Słowacja - Góry Strażowskie

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
4 dni600 + 150EURO

O wyprawie

Na kolejne majówkowe dni zapraszamy na czterodniowy trekking w Góry Strażowskie położone w północno-zachodniej części Słowacji, w regionie Doliny Wagu.

Jest to pasmo należące do Łańcucha Małofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich zlokalizowane między Białymi Karpatami i rzeką Wag od strony północno-zachodniej i zachodniej, pasmem Jaworników od północy, Małą Fatrą od wschodu, pasmem Ptacznika i rzeką Nitra od południa oraz Górami Inowieckimi od południowego zachodu. Najwyższy szczyt to Strážov (1213 m n.p.m.), inne wyższe szczyty to Vápeč (956 m n.p.m.), Baske (955 m n.p.m.), Ostrý (708 m n.p.m.) i Rokoš (1010 m n.p.m.) na południowym krańcu pasma. Większa część gór jest objęta ochroną w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Strażowskich (CHKO Stražovské vrchy).

 

Program 

Maj to miesiąc budzącej się do życia przyrody i coraz dłuższych ciepłych dni. Dla każdego miłośnika gór to już idealne przesłanki do tego, aby zaplanować przyspieszone wakacje “na szlaku” właśnie w tym wiosennym miesiącu. Temperatury raczej nie będą upalne, więc zdobywanie szlaków górskich, czy całodniowe zwiedzanie powinno być jak najbardziej przyjemne. Kilkudniowa wycieczka za miedzę to świetna okazja na rozprosotwanie kości i poprawę kondycji przed letnimi wojażami. Dlatego w połowie maja zapraszamy Państwa na wydłużony weekend do naszych południowych sąsiadów. Przygotowaliśmy czterodniowy trekking w górach Słowacji. Tym razem odwiedzimy Góry Strażowskie, pasmo górskie w północno-zachodniej Słowacji, w regionie Doliny Wagu, należące do Łańcucha Małofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. 

Góry Strażowskie leżą między Białymi Karpatami i rzeką Wag od strony północno-zachodniej i zachodniej, pasmem Jaworników od północy, Małą Fatrą od wschodu, pasmem Ptacznika i rzeką Nitra od południa oraz Górami Inowieckimi od południowego zachodu. Najwyższy szczyt to Strážov (1213 m n.p.m.), inne wyższe szczyty to Vápeč (956 m n.p.m.), Baske (955 m n.p.m.), Ostrý (708 m n.p.m.) i Rokoš (1010 m n.p.m.) na południowym krańcu pasma. Większa część pasma jest objęta ochroną w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Strażowskich (CHKO Stražovské vrchy), który obejmuje dwie jednostki orograficzne: Góry Strażowskie (Strážovské vrchy) i Súľovské vrchy (Sulowskie Wierchy).

Nazwa Gór Strażowskich pochodzi od słowa „straż”, które zarówno w języku słowackim, jak i polskim znaczy to samo. Według na wpół legendarnego źródła, okoliczne szczyty miały strategiczne znaczenie dla ochrony szlaków handlowych. Czy tak było rzeczywiście? Nie wiadomo, natomiast pewnym jest, że jest to bardzo rozległy masyw górski, ukształtowany w charakterystyczny sposób. Góry te nie mają centralnego grzbietu. Tworzą je skaliste ściany i szczyty, grzbiety i kotliny połączone głębokimi dolinami, miejscami o odcinkach przypominajacych wąwozy z potokami płynącymi ich dnem oraz gęste lasy. Góry Strażowskie zbudowane są w większości ze skał węglanowych, z dolomitów i z wapieni, który to fakt powoduje nagromadzenie na tym terenie różnego rodzaju turni, często o fantazyjnych kształtach, poszarpanych wierzchołków i wąskich graniach, w których możemy się zagubić niczym w stołowogórskich skalnych miastach.

Podczas naszych czterech dni wędrówek odwiedzimy najciekawsze zakątki Gór Strażowskich.  Po pierwsze zdobędziemy ich najważniejsze i najbardziej charakterystyczne szczyty m.in.: Strážov (1213 m) – Korona Gór Strażowskich, wapiennego Vápeča (955 m) i Vlčinca (682 m), czy Žibrida (867 m) – drugi co do wysokości szczyt pasma Sulovske vrchy. Po drugie wędrować będziemy w pięknych okolicznościach przyrody w obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Strażowskich (CHKO Stražovské vrchy) i trzech słowackich narodowych rezerwatów przyrody: NPR Súľovské skaly, NPR Strážov i NPR Vapeč. Po trzecie będziemy mieli okazję zobaczyć Słowackie Dolomity – Sulowskie Skały (Súľovské skaly) i przejść trasą w formie pętli przez jedno z najbardziej znanych słowackich skalnych miast. Po czwarte nie zabraknie atrakcji dla miłośników historii i tradycyjnej architektury, bowiem na naszych trasach przewidzieliśmy kilka wisienek na „strażowskim torcie”, a będą to: wizyta w znanym uzdrowisku Rajeckie Teplice, gdzie będzie można skosztować leczniczych wód, wizyta w słowackim Zalipiu, czyli Čičmanach – żywym skansenie, który tworzy dziś 136 drewnianych malowanych chałup udekorowanych białymi wzorami i ornamentyką nawiązującą m.in. do lokalnych strojów ludowych (miejscowość uznana została przez UNESCO za Rezerwat Architektury i Kultury Ludowej) oraz odwiedziny słowackich zamków (ruin) m.in.: Košeckego, Súľovskėgo i Lietava. 

