
Nietypowe formy jogi
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Jak co roku, krótki wiosenny wypad na Słowację. Tym razem odwiedzimy, szczególnie piękny wiosną Liptów i otaczające tę krainę góry. Celem naszych wędrówek będą pozostające nieco w cieniu Tatr i Fatry, nieduże obszarowo Góry Choczańskie. Zahaczymy delikatnie też o Tatry i Tatry Niżne.
Tradycją już stało się, że wiosną wyjeżdżamy na krótkie trekkingi na Słowację. Zawsze były to weekendy Bożego Ciała. W tym roku weekend ten niefortunnie przypadł na koniec roku szkolnego. Postanowiliśmy przyspieszyć nasz wyjazd. Zapraszamy już pod koniec maja. Celem naszych wędrówek są niewielkie obszarowo Góry Choczańskie, położone na północ od Rużomberoka, pomiędzy Tatrami, Niżnymi Tatrami. Jedna trasa zaplanowana jest w Tatrach Zachodnich i jedna w Niżnych Tatrach. Wyjazd autokarem tradycyjnie ze Świdnicy i Wrocławia, po drodze można dołączyć w Katowicach.
Bazą naszą będzie Liptowski Jan. To nieduża miejscowość położona u podnóża Niżnych Tatr u wylotu Jańskiej Doliny. Tutaj zatrzymamy się w kilku sprawdzonych pensjonatach, w których byliśmy już wcześniej kilka razy. We wsi znajduje się kąpielisko i baseny termalne, restauracje i sklepy. Z okolicznego punktu widokowego (Świętojańska rozchledna) można podziwiać zachody słońca nad Tatrami. Stąd będziemy przemieszczać się autokarem na punkty wyjść w góry.
Podstawowym celem naszym wędrówek są Góry Choczańskie. Tutaj zrealizujemy dwie trasy. Podczas jednej z nich zobaczymy piękne doliny. Będzie to Dolina Prosiecka i Kwiaczańska. W jednej okrężnej trasie będziemy je mogli podziwiać obie w swojej wiosennej szacie. Wizyta w Górach Choczańskich nie byłaby do końca zaliczona, gdybyśmy nie zdobyli największego, charakterystycznego wierzchołka, Wielkiego Chocza. Będziemy mieli możliwość podziwiać widoki z tego szczytu podczas drugiej wycieczki w te góry.
Góry Choczańskie są warte odwiedzenia, ale nie na tyle duże, by zorganizować tam więcej atrakcyjnych trekkingów. Stąd też pomysłna kolejne dni. Przecież Tatry są na wyciągnięcie ręki. Pod koniec maja niestety większość szlaków tatrzańskich na Słowacji jest jeszcze zamkniętych. Jeden z niewielu otwartych prowadzi przez Żarską Dolinę i przez Baraniec. Wykorzystamy tę okazję i spróbujemy odwiedzić dolinę i zdobyć ten szczyt mierzący ponad 2000 m. n. p. m.
Będąc pod Niżnymi Tatrami, nie sposób ominąć też tego pięknego pasma. Chociaż bywaliśmy tu już nie raz, to nie zawsze była możliwość zobaczenia mało znanych części tych gór. Postanowiliśmy tutaj sobie obrać sobie za cel Salatyn. Piękny widokowo wierzchołek położony nad Doliną Liptowa. Trasa choć wymagająca kondycyjnie, w części szczytowej poprowadzi panoramicznymi połoninami.
1 DZIEŃ
Środa 22.05.2019
Wyjazd autokarem ze Świdnicy i Wrocławia późnym wieczorem.
2 DZIEŃ
Czwartek 23.05.2019
Przyjazd na Słowację.
W godzinach porannych przyjazd do miejscowości Prosiek. Stąd zaczniemy trasę trekkingową.
Trasa: GÓRY CHOCZAŃSKIE. DWIE DOLINY
Prosiek (620) – Prosiecka Dolina – Svorad (940) – Wielkie Borove (840) – Dolina Kwaczańska – Kwaczany (630).
Czas przejścia około 5 godzin, 13 km (możliwość alternatywnego przejścia przez Prosieczne, co wydłuży czas o 2 godziny i 3 km)
Słowackie wędrówki rozpoczniemy od przejścia przez dwie malownicze doliny, które ze względu na swą urodę i wartości przyrodnicze zostały objęte ochroną rezerwatową. Wiosną mamy tutaj niemal gwarantowaną paletę wiosennych barw. Obie doliny położone są w Górach Choczańskich (Chočské vrchy) i mają charakter głębokich dolin krasowych. Trasa ma charakter niemal okrężnej (bez odcinka Kwaczany – Prosiek). Zaczniemy od Doliny Prosieckiej, a zejdziemy równoległą do niej Doliną Kwaczańską. Na szlaku czekają na nas atrakcje w postaci drabinek i niekiedy łańcuchów. w Dolinie Kwaczańskiej zobaczymy zabytkowe młyny wodne, a samą dolinę będziemy mogli podziwiać ze specjalnych punktów widokowych.
