Skały i połoniny słowackiej krainy

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
7 dni1 340

O wyprawie

 • Wędrówki na lekko po Małej i Wielkiej Fatrze, Górach Strażowskich, Sulejowskich i Szczawnickich 
 • "Słowackie połoniny” – najwyższe szczyty Wielkiej Fatry
 • Skalne miasto w Górach Sulowskich
 • Wapienne masywy Strażowa, Tlstej i Ostrej
 • Wulkaniczne Góry Szczawnickie
 • Pełna zabytków Bańska Szczawnica – miasto wpisane na listę UNESCO
 • Architektura ludowa w Čičmanach i Vlkolincu - UNESCO

Góry Słowacji od zawsze interesowały polskich turystów – wszak tutaj, wśród ciszy głębokich lasów, wśród rozległych panoram i w szumie wiatru na halach, Karpaty Zachodnie przyjmują oblicze przejmujące majestatem, oblicze pociągające i fascynujące zarazem. Jednak o ile pasma położone bliżej granicy – Tatry, Krywańska Mała Fatra czy Niżne Tatry są jeszcze w miarę znane, to już odleglejsze masywy, które tylko przy wyjątkowo dobrej pogodzie widać z polskich szczytów (albo nie widać ich wcale), rysują się w świadomości polskich miłośników gór raczej mgliście – prawdziwe, niknące w unoszącej się nad horyzontem mgiełce, Góry Nieznane… A przecież góry zajmują prawie dwie trzecie terytorium naszych południowych sąsiadów! I są to góry niezwykle piękne i urozmaicone – nie brak tu rozległych hal, podobnych naszym połoninom, śmiałych wapiennych skalic, wulkanicznych stożków, przepastnych, dzikich puszcz i słonecznych polan pełnych kwiatów... Warto od czasu do czasu ruszyć nieco dalej od granicy, by się o tym przekonać!

Już na południe od Małej Fatry ciągnie się wspaniała Wielka Fatra – nieco niższa od swojej imienniczki, ale dużo bardziej rozległa, co poniektórym przypominająca nieco nasze Bieszczady. Tylko wyższe i bardziej skaliste. Najwyższe jej wierzchołki – Ostredok, Ploska, Kriżna – tworzą wspaniały halny grzbiet, ciągnący się na długości parunastu kilometrów, dostarczający przepięknych widoków. Na skraju tego masywu z kolei wznoszą się szczyty skaliste, pełne głębokich dolin i słonecznych polan, noszące nazwę Skalnej Fatry. Podobny krajobraz – z pięknymi wapiennymi ścianami skalnymi i bujnymi łąkami – odnaleźć można na południowym skraju Małej Fatry czy w leżących jeszcze bardziej na południe Górach Strażowskich – jednej z najciekawszych, niemalże nieznanych w Polsce grup górskich Słowacji. Z kolei Góry Szczawnickie to masyw wulkaniczny – nie szokuje wysokością (tylko jeden szczyt – Sitno – przekracza tysiąc metrów wysokości), ale za to krajobraz jest tu wyjątkowo piękny, a uroku dodają niewielkie jeziorka – pozostałość po górniczej przeszłości tego terenu. A jeśli jeszcze dodamy do tego wspaniale zabytki Bańskiej Szczawnicy wpisanej na listę UNESCO, drewniane chaty Vlkolinca (również obiekt pod patronatem UNESCO) i Čičman, ciekawą regionalna kuchnię i znakomite piwo… Cóż, jeśli szukajcie zachwycających miejsc, ciszy i spokoju na szlakach – i żeby to wszystko nie było za daleko – dajcie sobie szansę i wybierzcie się na Słowację!

Program

Dzień 1 W skalnym mieście pod Gotycką Bramą

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Bielsko-Białą i Cieszyn w stronę Żyliny i doliny Wagu. Pół godziny drogi za Żyliną, na wschodzie ukażą się niewysokie, lecz niezwykle ukształtowane Sulovske Vrchy. Ich centralną część stanowią Sulovske Skaly – jeden z najstarszych rezerwatów przyrody na Słowacji. Na krotką trasę wyjdziemy z wioski Sulov, po czym malowniczą ścieżką udamy się pod górę, zobaczyć najciekawsze obiekty rezerwatu – wspaniałe okno skalne nazywane Gotycką Bramą i ruiny Sulovskiego hradu. Stąd okrężną trasą, przez bukowe lasy, a potem kwietnymi łąkami powrócimy do Sulova. Wieczorem przejazd na nocleg w okolicach Prievidzy.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 450 m | Suma zejść: ok. 450 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 2 Mamy smaka na Kľaka

Tego dnia wybierzemy się na najbardziej południowy wierzchołek Małej Fatry – Kľak. Należy on do najpiękniejszych szczytów w okolicy, a swój urok zawdzięcza przede wszystkim bardzo charakterystycznej sylwetce, której dominantą są wspaniałe wapienne ściany skalne opadające na zachód. Dzięki temu przypomina nieco „płetwę rekina” i nie można go pomylić z żadną inną górą na Słowacji! Trasę rozpoczniemy na przełęczy Fačkovskiej, skąd najpierw łagodnie, a potem coraz stromiej osiągniemy grzbiet Revania. Stąd już niedaleko na wierzchołek Kľaka, z którego rozpościera się cudowna dookolna panorama. Ze szczytu zejdziemy grzbietem na jeszcze widokową Ostrą, a stąd grzbietami, przez rozległe lasy, dotrzemy do Vricka, gdzie zakończymy wędrówkę. Powrót na nocleg w okolice Prievidzy.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 900 m | Dystans: ok. 17 km

