Czarnogóra – Przygody w Durmitorze

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Czarnogóra – Przygody w Durmitorze (11 dni)

Czarnogóra uosabia wszystko to, co uwielbiamy w górach Bałkanów. Góry – równie piękne jak Tatry, ale puste, spokojne i bez turystów. Wielkie serce i gościnność miejscowych ludzi. Krajobrazy tak piękne, że aż trudno w nie uwierzyć. Ogromne przestrzenie i setki gór dookoła, wystarczy rozejrzeć się dookoła i iść. Oprócz wspaniałego Durmitoru – klejnotu Czarnogóry i ulubionych gór każdego turysty z byłej Jugosławii zwiedzimy również mniej znane, a równie malownicze pasmo Komovi. W międzyczasie wybierzemy się na najpiękniejszy rafting w całej Europie. Nic dziwnego, że na pokłóconych ze sobą Bałkanach jedynym krajem, jaki wszyscy lubią jest właśnie Czarnogóra.

 • Cztery wycieczki górskie po parku narodowym Durmitor
 • Spływ Tarą w najgłębszym kanionie Europy
 • Dwa dni w mało znanych turystom górach Komovi
 • Codziennie możliwość wyboru atrakcji z dreszczykiem: kanioning, rowery elektryczne, lot na paralotni
 • Noclegi w klimatycznych drewnianych chatkach – ucieczka od cywilizacji!

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

Program

DZIEŃ 1 – ZAKOPANE – BELGRAD

Spotykamy się 7.15 w Zakopanem i wyruszamy na Bałkany. Naszym pierwszym przystankiem są okolice stolicy Serbii, gdzie zatrzymujemy się na nocleg oraz znany wszystkim bywalcom zestaw startowy: tatara, rakiję z pigwy i bezę pavlovą.

DZIEŃ 2 – ŻABLJAK

Jedziemy do Czarnogóry. Po drodze zatrzymujemy się na kawę przy słynnym moście na Tarze. Przyjeżdżamy do najwyższej położonego miasta byłej Jugosławii, czyli Żabljaka. Kwaterujemy się w przytulnych drewnianych domkach na polanie za miastem. Cisza, spokój, piękno przyrody. To będzie nasz dom przez sześć nocy.

DZIEŃ 3 – CRVENA GREDA (2164 m) i CUREVAC (1625 m)

Na rozgrzewkę pójdziemy na Crveną Gredą – szczyt, którego ściana o zachodzie słońca jarzy się pięknie na czerwono. Jest to znany punkt widokowy na Żabljak i jego okolice. Wycieczka zajmie nam pół dnia. Po lunchu pójdziemy na Curevac (1625 m) – niesamowite miejsce do podziwiania kanionu Tary w całej okazałości. Tam w dole będziemy płynąć za dwa dni.

Wycieczki to łącznie 16 km, przewyższenie 600 m (500 m na Crvenej Gredzie, 100 m na Curevcu). pierwsza wycieczka to 5 godzin, druga trochę ponad 2 godziny.

DZIEŃ 4 – BOBOTOV KUK (2523 m)

Idziemy na Bobotov Kuk – najwyższy szczyt Durmitoru. Popularny Bobot to naprawdę ładna góra. Droga na niego przypomina nasze szlaki w Tatrach Wysokich – jest stromo, jest trochę ekspozycji i trzeba używać rąk. Nie jest to jednak jeszcze wspinaczka. Ambitna turystyka górska w dobrym stylu. W zależności od pogody, sił i chęci zrobimy krótką pętlę z przełęczy Sedlo (10 km, 710 m różnicy wzniesień, 6-7 godzin) lub zrobimy trawers szczytu aż nad Crno Jezero – czarnogórskie Morskie Oko (13 km, różnica wzniesień +850 m, -1250 m, 8-9 godzin)

DZIEŃ 5 – PRUTAS (2393 m)

Dzisiejszym celem będzie najbardziej charakterystyczna góra w Durmitorze: Prutas (2401 m) – doskonale widoczny z przebiegającej przez pasmo asfaltowej drogi szczyt z fantazyjnymi, pionowymi formami skalnymi w kształcie prętów, którym zawdzięcza swą nazwę. Widok na „Niebiański Ołtarz” (Soa Nebeska) – Durmitoru, czyli zachodnie pionowe urwiska Bobota, Bezimenego i Devojki to chyba najbardziej wysokogórski obrazek z Durmitoru. Powrót tą samą drogą. Popołudniu pojedziemy na poszukiwanie Steciaków, czyli średniowiecznych pomników nagrobnych sekty Bogomiłów. Trasa: 5,5 km, 700 m przewyższenie 600 m, 3,5 godziny, stromy odcinek po piargach.

