Kuba - perła Karaibów

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
14 dni6 400 + 1 300EURO

O wyprawie

Kuba - perła Karaibów

 • Przyroda rajskiej wyspy Cayo Coco: flamingi, ibisy, dławigady
 • Kolibry, kolorowe płaskodziobki
 • Ptaki mokradeł i słynna Zatoka Świń
 • Stara Hawana z pokładu cadillaca

Kiedy ponad 500 lat temu Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Kuby, określił ją mianem "najpiękniejszej wyspy jaką oczy kiedykolwiek widziały". Kuba jest perłą Karaibów - nadal jest piękna a jej tropikalna przyroda i awifauna zachwycają bogactwem i unikalnością. Chociaż wyspa zmieniła w ciągu pięciu wieków swoje oblicze i pokonała w tym czasie wiele meandrów historii, to do dziś wzbudza zachwyt.

Klejnoty tropików

Tropikalne lasy i rajskie plaże Kuby ożywia bajecznie piękna przyroda i liczne endemiczne gatunki ptaków. Niektóre z nich występują tylku na Kubie, kolejne zaś są charakterystyczne tylko dla archipelagu Wielkich Antyli. Płaskodziobki to rodzina maleńkich zimorodków, których upierzenie mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Oprócz nich zobaczymy tu także kilka gatunków kolibrów - między innymi najmniejszego ptaka świata - hawańczyka - który jest tak mały, że możliwy do pomylenia jedynie z niewielkimi motylami zawisakami.

Spotkamy kilku przedstawicieli małych, barwnych gołąbków błyskotów: szaroczelnego, zielonogłowego, modrogłowego. Wyzwaniem dla obserwatorów będą nieuchwytne i bardziej anonimowo ubarwione endemiczne lasówki, strzyżyki. Na terenach podmokłych wyostrzymy lunety na sylwetkach wielkich bordzących dławigadów, flamingów karmazynowych, ibisów. W przestworzach wypatrzymy krążące urubu różowogłowe, myszołowy rdzawosterne i szerokoskrzydłe zaś nad oceanem panujące niepodzielnie fregaty wielkie.

Kuba wyspa jak wulkan gorąca

Kubańskie cygara, kubański rum, kubańska habanera... Hawana, amerykańskie krążowniki szos i nieśmiertelny Fidel Castro. Kuba wzbudza gorące, wyraziste skojarzenia. Komunistyczny reżim pod palmami trwa w najlepsze, ale przyroda nie jest upolityczniona, a kraj jest bardzo gościnny. Dotrzemy do najważniejszych zakątków wyspy - parków narodowych, rezerwatów, na dzikie plaże, bagna i do tropikalnych lasów. Posłuchamy na żywo kubańskiej muzyki, pospacerujemy po Starej Hawanie i wreszcie wybierzemy się na przejażdżkę lśniącą limuzyną z lat '50 Buickiem, Dodgem albo Cadillaciem.

Program

Dzień 1 Przelot Warszawa - Hawana, Stara Hawana

Przelot na trasie Warszawa - Hawana. Przejazd w okolice Starej Hawany na nocleg w prywatnej kwaterze. Dla chętnych (i w zależności od godziny przylotu) wieczorny spacer do lokalnego bar z muzyką na żywo.

Dzień 2 Obserwacje ptaków w okolicy Soroa

Przejazd do Soroa, Sierra de Rosario. Obserwacje ptaków w okolicy Soroa - pierwsze zetknięcie z kubańska przyrodą. Przejazd do San Diego de los Banos.

Dzień 3 Obserwacje ptaków w Parku Narodowym La Guira

Obserwacje ptaków w Parku Narodowym La Guira. To wielki obszar tętniących życiem lasów sosnowych i tropikalnych. Tutaj wypatrywać będziemy herbowego gatunku wyprawy - wielokolorowego płaskodziobka kubańskiego. Nadstawimy uszu na piękne śpiewy klarnetników kubańsich nazywanych także kubańskimi słowikami a także na donośny śpiew przedrzeźniaczy. Wypatrzymy kilka gatunków lasówek - amerykańskich pokrzewek, a także dzięciołów: dzięciura antylskiego, oskomika zielonego oraz barwnych gołębi: gołąbczaka karaibskiego i antylskiego, gołębiaka cynamonowego i białoskrzydłego. Obserwacje ukoronujemy barwnymi okazami błękitniczka czerwononogiego, antyli pasiastej, kacyka bananowego.

Dzień 4 Obserwacje ptaków drapieżnych w drodze do Camaguey

Przejazd do Camaguey. Po drodze wypatrywać będziemy pustułek amerykańskich, kleszczojadów gładkodziobych, gołębiaków karlolińskich a także karłowatych sępów o nieco odrażającym wyglądzie - urubu różowogłowych.

