Wycieczka do Estonii: estońska przyroda i Vana Tallinn

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
10 dni4 490

O wyprawie

Wycieczka do Estonii: estońska przyroda i Vana Tallinn

 • Wizyta na matriarchalnej wyspie Kihnu
 • Najważniejsze atrakcje Estonii i starówka Tallina (UNESCO)
 • Wyprawa przez bagna Parku Narodowego Soomaa
 • Bałtyckim szlakiem do Narwy i uniwersyteckie Tartu
 • Trekking przez torfowisko Viru
 • Saunowanie, owocowe wina i plaże Pärnu

Zapraszamy na aktywną objazdową wycieczkę do Estonii, aby poznać nieoczywiste piękno estońskiej przyrody i trzy największe miasta - Tallin, Tartu i Narwę - każde o odmiennej historii i teraźniejszości. Czym nas zaskoczy to niewielkie państwo?

Region Soomaa odkryje przed nami rozległe torfowiska, nietknięte przez człowieka połacie bagien. Wykąpiemy się w bagiennym jeziorku, a z sauny wyskoczymy prosto do rzeki. Na wyspie Kihnu poznamy matriarchalną kulturę. Tallin przywita nas różnorodnością dzielnic, zajrzymy do “rosyjskiej Narwy”, a Tartu przyciągnie uniwersytecką atmosferą. Złapiemy słońca na plażach Pärnu.

Rozgrzejemy kości w tradycyjnej saunie. Spróbujemy deseru zrobionego z kamy. Przemierzymy kilometry po bruku estońskich uliczek, po torfowiskach, wybrzeżach i kładkach i plażach. Poznamy gościnność powściągliwych, ale przemiłych i serdecznych Estończyków. Wycieczka do Estonii z Barents.pl to nasza kolejna ciekawa propozycja aktywnej wycieczki objazdowej do krajów bałtyckich.

Program

WYCIECZKA ESTONIA - RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Po południu spotykamy się w Warszawie. Wyruszamy komfortowym busem w kierunku Estonii. Czeka nas spokojny nocny przejazd tak, aby następnego dnia nad ranem rozpocząć przygodę z estońską przyrodą.

DZIEŃ 2-3

Wycieczkę po Estonii rozpoczynamy od Parku Narodowego Soomaa, co z estońskiego oznacza “Kraina Bagien”. Poznamy je przemierzając kładki, spoglądając z wież obserwacyjnych, kąpiąc się w jeziorach dystroficznych. Obejrzymy miejsca, które kilka razy w roku nawiedza tzw. piąta poru roku, kiedy woda spływająca z okolicznych wzniesień powoduje regularne powodzie. Skorzystamy z sauny po której schłodzimy się w rzece, posiedzimy przy ognisku.

Jeden z dwóch dni będzie bardzo aktywny, razem z lokalnym przewodnikiem pójdziemy na kilkugodzinną wycieczkę przez torfowiska, lasy i rzeki Soomy. Drugiego dnia odwiedzimy przygotowane przez park narodowy trasy przez kładki ułożone wśród bagien. Dwa noclegi w pobliżu Parku Narodowego Soomaa.

DZIEŃ 4

Wpadniemy z wizytą na jedną z ponad 2000 estońskich wysp, ale za to na jaką! Popłyniemy promem na wyjątkową wyspę Kihnu na której rządzą kobiety. Kulturalne dziedzictwo wyspy - ubiór, język, muzyka, rzemiosło - zostało wpisane na listę UNESCO. W przeszłości mężczyźni wypływali na połowy i polowania, co ukształtowało kulturę matriarchalną. To kobiety dbały o życie społeczne i stały się nośnikiem tradycji. Po wyspie oprowadzi nas oczywiście miejscowa przewodniczka, poznamy zwyczaje wyspy i spojrzymy daleko hen w morze z latarni morskiej. Noclegi w domach lokalnych gospodyń na wyspie Kihnu. 

DZIEŃ 5-6

Opuszczamy Kihnu i zatrzymamy się na chwilę w Pärnu (Parnawa). Czas na kawę i spacer po plaży, po ciekawej starówce i wśród drewnianej willowej architektury, w tym ulubionym przez Estończyków nadmorskim kurorcie.