Przejazd autokarem na nocleg do Liptowskiego Jana. Obiadokolacja (dla osób z opcją wyżywienia). Nocleg
3 DZIEŃ
Piątek 24.05.2019
Śniadanie (dla osób z opcją wyżywienia)
Przejazd autokarem do ujścia Żarskiej Doliny
Trasa: TATRY ZACHODNIE. BARANIEC I ŻARSKA DOLINA
Ujście Żarskiej Doliny (900) – Holy vrch (1723) – Baraniec (2184) – Żarskie sedlo (1875) – Żarska chata (1275) – Ujście Żarskiej Doliny (900)
Czas przejścia około 7,5 godziny, 16 km
Trasa wędrówki zawiedzie nas na jeden z ciekawszych szczytów Tatr Zachodnich, Baraniec. Szlaki tatrzańskie po stronie słowackiej, niemal w całości są zamknięte powyżej schronisk, przez zimę i niemal całą wiosnę (do 14 czerwca). Wyjątkiem tu jest Dolina Żarska i szlak na Baraniec. Dlatego wykorzystamy tę okazję i przemierzymy ten szlak. Musimy się liczyć z pokonaniem dużego przewyższenia (około 1200 m) przy podejściu na Baraniec. Samm szczyt jest jednak łagodny i nie przedstawia większych trudności technicznych. W końcowym odcinku, w Żarskiej Dolinie schronisko górskie „Żiarska chata”.
Przejazd autokarem na nocleg do Liptowskiego Jana. Obiadokolacja (dla osób z opcją wyżywienia). Nocleg
4 DZIEŃ
Sobota 25.05.2018
Śniadanie (dla osób z opcją wyżywienia)
Przejazd autokarem do miejscowości Likawka na północ od Rużomberoka.
Trasa: GÓRY CHOCZAŃSKIE. WIELKI CHOCZ
Likawka (530) – Likawski hrad (600) – Sedlo Spuštiak (1090) – Stredna polana (1250) – Wielki Chocz (1611) – Sedlo Vraca (1420) – Lúčky (600)
Czas przejścia około 7 godzin, 16 km
Druga trasa w Góry Choczańskie. Naszym celem będzie zdobycie najwyższego szczytu tych gór, Wielkiego Chocza (Veľký Choč) mierzacego 1608 m. n. p. m. Chociaż może wysokość nie powala, to jednak wznosi się on ponad 1000 m. ponad otaczające doliny. Stanowi za to wyśmienity punkt widokowy, jako że Góry Choczańskie położone są pomiędzy Tatrami, Niżnymi Tatrami, Wielką i Małą Fatrą i Doliną Liptowa. Trasa wycieczki poprowadzi nas także przez inne atrakcje turystyczne. Zaczniemy od pięknie położonych na wzgórzu i z daleka widocznych ruin zamku Likawka. Skończymy wycieczkę w miejscowość uzdrowiskowa z termalnymi źródłami, Lúčky. Nie lada atrakcją tej miejscowości jest 12 metrowej wysokości wodospad (Lúčanský vodopád), będący pomnikiem przyrody.
Przejazd autokarem na nocleg do Liptowskiego Jana. Obiadokolacja (dla osób z opcją wyżywienia). Nocleg
5 DZIEŃ
Niedziela 26.05.2019
Śniadanie (dla osób z opcją wyżywienia). Wykwaterowanie.
Przejazd autokarem do miejscowości Liptovská Lúžna.
Trasa:
Liptovská Lúžna (730) – Ráztocké sedlo (1230) – Salatyn (1630) – Sedlo pod Salatynem (1435) – Bohúňovo (1304) – Ludrova (580)
Czas przejścia około 7 godzin, 17 km
Ostatnia nasza wędrówka na Słowacji będzie przebiegać w paśmie Tatr Niżnych. I chociaż często zaglądamy w Niżne Tatry, to są tu miejsca ciekawe, a rzadko odwiedzane. Do takich miejsc należy góra i pasmo z nią związane, Salatyn. Wejście na szczyt strome i o dużym przewyższeniu (900 m). Widoki z samego Salatyna jak i z niższego, Małego Salatyna wynagradzają trudy wejścia.
W godzinach popołudniowych wyjazd autokarem w drogę powrotną.
Powrót do Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych.
Cena: od 490 zł od osoby
Dodatkowe informacje:
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Strój jeźdźca konnego jest bardzo charakterystyczny. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: czarny kask oraz spodnie nazywane bryczesami. Pełny strój jeździecki składa się z wielu części, które...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Choczańskie i Tatry Zachodnie pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu opcja za dopłatą. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.