Baza wypadowa będzie znajdować się w miejscowości Považská Bystrica. Uczestnicy zakwaterowani zostaną w hotelu w apartamentach 4 osobowych skłądających się z dwóch odzielnych sypialni dwuosobowych. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) w cenie wycieczki w obiekcie noclegowym. 

Program

1 DZIEŃ

Wyjazd autokarem w godzinach nocnych ze środy na czwartek: ze Świdnicy (godz. 23:30) i Wrocławia (godz. 01:00).

W godzinach porannych przyjazd na Słowację, do miejscowości Dolná Poruba.

Trekking.

Trasa 1: NA VLČINEC i VÁPEČ

Trasa trekkingu przebiegać będzie w centralnej części Gór Strażowskich. Naszym celem będą dwa wapienne szczyty górujące nad miejscowością Horná Poruba: Vápeč (955 m) i Vlčinec (682 m). Vápeč jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie wzniesień pasma i charakterystycznym ze względu na kształt i występujące w jego górnej części odsłonięte wapienne skały. Wierzchołek i bliskie otoczenie objęto ochroną w ramach rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Ze szczytu, przy dobrej widoczności, roztacza się panoramiczny widok na okoliczne szczyty Gór Strażowskich, Białych Karpat i Wielkiej Fatry. Wędrówkę zakończymy w miejscowości Košecké Podhradie. Po drodze na skalistym wzgórzu nad miejscowością pozostałości po XIII wiecznym zamku Košecký, który służył do ochrony szlaku handlowego (do dziś zachowały się jedynie pozostałości murów). 

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 900 m, w dół 1080 m.

Przejazd autokarem na nocleg do miejsca zakwaterowania.

Zakwaterowanie.

Obiadokolacja.

 

2 DZIEŃ

Śniadanie.

Przejazd do miejscowości Pružina.

Trekking.

Trasa 2: STRÁŽOV I ČIČMANY

Trasa trekkingu przebiegać będzie w centralnej części Gór Strażowskich. Wędrówkę rozpoczniemy z miejscowości Pružina, a naszym celem będzie najwyższy szczyt Gór Strażowskich – Strážov (1213 m) zdecydowanie wyróżniający się wysokością spośród innych wzniesień pasma. W jego sąsiedztwie wszystkie inne szczyty są niższe o około 200 metrów, dzięki czemu ze skałek szczytowych, polan i wierzchołka rozciągają się atrakcyjne panoramy na całą okolice (po drodze na szczyt możliwość odbicia ze szlaku i zobaczenia Wodospadów Strážovskich). Wędrówkę zakończymy w miejscowości Čičmany znanej z drewnianych domów pomalowanych w białe, geometryczne wzory, wyglądających jak lukrowane domki z piernika oraz bogatej kultury i strojów. Ze względu na swoją wyjątkową architekturę i ornamentykę wieś została uznana przez UNESCO za Rezerwat Architektury i Kultury Ludowej, który tworzy 136 drewnianych chat. Wiele z nich jest wciąż zamieszkanych tworząc żywy skansen. 

 Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 6 godziny. Łącznie w górę: 820 m, w dół 560 m.

Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.

Obiadokolacja. 

Wieczór integracyjny z muzyką.

 

3 DZIEŃ

Śniadanie.

Przejazd do miejscowości Súľov-Hradná.

Trekking.

Trasa 3: SKALNY LABIRYNT SULOWSKICH SKAŁ I WĄWÓZ MANIŃSKI

Ostatniego dnia wędrować będziemy w najbardziej na północ wysuniętej części Gór Strażowskich zwanej Sulowskimi Wierchami lub Słowackimi Dolomitami. Trasę w formie pętli rozpoczniemy z miejscowości Súľov-Hradná, a naszym celem będą Sulowskie Skały (Súľovské skaly) objęte ochroną w ramach narodowego rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. To jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych słowackich skalnych miast. Na trasie poprzecinane wąwozami liczne wapienne i dolomitowe skupiska formacji skalnych o zróżnicowanej budowie geologicznej i niepowtarzalnych kształtach, na które składają się skalne wieże, jaskinie, mosty skalne i fantazyjne skałki przypominające swoimi kształtami zwierzęta. Do najciekawszych z nich należy m.in.: monumentalna Brama Gotycka (Gotická brána) z blisko 13 metrowym skalnym oknem, zaliczana do najpiękniejszych tego typu obiektów na Słowacji. Podczas wędrówki dotrzemy do jednego z najtrudniej dostępnych słowackich zamków (dziś ruina), czyli Súľovskėgo hradu. Na trasie strome miejsca i podejścia dodatkowo zabezpieczone są drabinkami, metalowymi klamrami i łańcuchami. 

