Spacerem przez Alpy Wschodnie

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
9 dni1 850 + 550EURO

O wyprawie

Spacerem przez Alpy Wschodnie. Słowenia i Austria

Łatwy trekking dla początkujących lub tych, którzy lubią lekkość i łatwość chodzenia. Trekking po trasach turystycznych, nie wymagających żadnego sprzętu specjalistycznego.

Charakterystyka imprezy: Łatwa wycieczka w Alpy, połączona z ciekawym zwiedzaniem. Urlp w Alpach przeznaczony dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać, poznawać historię i zabytki.

Alpy Wschodnie to część całego, liczącego 1200 km. łańcucha Alp. Są odmienne geologicznie i niższe niż Alpy Zachodnie. Jednocześnie są to góry bardzo zróżnicowane i przez to ciekawe. Na naszej wycieczce poznamy tylko niektóre grupy Alp Wschodnich, zobaczymy najwyższe szczyty Słowenii i Austrii, największe lodowce i ciekawe historycznie miejsca. Skorzystamy z wielu kolejek i udogodnień, dlatego nasz trekking nie będzie szaleńczo wymagający i pozwoli na relaks w scenerii gór.

W swojej ofercie proponujemy wycieczkę przez trzy podgrupy Alp Wschodnich:

 1. Alpy Wschodnie, Północne Alpy Wapienne - rejon Dachstein w Alpach Salzburskich - łatwa wycieczka w Alpy
 2. Alpy Wschodnie Centralne - Park Narodowy Wysokie Taury - łatwa wycieczka w Alpy
 3. Południowe Alpy Wschodnie - Triglawski Park Narodowy w Alpach Julijskich - łatwa wycieczka w Alpy

Atuty:

 • 3 najważniejsze ośrodki alpejskie pod Triglavem, w rejonie Grossglockner i wpisanym na listę UNESCO rejonie Dachstein
 • trasy turystyczne z widokiem na najwyższe szczyty Alp Wschodnich Słowenii i Austrii
 • krótkie dojazdy na początki tras turystycznych
 • ogromna różnorodność krajobrazowa, przyrodnicza i kulturowa odwiedzanych miejsc,
 • kolejki na  lodowce: Pasterz i Dachstein oraz niezwykły, wiszący most
 • zwiedzanie najpiękniej w Austrii położonego miasteczka Hallstatt oraz najstarszych na świecie kopalń soli, sięgających historią epoki brązu
 • podniebny most w Hallstatt
 • słynne Heiligenblut w pobliżu Grossglockner - miejsce pielgrzymkowe
 • urocze, górskie jeziora
 • kuchnia Słowenii i Austrii - Karyntii i Styrii

Trasy turystyczne: 

trasy łatwe pod względem technicznym

Schroniska:

są codziennie, na każdej trasie

Sprzęt:

Brak sprzętu specjalistycznego. Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Przewodnicy: 

UIMLA na trasach turystycznych

Mapy i literatura:

 1. Kompass: Dachstein 1:50 000
 2. Kompass: Grossglockner 1:50 000
 3. Kompass: Triglav
 4. Jacek Płonczyński: Alpy Julijskie

Program

1 dzień: Słowacja - Austria - Słowenia

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych,zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd przez Słowację. Początkowo przez Góry Kisuckie do Żyliny i dalej malowniczą Doliną Wagu do Bratysławy. Przekroczenie granicy z Austrią na przejściu Petrżalka, na styku Kotliny Panońskiej, Alp Wschodnich i Karpat. Dalej przezjazd przez Dolną Austrię, Styrię i Karyntię do przejścia granicznego w okolicach Willach. Wieczorem wjazd do Włoch, w rozległą dolinę Val Canale, rozcinającą Alpy Juliskie i Alpy Karnickie. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Alpy Julijskie, Triglavski Park Narodowy. Wycieczka do schroniska pod Triglavem

Rudna Dolina (1345 m n.p.m.)
Śniadanie. Przejazd w rejon Triglavskiego Parku Narodowego – najstarszego parku Słowenii, który obejmuje fragment słoweńskiej części Alp Julijskich. Wędrówka z Pokljuki przez Rudną Dolinę do schroniska Vodnikov Dom (1817 m n.p.m.) na Velem polju. Odpoczynek w schronisku, położonym malowniczo u podnóza góry Tosc (2275 m n.p.m). Miejsce słynie z widoku na Triglav. Dalsza wędrówka schroniska Dom Planika. Powrót do Pokljuki przez Rudną Dolinę. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 1150 m

3 dzień: Triglavski Park Narodowy. Slemenova Spica pod szczytem Jalovec, Planica i Dolina Tamar

Śniadanie.
Przejazd do Planicy. Przejście pod skocznię mamucią w Planicy (ok. 900 m n.p.m) - zwiedzanie. Czas na zakup pamiątek i szybką kawę.
Przejście do schroniska Dom v Tamarju (1108 m n.p.m.). Odpoczynek w schronisku. Ze schroniska Dom v Tamarju zejście Doliną Tamar do parkingu pod skocznią.

