Bajkał - błękitna perła Syberii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
14 dni5 740 + 980EURO

O wyprawie

Bajkał - błękitna perła Syberii

 • Irkuck - pełna zabytków historyczna stolica rosyjskiego Dalekiego Wschodu
 • Skansen w Talcach i Muzeum Bajkału w Listwiance
 • Przejazd słynną Koleją Krugobajkalską
 • Wizyta w uzdrowiskowej miejscowości Arszan położonej w paśmie Sajanów
 • Wierszyna - polska wieś na Syberii
 • Wizyta na wyspie Olchon wraz z objazdem jej największych atrakcji
 • Rejs po Bajkale do Ust' Barguzina, półwysep Światoj Nos
 • Ułan Ude - stolica Republiki Buriacji wraz z okolicznymi atrakcjami: buddyjskim dacanem w Iwołgińsku i osadą staroobrzędowców Tarbagataj
 • Około 8 godzinny przejazd wzdłuż brzegów Bajkału odcinkiem Kolei Transsyberyjskiej z Ułan Ude do Irkucka
 • Poznawanie przysmaków kulinarnych Syberii

Bajkał to najstarsze, najgłębsze i magazynujące największą ilość słodkowodnej wody jezioro naszej planety. To także jezioro święte, od pokoleń otaczane przez mieszkańców Syberii czcią. Aż 60 procent występujących tu gatunków flory i fauny stanowią endemity, wśród których najciekawsze to foka bajkalska i omul bajkalski. W trakcie naszej wyprawy poznamy nie tylko surowe piękno Bajkału, ale również tygiel kulturowy Syberii, tworzony przez rdzennych mieszkańców tych ziem: Buriatów i Mongołów, jak i rosyjskich osadników, staroobrzędowców, Żydów, czy Polaków. W trakcie wyjazdu będziemy mieć okazję do spróbowania pysznych specjałów oryginalnej kuchni syberyjskiej.

Irkuck - stolica rosyjskiego Dalekiego Wschodu

W Irkucku – historycznej stolicy Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu przespacerujemy się urokliwymi uliczkami miasta, które słynie z drewnianej zabudowy, zobaczymy zabytkowe cerkwie i polski kościół, postaramy się także odnaleźć wciąż jeszcze widoczne ślady zesłańców znad Wisły. Odwiedzimy Listwiankę, położoną w pobliżu miejsca, gdzie z Bajkału wypływa rzeka Angara. Zwiedzimy skansen dawnej architektury syberyjskiej w Talcach, który uchyla rąbka tajemnicy o domostwach pierwotnych mieszkańców Syberii, jak i jej rosyjskich kolonizatorów. Zwiedzimy posiadające ciekawą kolekcję Muzeum Bajkału. Przejedziemy Koleją Krugobajkalską i zawitamy do  uzdrowiskowej miejscowości Arszan, która położona jest w górach Sajanach, tuż przy granicy z Mongolią. Udamy się też do Wierszyny - "polskiej wsi" nad Bajkałem, w której większość mieszkańców stanowią potomkowie osadników z Polski.

Magia wyspy Olchon i rejs po Bajkale

W trakcie wyprawy poznamy Olchon - czwartą co do wielkości na świecie wyspę położoną na jeziorze. Słynie ona z imponujących widoków  (spotkamy tu tajgę, stepy i piaszczyste pustynie) oraz pradawnych miejsc kultu wyznawców szamanizmu. Udamy się na objazd najciekawszych atrakcji wyspy, zakosztujemy lokalnej kuchni z przepysznymi miejscowymi rybami oraz zupą ucha. Skorzystamy też z bani – tradycyjnej rosyjskiej sauny, odważni będą mieć możliwość popływania w Bajkale. Po zakończeniu pobytu na Olchonie udamy się w rejs po Bajkale do Ust' Barguzina.

Tygiel kulturowy okolic Ułan Ude i przejazd Koleją Transsyberyjską

W okolicy Ułan Ude odwiedzimy dacan w Iwołgińsku, który jest najważniejszym ośrodkiem kultu buddyzmu w Rosji oraz miejscowość Tarbagataj, gdzie będziemy mieć niezwykłą okazję do poznania kultury staroobrzędowców, zesłanych przed wiekami na Syberię. Na odcinku Ułan Ude - Irkuck przejedziemy wzdłuż brzegów Bajkału słynną Koleją Transsyberyjską - najdłuższą koleją świata. W trakcie pobytu nad Bajkałem  będziemy mieć okazję do kosztowania oryginalnych przysmaków kuchni syberyjskiej oraz obcowania z niezwykle gościnnymi mieszkańcami tamtych stron.

Program

Dzień 1 Podróż z Warszawy do Irkucka

Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Przelot do Irkucka.

