Ukryte Królestwo Majów - MEKSYK

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
16 dni8 190 + 1 590USD
obchody EL DIA DE LOS MUERTOS

O wyprawie

Królestwo Majów - MEKSYK 

Wyprawa do Meksyku, królestwa Majów, podczas której zobaczysz najpiękniejsze ruiny dawnych cywilizacji: Teotihuacan, Chichen Itza, Palenque, Tulum. Odwiedzisz fascynujące miasta, zaczynając od gigantycznej stolicy Mexico City po te urocze, kolonialne: San Cristobal i Oaxaca.

Pojedziesz konno do indiańskiej wioski i poznasz współczesnych Majów na Jukatanie oraz w Chiapas. Zasmakujesz prawdziwego tacos i guacamole. Dowiesz się, czym się różni mezcal od tequili, a także nacieszysz się słońcem na cudnych plażach nad Morzem Karaibskim.

Program

1 dzień - PRZYLOT DO MEXICO CITY

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot z Polski i przylot do Mexico City wieczorem. Jeśli sił nam starczy, spacer po historycznym centrum Zocalo.

(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

 

2 dzień - MEXICO CITY - TEOTIHUACAN

Rano jedziemy do Teotihuacán, co można przetłumaczyć jako "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". Zwiedzimy ruiny tego największego starożytnego miasta Meksyku. Przejdziemy się Aleją Umarłych i wejdziemy na dwie najstarsze budowle: piramidę Słońca i piramidę Księżyca, by odkryć na nowo potegę cywilzacji azteckiej. Po południu będziemy poznawać smaki kuchni meksykańskiej, poczynając od taco al pastor - niekwestionowanego króla meksykańskiego street foodu.

 

3 dzień - MEXICO CITY: ZWIEDZANIE

Zwiedzanie miasta zaczniemy od Centro Historico wpisanego na listę UNESCO: Zocalo – plac Konstytucji z przepiękną katedrą z XVIII-wiecznymi dzwonnicami, Palacio Nacional, którego wnętrza zdobią olbrzymie murale Diega Rivery, ruiny Templo Mayor – świątyni Azteków, która była miejscem m.in. koronacji czy składania ofiar. Następnie zobaczymy Bellas Artes, a z 44 piętra Torre Latinoamericana będziemy podziwiać jedną z największych aglomeracji świata. Jeśli czas na to pozwoli przespacerujemy się Paseo de la Reforma do Parku Chapultepec, gdzie odwiedzimy Muzeum Antropologiczne. Jeśli nie jesteś fanem muzeów - spokojnie, to muzeum jest uznawane za jedno z najlepszych na świecie. Muzeum oferuje bogatą wystawę artefaktów związanych z kulturami Meksyku: rzeźby, biżuterię i rękodzieło. Wieczór spędzimy na Placu Garibaldi przy akompaniamencie Mariachi i (nie) jednej tequili, a chęni mogą wybrać się na spektakl lucha libre!

 

4 dzień - OAXACA: ZWIEDZANIE

Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Oaxaca. Miasteczko to słynie z licznych galerii sztuki i sklepów z rękodziełem. Po zakwaterowaniu w hotelu udamy się na spacer po zabytkowym centrum miasta Plaza de Armas, znajdującego się na liście UNESCO. Spróbujemy lokalnych przysmaków, takich jak tlayuda czy kurczaka z mole - słynnym gęstym czekoladowym sosem, a dla odważnych - chapulines, czyli smażone koniki polne. Odwiedzimy też fabrykę czekolady, a na Mercado Benito Juárez zaopatrzymy się w cokolwiek dusza zapragnie! Wieczór spędzimy w słynnych kantynach przy mezcalu czy micheladzie.

