Dookoła Annapurny

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Nepal - Dookoła Annapurny

 • 10-dniowy trekking dookoła masywu Annapurny
 • Różnorodność nepalskich krajobrazów: subtropikalne lasy, wioski i pola uprawne, ośnieżone szczyty
 • Widoki na ośmiotysięczniki: Annapurnę, Manaslu i Dhaulagiri
 • Przełęcz Thorung La (5416 m n.p.m.) pomiędzy dolinami rzek Marsyangdi i Kali Gandaki
 • Sanktuarium Muktinath, gdzie spotykają się 4 żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze
 • Tradycyjne wioski m.in. Braga, Kagbeni, Marpha
 • Zwiedzanie zabytków doliny Kathmandu

Jeden z najpiękniejszych himalajskich trekkingów, podczas którego, obchodząc masyw Annapurny, na własne oczy przekonamy się o bogactwie tamtejszych krajobrazów. Subtropikalna dolina rzeki Marsyangdi, pola ryżowe, lasy bambusowe, karawany mułów, pasterze ze stadami owiec i jaków, malownicze pustynne krajobrazy północnej strony Himalajów, sanktuarium Muktinath, wioska Kagbeni - wrota do tajemniczego królestwa Mustang - są dopełnieniem widoków na ośnieżone szczyty. Trasa prowadzi starymi szlakami karawanowymi, a punktem kluczowym jest przejście przełęczy Thorung La (5416 m n.p.m.), która łączy dolinę Marsyangdi z doliną Kali Gandaki.

Panoramy himalajskich szczytów

Podczas wędrówki dookoła masywu Annapurny zobaczymy ośmiotysięczniki: Annapurnę, Dhaulagiri i Manaslu oraz wiele innych pięknych szczytów: Gangapurnę, Annapurnę II, IV, Annapurnę Południową, Chulu, Pisang, Tukuche, Nilgiri, wyrastających z bujnej roślinności południowych zboczy i z ponad pustynnych pejzaży północnej strony Himalajów. Najwspanialsze są widoki z położonych wysoko ponad dnem doliny punktów widokowych: przełęczy Thorung La, szczytu Poon Hill, czy tak zwanej górnej trasy wiodącej z Pisangu do Bragi w dolinie Marsyangdi.

Sanktuarium Muktinath - spotkanie czterech żywiołów

Po wejściu na najwyższy punkt naszej trasy przełęczy Thorung La (5416 m) czeka nas żmudne zejście do Muktinath (3800 m), świętego miejsca dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Przybywają tu pielgrzymi, nie tylko z Nepalu, ale również z Indii, aby odprawić rytualne modlitwy w miejscu, gdzie spotykają się cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze, oraz ogień - pochodzący z zapalonego gazu ziemnego. Niezwykłą atmosferę tego miejsca tworzą modlący się pielgrzymi, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, 108 źródeł, w których dokonuje się ablucji, i powiewające flagi modlitewne. Muktinath jest symbolem charakterystycznego dla Nepalu synkretyzmu dwóch religii: hinduizmu i buddyzmu.

Dolina Kathmandu - wśród tysięcy pagód

W tej niezwykłej dolinie usianej świątyniami zwiedzimy królewskie miasta: Kathmandu  i Bhaktapur. Nastrojowe uliczki, podwórka, pałace królewskie, świątynie w kształcie pagody, misterne drewniane rzeźby tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Z trzech tysięcy świątyń wybierzemy te najważniejsze i najciekawsze, wśród nich kompleks świątyń sziwaickich Pashupatinath (święte miejsce hinduistów nepalskich) oraz górujące nad doliną ogromne białe stupy Bodhnath i Swayambunath, z których na cztery strony świata spoglądają oczy Buddy. Kiedy znuży nas zwiedzanie świątyń, zejdziemy z utartych turystycznych szlaków aby popatrzeć na klimaty dnia codziennego.

Program

Dzień 1-2 Podróż do Nepalu i spacer po Kathmandu

Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 3 Zwiedzanie najciekawszych zabytów Kathmandu

Zwiedzanie zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, rezydencja żywej bogini Kumari oraz położonych na obrzeżach miasta: największej w Nepalu stupy Bodhnath (uchodźcy tybetańscy) oraz Pashupatinath - najważniejszego sanktuarium sziwaickiego, miejsca tradycyjnych pogrzebów nad rzeką Bagmati. Nocleg w hotelu w Kathmandu.