Dzień 5 Eksploracja pasma Sierra de Najasa

Eksploracja pasma Sierra de Najasa. Na tym obszarze wypatrywać będziemy szmaragdowego gatunku kolibra - złocika kubańskiego; kubańskiej kukułki jaszczurkojada dużego; papugi - szmaragdolotki kubańskiej a także kliku gatunków myszołowów oraz z wróblowych: jaskółek (nadobniczka drzewna, wdówka północna, jaskółka jaskiniowa), wireonków.

Dzień 6 Sierra de Cubitas po drodze do Cayo Coco

Przejazd z postojem w Sierra de Cubitas. Dalsza droga aż ku sztucznie utworzonej grobli o długości 27 kilometrów, którą dostaniemy się na wyspę Cayo Coco, będącą jedną z wysp archipelagu Jardines del Rey (tł. Ogrody Króla). Warto wspomnieć, że nazwa wyspy pochodzi od licznych ibisów białych, zwanych tam "ptakami kokosowymi". Zakwaterowanie w hotelu sieciowym typu All Inclusive. Poza częścią hotelową większość wyspy to plaże o  drobnym, białym, piasku, twardolistne zarośla i bagna. Wieczorem spacer po wyspie.

Dzień 7 Rajska wyspa Cayo Coco i jej "rajskie ptaki"

Obserwacje ptaków na rajskiej wyspie Cayo Coco. Przez cały dzień z pewnością będą nam towarzyszyć prawdziwi podniebni "Piraci z Karaibów" - władcy przestworzy fregaty wielkie. Eksploracja podmokłych terenów pozwoli nam zobaczyć plejadę ptaków brodzących: flamingi karmazynowe, dławigady amerykańskie, ibisy białe, warzęchy różowe, czaple modre, zielone, trójbarwne, śniade, rdzawoszyje.

Dzień 8 Najstarszy kubański ogród botaniczny

Przejazd do Cienfuegos. Wizyta w najstarszym kubańskim ogrodzie botanicznym Jardin Botanico Soledad, w którym znajduje się ponad 2000 gatunków roślin, w tym 400 gatunków orchidei, 230 gatunków palm, czy ponad 90 gatunków fikusów i bambusów. Od lat 20-tych ubiegłego wieku do czasu wybuchu Rewolucji Kubańskiej pieczę na ogrodem sprawował Uniwersytet Harwardzki. Dalszy przejazd do Playa Larga.

Dzień 9-11 Zatoka Świń i okoliczne tereny bagienne, Bagno Zapata

Obserwacje ptaków w słynnej Zatoce Świń. Rejon Playa Larga nad Zatoką Bahia de los Cochinos to mozaika obszarów suchych i mokradeł. W gęstych, ciernistych zakrzewieniach wypatrywać będziemy lasówek magnoliowych, rdzawolicych, granatowych, czarnogardłych, szarogrzbietych, obrożnych i innych, ziębołuszczów kubańskich, drobniutkich hawańczyków, oskomików czerwonogardłych, a także drapieżnych krogulców kubańskich. Na podmokłych Bagnach Zapata spotkamy endemicznego modroderkaczyka, okazałą bekaśnicę, dławigada amerykańskiego, ibisy kasztanowate, długoszpony żółtoczelne. Wieczorem zaś tropić będziemy nocną awifaunę: lelkowca kubańskiego, sóweczkę kubańską, usztakę ciemną i sowę - gołonoga.

Dzień 12 Palpite i Boca de Guama, powrót do Hawany

Zwiedzanie okolic Palpite i Boca de Guama. Powrót w stronę Hawany. Wieczorny spacer po hawańskiej starówce.

Dzień 13 Zwiedzanie Starej Hawany

Zwiedzanie Starej i Nowej Hawany - 2 godzinny objaz po mieście. 

**Dodatkowo dla chętnych - przejażdżka starymi samochodami po mieście (atrakcja dodatkowa: ok. 20-30 EUR). 

Wylot do Polski.

Dzień 14 Powrót do kraju

Powrót do kraju.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przejazdy na Kubie wynajętym busem
 • Zakwaterowanie: noclegi w kwaterach prywatnych (casas particulares) i w hotelu 4* na wyspie Cayo Coco - w systemie All Inclusive (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
 • Wyżywienie: śniadania
 • Wizę turystyczną
 • Opiekę polskiego przewodnika-przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 60 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego*: Warszawa-Hawana-Warszawa ok. 5000-6500 PLN
 • Wyżywienia poza śniadaniami: ok. 20 EUR/dzień
 • Wstępów i lokalnych przewodników: ok. 150 EUR
 • Napiwków: ok. 40 EUR
 • Atrakcji dodatkowych**: 2-godzinna przejażdżka starymi samochodami po Hawanie: ok. 20-30 EUR

Liczba uczestników: 6 - 10 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3 000 PLN

Pierwsza część ceny: 6400 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 1300 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

*Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za pośrednictwem biura.

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Hawanie i odpoczynek w Varadero. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kuba - perła Karaibów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kuba. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.