Dzień 2 Odkrywanie tajemnic Irkucka - historycznej stolicy Syberii

Po przylocie transfer do hotelu. Spacer po Irkucku - historycznym sercu Syberii i ważnym ośrodku gospodarczym, kulturalnym i naukowym. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji tego ponad półmilionowego miasta. Od początku swojego istnienia, to znaczy od połowy XVII wieku Irkuck stanowił ważny ośrodek w wymianie handlowej z Mongolią i Chinami. Zobaczymy najważniejsze cerkwie, synagogę i meczet, budynek dawnego polskiego kościoła oraz przepiękne drewniane domy w tak zwanym stylu syberyjskim (między innymi najpiękniejszy budynek ze zdobieniami w tak zwanym stylu koronkowym: Dom Europa). Odkryjemy tu także inne polskie ślady. Przespacerujemy się bulwarem nad Angarą – jedyną rzeką, która wypływa z Bajkału. Możliwość zakupu oryginalnych syberyjskich pamiątek na lokalnym targowisku. Wieczorem spacer po 130 kwartale, gdzie można podziwiać przykłady tradycyjnej irkuckiej architektury. Nocleg w Irkucku.

Dzień 3 Wizyta w skansenie w Talcach i Muzeum Bajkału w Listwiance

Po śniadaniu wyjazd do Listwianki, położonej w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Angara wypływa z Bajkału. Nazwa miejscowości pochodzi od rosyjskiej nazwy modrzewi, które rosną w okolicznej tajdze. Jest to ulubione miejsce weekendowego wypoczynku mieszkańców Irkucka. Po drodze zwiedzanie skansenu Talcy, gdzie zobaczymy przepiękne tradycyjne domostwa mieszkańców Syberii od XVII do XX wieku. Po przyjeździe do Listwianki wizyta w Muzeum Bajkału, które posiada bogatą ekspozycję na temat flory i fauny jeziora. Oglądniemy tu film pokazujący zapis zejścia na dno jeziora. Wieczorny spacer wzdłuż brzegu Bajkału, możliwość zakupu lokalnych pamiątek. Nocleg w Listwiance.

Dzień 4 Podróż Koleją Krugobajkalską do Sludianki i przejazd do Arszanu

Śniadanie. Przeprawa promem a następnie przejazd historyczną kolejką bajkalską (linia Krugobajkalska) stanowiącą niegdyś część Kolei Transsyberyjskiej - najdłuższej kolei świata. Podziwianie pięknych widoków. Pociąg przejeżdża wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, mijając liczne tunele. Przyjazd do Sludianki, która zasynęła z największego powstania zesłańców syberyjskich przeciwko caratowi (wybuchło w 1866 roku, walczyło w nim kilkuset Polaków). W miejscowości znajduje się interesujący dworzec kolejowy, zbudowany w całości z białego marmuru. Przejazd do miejscowości Arszan, nocleg.

Dzień 5 Dolina Tunkińska: gorące źródła w Arszanie i powrót do Irkucka

Śniadanie. Pobyt w Dolinie Tunkińskiej (Tunkiński Park Narodowy), która słynie z pięknych górskich widoków pogranicza łańcuchów Sajanów i Chamar-Daban oraz gorących źródeł. Możliwość kąpieli termalnych i krótkich spacerów po okolicy. Będziemy mieć możliwość zjedzenia obiadu w tradycyjnej buriackiej restauracji. Wizyta przy dacanie - świątyni buddyjskiej oraz w świętym miejscu wyznawców szamanizmu. Przejazd na nocleg do Irkucka.

Dzień 6 Wizyta w Wierszynie - polskiej wsi nad Bajkałem i przeprawa na wyspę Olchon

Śniadanie, przejazd do Wierszyny - "polskiej wsi" pod Irkuckiem, założonej jeszcze w latach caratu (około 1910 roku) przez emigramtów z południa Polski (tereny pod zaborem rosyjskim). W Wierszynie i okolicznych wsiach mieszka łącznie około 300 polskich rodzin. Spacer po wsi. Wizyta w kościele katolickim, w miarę możliwości spotkanie z proboszczem oraz odwiedziny na polskim cmentarzu. Przejazd nad brzeg Bajkału. Przeprawa promem przez Małe Morze na Olchon - największą wyspę Bajkału, na której mieszka około 1500 osób, w większości Buriatów - ludu pokrewnego Mongołom. Nocleg w kwaterze agroturystycznej na Olchonie.

Dzień 7 Poznajemy sekrety Olchonu: wyprawa na Mys Choboj

Po śniadaniu kilkugodzinna wycieczka krajoznawcza niezniszczalnymi samochodami marki UAZ po północnej części Olchonu aż na przylądek Mys Choboj. Postoje w najpiękniejszych punktach widokowych. Poznamy fascynujące prastare legendy związane z wyspą i jej mieszkańcami. Ucha - tradycyjna rosyjska zupa rybna w tracie wycieczki. Wieczorem spacer po Chużyrze - największej osadzie Olchonu. Zobaczymy serge - drewniane paliki - szamanistyczne wota tutejszych rodzin oraz otaczaną czcią Skałę Szamankę - jedno z najświętszych miejsc w azjatyckiej części Rosji, która jest niekwestionowanym symbolem Bajkału. Możliwość zakupu oryginalnych nadbajkalskich pamiątek w jednym z lokalnych sklepików. Wieczorem bania - tradycyjna rosyjska łaźnia parowa, chętni będą mieć też możliwość popływania w Bajkale. Nocleg na Olchonie.