Dzień 4 Przejazd do Dharapani w dolinie Marsyangdi

Całodzienny przejazd do miasteczka Besisahar w dolinie Marsyangdi (820 m n.p.m.) i dalej wśród subtropikalnej roślinności i ryżowych mijając wioski Gurungów dojeżdżamy do wioski Dharapani (1889 m n.p.m.). Po drodze w wiosce Bahudanda odsłaniaja się pierwsze widoki na szczyty Manaslu i Himalchuli. Nocleg w lodży.

Dzień 5 Pierwszy etap trekkingu z widokami na Manaslu do wioski Chame

Mijając niewielkie wioski i osady podziwiamy widoki na ośmotysięcznik Manaslu. Wędrujemy lewą stroną doliny Marsyangdi i i wśród coraz rzadszego już iglastego lasu i stromych pól prosa docieramy do stolicy dystryktu Manang - miasteczka Chame (2713 m n.p.m.). Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 6-7 godzin

Dzień 6 Wędrówka do wioski Pisang 

Etap do wsi Pisang (3185 m n.p.m.), któremu towarzyszą widoki na imponującą sylwetkę  Annapurny II i Pisag Peak (6091 m n.p.m.). Po drodze mijamy ogromną wklęsłą płytę skalną, która opada ze szczytu Oble Dom (4665 m n.p.m.) uważanego za święte miejsce przez buddystów. Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 7 Treking górną trasą do wioski Ngawal, widoki na Annapurnę II i IV

Mijając wioskę Upper Pisang zaczynamy żmudne podejście do wioski Gyaru (3750 m n.p.m.) i dalej wędrujemy tak zwanym "górnym szlakie" wnoszącym się wysoko ponad doliną Maryangdi dzięki czemu rozpościerają się przed nami wspaniałe widoki na Annapurnę II i IV (przy dobrej pogodzie!). Następnie ścieżką trawersującą zbocze docieramy do wioski Ngawal (3657 m n.p.m.) z ciekawym klasztorem. Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 5-6 godzin

Dzień 8 Krótki etap do wioski Braga

Schodzimy na dno doliny Marsyangdi podziwiając malownicze formacje erozyjne i docieramy do wsi Braga (3450 m n.p.m.) z ciekawym klasztorem buddyjskim. Zwiedzimy go jeżeli uda nam się zdobyć klucz :-) Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 9 Wycieczka aklimatyzacyjna w okolicach Braga

Całodzienna wycieczka aklimatyzacyjna. W zależności od pogody i kondycji Uczestników powędrujemy do jednego z 3 punktów: klasztoru  położonego przy jakskini Milarepa (Milarepa Cave, 4100 m n.p.m.) lub klasztoru Parken Gompa (3950 m.n.p.m), lub nad jezioro - Ice Lake 4600 m n.p.m.

Nocleg w lodży w Manangu (3519 m n.p.m.)

Trekking: w zależności od miejsca ok. 5 - 8 godzin

Dzień 10 Wycieczka do lodowca Gangapurna

Do wczorajszym wymagającym dniu, dzisiaj dzień lżejszy, udamy się na wycieczkę w kierunku lodowca Gangapurna, który znajduje się nad Manangiem.
Nocleg w lodży w Manangu.

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 11 Krótki etap do osady pasterskiej Yak Kharka

Wędrujemy wzdłuż doliny rzeki Kone w stronę przełęczy Thorung La. Podziwiając widoki na masyw Annapurny oraz  leżący w dole Manang, mijamy pastwiska z krzewami jałowców i docieramy do osady pasterskiej Yak Kharka (4100 m n.p.m.). Dzisiejszy etap jest bardzo krótki ze względu na zdobywaną wysokość, po południu wybierzemy się na spacer aklimatyzacyjny. Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 12 Podejście do Thorung Phedi - bazy przed przełęczą

Kolejny krótki etap do Thorung Phedi (4500 m n.p.m.), sporego schroniska będącego bazą wypadową do wejścia na przełęcz Thorung La. Odpoczynek i zbieranie sił przed długą wędrówką, która czeka nas następnego dnia. Nocleg w lodży (w zależności od kondycji grupy lodży w Thorung Phedi lub położonym wyżej High Campie 4830 m n.p.m.).