Dzień 3 Piramida Stražova i zabytki Čičman

W kolejny dzień wybierzemy się na najwyższy szczyt Gór Strażowskich, które swoja nazwę „pożyczyły” właśnie od niego. Przejedziemy do malej wioski Zliechov, skąd łąkami, a potem pięknymi liściastymi lasami wejdziemy na górujący nad okolicą szczyt, zwieńczony ładną wapienną skałą. Roztacza się stąd dookolna niemalże panorama, a morze gór piętrzących się w dole daje wyobrażenie o rozległości pasma Gór Strażowskich. Ze szczytu zejdziemy do Čičman, gdzie czeka nas odpoczynek i podziwianie doskonale zachowanej architektury drewnianej – tutejsze domy są zdobione w bardzo charakterystyczny, archaiczny sposób. Stąd wyruszymy na drugą, krótszą część trasy. Najpierw podejdziemy na malowniczą przełęcz Javorinka, a stąd pofalowanym grzbietem dotrzemy na przełęcz Fačkovską, gdzie zakończymy wędrówkę. Powrót na nocleg w okolice Prievidzy.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 950 m | Suma zejść: ok. 700 m | Dystans: ok. 19 km

Dzień 4 Perciami Skalnej Fatry

Następnego dnia zmienimy nasza bazę i przeniesiemy się bardziej na wschód – w rejon Wielkiej Fatry. Wędrówkę po tym zjawiskowym paśmie rozpoczniemy w urokliwej wiosce Blatnica, nad która wznoszą się malownicze ruiny zamku. Początkowo nasza trasa będzie prowadzić doliną, po czym rozpocznie się dość strome podejście pod skały Murania. Stąd w przepięknej, trawiasto-skalnej scenerii zdobędziemy imponujący wierzchołek Tlstej. Po odpoczynku czeka nas przejście grzbietem przez Lubenię (najwyższy góra na trasie – 1416 m n.p.m.) na Ostrą, z której rozpościera się fantastyczna panorama na Skalną Fatrę. Stąd zejście do doliny Blatnickiej i nią powrót do Beatnicy. Następne czeka nas przejazd na nocleg w okolicach Bańskiej Bystrzycy.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Suma zejść: ok. 900 m | Dystans: ok. 14 km

Dzień 5 Przez słowackie połoniny

Tego dnia czeka nas wyprawa w najwyższe partie Wielkiej Fatry – a trasa należy do najpiękniejszych szlaków w całej Słowacji! Oferuje wszystko to, z czego słynie Wielka Fatra – rozległe hale, dzikie ostępy leśne, nieco skałek, a przy odrobinie szczęścia – fantastyczne panoramy. Rozpoczniemy ją w Starych Horach, skąd czeka nas podejście na szczyt Kriżnej, położony już ponad górną granicą lasu. Stąd wspaniałymi „połoninami” powędrujemy na Ostredok – najwyższy wierzchołek Wielkiej Fatry (1592 m n.p.m.). Kontynuując wędrówkę wśród falujących traw zejdziemy w końcu do doliny, w której leżą Liptowskie Revuce, gdzie zakończymy ten wspaniały dzień. Powrót na nocleg w okolice Bańskiej Bystrzycy.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1150 m | Suma zejść: ok. 1050 m | Dystans: ok. 20 km

Dzień 6 Góry Szczawnickie srebrem słynące

Naszą wyprawę w wulkaniczne Góry Szczawnickie rozpoczniemy nad malowniczym Jeziorem Počuvadlianskim. Jest ono jednym z dawnych „tajchów” – czyli sztucznych zbiorników służących do napędzenia urządzeń i odwadniania dawnych kopalni srebra, którymi podziurawione są dosłownie całe góry. Stąd wejdziemy na najwyższy szczyt Gór Szczawnickich – Sitno (1009 m n.p.m.), zwieńczone pięknymi wychodniami wulkanicznych andezytów. Ze szczytu zejdziemy na głęboką przełęcz Peciny, a stąd czeka nas wędrówka widokowym grzbietem przez Kanderkę i Tanad. Stąd zejdziemy do centrum Bańskiej Szczawnicy, by obejrzeć najciekawsze zabytki tego miasta wpisanego na listę UNESCO. A jest ich tu sporo – dwa zamki, parę kościołów, liczne kamienice i zabytkowe kopalnie – miasto było bowiem przez pewien czas jednym z największych ośrodków wydobycia srebra w Europie! Wieczorem powrót na nocleg w okolicach Bańskiej Bystrzycy.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 650 m | Dystans: ok. 15 km

Dzień 7 Na koniec Vlkolinec

Tego dnia przyjdzie nam się pożegnać z piękną Słowacją, jednak zanim wyjedziemy do Polski, czeka nas jeszcze parę atrakcji. Pojedziemy do maleńskiej, ale niezwykle pięknej wioski Vlkolinec, położonej na jednym z grzbietów Wielkiej Fatry – dzięki niemalże niezmienionej od dwustu lat architekturze ludowej, jest ona wpisana na listę UNESCO. Stąd wejdziemy na zwieńczony skałą szczyt Sidorovo, a stąd już zejdziemy w dół do centrum Rużomberka. Po krótkim odpoczynku i czasie wolnym wyjedziemy w drogę powrotną, przez Chyżne zmierzając do Polski. Przyjazd do Krakowa około godziny 19-tej.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 650 m | Dystans: ok. 7 km

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w pensjonatach
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Kosztów realizacji programu (biletów wstępu, opłat klimatycznych) - ok. 20 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Skały i połoniny słowackiej krainy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.