Delta Dunaju

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
7 dni3 350
7 dni3 350

O wyprawie

Delta Dunaju

 • Delta Dunaju – sanktuarium dzikiej przyrody
 • Rejsy łodziami po Delcie Dunaju
 • Niepowtarzalny rumuński folklor

Delta Dunaju w okresie letnim to jedno z najważniejszych w Europie miejsc koncentracji wielu gatunków ptaków wodnych, które w tym okresie intensywnie żerują przed jesiennymi migracjami.

Pelikany, ibisy, czaple

Duże stada pelikanów różowych i rodzinne stadka pelikanów kędzierzawych zlatują się z całej Delty Dunaju na płytkie jeziora w okolicy Ujścia Dunaju. Dwa najciekawsze miejsca jakie odwiedzamy wiosną - Jezioro Uzlina i Isac - są w okresie letnim miejscem koncentracji tych 2 europejskich gatunków pelikanów. Jest to też wspaniały czas na obserwacje szeregu innych gatunków ptaków, które w tym czasie intensywnie wraz zmłodymi żerują w Delcie Dunaju. Na pływających kożuchach roślin wodnych grążeli żółtej i kotewce, na orzechu wodnym na wspomnianych jeziorach żerują wraz z młodym pokoleniem: ibisy kasztanowate, czaple modronose i purpurowe oraz pojawiające się pierwsze ptaki siewkowate przelatujące przez teren Delty Dunaju w drodza na zimowiska.

Kormorany, kaczki, kraski, żołny

Tereny te są też miejscem letnich koncentracji kormoranów małych, kilku gatunków kaczek (podgorzałka, głowienka, czernica) i ślepowronów. Kanały, którymi będziemy pływać, to tereny żerowania zimorodków; raz po raz będziemy obserwować ptaki stare z młodymi.
Tamteż napotkamy stadka rodzinne żołn i krasek żerujących intensywnie przed podróżą na zimowiska. Będziemy obserwować zbierające się do odlotu rodzinne stadka bocianów białych. Tereny podmokłe Istrii są miejscem koncentracji bocianów białych i miejscem przystankowym na trasie do Afryki. Wysychające w tym okresie laguny są miejscem występowania kilku gatunków ptaków tam gniazdujących jak: szczudłak, szablodziób. To także miejsce żerowania warzęch.

Kurhanniki, kobczyki, gadożery, sowy

Okoliczne pola Dobrudży, które odwiedzimy, to doskonałe miejsca do obserwacji żerujących w tym czasie ptaków drapieżnych: kobczyków, kurhanników. Poszukamy w okolicy terenów leśnych na polach i łąkach żerujących wraz zmłodymi orzełków i gadożerów. Postaramy się też zobaczyć sowę: pójdźkę i dzięcioła syryjskiego. Odwiedzimy też tereny leśne okolicy Babadag w poszukiwaniu gatunków leśnych. Wyprawy w teren będą tak ułożone, że będziemy wyruszać o świcie i późnym popołudniem.

Program

Dzień 1 Przelot do Rumunii

Przelot z Warszawy do Bukaresztu i przejazd do Tulczy - naszej głównej bazy wypadowej i noclegowej.

Dzień 2 Wzgórza stepowe Bestepe

Rytm dnia będzie każdego dnia podobny, będziemy wybierali się na wczesnoporanne wyjście na ptaki, ok. godziny 10 będziemy wracać na przerwę śniadaniowo-lunchową, a następnie ok 15-16 będziemy wyruszać na popołudniowe obserwacje.
Dzisiaj dzień rozpoczniemy objazdem po okolicach wokół wzgórz stepowych Bestepe; są to tereny gniazdowania krasek i żołn. Będziemy wypatrywać również dudków i kurhanników. Po południu lekki trekking z miejscowości Mahmudia na wzgórza Bestepe. Te ciekawe niewielkie wzgórza na obrzeżach Delty Dunaju stanowią atrakcyjne miejsce obserwacji wędrownych ptaków. Szczególnie ptaków drapieżnych takich jak krogulec krótkonogi, raróg, gadożer, kurhannik. Nierzadko nad wzgórzami bardzo blisko przelatują stada pelikanów.