 

5 dzień - OAXACA: RUINY MONTE ALBAN - TEHUANTEPEC

Tego dnia będziemy zwiedzać niezwykłe atrakcje stanu Oaxaca w górach Sierra Madre del Sur. Rano udamy się do pobliskich ruin Monte Albán, starożytnej stolicy Olmeków i Zapoteków, położonych 2000 m n.p.m., na sztucznie zniwelowanym wzgórzu, z którego rozpościera się widok na miasto i okoliczne góry. Następnie poznamy tajniki produkcji mezcalu w jednej z lokalnych rodzinnych fabryk mezcalu (z degustacją oczywiście!). Zobaczymy także El Tule - najstarsze drzewo obu Ameryk, o obwodzie pnia sięgającym 58 m. Po południu przejazd w kierunku Pacyfiku. Nocleg w Tehuantepec.

 

6 dzień - PRZEJAZD DO SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS - KANION SUMIDERO

Bardzo wcześnie rano przejazd do San Cristobal de las Casas w stanie Chiapas (śniadanie w formie lunch box). Po drodze zatrzymamy się w zapierającym dech w piersiach Kanionie Sumidero – urwistym wąwozie wypłukanym przez dziką rzekę Rio Grialva, gdzie czeka nas spływ łodzią w kanionie. W trakcie wycieczki będziemy wypatrywać krokodyli i małp oraz różnych gatunków ptaków. Następnie będziemy podziwać kanion z góry, z punktów widokowych. Wieczorem dojazd do San Cristobal de las Casas.

 

7 dzień - SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS - WIOSKI INDIAŃSKIE

Zwiedzanie San Cristobal de las Casas - miasta położonego wysoko w górach, które ma wyjątkowy urok. Zobaczymy zabytkowe kościoły i będziemy chłonąć lokalny klimat na malowniczej starówce oraz odwiedzimy bogaty w wyroby rzemieślnicze targ, na którym można spotkać rdzennych mieszkańców stanu Chiapas. Po południu udamy się na wycieczkę do wiosek indiańskich - San Juan de Chamula i Zinancantan. Tutaj poznamy lokalnych Indian, zobaczymy ich domy i niesamowite obrzędy w lokalnym kościółku. Osoby zainteresowane jazdą konną mogą udać się do wioski na koniach.

 

8 dzień - SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS

Dzień wolny na powolne rozkoszowanie się najbardziej idiańskim stanem Meksyku. Dla miłośników kulinarnych eksperymentów - lekcje gotowania meksykańskich potraw, a dla bardziej aktywnych wycieczka do rezerwatu przyrody La Selva del Ocote, gdzie podziwiać będziemy niesamowite formalcje skalne, zejdziemy w dół wąwozu, by tam podziwiać spektakuarne wodospady i zażywać w nich orzeźwiających kąpieli. Spróbujemy także sił w canyoningu! (wycieczki dodatkowo płatne)

 

9 dzień - PALENQUE: RUINY MAJÓW

Rano przejazd widokową górską drogą do Palenque. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć dwa malownicze wodospady: efektowny Misol-Ha oraz lazurowe kaskady Agua Azul, gdzie po krótkiej kąpieli i chwili relaksu udamy się w dalszą podróż. Zwiedzanie Palenque - ruin zatopionego w dżungli miasta Majów, stanowiącego jedną z największych atrakcji Meksyku. Nocleg w środku dżungli lakadońskiej.

 

10 dzień - CAMPECHE: ZATOKA MEKSYKAŃSKA

Przejazd do Campeche, prawdopodobnie najbardziej kolorowego miasteczka Meksyku, słynącego z tortilli z mięsem rekina. Miasto stanowi doskonały przykład baroku kolonialnego. Spędzimy leniwe popołudnie wędrując uliczkami miasta, podziwiając architektoniczne perełki, a wieczór spędzimy na plaży w promieniach zachodzącego słońca nad Zatoką Meksykańską.

 

11 dzień - UXMAL - IZAMAL - PISTE

Rano przejazd do Uxmal, najpiękniej zdobionego miasta Majów na Jukatanie. Odróżniają go od najsłynniejszych jukatańskich stref archeologicznych piękne zdobienia i inny styl architektoniczny o nazwie Puuc. Zobaczmy m.in. Pałac Gubernatora, Piramidę Wróżbity i Dom Mniszek. Następnie pojedziemy w kierunku Piste, zatrzymując sie po drodze w Izamal, jednokoorowym miasteczku, w którym rządzi kolor żółty i nazywanym przez mieszkańców "Żółte Miasto".

