Chibiny – Białe noce na północy Rosji

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni3 990

O wyprawie

Chibiny – Białe noce na północy Rosji (10 dni)

Zapraszamy na dziesięciodniową trekkingową wyprawę na daleką północ Rosji. Zwiedzamy Moskwę, Murmańsk i przez sześć dni wędrujemy z namiotami po Chibinach, jednych z najdzikszych gór świata, gdzie słońce prawie nigdy nie zachodzi.

 • 6 dni trekkingu w rosyjskich górach za Kołem Polarnym
 • Murmańsk – jedno z najdalej na północ wysuniętych miast świata
 • Całe dzień i całą noc słońce, wspaniała przyroda
 • 5 nocy pod namiotami z dala od cywilizacji
 • Spacer po Moskwie
 • Mała grupa – 6-14 osób!
 • Pełne wyżywienie podczas trekkingu
 • Uczucie odkrywania zupełnie nieznanych turystom zakątków świata

O wycieczce

Chibiny to niewysokie pasmo gór stworzonych dla każdego miłośnika dzikiej przyrody, wędrowania z plecakiem z daleka od cywilizacji, każdego pasjonata rzadkich minerałów oraz podglądania życia ptaków, których występuje tutaj 123 gatunki. Czy są w Europie bardziej tajemnicze i kuszące urokiem nieznanego miejsca niż daleka północ za kołem polarnym? Półwysep Kolski to perła przyrody europejskiej części Rosji. To najlepsze miejsce, by wsłuchać się w głos północnej natury, odetchnąć polarnym powietrzem, nacieszyć słońcem, które nie zajdzie przez cały wyjazd.

O istnieniu tych gór jeszcze w XIX wieku wiedzieli tylko Samowie, wędrujący ze stadami reniferów. Do wnętrza gór nie zapuszczał się nikt. Chibiny do dziś zachowały swój dziki, naturalny powab.

Chętni mogą spacerować w okolicach obozowiska i poszukiwać rzadkich minerałów, których występuje tu wielka obfitość. Chibiny to również raj dla fotografa. Obfitują w malownicze plenery, cieszą oko setką pięknych, soczystych kolorów, a fotografować można całe dnie i białe noce. Słońce przecież nigdy nie zachodzi.

Murmańsk to miasto-symbol. Synonim dalekiej północy Rosji. Miejsce uhonorowane tytułem miasta-bohatera Związku Radzieckiego i odznaczone orderem im. Lenina. Murmańsk leży nad Morzem Barentsa, na końcu przeszło pięćdziesięciokilometrowego fiordu. Liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców i jest największą na świecie metropolią na tak dalekiej północy.

Stopień trudności

Średni. Mimo niskich wysokości (najwyższy szczyt Judyczwumczorr liczy jedynie 1201 m) jest to pasmo wymagające, ale potrafiące odwdzięczyć się wytrawnemu podróżnikowi niepowtarzalnymi doświadczeniami. W głębi gór w zasadzie nie istnieje żadna infrastruktura. Będziemy wędrować z namiotami. Po każdym dniu wyprawy rozpalimy ognisko i posłuchamy miejscowych legend i opowieści o dzikiej, polarnej przygodzie.

5 nocy spędzimy w namiotach na łonie natury i dwie w hotelach. Podczas trekkingu zagwarantowane trzy posiłki dziennie. Jednego dnia pokonywać będziemy dystanse 8-14 kilometrów. W górach nie ma żadnych trudności technicznych. Między obozami przenosimy plecaki o wadze 15-17 kilogramów.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka ?

Jest to doskonały trekking dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, poczuć harmonię z naturą i poznać się bliżej z fascynującą przyrodą dalekiej północy. Wycieczka ta to nie tylko raj dla górskich turystów, chcących wędrować po mało znanych, tajemniczych i nieoczywistych zakątkach, ale również dla fotografów. Podczas, gdy grupa z zamiłowaniami trekkingowymi będzie szła szybciej, fotografowie, botanicy, miłośnicy geologii czy spokojnej, niespiesznej obserwacji przyrody będą mogli realizować swoje pasje pod okiem drugiego przewodnika. I trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do tych celów!

