Trekking w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Trekking bezdrożami Rumunii - Republika Banatu i termy Baile Herculane

 • Piękny trekking na lekko daleko od zgiełku miasta i cywilizacji
 • Trasy w górach, kanionach, jaskiniach i do czeskich wiosek
 • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie - bio produkty z ogródka :-)
 • Wehikuł czasu: zobacz, jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu
 • Termy Baile Herculane, śladami Franciszka Józefa i księżniczki Sisi

Odkryj z nami na piechotę rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym i jedź z nami na trekking w rumuńskim Banacie!

Na zakończenie udamy się do słynnego niegdyś uzdrowiska Baile Herculane, ulubionego miejsca cesarza Franciszka Józefa i jego ukochanej Sisi. Baile Herculane słynie z trem - już od starożytności! Są dostępne dosłownie na ulicy, ale można też skorzystać z bogatej oferty SPA.

UWAGA! Program wyjazdu trekkingowego do Rumunii jest skorelowany z wyjazdem rowerowym do Rumunii. Więc jeśli Twoja druga połówka, rodzice, przyjaciele lub dzieci wolą jeździć na rowerze, a Ty wolisz chodzić, to nie ma problemu! Da się to połączyć, a każdy wieczór spędzicie razem, popijając lokalną palinkę i patrząc na gwieździste niebo banackich peryferii :-)

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1
Wyjazd wcześnie rano z Polski. Dojazd do Rumunii wieczorem, gdzie zameldujemy się w domu u jednej z lokalnych gospodyń w czeskiej wiosce Gârnic (Gernik). Po drodze przerwa w mieście Timisoara na zwiedzanie historycznego centrum. Po przyjeździe do Banatu zjemy wyśmienitą domową kolację i rozprostujemy nogi na małym spacerze po wiosce.

DZIEŃ 2
Spacery po wiosce, wizyta w miejscowym muzeum prowadzonym przez byłego bibliotekarza. W Gerniku do dziś wypala się domowe wapno i grzeje drewnem dębowym, mieszka tutaj ok. 120 mieszkańców.

Trekking wzgórzami nad Gernikiem do Tureckiej Jaskinii ukrytej w lesie. Powrót pod wieczór na domową kolację i imprezę we wiejskiej hospodzie z najlepszym piwem na rumuńskich peryferiach z czeskiego minibrowaru Wszerad i z Wojakiem Szwejkiem patrzącym na nas z portretu.

DZIEŃ 3
Przejście sielankowymi pejzażami do wioski Rovensko (14 km), najwyżej położonej czeskiej wsi w Banacie (prawie 800 m n.p.m.), pełnej wąskich uliczek, starych, kolorowych domów i rozległych widoków na banackie pogórze. W 2012 roku wieś liczyła 60 obywateli, co roku ilość ludzi topnieje z powodu emigracji zarobkowej. Wieczorna domowa biesiada i ognisko na łonie zapomnianej rumuńskiej prowincji.

DZIEŃ 4
Rano przejazd do wioski Sasca Romana. Przejście skalnym krasowym wąwozem rzeki Nery (cały dzień - ok. 25 km) do wioski Nowy Sopot (Sopotu Nou), gdzie będzie czekał bus. Powrót do Rovenska. Podczas trekkingu zwiedzanie Lacul Dracul (Jezioro Drakuli). Trochę się zmęczymy, ale widoki będą tego warte. Napotkamy też pasące się stada zwierząt, dzikie ptaki i ciekawe formy skalne. Nocleg w Rovensku.

DZIEŃ 5
Przepiękną trasą pełną łąk i otwartych przestrzeni, z widokiem na Dunaj i Serbię schodzimy do wsi Sichevița, skąd odbierze nas bus. W zależności od czasu i pogody przejdziemy Jaskinię Ponicovą, której drugi koniec dochodzi aż do samego Dunaju. Dojedziemy do Tisowej Doliny - Eibenthal - byłej górniczej wioski schowanej w głęboko wśród wzgórz. Zwiedzimy opuszczone tereny kopalni, posłuchamy opowieści miejscowego kronikarza Jozefa. Wieczorem impreza w czeskiej knajpie U Medveda.

DZIEŃ 6
Dzień pełen atrakcji! Wycieczka łódką do przełomowego odcinka Dunaju, do jaskini Ponicovej i rzeźby Deczebala. Do Baile Herculane udamy się drogą wzdłuż Dunaju, po drugiej stronie rzeki widząc Serbię. Spacery po malowniczym uzdrowisku położonym pośród gór, gdzie gorące źródła biją wprost na ulicy. Franciszek Józef lubił jeździć tu ze swoją ukochaną Sisi. Trekking ścieżkami wśród skał nad uzdrowiskiem (góra Domogled 1100 m. npm) i wieczorny relaks w basenie lub gorących (dzikich) źródłach.

DZIEŃ 7
Dziś pożegnamy się z Banatem i Rumunią. Powrót do Polski późnym wieczorem.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd komfortowym autokarem lub busem
 • transport lokalny zgodnie z programem
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • 5x zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców
 • 1x nocleg w hotelu w Baile Herculane
 • hojną, swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (6x śniadanie + 4x prowiant na drogę + 5x obiadokolacja)
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Kolacja w Baile Herculane oraz wyżywienie w trakcie przejazdu do/z Rumunii.
 • Płatne termy w Baile Herculane (miasto oferuje również liczne darmowe termy :-)
 • Dodatkowe napoje i wyżywienie zgodnie z własnym upodobaniem.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wyjazdu są Katowice lub Kraków.

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. W większości wprost z ogródka oraz od domowych zwierząt. Na spacery weźmiemy ze sobą prowiant od gospodyni. Poczas dojazdu i w Baile Herculane wyżywienie we własnym zakresie.

TRANSPORT:

Na miejscu będziemy poruszać się przede wszystkim pieszo :-) oraz autokarem/busem, zgodnie z programem.

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka obfituje w porządne, całodzienne spacery. Zatem należy zaopatrzyć się w dobre buty kryte, a także sandały do brodzenia po wodzie.

POGODA:

W lipcu, sierpniu i we wrześniu temperatury w Banacie są nieco wyższe, niż w Polsce. Należy wziąć pod uwagę, że temperatura dochodzić będzie do 25°C we wrześniu i około 30°C w lipcu i sierpniu.

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

UWAGA:

W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

GRUPA:

Minimalna ilość uczestników to 10, maksymalna 30. Program wyjazdu trekkingowego do Rumunii jest skorelowany z wyjazdem rowerowym do Rumunii. Więc jeśli Twoja druga połówka, rodzice, przyjaciele lub dzieci wolą jeździć na rowerze, a Ty wolisz chodzić, to nie ma problemu! Da się to połączyć, a każdy wieczór spędzicie razem, popijając lokalną palinkę i patrząc na gwieździste niebo banackich peryferii :-)

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.