Cypr - europejskie wrota wiosny

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Cypr - europejskie wrota wiosny

  • Spacery wzdłuż plaż i klifów
  • Słone laguny i obseracje m.in. flamingów i szczudłaków
  • Obserwacje pokrzewki cypryjskiej, białorzytki cypryjskiej i trznadla modrogłowego
  • Wieczorne poszukiwania endemicznej sowy - syczka cypryjsiego
  • Półwysep Akamas - spokój i piękno parku narodowego
  • Malownicze półwyspy Akrotiri i Greco
  • Spacery i obserwacje w górach Troodos

Cypr to trzecia największa wyspa Morza Śródziemnego. Geograficznie znajduje się w Azji, historycznie i politycznie jest jej bliżej do Europy, zaś przyrodniczo łączy w sobie trzy pobliskie kontynenty - Europę, Afrykę i Azję. Krzyżują się tutaj także szlaki migracyjne ptaków lecących z Afryki, Półwyspu Arabskiego i Azji. Kiedy Stary Kontynent spowity jest jeszcze w mrokach ustępującej powoli zimy, cypryjskie wybrzeże skąpane jest już w ciepłym słońcu, a do brzegów wyspy docierają tysiące ptaków lecących z zimowisk na północ. Wówczas na wybrzeżu, w ciepłych, turkusowych wodach żerują i odpoczywają ptaki brodzące i siewkowe, w zakrzewieniach i w lasach tętni życie ptaków śpiewających, a nad górami krążą wielkie drapieżniki.

Wyspa endemitów

Chociaż do Turcji jest stąd jedynie 65 kilometrów, to wykształciła się tutaj bardzo bogata endemiczna flora i fauna. Nas szczególnie interesować będą trzy endemiczne gatunki ptaków - białorzytka cypryjska, która już w marcu powraca z zimowisk w Sudanie i Etiopii, charakterystyczna pokrzewka cypryjska, zimująca w pobliskim Izraelu i Syrii oraz osiadły syczek cypryjski. Nieco odmiennie od naszych wyglądają tutaj także endemiczne podgatunki sójki, sikory sosnówki, pełzacza ogrodowego. Również gatunków roślin, które można zobaczyć tylko na Cyprze jest ponad 100.

Wodny świat

Ze spienionych wód Morza Śródziemnego wyszła na cypryjski ląd grecka bogini piękna Afrodyta. I nadal źródłem życia i piękna cypryjskiej przyrody jest obfitość wody. Cypr jest nie tylko otoczony wodami Morza Śródziemnego, ale także przyjmuje zimą bardzo dużą ilość opadów, która napędza wiosenny rozkwit wyspy. Pierwsze ptaki wracające z afrykańskich i azjatyckich zimowisk zastają na Cyprze pełnię zielonej i kwitnącej wiosny. Wiele ciekawych gatunków ptaków odpoczywa i żeruje także na słonych jeziorach, gdzie zobaczymy różowe stada flamingów i majestatycznie sunące po wodzie wielkie pelikany, a także różnorodne kaczki i siewki. Na skalistym wybrzeżu zobaczyć można krążące sokoły skalne - drapieżniki te później przystępują do lęgów, gdyż podstawą ich diety w czasie karmienia młodych są migrujące jesienią ptaki wróblowe. W wodach morskich wokół wyspy będziemy także wypatrywać mniszkę śródziemnomorską - rzadką i nieuchwytną fokę, która większość swojego życia spędza w wodzie.

Góry Troodos

Sięgające prawie 2 tysięcy metrów góry Troodos są ostoją rzadkich ssaków i ciekawych ptaków. Można tu spotkać muflony cypryjskie, które jeszcze niedawno znajdowały się na granicy wyginięcia. Na stokach gór ścielą się miejscami łany kwitnących storczyków. Nad łąkami wypatrzeć można dzierzbę białoczelną polującą na duże owady i jaszczurki. Lasy u podnóża Troodosu to ostoja endemicznej białorzytki cypryjskiej, a nieco wyżej w zakrzewieniach na stokach gór znajdziemy także endemiczną pokrzewkę cypryjską i pięknie ubarwionego trznadla modrogłowego. Nad górami w pogodne, słoneczne przedpołudnia wzbijają się do lotu sępy płowe i orły południowe a także migrujące trzmielojady, orliki, kanie i kobczyki.

