Maramuresz - serce Karpat Wschodnich

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni2 580
Ostatnie wolne miejsca!

O wyprawie

Maramuresz - serce Karpat Wschodnich

 • Wędrówki w górach Rodniańskich i Marmaroskich
 • Pietrosul – wejście na najwyższy wierzchołek Karpat Wschodnich (2303 m n.p.m.)
 • Farcǎul – najwyższy szczyt Gór Maramaroskich
 • Mocănița – przejazd unikatową kolejką wąskotorową
 • Rozległe widoki na jedne z najdzikszych gór w Europie, ciągnących się aż po horyzont
 • Niezwykła, górska przyroda – górskie stawy, skalne wierzchołki, połoniny, „morza” kosówek…
 • Wyjazd z cyklu "Łukiem Karpat"

Maramuresz – kraina położona pomiędzy głównym grzbietem karpackim a rozległą taflą Niziny Węgierskiej, to jedna z perełek krajobrazowych Rumunii. Tutaj można znaleźć najwyższe i najwspanialsze szczyty Karpat Wschodnich, tutaj można zasmakować wędrówki rozległymi, naturalnymi połoninami, wśród rozległych lasów, przez prawdziwe odludzia, gdzie rządzi przyroda i nie ma dostępu komercyjna turystyka. Maramuresz to także wspaniała wciąż żywa kultura ludowa ze wspaniale zachowaną architekturą drewnianą, której ozdobą są piękne, strzeliste cerkwie marmaroskie i misternie rzeźbione, ozdobne bramy.

Południowo-wschodni zakątek Maramureszu zajmują Góry Rodniańskie – jedno z najpiękniejszych pasm górskich całych Karpat, a przy tym najwyższe w Karpatach Wschodnich. Krajobrazowo przypomina nieco nasze Tatry Zachodnie, jest jednak dużo słabiej zagospodarowane i zdecydowanie mniej uczęszczane, ale przy tym dość łatwo dostępne dla turystów. Od północy sąsiadują z nimi Góry Maramaroskie – nieco niższe, ale zachwycające swoją rozległością, dzikością i różnorodnością krajobrazów. To tutaj można przeżyć prawdziwą „karpacką przygodę”, a dodatkową atrakcją jest przejazd unikatową kolejką wąskotorową ciągnącą się doliną potoku Vaser.

 

Program

Dzień 1 Wyjazd do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przyjazd późnym wieczorem (lub w nocy) na nocleg w Borszy.

Dzień 2 Krajobrazy Alp Rodniańskich

Pierwszy dzień górskich wędrówek to trasa od razu niezwykle spektakularna krajobrazowo. Naszym celem będzie bowiem położony w głównym grzbiecie Gór Rodniańskich (nazywanych przez przedwojennych polskich turystów „Alpami Rodniańskimi” – ze względu na wysokogórski krajobraz) szczyt Gǎrgǎlǎlau (2159 m n.p.m.). Trasę rozpoczniemy z kompleksu turystycznego Borsa od podejścia doliną do ładnego wodospadu. Stąd jeszcze chwila wysiłku i dojdziemy na grzbiet, do kotła polodowcowego u stóp szczytu, w którym odnaleźć można malowniczy stawek. Kolejny etap to nieco stromsze podejście doprowadzające nas na szczyt, z którego wspaniale prezentuje się wschodnia część Gór Rodniańskich ze stożkowatym szczytem Ineu. Powrót do kotła tą samą drogą, a następnie łagodnie opadającym, odkrytym, widokowym grzbietem dojdziemy na przełęcz Prislop (1416 m n.p.m.).

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1250 m | Suma zejść: ok. 750 m | Dystans: ok. 18 km

Opcjonalnie istnieje możliwość skorzystania z kolejki na podejściu (z pominięciem wodospadu) i spotkanie się z grupą na grzbiecie. W taki sposób można zmniejszyć sumę podejścia o ok. 500 m.

Dzień 3 Na „dachu” Karpat Wschodnich

Drugi dzień to wyprawa na najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul (2303 m n.p.m.), którego potężna sylwetka dominuje ponad centrum Borszy. Góra ma prawie 1600 metrów przewyższenia, ale na szczęście nasza wędrówka zaczyna się nieco wyżej, około 3 km na południe od centrum miasteczka. Pierwszy odcinek to dość długie podejście lasem do stacji meteorologicznej. Potem zaczyna się prawdziwy raj dla koneserów górskich pejzaży – dnem kotła polodowcowego, obok malowniczego stawu Lacul Lezer wyjdziemy na grzbiet, którym, wśród oszałamiających panoram dojdziemy na wierzchołek. Ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać ponad 500 karpackich szczytów, łącznie z odległym masywem Czarnohory na Ukrainie. Powrót tą samą drogą.

Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m | Suma zejść: ok. 1300 m | Dystans: ok. 18 km

Dzień 4 Dzikość Gór Marmaroskich

Po wyprawie na szczyt Pietrosula pora na nieco lżejszy dzień – zasmakujemy wędrówki w Górach Marmaroskich. Naszym celem będzie wierzchołek Cearcǎnul (1846 m n.p.m.). Ponownie startować będziemy z przełęczy Prislop, a pierwszy etap to wędrówka rozległymi połoninami, z widokami na morze gór Bukowiny i Maramuresz. Stopniowo nasza ścieżka poprowadzi nas coraz wyżej, pod koniec wśród wysokiej kosówek na sam szczyt. Zejście początkowo biegło będzie wspaniałymi łąkami u podnóża wapiennych skał, potem lasem, z przerwami na malownicze polanki z pasterskimi szałasami. Prawdziwa kwintesencja rumuńskich Karpat! Po południu przejazd do Vişeu de Sus, które stanie się nasza bazą na kolejne dni.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Dystans: ok. 16 km

Dzień 5 Kolejką w głąb gór

Kolejny dzień naszej wyprawy spędzimy w górach tyle tylko, że wybierzemy się w niezupełnie unikatową kolejką wąskotorową biegnącą w dolinie potoku Vaser. Trasa kolejki liczy ponad 40 km, i kończy się w dzikiej, malowniczej dolinie na wysokości 1100 m n.p.m. Sama jazda tam i z powrotem zajmuje kilka godzin, ale wrażenia są niezapomniane. Oryginalny, mały parowóz ciągnie wagony z prędkością 10-15 km na godzinę, częste są postoje na tankowanie wody do tendra, można wtedy obejrzeć z bliska parowóz, zajrzeć do budki maszynisty. Atrakcja zupełnie wyjątkowa – takiego widoku, jak sprzed stul lat, nie zobaczymy już nigdzie indziej w Europie. Powrót do Vişeu de Sus w godzinach popołudniowych.

Dzień 6 Górscy bracia – „Farkałek i Michałek”

To najdłuższa i najbardziej wymagająca wycieczka na całym wyjeździe, ale przy tym jedna z najwspanialszych tras jednodniowych, jaką można odbyć w całych Karpatach. Zaczyna się w malowniczo wciśniętej pomiędzy góry wiosce Poienile de Sub Monte, skąd wąskimi leśnymi ścieżkami, dość stromo pod górę osiągamy rozległą połoninę Mihailecu. Czeka nas teraz wspaniała wędrówka grzbietem, miejscami urozmaiconym skałkami na szczyt Mihailecu (1918 m n.p.m.), skąd rozpościera się jeden z najwspanialszych widoków w Karpatach. Stąd w dół, a na głęboko przełęcz, której ozdobą jest polodowcowy staw Lacul Vindrel. Wznosi się nad nim Farcǎul – najwyższy szczyt Gór Maramaroskich (1957 m n.p.m.) – wejście na niego zajmuje około pół godziny. Ze szczytu wracamy z powrotem do stawu, a potem pięknymi górskimi płajami schodzimy do wsi Repedea. A dlaczego „bracia” w tytule trasy? Szczyty leżą blisko siebie i od strony Czarnohory wyglądają niemal jak bliźniacze. Stąd przedwojenni polscy turyści zdrobniale nazywali je Farkałkiem i Michałkiem.

Czas wędrówki: ok. 10-11 godzin | Suma podejść: ok. 1550 m | Suma zejść: ok. 1650 m | Dystans: ok. 24 km

Dzień 7 Sielski Maramuresz

Ostatni dzień przeznaczymy na spokojne wędrownie po niższych grzbietach wznoszących się ponad Vişeu de Sus. Naszym celem będzie Dealul (czyli po naszemu „Dział”), z którego roztaczają się ładne widoki na otaczające nas wyższe góry. Będzie można zobaczyć tradycyjną gospodarkę łąkową, trochę reliktów dawnego pasterstwa i poczuć prawdziwie sielski klimat lata w Maramuresz. Malownicze kopki siana, stare tradycyjne brogi, szopy i szałasy – będzie co fotografować… Po południu wyjazd w kierunku Baia Mare i Polski.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Dystans: ok. 10 km

Dzień 8 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (pakiet 3 kolacji za dopłatą 280 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (przejazd kolejką wąskotorową, ew. bilety wstępu, opłaty klimatyczne) - ok. 25 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Istnieje możliwość połączenia wyjazdu z programem "Karpaty Rumuńskie - Bukowina". Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Maramuresz - serce Karpat Wschodnich pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.