Jeśli nie będziemy zmęczeni a pogoda będzie ładna możemy zejść super-dziką trasą przez Jezioro Skrcko i solidny wodospad aż do okresowego Jeziora Susicko po przeciwnej stronie Durmitoru. Trasa: 13 km, różnica wzniesień +600 m – 1300 m, odcinki strome, piargi. Zejście doliną bardzo dzikie i odludne – trochę chaszczy, możliwe przejścia na bosaka przez potok. Górska przygoda wysokiej klasy.

DZIEŃ 6 – RAFTING NA TARZE

Jedziemy na długą, czterogodzinną wersję spływu kanionem Tary – najgłębszym wąwozem w Europie. Okoliczne ściany mierzą aż 1300 m. Płyniemy na odcinku most na Tarze – Radovan Luka przy moście oczywiście możliwość powietrznego lotu tyrolką. Po drodze wielką atrakcją jest Ljutica – najkrótsza rzeka w Europie. Wybija ona z podziemnego źródła, kilka metrów płynie spokojnie aż nagle zmienia się w przerażającą wodną kipiel i po 170 metrach wpływa do Tary. Po spływie ruszamy na „safari” samochodami terenowymi, które dowiozą nas z powrotem do domu.

DZIEŃ 7 – POŻEGNANIE Z DURMITOREM

Ostatnia wycieczka w Durmitorze. Górę dobierzemy w zależności od pogody i sił. Mamy przygotowane opcje łatwe, średnie i cięższe. Do wyboru do koloru. Możemy pójść na Bandijernę (2409 m), Sljeme (2455 m), Planinicę (2303 m), Terzin Bogaz (2306 m) lub najbardziej „honorny” szczyt Durmitoru – Veliki Meded (2287 m) – najniższy, ale najtrudniejszy z całego zestawu.

DZIEŃ 8 – GÓRY KOMOVI – KOM VASOJEVIĆKI (2460 m)

Opuszczamy Żabljak i jedziemy w góry Komovi. Droga zajmie nam około trzech godzin. Komovi to wyniosłe gniazdo górskie znajdujące się na północny-wschód od Gór Przeklętych. Tworzą je trzy ostre, spiczaste „Komy” – Kom Vasojevićki (2460 m), Krajlski Kom (2469 m) oraz najwyższy szczyt pasma – Kom Kućki (2487 m). Naszym pierwszym celem jest Kom Vasojevićki – nietrudna, ale bardzo widokowa góra. Nocleg w domkach samym sercu pasma – na polanie Stavna.
Trasa: ok. 8,5 km, różnica wzniesień 900 m. Bez trudności, ale miejscami stromo. 7 godzin.

DZIEŃ 9 – KOM KUČKI (2487 m)

Wyruszamy na najwyższy szczyt gór Komovi – Kom Kucki (2487 m) przez przełęcz Medukomlje. Trasa jest dość stroma, ambitna i wymaga używania rąk. Dla wielu widok ze szczytu jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze, więc warto. Na nocleg wracamy do Stavnej.
Trasa 17 km, różnica wzniesień 930 m. Trochę skał, ekspozycji, używamy rąk. 9 godzin.

Dzień 10-11. POWRÓT DO POLSKI

Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację z noclegiem pod Belgradem. Powrót do Zakopanego 23 lipca w godzinach wieczornych.

Warunki

W cenie:

 • Transport (Mikrobus z Zakopanego)
 • Wszystkie noclegi (w Belgradzie pokoje dwuosobowe w hotele, w Durmitorze i Komovi klimatyczne domki)
 • Przewodnictwo i pilotaż
 • Śniadania
 • Ubezpieczenie i składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań) – możliwość zamówienia bardzo dobrego jedzenia domowego, wszędzie na miejscu dobre restauracje i sklepy. Zaopatrzenie bez problemu, porcje – naprawdę ogromne.
 • Rafting na Tarze
 • Dodatkowych atrakcji na miejscu: loty tandemowe na paralotni, tyrolka, canyoning
 • Napoje, suweniry i inne zakupy
 • Dojazd do i powrót z Zakopanego

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Czarnogóra – Przygody w Durmitorze pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.