Program

Dzień 1-3 Jeziora i solniska koło Larnaki, Park Narodowy Cape Greco

Wylot na Cypr z Warszawy (Okęcie). Po przylocie na wyspę będziemy eksplorować brzeg słonego jeziora koło Larnaki. To znane zimowisko flamingów, których koncentracje przekraczają nawet 10 tysięcy osobników tworzących dosłownie różowe morze ptaków. Z dostępnych czatowni możemy je obserwować i fotografować. Na solniskach bogatych w pokarm zobaczymy także szczudłaki, kulony, czajki szponiaste, brodźce pławne, sieweczki morskie, mewy i rybitwy. Na przelotach oraz na zimowisku pojawia się tu nawet 40 tysięcy ptaków blisko 100 gatunków. Także tutaj mamy szansę na pierwsze spotkanie z cypryjskimi endemitami: białorzytką cypryjską i pokrzewką cypryjską. Dotrzemy do wysuniętej najdalej na wschód greckiej części Cypru - do przylądka Greco. Odwiedzimy leśny park narodowy Cape Greco oraz malownicze wybrzeże. Będziemy obserwować jaskółki rudawe i wypatrywać zalatujących z Bliskiego Wschodu gatunków wróblaków. Znajdziemy też chwilę na spacer po Larnace.

Dzień 4 Góry Troodos, migracja ptaków szponiastych

Wjeżdżamy w głąb zachodniej części wyspy, w góry Troodos z kulminacją Olimpu wysokiego na niemal 2000 m n.p.m. Wyruszymy na krótkie wędrówki piesze w niższych partiach gór i pośród górskich łąk, żeby obserwować rodzime i migrujące ptaki szponiaste (drapieżne). W słoneczne przedpołudnia nad górami wypatrywać będziemy krążących wysoko sępów płowych, orłów południowych, trzmielojadów, orlików, kań czarnych, kobczyków. Na nasłonecznionych stokach gór poszukamy żerujących dzierzb białoczelnych. W krzewach i na górskich łąkach ponownie wypatrywać będziemy cypryjskich endemitów: pokrzewki cypryjskiej i białorzytki cypryjskiej a także pięknego trznadla modrogłowego. Postaramy się także zobaczyć endemicznego ssaka - muflona cypryjskiego.

Dzień 5-7 Park Narodowy Akamas i Półwysep Akrotiri

Obserwujemy ptaki nad słonym jeziorem Limassol na półwyspie Akrotiri, który jest najdalej na południe wysuniętym fragmentem Cypru. Na płytkich, słonych wodach żerują tu siewki i mewy. Wśród mew wypatrzymy mewy cienkodziobe, śmieszki a być może także pojedyncze mewy armeńskie. To także miejsce występowania czapli purpurowych i ślepowronów. W okalających jezioro szuwarach i krzewach występują chwastówki, wierzbówki i dzierzby rudogłowe. Dotrzemy do dzikich zakątków najdalej na zachód wysuniętego cypla Akamas. Poszukamy tam egzotycznego i bardzo skrytego kuraka - frankolina obrożnego. Wieczorem posłuchamy i wypatrywać będziemy syczków.

Dzień 8 Powrót do Polski

Przelot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w apartamentach turystycznych
  • Transport na Cyprze (bus/van)
  • 7 śniadań
  • Fachowe przewodnictwo przyrodnicze
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Przelot Warszawa - Larnaka - Warszawa - cena ok. 700-1000 PLN (po zebraniu się minimalnej liczby uczestników biuro pomaga przy zakupie biletów lotniczych)
  • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 100 EUR)
  • Ew. biletów wstępu

Liczba uczestników: 7 - 8 osób

Zaliczka: 1000 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cypr - europejskie wrota wiosny pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: POZOSTAŁE. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.