Tajemnicze królestwo Mustang z festiwalem Tidżi

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
20 dni7 350 + 1 550USD

O wyprawie

 • 7-dniowy trekking przez zjawiskowe królestwo Mustang
 • Pustynne krajobrazy północnej strony Himalajów
 • Wysokie przełęcze, malownicze wąwozy, ciekawe formacje skalne
 • Panoramy ośnieżonych szczytów: Annapurna i Nilgiri
 • Wizyty w himalajskich wioskach
 • Buddyjskie klasztory, murki modlitewne, piękne czorteny
 • Lo Manthang - nastrojowa stolica Mustangu z tradycyjną architekturą
 • Festiwal Tidżi (Tiji) - najważniejsze święto w Mustangu z tańcem masek Czam
 • Przejazd wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Pokhary
 • Zwiedzanie zabytków doliny Kathmandu

Niezwykła wyprawa prowadząca do leżącego przy granicy z Tybetem, na północ od masywów Annapurny i Dhaulagiri tybetańskiego królestwa Mustang. Powędrujemy starym handlowym szlakiem, którym ciągnęły niegdyś karawany z Indii do Tybetu. Do 1992 roku Mustang był niedostępny dla turystów, później mogła się tam dostać jedynie limitowana ilość około 1000 osób rocznie. Limity zniesiono, ale wciąż jest tam mniej turystów niż na popularnych trasach. Do dzisiaj rządzi tu król, a w niektórych miejscowościach można odnaleźć niemal średniowieczne klimaty.

Krajobrazy północnej strony Himalajów

Surowe i piękne krajobrazy tybetańskiego płaskowyżu: pustynne góry, głębokie malownicze wąwozy, fantazyjne wyrzeźbione przez naturę formacje skalne o przedziwnych kształtach przypominające gigantyczne organy lub baszty zamkowe. Niebo o głębokim odcieniu granatu i bardzo przejrzyste powietrze dodają wyrazistości górom o różnych odcieniach brązu. Wysoko ponad doliną Kali wznoszą się pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Unikalna kultura

Mustang zwany przez miejscowych królestwem Lo był przez wieki izolowany od zewnętrznych wpływów. Dzięki temu zachowała się tu pierwotna tybetańska kultura. Domy o płaskich dachach, ceglaste gompy - klasztory buddyjskie, klimatyczne uliczki w większych miejscowościach, bardzo dekoracyjne czorteny z charakterystycznym daszkiem chroniącym je przed deszczem i śniegiem, tajemnicze łapacze duchów nad drzwiami wejściowymi składają się na magię tego miejsca.

Niezwykły trekking

Wyjątkowy trekking biegnący doliną Kali Gandaki w głąb królestwa Mustang, do niedawna w ogóle niedostępny dla turystów, dziś limitowany wysokimi kosztami. Trasa biegnie z dala od utartych szlaków, wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, która wyżej nosi nazwę Mustang Khola. Wspaniałe widoki na tybetańskie krajobrazy i górujące nad nimi masywy Annapurny i Dhaulagiri, wieczorne obserwacje rozgwieżdżonego nieba, oraz spotkanie z prastarą kulturą królestwa Mustang decydują o niezwykłym charakterze tej wyprawy. Efektowny widokowo przelot nad Himalajami rozpocznie naszą wędrówkę do tajemniczego królestwa Mustang.

Program

Dzień 1 - 2 Podróż do Nepalu

Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu

Załatwianie zezwoleń do Mustangu. Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, stary pałac królewski, rezydencja żywej bogini - Kumari. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu Swayambunath, leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w hotelu w Kathmandu.

Dzień 4 Przejazd wzdłuż Himalajów do Pokhary

Przejazd autobusem wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Pokhary. Odpoczynek po podróży nad jeziorem Phewa u stóp masywu Annapurny. Spacer w okolicy jeziora. Nocleg w hotelu w Pokharze.

Dzień 5 Przelot nad Himalajami do Jomsom, pierwszy etap trekkingu do Kagbeni

Przelot z Pokhary do Jomsom (2750 m n.p.m.) wzdłuż doliny rzeki Kali Gandaki, pomiędzy masywami Annapurny i Dhaulagiri. Wędrówka wietrzną doliną rzeki Kali Gandaki do tybetańskiego miasteczka Kagbeni z tradycyjną zabudową (2810 m n.p.m.) - bramy do królestwa Mustang. Widoki na ośnieżone szczyty Dhaulagiri, Nilgiri i Tilicho.

