Koleją Transsyberyjską: Pekin, Mongolia i Bajkał

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Koleją Transsyberyjską: Pekin, Mongolia i Bajkał

  • Przejazd Koleją Transsyberyjską łączącą Daleki Wschód z Europą
  • Hutongi Pekinu, Wielki Mur, Zakazane Miasto, Pałac Letni i Plac Tienanmen
  • Uczestnictwo w spektaklu opery chińskiej, wizyta w tradycyjnej herbaciarni
  • Noclegi w tradycyjnych mongolskich jurtach, odwiedziny u nomadów
  • Przejażdżka na wielbłądach po pustyni Gobi, przejażdżka konna po stepie
  • Wulkan Chorgo, jezioro Terchijn Cagaan, park chroniący konie Przewalskiego
  • Zabytki Ułan Bator: klasztor Gandan, Zielony Pałac, świątynia Czojdzin-lamy
  • Jezioro Bajkał, objazd wyspy Olchon: miejsca kultu i punkty widokowe, bania
  • Zabytkowa architektura drewniana, cerkwie, kościoły i polskie ślady w Irkucku
  • Pyszności Chin (kaczka po pekińsku, jiaozi), Mongolii (buuz, gambir) i Rosji (ucha)

Imponujący swym rozmiarem Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, Grobowce Mingów... Usłane jurtami zielone stepy oraz trudno dostępne obszary pustynne Mongolii… Strzegące tajemnic Syberii święte jezioro Bajkał oraz urokliwy, ale i pamiętający tragiczne dzieje polskich zesłańców Irkuck...

Podróż Koleją Transsyberyjską

Kolej Transsyberyjska - najdłuższy odcinek linii kolejowej na świecie to legendarny szlak podróżniczy łączący Europę z Dalekim Wschodem. To podróż do świata odmiennych zwyczajów, języków, religii i kulinariów. To miejsce spotkania i przenikania się wielu kultur i tradycji. Historia Kolei Transsyberyjskiej sięga końca XIX wieku, przemierzając jej najciekawszy - dalekowschodni odcinek odwiedzimy trzy fascynujące krainy: tradycyjną a równocześnie ultranowoczesną stolicę Chin, dziewiczą Mongolię oraz tajemniczy rejon Bajkału. 

ETAP I. PEKIN: Wielki Mur, Zakazane Miasto i klimat starych hutongów

Odwiedzając Pekin zawitamy na Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), przy którym znajduje się Zakazane Miasto - przez stulecia niedostępna dla zwykłych śmiertelników rezydencja cesarzy Chin. Przekroczymy mury tego największego na naszej planecie pałacu, zawitamy ponadto do Pałacu Letniego, legendarnych Grobowców Mingów oraz do świątyni Yonhegong - głównego w Pekinie miejsca kultu wyznawców buddyzmu tybetańskiego. Przespacerujemy się gwarnymi uliczkami hutongów - gwarnych uliczek starych dzielnic mieszkalnych. Odwiedzimy tradycyjną chińską herbaciarnię, gdzie zapoznamy się z rozmaitymi gatunkami herbaty oraz sposobem ich parzenia. Skosztujemy kaczki po pekińsku, pierożków jiaozi i baozi oraz innych specjałów lokalnej kuchni. Miłośnicy sztuki będą mieć okazję obejrzenia przedstawienia opery chińskiej a także zakupu tradycyjnego rękodzieła, malarstwa i kaligrafii chińskiej.

ETAP II. MONGOLIA: W krainie Czyngis-chana

Mongolia niewiele zmieniła się od czasów Czyngis-chana: mali chłopcy dosiadają tu koni zanim jeszcze nauczą się chodzić a w wojłokowych jurtach po dziś dzień przekazywane są dumne opowieści o zbudowanym przez dawnych Mongołów imperium. Sama Mongolia urzeka niesamowitymi widokami przestrzeni: niezmierzonych stepów, złocistych piasków pustyni Gobi, imponujących wulkanów oraz wspaniałych jezior. Naszą wędrówkę przez Mongolię rozpoczniemy od Ułan Bator – pełnej kontrastów stolicy, gdzie nowoczesne drapacze chmur sąsiadują z jurtami oraz szamanistycznymi i buddyjskimi miejscami kultu. Podróżując przez mongolski interior udamy się na południowe obszary Gobi i do dawnej stolicy Karakorum, gdzie wzniesiono Erdene Dzuu – pierwszy w kraju klasztor lamajski. W centralnej części kraju odwiedzimy okolice jeziora Terchijn Cagaan z imponującym kraterem wygasłego wulkanu Chorgo oraz gorące źródła w Cencher, gdzie zakosztujemy błogiego wypoczynku. W Mongolii prześpimy się w tradycyjnych mongolskich jurtach, wsiądziemy na konie i wielbłądy baktriany, napijemy się kumysu, spróbujemy też tradycyjnych pierożków buudz oraz placuszków gambir i chuuszuur. Weźmiemy udział w tradycyjnym występie ze śpiewem gardłowym, pokazem pieśni długich i tańca.