Dzień 3 Poranny rejs po rozlewiskach Delty Dunaju, popołudniowe obserwacje na wzgórzach Murighiol

Rano (godz. 4 rano) wycieczka łodziami po delcie w rejonie jeziora Uzlina. Celem naszym są obserwacje przyrodnicze na jeziorze Uzlina, które stanowi prawdziwy raj ptasi. Gniazdują tutaj podgorzałki, głowienki i wiele innych gatunków ptaków związanych z rozległymi płyciznami w otoczeniu trzcinowisk. Jezioro Uzlina zamieszkują obydwa gatunki pelikanów: różowy (zwany też baba) oraz kędzierzawy.
Popołudniu udamy się na kamienne wzgórza w okolicy Murighiol w poszukiwaniu kulona, polujące ptaki drapieżne i być może żerujące pasterze różowe.

Dzień 4 Laguna Sinoie, obserwacje przyrodnicze

W tym dniu naszym celem głównym jest laguna Sinoie w pobliżu greckiego miasta Histria (Istros) – obecnie Istria. Obszar wypłyceń, trzcinowisk i terenow stepowych z roślinnością słonolubną to prawdziwy raj i lęgowisko dla ptaków. Napotkamy tutaj stada pelikanów różowych i kędzierzawych, Ibisy kasztanowate, warzęchy. Gniazdują tutaj również zwinne żwirowce łąkowe. Trzcinowiska to miejsce występowania wąsatek i trzcinniczka kaspijskiego. Na terenach suchych gniazdują kulony i kalandry szare. Po obserwacjach przyrodniczych zwiedzimy ruiny starego greckiego miasta Istros przechodząc do laguny Sinoie na kolejne obserwacje przyrodnicze. Po południu odwiedzimy okolice portu rybackiego w miejscowości Jurilovca.

Dzień 5 Rejs łodziami po Delcie Dunaju, laguny pod Murghiol

Rano druga wycieczka łodziami po delcie Dunaju, w części zachodniej rozlewisk. Obserwacje pelikanów i innych ptaków wodnych.
Popołudniu ruszymy na laguny pod Murghiol by obserwować polujące kobczyki, warzęchy, pelikany, szczudłaki, szablodzioby.

Dzień 6 Całodzienna wyprawa w okolice lasu Babadag oraz w okolicę ruin Enisala

Babadag to miejsce stanowiące gniazdowanie dudków, ortolana, orzełka włochatego oraz rzadkiej sikory żałobnej. Spotkamy tutaj też kraski, żołny oraz wróble śródziemnomorskie. Po południu naszym celem stanie się zdobycie na wzgórzu wspaniałej Twierdzy Enisala. Ze wzgórza oglądać będziemy wybrzeże Morza Czarnego z Laguną Razim. Wracając do Tulczy odwiedzimy miejscowość Babadag z tureckim Minaretem Gazi Ali Paszy z 1610 roku.

Dzień 7 Przejazd do Bukaresztu i przylot do Polski

Przejazd do Bukaresztu - wyjedziemy ok. godziny 9. Podczas przejazdu zatrzymamy się na obserwacje nad jeziorem zaporowym Hasarlac, gdzie będzie możliwa obserwacja czapli, ibisów i ptaków trzcinowisk.
Po południu wylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przejazdy wynajętym busem
 • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w hotelu turystycznym
 • Opiekę przewodnika przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego: Warszawa - Bukareszt - Warszawa: ok. 1000-1500 PLN 
 • Wyżywienia (ok. 100 EUR)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, rejsy łodziami po delcie Dunaju, napiwki - w sumie ok. 85 EUR).

Liczba uczestników: 7 - 8  osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

**Bilety lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za pośrednictwem biura.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Delta Dunaju pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.