Trekking: ok. 3 godzin

Dzień 6 Wędrówka do Chusangu. Wycieczka do wioski Tetang

Wkraczamy do niegdyś niedostępnego królestwa Mustang! Wędrujemy tarasami nad doliną Kali Gandaki i mijając po drodze wioskę Tangbe docieramy do  wsi Chusang (2980 m n.p.m.) leżącą w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominającymi gigantyczne organy. Po drodze widoki na masywy Annapurny, Dhaulagiri i zamykający dolinę Nilgiri. Popołudniu wycieczka do niezwykle malowniczej tradycyjnej tybetańskiej wioski Tetang. Nocleg w Chusang.

Trekking: ok. 6 - 7 godzin

Dzień 7 Trekking z Chusangu do Samar

Od wioski Chusang rzeka Kali Gandaki nosi już nazwę Mustang Khola. Z wioski wędrujemy ponad czerwonymi ścianami wąwozu do dużego wiszącego mostu prowadzącego do wioski Ghyakar. Podchodzimy łagodnie po płaskowyżu do kolejnego mostu za którym łączymy się ze starym szlakiem do wioski Samar (3660 m n.p.m.). Nocleg w Samar.

Trekking: ok. 6 godzin

Dzień 8 Trekking do Syangboche ze zwiedzaniem po drodze Chungsi Cave

Z Samar do Syanboche można łatwo powędrować drogą jezdną, ale znacznie ciekawszy jest szlak wiodący do Chungsi Cave - groty, gdzie w drodze do Tybetu medytował Padmasambhava (tyb. Guru Rinpocze). Po drodze trzeba przekraczać głębokie kaniony, ale widoki wynagradzają trud wędrówki. Nocleg w Syanboche (3800 m n.p.m.).

Trekking: ok. 5 godzin

Dzień 9 Piękny widokowo etap do wsi Ghemi

Bardzo efektowny widokowo etap wiedzie przez kolejne przełęcze do wsi Ghemi (3520 m n.p.m.). Widoki zaczynają się już po kwadransie marszu na przełęczy Syanboche La. Po drodze mijamy liczne kolorowe czorteny. Przez wysoką przełęcz Nyi La (4010 m n.p.m.) dotrzemy do dużej wsi Ghemi (3520 m n.p.m.), gdzie znajduje się klasztor buddyjski i najdłuższy murek modlitewny mani w Mustangu. W okolicy podziwiać też możemy wspaniałe czerwone klify. Nocleg w Ghemi.

Trekking: ok. 6 godzin

Dzień 10 Krótka wędrówka do wioski Drakmar

Powędrujemy przez przełęcz w stronę czerwonych klifów ponad Drakmarem. Legenda głosi, że Guru Rinpocze zabił tutaj demona Balmo a pobliskie klify przesiąknęły jego krwią. Po południu spacer po wiosce i do jaskini znajdującej się w klifach ponad wioską. Nocleg w Drakmar (3700 m n.p.m.)

Trekking: ok. 2 godzin

Dzień 11 Trekking przez przełęcze Mui La i Chogo La do Lo Manthang

Z Drakmaru czeka nas podejście na wysoką przełęcz Mui La (4170 m n.p.m.), skąd możemy mieć piękne widoki. Zejdziemy do wioski Lo Gekhar (3930 m n.p.m.), przy której jest najstarszy i jeden z najważniejszych klasztorów w Mustangu – Ghar Gompa. Według legendy budowa tego klasztoru, miała chronić przed demonami klasztor Samye w Tybecie. Kolejny etap to podejście na przełęcz Chogo La (4230 m n.m.p.). Tam ukaże się wspaniały widok na Lo Manthag – nasz dzisiejszy cel. Dotarcie tam z przełęczy potrwa dłużej niż się wydaje. Stolica Mustangu to ufortyfikowane, klimatyczne miasteczko o średniowiecznym charakterze z klasztorami buddyjskimi i domami o płaskich dachach otaczającymi pałac królewski. Przez Mustang biegł ważny szlak handlowy z Nepalu do Tybetu, który został ostatnio wznowiony. Nocleg w Lo Manthang (3840 m n.p.m.). 

Trekking: ok. 6 - 7 godzin

Dzień 12 Festiwal Tidżi w Lo Manthang – ceremonie, taniec mnichów, zwiedzanie klasztorów w Lo Manthang

Lo Manthang, stolica dawnego Królestwa Lo, została zbudowana w XV wieku na płaskowyżu (3800 m). Osada otoczona jest 6-metrowym glinianym murem Główne zabytki znajdujące się w obrębie murów to pałac królewski i klasztory Jampa Lakhang i Thupchen Lakhang z XV wieku oraz klasztor Choede Gompa z XVIII wieku. Pałac  jest zamknięty dla zwiedzających, zajdziemy do klasztorów i powłóczymy się po zakątkach miasteczka. W Lo Manthang odbędzie się wielkie 3-dniowe święto. Festiwal rozpoczyna się od rozwinięcia trzypiętrowej thanki z namalowanym wizerunkiem Guru Rinpocze. Spędzimy trzy dni obserwując lokalne tańce i uroczystości. Lobowie – mieszkańcy Mustangu przybędą tu z odległych jego zakątków ubrani w tradycyjne stroje. Zobaczymy kobiety przystrojone tybetańską biżuterią, mnichów buddyjskich w odświętnych szatach i doświadczymy niezwykłej atmosfery tego święta. Nocleg w Lo Manthang.