ETAP III. BAJKAŁ: Święte jezioro Syberii

Bajkał to najstarsze, najgłębsze i magazynujące największą ilość wody słodkowodne jezioro naszej planety. To także jezioro święte, od pokoleń otaczane przez mieszkańców Syberii czcią. Aż 60 procent występujących tu gatunków flory i fauny stanowią endemity, wśród których najciekawsze to foka bajkalska i omul bajkalski. Po przyjeździe nad Bajkał odwiedzimy położoną na jeziorze wyspę Olchon, słynącą z imponujących widoków oraz pradawnych miejsc kultu. Udamy się na objazd najciekawszych atrakcji wyspy, zakosztujemy lokalnej kuchni z przepysznymi miejscowymi rybami oraz zupą ucha. Skorzystamy też z bani – tradycyjnej rosyjskiej sauny. W samym Irkucku – historycznej stolicy Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu przespacerujemy się urokliwymi uliczkami miasta, zwiedzimy zabytkowe cerkwie i kościoły, postaramy się także odnaleźć wciąż jeszcze widoczne ślady polskich zesłańców.

 

Program

Dzień 1 Podróż z Polski do Chin

Wylot z Warszawy do Pekinu.

Dzień 2 Podróż z Polski do Chin - Pekin - hutongi - świątynia Yonhegong (Lamy)

Przylot do Pekinu, transfer do miejsca noclegu. Wyjazd do hutongów - tradycyjnych dzielnicchińskich zabudowań.  Zwiedzanie świątyni Yonhegong (Lamy), najważniejszego klasztoru lamaistycznego w stolicyChin. Wieczorem opcjonalnie kolacja z kaczką po pekińsku oraz nauka podstaw języka chińskiego (najciekawsze informacje o znakach i podstawowe zwroty). Nocleg w Pekinie.

Dzień 3 Pekin - Wielki Mur Chiński - grobowce Mingów

Wyjazd na północ do jednego z najbardziej monumentalnych odcinków Wielkiego Muru Chińskiego. Zespół fortyfikacji składających się na Wielki Mur Chiński wznoszono w przeciągu 2 i pół tysiąca lat, łączna długość wszystkich odcinków muru wynosi ponad 8 tysięcy kilometrów. Wjazd kolejką widokową na Mur. Przejazd do kompleksu grobowców cesarzy z dynastii Ming oraz do Alei Duchów. Wieczorem udział w przedstawieniu operychińskiej. Nocleg w Pekinie.

Dzień 4 Pekin - Plan Tienanmen - Zakazane Miasto - Świątynia Nieba - Letni Pałac Cesarski

Zwiedzanie Pekinu: Tienanmen - najsłynniejszy plac Chin oraz Zakazane Miasto, przez stulecia zamknięta dla zwykłych śmiertelników rezydencjachińskich cesarzy, równocześnie największy kompleks pałacowy świata. Zwiedzanie Świątyni Nieba, w  której cesarze Chin, uważani za Synów Niebios, składali ofiary za dobre plony. Wyjazd na obrzeża Pekinu do Letniego Pałacu Cesarskiego, w którym piękno tradycyjnej chińskiej architektury splata się ze sztuką planowania ogrodu. Rejs łódką po jeziorze. Nocleg w Pekinie.

Dzień 5 Kolej Transsyberyjska: Pekin - Erlian - Dzamyn Uud

Transfer na dworzec kolejowy w Pekinie, przejazd Koleją Transsyberyjską do Erlian - Dzamyn Uud: dwóch miast granicznych Chin i Mongolii. Po przekroczeniu granicy przejazd na północ, nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 6 Kolej Transsyberyjska: Dzamyn Uud - Sajnszand - Czojr - Ułan Bator

Przejazd koleją przez obszar pustyni Gobi przez miasteczka Sajnszand i Czojr do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Wieczorem spacer po mieście: zwiedzanie Placu Czyngis-chana, głównego placu miasta na którym znajdują się pomniki mongolskich chanów oraz rewolucyjnego bohatera Suche Batora. Wizyta w Muzeum Czojdżin-lamy – klasztorze będącym dawniej siedzibą wyroczni państwowej. Wieczorem spacer Aleją Pokoju – głównym deptakiem miasta. Koncert tradycyjnej mongolskiej muzyki. Nocleg w Ułan Bator.

Dzień 7 Ułan Bator – Gobi – Karakorum – Cencher

Przejazd na zachód, na wydmy będące częścią Gobi. Spacer po wydmach, przejażdżka na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach. Wizyta w jurcie nomadów. Przejazd do Karakorum (współczesna osada Charchorin) – stolicy średniowiecznego imperium Mongołów. Spacer po ruinach pałacu wielkich chanów, wizyta w Erdene Dzuu – najstarszym w kraju klasztorze buddyjskim. Przejazd do uzdrowiskowej miejscowości Cencher słynącej z gorących źródeł. Zakwaterowanie w tradycyjnych mongolskich jurtach w Cencher. Wieczorem kąpiele termalne.

Dzień 8 Cencher

Dzień wolny na wypoczynek w gorących źródłach. Wycieczka konna oraz spacery po urokliwej górskiej okolicy. Kąpiele termalne, dla chętnych opcjonalnie masaż. Zakwaterowanie w tradycyjnych mongolskich jurtach w Cencher.