Przejazd do Kranskiej Gory. Wjazd w dolinę Pisnica. Panoramiczny spacer doliną.

Czas przejścia: ok. 6 godz. Suma podejść ok. 200 m. Przejazd do miejsca zakwaterowania.
Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Park Narodowy Wysokie Taury. Kals am Grossglockner – Stüdlhütte (2802 m n.p.m.) - Kals

Śniadanie. Przejazd w Wysokie Taury, w rejon Kals i Parku Narodowego Grossglockner. Przejazd panoramiczną drogą Kalser-Glocknerstrase do Lucknerhaus (ok. 1918 m n.p.m.). Przejście doliną Ködnitztal do Lucknerhütte i dalej do schroniska Stüdlhütte (2802 m n.p.m.) Ze szlaku rozpościera się widok na Grossglockner i najwyżej w Austrii położone schronisko Erzherzog Johann na Adlersruhe (3454 m n.p.m.).
Zejście do Kals am Grossglockner (Tauerwirt, 1489 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 7,5 godz. Suma podejść, ok. 1000 m
Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

5 dzień: Park Narodowy Wysokie Taury. Glorer Hütte (2642 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd z Kals drogą Kalser-Glocknerstrase do Lucknerhaus (ok. 1918 m n.p.m.).Wejście do Glorer Hütte (2642 m n.p.m.). Trasa prowadzi trawiastymi zakosami. Ze schroniska można podejść na grań i zobaczyć z góry lodowiec Pasterze. Odpoczynek w schronisku. Przejście fragmentem Glockner-Runde na Peischlachtörl (2484 m n.p.m.). Zejście do Lucknerhaus.
Czas przejścia, ok. 5 godz. Suma podejść, ok. 800 m.
Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Park Narodowy Wysokie Taury. Heiligenblut – Franz-Josef-Haus – Elschbergl (2664 m n.p.m.) - Grossglockner Hochalpenstrasse

Śniadanie. Przejazd do Hailigenblut. Krótkie zwiedzanie miasteczka o sakralnej nazwie „Przenajświętsza Krew”. Zwiedzanie kościoła z XV wieku p.w. św. Andrzeja, w którym przechowuje się relikwię cudu eucharystycznego. Przejazd do Franz-Josef-Haus, wejście na punkt panoramiczny z widokiem na zachodnią ścianę Grossglockner oraz Lodowiec Pasterze. Zjazd kolejką do lodowca, zejście nad Sandersee.
Dla chętnych wycieczka piesza do Elschbergl i powrót do Franz-Josef-Haus.
Kontynuacja przejazdu panoramiczną trasą Hochalpenstrasse w rejon Dachstein.
Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

7 dzień: Dachstein Gletscher na liście UNESCO. Spacer podniebnym mostem

Śniadanie. Przejazd do Ramsau am Dachstein. Wjazd kolejką w rejon lodowca Dachstein – najdalej na wschód wysuniętego lodowca Alp.
Wjazd kolejką w rejon Dachstein Gletscher. Spacer „podniebnym mostem”, wejście do „lodowego pałacu” http://www.derdachstein.at/de
Spacer do początku ferraty na szczyt. Powrót ta sama trasą.
Powrót do Ramsau am Dachstein. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: Hallstatt , miasto na liście UNESCO– centrum legendarnej krainy soli

Śniadanie. Przejazd do Hallstatt – zabytkowego miasteczka w Alpach Salzburskich. Zwiedzanie starego centrum: zabytkowy rynek z zabudową z XIV wieku, Kościół p. w. Wniebowzięcia Matki Bożej, Kaplica św. Michała Archanioła i stary cmentarz. Zwiedzanie kaplicy grzebalnej, w której można oglądać czaszki z wygrawerowanymi nazwiskami i profesją zmarłego. Dla chętnych: rejs statkiem po jeziorze Hallstattersee i/lub zwiedzanie najstarszej na świecie kopalni soli, której najstarsze wyrobiska sięgają epoki brązu.

Wyjazd do kraju na noc.

9 dzień: Przejazd do kraju w godzinach przedpołudniowych

Przejazd do kraju w godzinach przedpołudniowych.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec

Warunki

Cena zawiera:

przejazd autokarem lub busem, 7 noclegów: 6 w hotelach i 1 w schronisku, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, opłaty klimatyczne, przewodnik UIMLA, bilet wstępu na Hochalpenstrasse, obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, ubezpieczenie KL i NNW i Bagaż

Cena nie zawiera:

biletów na koleki górskie i do muzeów, komunikacji lokalnej

Noclegi i wyżywienie:

W noclegi w hotelach -  proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje. Posiłki są  obfite i urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Spacerem przez Alpy Wschodnie pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowenia, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.