Trekking: ok. 4-5 godzin

Dzień 13 Przejście Thorung La i najcięższy dzień trekkingu

Najcięższy dzień trekkingu. Wyjście jeszcze przed świtem z czołówkami w kierunku leżącej niemal kilometr wyżej przełęczy Thorung (5416 m n.p.m.). Żmudne podejście przy dobrej pogodzie wynagrodzą nam wspaniałe widoki na szczyty Annapurny i Dhaulagiri Himal. Długie zejście do Muktinath (3800 m n.p.m.).

Trekking: ok. 9-10 godzin

Dzień 14 Sanktuarium Muktinath i przejście do wioski Kagbeni

Zwiedzanie Muktinath, bardzo ważnego sanktuarium dla buddystów i hinduistów, miejsca, gdzie spotykają się cztery żywioły. Malowniczą doliną z ciekawymi erozyjnymi formami docieramy do tybetańskiej wioski Kagbeni z tradycyjną achitekturą (2810 m n.p.m.), bramy do królestwa Mustang. Widoki na masyw Nilgiri. Nocleg w lodży.

Trekking: ok 5 godzin

Dzień 15 Wędrówka w dół doliny Kali Gandaki do wsi Marpha

Wędrówka w dół doliny Kali Gandaki przez Jomosom do zamieszkałej przez Thakali dużej wsi Marpha (2632 m n.p.m.). Marpha jest wioską z tradycyjną architekturą, słynie z sadów jabłkowych oraz cydru jabłkowego. Nocleg w lodży.

Trekking: ok. 4-5 godzin

Dzień 16 Przejazd do Pokhary

Długi przejazd jeepem (off road!) szeroką, kamienistą doliną głęboko wciętą między masywami Annapurny i Dhaulagiri do Kalopani (2847 m n.p.m.). Dalszy przejazd do zamieszkałej przez Magarów wioski Tatopani (1200 m n.p.m.) i dalej przez Beni do Pokhary. Nocleg w hotelu.

Dzień 17 Odpoczynek po trekkingu w Pokharze: wycieczka na wzgórze Ananda, przejażdżki łódką po jeziorzem zakupy

Odpoczynek po trekkingu. Poranne podejście do Shanti Stupy na wzgórzu Ananda, skąd przy dobrej pogodzie podziwiać można wspaniałą panoramę Himalajów rejonu Annapurny. Przejażdżka łódką po jeziorze Phewa. Czas na zakupy. Nocleg w Pokharze.

Dzień 18 Przelot z Pokhary do Kathmandu, wycieczka do wznoszącej się ponad miastem stupy Swayambunath

Przelot z Pokhary do Kathmandu. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu - Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy. Rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 19 Królewskie miasto Bhaktapur

Wycieczka do najpiękniejszego z królewskich miast doliny Kathmandu - Bhaktapuru, w którym zachowała się struktura starego średniowiecznego miasta. Oś wędrówki wyznaczają trzy place: Durbar Sqaure z pałacem królewskim, do którego prowadzi słynna Złota Brama, plac Taumadi, gdzie znajduje się najwyższa świątynia w dolinie Kathmandu - Nyatapola oraz plac Dattatraya przy którym można podziwiać misternie rzeźbione okna. Spacerując klimatycznymi uliczkami zajrzymy też na plac garncarzy. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 20 Powrót do Polski

Przelot z Kathmandu do Warszawy.

W zależności od siatki połączeń przelot może być w ciągu 1 dnia lub powrót do Polski nastąpi dnia kolejnego.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport:
  - przelot: Pokhara - Kathmandu
  - wynajęte jeepy na trasie Besisahar-Dharapani, Marpha-Pokhara
  - transport lokalny w dolinie Kathmandu oraz bus Kathmandu-Besisahar
 • Zakwaterowanie:
  - w Kathmandu i Pokharze hotele turystyczne
  - w czasie trekkingu w nepalskich schroniskach (tzw. lodżach)
 • Opłatę na ochronę środowiska w rejonie Annapurny
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz podczas trekkingu również opiekę nepalskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego Warszawa - Kathmandu - Warszawa: od ok 6 000 PLN
 • Wyżywienia: ok. 450 USD
 • Wizy nepalskiej: 50 USD
 • Biletów wstępu: ok. 50 USD
 • Usługi tragarza (można wynająć 1 tragarza na 2 osoby; koszt na 1 osobę: ok. 180 USD)
 • Napiwków dla lokalnego przewodnika i tragarza: ok. 60 USD
 • innych wydatków własnych

Liczba uczestników: 7- 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Pierwsza część ceny: 5350 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 650 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Annapurny pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Nepal. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.