Dzień 9 Cencher – Cecerleg – przełom rzeki Czuluut – wulkan Chorgo - Terchijn Cagaan Nuur

Przejazd na zachód do Cecerleg - stolicy ajmaku (prowincji). Wizyta w miejscowym Muzeum Etnograficznym posiadającym ciekawą kolekcję mongolskiej sztuki ludowej i religijnej. Przejazd nad malowniczy przełom rzeki Czuluut. Wejście na wulkan Chorgo, z którego wierzchołka rozciąga się piękny widok okolicy. Przejazd nad położone na wysokości 2060 m n.p.m. jezioro Terchijn Cagaan Nuur. Nocleg w tradycyjnych mongolskich jurtach w okolicy wulkanu Chorgo.

Dzień 10 Terchijn Cagaan Nuur – skała Biczigt Chad - rezerwat koni Przewalskiego – Ułan Bator

Przejazd do malowniczej skały Biczigt Chad a następnie do rezerwatu koni Przewalskiego (Chustajn Nuruu). Wycieczka przyrodnicza na terenie obszaru chronionego, obserwacja żyjących tu koni Przewalskiego. Powrót do Ułan Bator, nocleg w hotelu w Ułan Bator.

Dzień 11 Ułan Bator - Kolej Transsyberyjska: Ułan Bator - Darchan – Suche Bator

Zwiedzanie Ułan Bator. Spacer na wzgórze Dalchyn Dendż: wizyta w klasztorze Gandan, najważniejszym ośrodku buddyzmu we współczesnej Mongolii. Udział w porannych modlitwach mnichów, wizyta w świątyni Megdżiddżanrajsega w której znajduje się pokryty złotem 26-metrowy posąg Buddy. Zwiedzanie świątyń Gesera i Bakula-rinpoczego. Wizyta w Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara. Zwiedzanie kompleksu Zielonego Pałacu – rezydencji Bogd-chana, zmarłego w 1924 roku ostatniego chana Mongolii. Odwiedziny w sklepie z produktami z mongolskiego kaszmiru. Przejazd Koleją Transsyberyjską do Darchan i Suche Bator. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 12 Kolej Transsyberyjska: Suche Bator – Nauszki (Kiachta) – Ułan Ude – jezioro Bajkał

Przekroczenie mongolsko – rosyjskiej granicy w miejscowościach Suche Bator (strona mongolska) i Nauszki (w pobliżu miasta Kiachta, strona rosyjska). Przejazd przez Ułan Ude – stolicę Autonomicznej Republiki Buriacji (część Federacji Rosyjskiej) oraz wzdłuż brzegów jeziora Bajkał. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 13 Kolej Transsyberyjska: jezioro Bajkał – Irkuck – Chudżyr (wyspa Olchon)

Nocny przejazd wzdłuż brzegów Bajkału. Nad ranem przyjazd do Irkucka, przejazd na dworzec kolejowy a następnie przejazd lokalnym autobusem i promem na położoną na Bajkale wyspę Olchon. Wieczorem odpoczynek, tradycyjna rosyjska bania oraz kąpiele w jeziorze. Nocleg w domkach letniskowych na wyspie.

Dzień 14 Wycieczka krajoznawcza po wyspie Olchon

Całodniowa wycieczka krajoznawcza po wyspie Olchon. Wizyta w najpiękniejszych punktach widokowych oraz w pradawnych miejscach szamanistycznego kultu. Wieczorem czas wolny na odpoczynek lub wycieczki piesze po wyspie.

Dzień 15 Olchon – Irkuck

Przejazd autobusowo-promowy do Irkucka. Spacer po mieście szlakiem dawnej drewnianej architektury, zwiedzanie najważniejszych cerkwi i kościołów.

Dzień 16 Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko w Irkucku, przelot do Polski z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze: Warszawa-Pekin, Irkuck-Warszawa
  • Transport na całości trasy: pociągi Kolei Transsyberyjskiej (miejsca sypialne drugiej klasy, 3 noce), lokalne oraz wynajęte dla potrzeb grupy autobusy / minibusy
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach/hostelach (w Pekinie, Ułan Bator i Irkucku), 3 noclegi w tradycyjnych jurtach (na prowincji Mongolii), 2 noclegi w domkach letniskowych (nad Bajkałem)
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wiz: chińskiej (ok. 550 PLN), rosyjskiej (ok. 450 PLN) i mongolskiej (ok. 270 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu, transportu lokalnego w miastach, wymienionych w programie atrakcji, zwyczajowych napiwków): 300 EUR
  • Wyżywienia: około 250 EUR

Liczba uczestników: 10 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 980 EUR płatne na konto PLN wg kursu sprzedaży mBank.

Ze względu na konieczność wyrobienia 3 wiz (Chiny, Mongolia, Rosja), zgłoszenia na wyprawę przyjmowane są najpóźniej do 15 czerwca 2022 roku.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Koleją Transsyberyjską: Pekin, Mongolia i Bajkał pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja, Chiny. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.