 

12 dzień - RUINY W CHICHEN ITZA - CENOTE IK KIL

Rano idziemy na zwiedzanie ruin Chichen-Itza - zdecydowanie najpiękniejszego i najlepiej odnowionego z miast Majów i Tolteków na Jukatanie. Jego tajemnicze budowle odkrywamy jeszcze zanim dotrą tutaj tysiące turystów przybywających codziennie na jednodniową wycieczkę z ośrodków turystycznych Jukatanu. Przejazd do Cenote Ik Kil - jednej z wielu krasowych studni Jukatanu. Tutaj wykąpiemy się w kryształowo czystej wodzie i bajkowej scenerii. Następnie przejazd do Tulum.

 

13 dzień - TULUM: RUINY MAJÓW

Zwiedzamy malowniczo położone nad brzegiem morza ruiny miasta porzuconego przez Majów. Potem odpoczywamy na przepięknej plaży. Biały piasek, niebieska woda i cień palm... po prostu relaks.

 

14 dzień - TULUM: ODPOCZYNEK

Odpoczynek na karaibskiej plaży!

 

 15-16 dzień - POWRÓT DO POLSKI

Transfer na lotnisko w Cancun i wylot do Polski. Wspólny powrót do Warszawy. Pożegnanie z pilotem i pozostałymi uczestnikami podróży. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Mexico City // Cancun - Warszawa
 • bilety lotnicze na lot wewnętrzny: Mexico City - Oaxaca
 • transfery z/na lotniska w Meksyku, Oaxaca oraz w Cancun
 • 14 noclegów w hotelach (pokoje 2 os. z łazienkami), w Tulum możliwe bungalowy przy plaży
 • śniadania w hotelach
 • prywatny transport busem podczas całej wyprawy
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN
 • zestaw podróżnika Kiribati Club: 
  koszulka klubowa
  worek sportowy
  etui na bilet
  karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; transportu lokalnego w miastach: taxi, ryksze itp.: ok. 140 USD

 • wyżywienia: ok. 15-20 USD dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • atrakcji dla chętnych

 • lokalnych przewodników

 • zwyczajowych napiwków

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele, pokoje 2os. z łazienkami. W Tulum bambusowe chatki na plaży lub pokoje 2os. w kompleksie hotelowym przy plaży.

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.

Transport

W programie mamy 3 przejazdy nocne. Korzystamy z autobusów liniowych pierwszej klasy - są one bardzo dobre, wygodne (klimatyzacja, toaleta, dvd) i bezpieczne. Czas przejazdów: Mexico City - Oaxaca ok. 7 h, Oaxaca - San Cristobal ok.11 h, Palenque - Merida ok. 8 h. Pozostałe przejazdy realizujemy wynajętymi busami. W miastach jeździmy taksówkami i metrem.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).

 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). 

 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).

 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.

 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.

 • Dobry środek odstraszający komary i inne owady,

 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

Informacje zdrowotne

 • Apteczka, poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).

 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).

 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.

 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.

 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.

 • Dodatkowo potrzebujemy około: 15 - 20 USD/dziennie na jedzenie, oraz około: 50 -100 USD na pamiątki.

 • Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.

 • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.

 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

 • Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.

 • Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie było by, gdyby jedna karta była wypukła.

Napięcie

Napięcie elektryczne 110 V, 60 Hz. Wtyczki typu A i B. Gniazdka dostosowane są do wtyczek nieposiadających bolców. Niezbędna jest specjalna przejściówka

WIZY

Meksyk

 • Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nieprzekraczających 180 dni. 

 • Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. 

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Nurkowanie z maską i rurką

Koszt 10-20 USD.

Nurkowanie z akwalungiem

Koszt około 120 USD.

Park wodny Xcaret

Koszt około 100 USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ukryte Królestwo Majów - MEKSYK pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Meksyk. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.