Wąwóz Maniński to jeden z najwęższych kanionów krasowych w Europie Środkowej. Znajduje się około 5 km w kierunku północno-wschodnim od Powaskiej Bystrzycy (Považská Bystrica). Wąską dolinę Potoku Manińskiego otaczają niezwykle malownicze wysokie skalne ściany, których wysokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do 400 metrów. Kanion tworzą właściwie dwa mniejsze wąwozy, rozdzielone niewielką kotliną. W najwęższym miejscu wąwóz ma zaledwie około 4 metrów szerokości. W sezonie zimowym ze stromych zboczy na dno wąwozu bardzo często spadają śnieżne lawiny odcinając tym samym niektóre okoliczne wioski od świata.

Długość trasy około 9 km. Czas przejścia około 4 godzin. Łącznie w górę 560 m, w dół 540 m.

Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.

Obiadokolacja.

 

4 DZIEŃ

Śniadanie.

Wykwaterowanie.

Przejazd do miejscowości Súľov-Hradná.

Trekking.

Trasa 4: PRZEZ ŽIBRID DO RAJECKIEGO UZDROWISKA I ZAMKU LIETAVA

Wędrówka w północnej części Gór Strażowskich zwanej Sulowskimi Wierchami (Súľovské vrchy). Trasa trekkingu przebiegać będzie przez Žibrid (867 m) – drugi co do wysokości szczyt pasma Sulovske vrchy i najwyższy szczyt w obrębie grupy Sulowskich Skał (Súľovské skaly). Wierzchołek ma kształt kopy o stromych stokach i ostrym wierzchołku, który tworzy grupa wysokich turni skalnych. Na trasie ciekawe formacje skalne: Stratený budzogáň (14 metrowej wysokości skała przypominająca swoim kształtem maczugę lub zaciśnięta pięść) i Zbyňovská skalná ihla oraz wizyta w uzdrowisku Rajeckie Teplice, które swoją sławę zawdzięcza wyjątkowym źródłom termalny m(ich dobroczynne działanie znane jest od XIV wieku). Na zakończenie wędrówki zwiedzimy imponujące XIII-wieczne ruiny zamku Lietava, wznoszące się na wzgórzu (630 m) pomiędzy wsiami Lietava i Lietavská Svinná-Babkov, należące do najbardziej rozległych oraz najczęściej zwiedzanych ruin na Słowacji.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę: 1060 m, w dół 1120 m.

W godzinach popołudniowych wyjazd autokarem w drogę powrotną.

Powrót do Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:

  • Przejazd autokarem 
  • 4 trekkingi górskie
  • 3 noclegi zgodnie z opisem w dziale „Zakwaterowanie”
  • 3 śniadania i 3 obiadokolacje w wersji hotelowej
  • Dojazd do miejsc wyjścia na trasy piesze i powrót do miejsca zakwaterowania
  • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
  • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
  • Opłata klimatyczna
  • Opieka organizatora, przewodnika  

Cena nie zawiera:  

  • Wydatków własnych uczestników
  • Opłaty za rezerwację miejsca w autokarze (50 zł od osoby).
  • Innych biletów wstępu
  • Prowiantu na trasy piesze
  • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży

ZAKWATEROWANIE

Baza naszej wyprawy znajdować się będzie w odległości 1,5 km od centrum miasta Považská Bystrica. Grupa zakwaterowana zostanie w jednym hotelu w apartamentach 4 osobowych typu suite składających się z dwóch oddzielnych sypialni dwuosobowych z łóżkami pojedynczymi lub małżeńskimi, łazienki z prysznicem i WC (dostępne ręczniki i pościel) oraz balkonu. Większość pokoi wyposażonych jest w lodówkę, telewizor LCD i czajnik elektryczny. Bezpłatne Wi-Fi na terenie na terenie hotelu oraz w pokojach. Na miejscu znajduje się bar i restauracja serwująca dania kuchni lokalnej.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej, jak i należy do Strefy Schengen. W związku z tym granicę przekraczamy posiadając przy sobie tylko dowód osobisty.
  • Walutą obowiązującą na Słowacji jest Euro.
  • Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
  • Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
  • Możliwość rezerwacji miejsca w autokarze (dodatkowo płatne – 50 zł od osoby). Rezerwacja będzie możliwa po 7 maja br.
  • Uczestnicy zostaną poinformowani o uruchomieniu zapisów drogą e-mailową.
    3 noclegi w hotelu w Považskej Bystricy (w tym 3 śniadania i 3 obiadokolacje).
  • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
  • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
  • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
  • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
  • W przypadku trudnych warunków pogodowych zaproponujemy alternatywne zwiedzanie.
  • Należy zabrać ze sobą wyposażenie odpowiednie na jednodniowe wycieczki górskie.
  • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko
    podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
  • Zakwaterowanie podczas pobytu jest w jednym miejscu. Uczestnik nie musi brać udziału w każdym trekkingu. Może zdecydować o pozostaniu na miejscu i organizacji czasu we własnym zakresie.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słowacja - Góry Strażowskie pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.