Dzień 13 Festiwal Tidżi – ceremonie, taniec masek, zwiedzanie okolic Lo Manthang

W okolicy na północ od Lo Manthangu odwiedzimy wykute w klifie zamieszkałe niegdyś groty Jhong i położone w okolicy klasztory Nyphu i Garphu. Po południu odbędzie się kolejna część festiwalu, wystąpią tancerze w maskach. Taniec masek Czam stanowiący główną atrakcję festiwalu opowiada mityczne historie o bóstwie Vajrakumara, które zabija złego demona i wprowadza w Krainie Lo spokój i harmonię. Nocleg w Lo Manthang.

Dzień 14 Ostatni dzień festiwalu Tidżi – walka z demonem

Ostatni dzień festiwalu Tiji to walka z demonem przedstawionym jako kukła z ciasta i symbolizującym złe duchy oraz negatywną karmę mieszkańców miasta. Walczy z nim Dordże Jono, w którego rolę wciela się  mnich przebywający wcześniej w odosobnieniu. Noclegi w Lo Manthang.

Dzień 15 Przejazd do wsi Marpha, po drodze zwiedzanie wsi Tsarang

Ruszamy w drogę powrotną  z Mustangu. Terenowe samochody zawiozą nas najpierw do dużej osady Tsarang.  Na wzgórzu ponad wsią dominuje malowniczy klasztor z XVI wieku oraz czteropiętrowy zamek - stary pałac królewski. Dalszy przejazd do dużej wsi Marpha  w dolinie Kali Gandaki. Nocleg we wsi Marpha.

Dzień 16 Przejazd do Pokhary

Drugi etap powrotu jeepami do Pokhary. Podróżować będziemy długo w dół doliny Kali Gandaki drogą poprowadzoną wzdłuż dawnego szlaku trekkingu Dookoła Annapurny. Po męczącej podróży odpoczynek nad jeziorem Phewa. Nocleg w hotelu w Pokharze.

Dzień 17 Przelot do Kathmandu, wycieczka do stupy Bodnath

Poranny lot do Kathmandu. Po południu wycieczka do Bodnath - największej stupy w Nepalu. Wrócimy znowu do tybetańskich klimatów, bo rejon stupy zamieszkany jest przez duże skupisko uchodżców z Tybetu. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 18 Zwiedzanie Doliny Kathmandu - dzień rezerwowy

Ten dzień, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z programem, wykorzystamy na dalsze zwiedzanie Doliny Kathmandu. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 19-20 Powrót do Polski

Transfer na lotnisko i przelot do Polski.

 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport:
  - przeloty: Pokhara-Jomsom, Pokhara-Kathmandu
  - wynajęte jeepy na trasie Lo Manthang-Pokhara
  - transport lokalny
 • Zakwaterowanie:
  - w hotelach turystycznych: Kathmandu, Pokhara
  - na trekkingu w nepalskich schroniskach (lodżach)
 • Wyżywienie: śniadania (5) w hotelach (Kathmandu, Pokhara)
 • Specjalna opłata za pozwolenie na trekking w regionie Mustang
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz w czasie trekkingu nepalskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego*: Warszawa - Kathmandu - Warszawa ok. 4500 - 5500 PLN
 • Wyżywienia: ok. 500 USD
 • Wizy nepalskiej: 50 USD
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: ok. 60 USD
 • Usługi tragarza ok. 320 USD (koszt można podzielić na 2 uczestników; 1 tragarz na 2 osoby)
 • Zwyczajowe napiwki dla obsługi trekkingu: ok. 80-100 USD
 • innych wydatków własnych

Liczba uczestników: 6 - 10 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3 500 PLN

Dopłatę w należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Uwaga: część ceny wyjazdu wyrażona w walucie: 950 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt, 600 USD należy przekazać przewodnikowi na pokrycie części wydatków na miejscu.

*Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu, samodzielnie lub za pośrednictwem biura

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tajemnicze królestwo Mustang z festiwalem Tidżi pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Nepal. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.