Następnie ruszamy do Tallinna! Odpoczynek, pierwszy spacer po Tallinie i zasłużona kolacja w browarze, zlokalizowanym w zrewitalizowanej dzielnicy przemysłowej. IPA z czerwoną borówką, czy piwo na pędach świerku czeka na swoich amatorów. Następnego dnia zobaczymy Vana Tallin, tallińską Starówkę wpisaną na listę UNESCO, która zachwyca różnorodnością! Stare Miasto składa się z dwóch części - Górnego Miasta - arystokratycznego, rządowego i Dolnego - mieszczańsko-kupieckiego. Wejdziemy w kolorowy zgiełk uliczek, targowisk, galerii, knajpek i gwarnych placów.

Będzie chwila czasu wolnego. Tallin jest nasycony atrakcjami - od muzeum wodnosamolotów, przez rozległy park Kadriorg, miejską łaźnię Kalma Saun z lat '20 XX wieku, po świetne przykłady rewitalizacji i adaptacji opuszczonych fabryk w dzielnicy Rotermanni i kreatywnej Telliskivi. Wieczór spędzimy w knajpkach Tallina.

DZIEŃ 7

Ruszamy na wschód, do Narwy, poznać rosyjskie oblicze Estonii.

Odwiedzimy Park Narodowy Lahemaa i pójdziemy na 6 km spacer po torfowisku Viru, jednym z najlepiej udostępnionych do zwiedzania (suchą nogą!) dzięki wyjątkowo długiej drewnianej kładce zakończonej wysoką wieżą widokową, z której rozpościerają się widoki na rozległe obszaru parku narodowego.

Narwa, w której swobodnie dogadamy się w języku rosyjskim, a 90% mieszkańców stanowią Rosjanie to świadectwo trudnej historii Estonii wynikającej z jej strategicznego położenia. Zobaczymy miasto kompletnie zniszczone w II wojnie światowej, odbudowane w radzieckim stylu, w którym twierdzę - Zamek Hermana - od twierdzy w rosyjskim Iwangorodzie dzieli jedynie graniczna rzeka.

Późnym wieczorem docieramy do energicznego, uniwersyteckiego Tartu. Zanurzymy się w nocnej studenckiej atmosferze starego miasta.

DZIEŃ 8

Zwiedzanie Tartu. To miasto żyje nauką (jest tu jeden z najstarszych uniwersytetów Europy), kulturą, sztuką i architekturą. Po południu jedziemy za miasto na kilkukilometrowy trekking na przez Suur Munamägi, najwyższy szczyt Estonii i wszystkich państw bałtyckich (317 m n.p.m.). Odwiedzimy miejscowych winiarzy aby spróbować owocowych win produkowanych z estońskich owoców. W Tartu będzie czas na zakup pamiątek i spacery po promenadzie.

DZIEŃ 9-10

Pożegnamy się z Estonią i jedziemy do Rygi. Czas na zwiedzanie stolicy Łotwy z przepiękną starówką (UNESCO) pełną zróżnicowanej architektury z różnych okresów rozwoju miast. Powrót do Warszawy.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO ESTONII:

 • przejazd busem do Estonii
 • transport lokalny wg programu
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • zakwaterowanie zróżnicowane w pokojach 2-4 osobowych w hotelikach, pensjonatach, agroturystykach i domkach
 • śniadania
 • wycieczkę z przewodnikiem po torfowiskach Parku Narodowego Soomaa
 • wycieczkę z przewodnikiem po wyspie Kihnu
 • 1x wizyta na saunie
 • spacer z lokalnym przewodnikiem po Tallinie
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Lunche i obiadokolacje

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • Degustacja win owocowych - 15 EUR
 • Muzeum Morskie w Tallinie - 15 EUR
 • Ew. dodatkowe wstępy do muzeów i zabytków (od 5 do 15 EUR za wstęp)
 • Dopłata do gwarancji pokoju 1-osobowego (1200 PLN)

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w pokojach 2-4 osobowych w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, domkach na łonie natury.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Reszta jedzenia we własnym zakresie. W miastach i miasteczkach znajdują się sklepy i restauracje. Ceny posiłków nieco wyższe niż w Polsce.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI I TRANSPORT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Wycieczka realizowana jest busem.

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 12.

POGODA:

Estonia mimo położenia na północy charakteryzuje się łagodnym klimatem uwarunkowanym przez bliskość morza. Koniec maja może przypominać pogodę w kwietniu w Polsce. Początek jesieni przynosi na zmianę cieplejsze dni z temperaturami 15°-20°C, oraz przelotne opady deszczu i temperatury 10°-15°C.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Estonii: estońska przyroda i Vana Tallinn pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Estonia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.