Trekking w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
7 dni2 490

O wyprawie

Trekking bezdrożami Rumunii - Republika Banatu i termy Baile Herculane

 • Piękny trekking na lekko daleko od zgiełku miasta i cywilizacji
 • Trasy w górach, kanionach, jaskiniach i do czeskich wiosek
 • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie - bio produkty z ogródka :-)
 • Wehikuł czasu: zobacz, jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu
 • Termy Baile Herculane, śladami Franciszka Józefa i księżniczki Sisi

Odkryj z nami na piechotę rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym i jedź z nami na trekking w rumuńskim Banacie!

Na zakończenie udamy się do słynnego niegdyś uzdrowiska Baile Herculane, ulubionego miejsca cesarza Franciszka Józefa i jego ukochanej Sisi. Baile Herculane słynie z trem - już od starożytności! Są dostępne dosłownie na ulicy, ale można też skorzystać z bogatej oferty SPA.

UWAGA! Program wyjazdu trekkingowego do Rumunii jest skorelowany z wyjazdem rowerowym do Rumunii. Więc jeśli Twoja druga połówka, rodzice, przyjaciele lub dzieci wolą jeździć na rowerze, a Ty wolisz chodzić, to nie ma problemu! Da się to połączyć, a każdy wieczór spędzicie razem, popijając lokalną palinkę i patrząc na gwieździste niebo banackich peryferii :-)

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wyjazd wcześnie rano z Polski i pod wieczór dojazd do Rumunii, gdzie zameldujemy się w domu u jednej z lokalnych gospodyń w czeskiej wiosce Gârnic. Po drodze przerwa w mieście Timisoara, na zwiedzanie historycznego centrum. Po przyjeździe do Banatu zjemy wyśmienitą domową kolację i rozprostujemy nogi na małym spacerze po wiosce.

DZIEŃ 2

Rano przejazd do wioski Sasca Romana. Przejście skalnym krasowym wąwozem rzeki Nery (cały dzień - ok. 25 km) do wioski Nowy Sopot (Sopotu Nou), gdzie przyjadą po nas auta i zawiozą do wioski Gârnic. Po drodzę zwiedzanie Lacul Dracul (Jeziora Drakuli). Trochę się zmęczymy, ale widoki będą tego warte. Napotkamy też na pewno pasące się stada zwierząt, dzikie ptaki i ciekawe formy skalne.

DZIEŃ 3

Całodniowe przejście ładnymi pejzażami do wioski Rovensko (14 km). Wieś jest najwyżej położoną czeską wsią w Rumunii (prawie 800 m n.p.m.), z której rozciągają się widoki na okoliczne wzgórza i Dunaj. W 2012 roku wieś liczyła 60 obywateli, co roku ilość ludzi topnieje z powodu emigracji zarobkowej. Wieczorem biesiada w miejscowej gospodzie u cioci Karoliny. Możemy też popatrzeć w gwiazdy przy ognisku na łonie zapomnianej rumuńskiej prowincji.

DZIEŃ 4

Rovensko, to jedna z najpiękniejszych czeskich wiosek w Banacie, pełna wąskich uliczek i ślicznych, starych domów. Można spędzić tam godziny na podziwianiu przepięknych widoków banackiego pogórza, ponieważ wioska położona jest na płaskowyżu na wysokości około 750 m n.p.m. Po południu schodzimy wprost ku brzegom Dunaju, skąd odbiera nas autokar. Jadąc wzdłuż brzegów Dunaju, dojedziemy do wioseczki w Tisowej Dolinie.

DZIEŃ 5

Ten dzień poświęcimy na eksplorowanie okolicy wioski Eibenthal. To stara była górnicza wioska w przepięknej okolicy niedaleko Dunaju. Czeka nas zwiedzanie i sporo atrakcji, m.in. wycieczka łódką przez Dunaj do jaskini Ponicova i rzeźby Deczebala. Wieczorem impreza w knajpie U Medveda.

DZIEŃ 6

Baile Herculane - malownicze uzdrowisko położone jest pośród gór, a gorące źródła biją wprost na ulicy. Franciszek Józef lubił jeździć tu ze swoją ukochaną Sisi. Do Baile Herculane udamy się drogą wzdłuż Dunaju, po drugiej stronie rzeki widząc Serbię. Kąpiel w źródłach termalnych doda nam sił na powrót do domu. Trekking ścieżkami wśród skał nad uzdrowiskiem i popołudniowy relaks w basenie lub gorących źródłach.

DZIEŃ 7

Dziś pożegnamy się z Banatem i Rumunią. Powrót do Polski późnym wieczorem.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd komfortowym autokarem lub busem
 • transport lokalny zgodnie z programem
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • 5x zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców
 • 1x nocleg w hotelu w Baile Herculane
 • hojną, swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (6x śniadanie + 4x prowiant na drogę + 5x obiadokolacja)
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Kolacja w Baile Herculane oraz wyżywienie w trakcie przejazdu do/z Rumunii.
 • Płatne termy w Baile Herculane (miasto oferuje również liczne darmowe termy :-)
 • Dodatkowe napoje i wyżywienie zgodnie z własnym upodobaniem.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wyjazdu są Katowice lub Kraków.

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. W większości wprost z ogródka oraz od domowych zwierząt. Na spacery weźmiemy ze sobą prowiant od gospodyni. Poczas dojazdu i w Baile Herculane wyżywienie we własnym zakresie.

TRANSPORT:

Na miejscu będziemy poruszać się przede wszystkim pieszo :-) oraz autokarem/busem, zgodnie z programem.

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka obfituje w porządne, całodzienne spacery. Zatem należy zaopatrzyć się w dobre buty kryte, a także sandały do brodzenia po wodzie.

POGODA:

W lipcu, sierpniu i we wrześniu temperatury w Banacie są nieco wyższe, niż w Polsce. Należy wziąć pod uwagę, że temperatura dochodzić będzie do 25°C we wrześniu i około 30°C w lipcu i sierpniu.

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

UWAGA:

W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

GRUPA:

Minimalna ilość uczestników to 10, maksymalna 30. Program wyjazdu trekkingowego do Rumunii jest skorelowany z wyjazdem rowerowym do Rumunii. Więc jeśli Twoja druga połówka, rodzice, przyjaciele lub dzieci wolą jeździć na rowerze, a Ty wolisz chodzić, to nie ma problemu! Da się to połączyć, a każdy wieczór spędzicie razem, popijając lokalną palinkę i patrząc na gwieździste niebo banackich peryferii :-)

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.