Dzień 8 Dalsze poznawanie Olchonu: wizyta w południowej części wyspy

Po śniadaniu wycieczka UAZ-ami do południowej części wyspy Olchon. Będziemy mieć okazję podziwiania pięknych krajobrazów i miejsc, gdzie odnaleziono ślady działalności człowieka pochodzące z pierwszych wieków naszej ery. Wieczorem czas wolny na spacery po wyspie. Nocleg na Olchonie.

Dzień 9 Rejs po Bajkale do Ust' Barguzina

Śniadanie. Rejs przez cieśninę zwaną Małym Morzem (z możliwością oglądania skalistych przylądków Olchonu) a następnie przez Wielkie Morze do Zatoki Barguzińskiej. Wieczorem przypłynięcie do Ust’ Barguzina. Zakwaterowanie w kwaterze agroturystycznej. Przy korzystnej pogodzie podziwianie nadbajkalskiego zachodu słońca. Nocleg. 

Dzień 10 Pobyt w okolicach Ust' Barguzina: Półwysep Światoj Nos i wioska Kurbylik

Śniadanie. Przejazd na Półwysep Światoj Nos, który jest zatopionym w jeziorze fragmentem grzbietu Gór Barguzińskich. Znajdziemy tu malownicze piaszczyste plaże oraz lasy tajgi. Przejazd do tradycyjnej wioski rybackiej Kurbylik. Podziwianie malowniczych widoków jeziora. Udamy się również na spacer po miasteczku i wzdłuż brzegu. Powrót na nocleg do Ust'-Barguzina.

Dzień 11 Przejazd przez Goriaczińsk do Soboru Strieteńskiego a następnie do Ułan Ude

Śniadanie, przejazd do XVIII-wiecznego Soboru Strieteńskiego. Krótki postój w uzdrowiskowej miejscowości Goriaczińsk. Przejazd malowniczą drogą wzdłuż Bajkału z przystankami w najpiękniejszych punktach widokowych. Przyjazd do Ułan Ude - stolicy autonomicznej Republiki Buriacji (w ramach Federacji Rozyjskiej), zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta: słynny pomnik głowy Lenina, Plac Rewolucji, cerkiew Hodegetrii oraz malowniczy „Arbat”. Nocleg w Ułan Ude.

Dzień 12 Najważniejszy buddyjski dacan Rosji w Iwołgińsku i spotkanie ze starowiercami w Tarbagataju

Śniadanie. Przejazd do Iwołgińska, gdzie znajduje się najsłynniejszy w całej Rosji dacan - świątynia wyznawców lamaizmu, czyli buddyzmu tybetańskiego, który wyznaje znaczna część mieszkańców Buriacji. Poznamy fascynującą historię tego obiektu. Ostatnia szansa na zakup pamiątek. Wycieczka do Tarbagataju, miejscowości zamieszkałej przez zabajkalskich starowierców. Unikalna szansa podejrzenia ich życia, wysłuchania koncertu staroruskich pieśni, zapoznania się z bogatymi zbiorami miejscowego muzeum, wizyta w cerkwii staroobrzędowców. Fakultatywnie (20 EUR) obiad oparty na przysmakach tradycyjnej kuchni starowierców. Powrót na nocleg do Ułan Ude.

Dzień 13 Przejazd Koleją Transsyberyjską wzdłuż brzegów Bajkału

Śniadanie. Przejazd Koleją Transsyberyjską w wagonach "plackartnyj" do Irkucka. Transfer do hotelu, Nocleg w Irkucku.

Dzień 14 Powrót z Irkucka do Polski

Przejazd na lotnisko, przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy: Warszawa-Irkuck-Warszawa
 • Transport: przejazd koleją Krugobajkalską i Transsyberyjską (zgodnie z programem)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach, 5 noclegów w kwaterach agroturystycznych (pokoje 2- osobowe)
 • Wyżywienie: 11 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wizy rosyjskiej (ok. 450 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu, transportu lokalnego, wymienionych w programie atrakcji, zwyczajowych napiwków): 350 EUR
 • Wyżywienia poza wymienionym: ok. 200 EUR

Liczba uczestników: 10 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 980 EUR płatne na konto PLN wg kursu sprzedaży mBank.

Ze względu na konieczność wyrobienia wizy rosyjskiej zgłoszenia na wyprawę przyjmowane są najpóźniej do 10 czerwca 2022 roku.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bajkał - błękitna perła Syberii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.