Przewodnicy

Prowadzi polski lider oraz jeden z najlepszych miejscowych przewodników. Przewodnik mówi po rosyjsku i angielsku, zapewniamy pełne tłumaczenie na polski. Program wyprawy stworzyliśmy razem z zaprzyjaźnionym górskim biurem podróży Kola Travel z Monczegorska, prawdziwymi specjalistami od niestandardowych, górskich wypraw na północy Rosji. Jest to debiut tego programu, która ma na stale zagościć w ofercie High Away. Nikt inny w Polsce nie oferuje trekkingu w Chibinach. Stąd specjalna promocyjna cena dla prawdziwych pionierów.

Program

Dzień 1 — Warszawa, Moskwa, Murmańsk

Wylatujemy z Warszawy i lecimy za koło podbiegunowe z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2 — Murmańsk

Przylot do Murmańska, zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Powitalna kolacja.

Dzień 3 — Wąwóz Aku-Aku

Przejeżdżamy do Oleniogorska, gdzie spotykamy się z naszym przewodnikiem. Razem jedziemy na Jezioro Imandra (największe na półwyspie), skąd zaczynamy wycieczkę w Chibiny. Niepotrzebne rzeczy możemy zostawić na przechowanie w hotelu. Wyruszamy do Wąwozu Aku-Aku. Wejścia strzegą ogromne sosny, a strome ściany jaru przypominają ruiny starego zamczyska. Spacerujemy dnem wąwozu, mijając po drodze wiele strumieni, niewielkich jezior, wodospadów oraz ostańców skalnych, przypominających trolle, zmienione w kamień przez promienie słoneczne. Z góry wspaniałe widoki na Jezioro Imandra i otaczającą nasz tundrę. Dystans: 8 km.

Dzień 4 — Wąwóz Umarłych

Dnem Wąwozu Aku-Aku dochodzimy na przełęcz Jumjekorr, wąską bramę, stanowiącą wyłom między dwoma stromymi klifami. Jumjekorr oznacza „Wąwóz Umarłych”. Według legendy Samowie stoczyli w tym miejscu ogromną bitwę ze Szwedami w XVI wieku. Duchy poległych można ponoć spotkać do dziś. Schodzimy brzozowym gajem do doliny potoku Zenitu. Idziemy dalej doliną rzeki Czasnajok, zwanej „Rzeką Dzięciołów”. W dogodnym miejscu zakładamy obóz. Dystans: 10 km.

Dzień 5 — Przełęcz Czogorr

Podążamy dalej wzdłuż Rzeki Dzięciołów na Południową Przełęcz Czogorr ze wspaniałym widokiem na ściany góry Lidiczwumczorr ze wspaniałymi wychodniami skalnymi, stanowiącymi prawdziwą gratkę dla geologów. Schodzimy nisko do cyrku skalnego otoczonego skalnymi ścianami, na którego dnie znajduje się jezioro o kryształowych wodach. Podążamy dalej wzdłuż Rzeki Petreliusa i rozbijamy obóz. Dystans: 14 km.

Dzień 6 — W sercu Chibinów

Dzisiejszego dnia zrobimy kółeczko na Północną Przełęcz Risczorr, zwiedzimy wschodnią część pasma i powrócimy do naszego obozu. Chętni mogą odpocząć w obozie, spacerować po lesie, fotografować ptaki lub wybrać się z przewodnikiem na spacer w poszukiwaniu rzadkich minerałów, z których słyną te góry. Dystans: w zależności od wyboru 5 do 12 km.

