy i naturalnego wiejskiego piwa. Przemierzymy kilometry po bruku estońskich uliczek, po torfowiskach, wybrzeżach i kładkach, mokrą i suchą stopą. Poznamy gościnność powściągliwych, ale przemiłych i serdecznych Estończyków.

Wycieczka do Estonii to nasza kolejna ciekawa propozycja aktywnej wycieczki objazdowej do krajów bałtyckich.

Program

WYCIECZKA ESTONIA - RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wieczorem spotykamy się w Warszawie. Wyruszamy komfortowym busem w kierunku Estonii. Czeka nas spokojny nocny przejazd tak, aby następnego dnia nad ranem rozpocząć przygodę z estońską przyrodą.

DZIEŃ 2-3

Docieramy do Parku Narodowego Soomaa, co z estońskiego oznacza “Kraina Bagien”. Poznamy je chodząc w “bagiennych rakietach”, przemierzając kładki, spoglądając z wież obserwacyjnych, kąpiąc się w jeziorach dystroficznych. Obejrzymy miejsca, które kilka razy w roku nawiedza tzw. piąta poru roku, kiedy woda spływająca z okolicznych wzniesień powoduje regularne powodzie. Skorzystamy z sauny po której schłodzimy się w rzece, posiedzimy przy ognisku.

Jeden z dwóch dni będzie bardzo aktywny, razem z lokalnym przewodnikiem pójdziemy na kilkugodzinną wycieczkę przez torfowiska, lasy i rzeki Soomy. Dwa noclegi w pobliżu Parku Narodowego Soomaa.

DZIEŃ 4

Kontynuujemy nasze wakacje w Estonii i ruszamy na jej największą wyspę - Saremę. Izolacja w jakiej znajdowała się wyspa za czasów Związku Radzieckiego jeszcze bardziej zakorzeniła jej odrębność kulturową od kontynentalnej Estonii.

Pójdziemy na spacer po polu kraterów meteorytowych - zobaczmy największy z nich “Kaali” i poszukamy mniejszych. Orzeźwimy się poznając tradycję wiejskich browarów Estonii, gdzie produkuje się tzw. “surowe piwa”, a jako dodatku używa jałowca. W największym mieście wyspy Kuuressaare spróbujemy estońskiej kuchni w restauracji w znajdującej się w zabytkowym młynie. Pójdziemy na spacer wśród murów i zielonych terenów Zamku Kuressaare, największej twierdzy Inflant.

Wybierzemy się na 10km spacer przez nadbrzeżny las sosnowy i dzikie wybrzeże Bałtyku, aż dotrzemy do starej latarni morskiej pochłanianej przez morze.

DZIEŃ 5-6

Powoli opuszczamy Saremę i jedziemy do Tallina. Odpoczynek, pierwszy spacer po Tallinie i zasłużona kolacja w browarze z własną sauną, zlokalizowanym w zrewitalizowanej dzielnicy przemysłowej. IPA z czerwoną borówką, czy piwo na pędach świerku czeka na swoich amatorów.

Następnego dnia zobaczymy Vana Tallin, tallińską Starówkę wpisaną na listę UNESCO, która zachwyca różnorodnością! Stare Miasto składa się z dwóch części - Górnego Miasta - arystokratycznego, rządowego i Dolnego - mieszczańsko-kupieckiego. Wejdziemy w kolorowy zgiełk uliczek, targowisk, galerii, knajpek i gwarnych placów.

Będzie chwila czasu wolnego. Tallin jest nasycony atrakcjami - od muzeum wodnosamolotów, przez rozległy park Kadriorg, miejską saunę Kalma Saun, po świetne przykłady rewitalizacji i adaptacji opuszczonych fabryk w dzielnicy Rotermanni i kreatywnej Telliskivi. Wieczór spędzimy w knajpkach Tallina.

DZIEŃ 7

Ruszamy na wschód, do Narwy, poznać rosyjskie oblicze Estonii. Zatrzymamy się przy opuszczonej sowieckiej bazie militarnej, w której rozmagnesowywano łodzie podwodne.

Odwiedzimy Park Narodowy Lahemaa i pójdziemy na 6 km spacer po torfowisku Viru, jednym z najlepiej udostępnionych do zwiedzania (suchą nogą!) dzięki wyjątkowo długiej drewnianej kładce zakończonej wysoką wieżą widokową, z której rozpościerają się widoki na rozległe obszaru parku narodowego.

Narwa, w której swobodnie dogadamy się w języku rosyjskim, a 90% mieszkańców stanowią Rosjanie to świadectwo trudnej historii wynikającej z jej strategicznego położenia. Zobaczymy miasto kompletnie zniszczone w II wojnie światowej, odbudowane w radzieckim stylu, w którym twierdzę - Zamek Hermana - od twierdzy w rosyjskim Iwangorodzie dzieli jedynie graniczna rzeka.

Złożymy wizytę u miejscowych winiarzy aby spróbować owocowych win produkowanych z estońskich owoców. Późnym wieczorem docieramy do energicznego, uniwersyteckiego Tartu. Zanurzymy się w nocnej studenckiej atmosferze starego miasta.

DZIEŃ 8

Czas na spokojne zwiedzanie Tartu. To miasto żyje nauką (jest tu jeden z najstarszych uniwersytetów Europy), kulturą, sztuką i architekturą. Odwiedzimy dzielnicę drewnianych domków stojących przy ulicach nazwanych składnikami zup. Będzie czas na zakup pamiątek i spacery po promenadzie.

DZIEŃ 9

Całodzienny powrót do domu. Pożegnamy się z Estonią spojrzeniem z wieży widokowej na Suur Munamägi, najwyższego szczytu państw bałtyckich (317 m n.p.m.). Po drodze przystanek na Litwie na smaczny lunch.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO ESTONII:

 • przejazd busem do Estonii
 • transport lokalny wg programu
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • zakwaterowanie zróżnicowane w pokojach 2-4 osobowych w pensjonatach, agroturystykach i domkach
 • śniadania
 • wycieczkę z przewodnikiem po torfowiskach Parku Narodowego Soomaa
 • 1x wizyta u piwowara, degustacja piwa na wyspie Saaremaa
 • 1x wizyta w dymnej saunie
 • spacer z lokalnym przewodnikiem po Tallinie
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Lunche, obiadokolacje.
 • Degustacja win owocowych - 10 EUR
 • Zwiedzanie sowieckiej bazy łodzi podwodnych - 5 EUR
 • Opłaty za ew. dodatkowe wstępy do muzeów i zabytków (od 4 do 10 EUR za wstęp).
 • Dopłata do gwarancji pokoju 1- lub 2-osobowego.
 • Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 14 dni od dnia odwołania wycieczki.


ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w pokojach 2-4 osobowych w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, domkach na łonie natury.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Reszta jedzenia we własnym zakresie. W miastach i miasteczkach znajdują się sklepy i restauracje. Ceny posiłków nieco wyższe niż w Polsce.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI I TRANSPORT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Wycieczka realizowana jest busem.

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 20.

POGODA:

Estonia mimo położenia na północy charakteryzuje się łagodnym klimatem uwarunkowanym przez bliskość morza. Koniec lata, początek jesieni przynosi na zmianę cieplejsze dni z temperaturami 15°-20°C, oraz przelotne opady deszczu i temperatury 10°-15°C.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Piękno estońskiej przyrody i Vana Tallinn pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Estonia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.