Dzień 7 — Kratery Księżycowe

Przechodzimy przez Zachodnią Przełęcz Petreliusa do pięknej doliny z polodowcowym stawem, otoczonym z trzech stron stromymi  ścianami. Kontynuujemy wzdłuż Małej Białej Rzeki do kamiennego kręgu z „księżycowymi” kraterami na dnie. Dystans: 14 km.

Dzień 8 — Wąwóz Ramzai

Wchodzimy do Wąwozu Ramzai, będącego bardzo wąskim przesmykiem między stromymi ścianami. Często śnieg utrzymuje się tutaj aż do jesieni. Docieramy nad Rzekę Poczaiok („Rzekę Reniferów”) i wzdłuż jej brzegów nad Małe Jezioro Wudjawr. Transfer do Murmańska. Zakwaterowanie i pożegnalna kolacja. Dystans: 10 km

Dzień 9 — Murmańsk

Podczas spaceru po mieście przyjrzymy się życiu jego mieszkańców i spróbujemy wczuć się w rytm tego ciekawego miasta. Odwiedzimy pamiętnik II wojny światowej, gdzie dowiemy się jak wyglądały walki na dalekiej północy. Wejdziemy na pokład pierwszego na świecie nuklearnego lodołamacza NS Lenin (wodowanego w 1957 roku jako pierwszy na świecie niewojskowy statek o takim napędzie). Z najwyższego w okolicy wzgórza obaczymy panoramę całego miasta otoczonego gęstą tajgą. Transfer na lotnisko i pożegnanie z daleką północą.

Dzień 10 — Moskwa

Zwiedzamy Plac Czerwony, ulicę Arbat, siostry Stalina, najciekawsze stacje metra. Dla chętnych możliwość przejścia autorską, ulubioną trasą Huberta śladami „Mistrza i Małgorzaty”. Wylot do Polski i do pobaczenia!

UWAGA! Plan jest ramowy i może ulec nieznacznej zmianie ze względu na harmonogram dostępnych lotów i ich ceny! Wszystkich uczestników będziemy informowali na bieżąco.

Warunki

Cena zawiera:

 • 1 nocleg w hotelu klasy turystycznej w Moskwie
 • 2 noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelu w Murmańsku
 • Zaproszenie do Rosji
 • Transfery na lotniska w Rosji
 • Przejazdy pociągiem i busem na Półwyspie Kolskim
 • Trzy posiłki dziennie w górach
 • Rosyjskie ubezpieczenie górskie zawierające koszty akcji ratunkowej przy użyciu helikoptera
 • Opieka lidera/tłumacza
 • Opieka doświadczonego miejscowego przewodnika
 • Zwiedzanie Murmańska i Moskwy

Cena nie zawiera:

 • Lotów na trasie Warszawa-Moskwa-Murmańsk ok. 2000 zł
 • Wizy rosyjskiej
 • Wyżywienia w Moskwie i Murmańsku
 • Napojów, pamiątek

Transport:

 • Loty na trasie Warszawa – Moskwa – Murmańsk będą kosztować około 1700 zł
 • Na miejscu poruszamy się mikrobusem oraz pociągiem (w cenie wycieczki)

Zakwaterowanie:

 • 1 nocleg w hotelu klasy turystycznej w Moskwie
 • 2 noclegi w hotelu w Murmańsku
 • 5 noclegów pod namiotami w górach
 • Możliwość wypożyczenia lekkiego, dwuosobowego namiotu turystycznego w cenie 7,50 EUR/dzień
 • Dodatek za pokój jednoosobowy w Murmańsku: 55 euro

Wyżywienie:

 • 3 posiłki dziennie podczas trekkingu, śniadania w hotelu w Murmańsku.
 • Pozostałe wyżywienie i napoje we własnym zakresie.

Wizy i formalności:

Należy mieć ważną wizę rosyjską. Nie pośredniczymy w jej wyrobieniu, każdy uczestnik wycieczki otrzyma natomiast niezbędne do wizy zaproszenie od naszego rosyjskiego partnera. Należy mieć paszport ważny 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Chibiny – Białe noce na północy Rosji pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.