Maroko - gwiezdny pył Sahary

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Maroko - gwiezdny pył Sahary

 • 4-dniowa wędrówka „na lekko“ przez Saharę od obozu do obozu
 • Marrakesz - miasto jak z tysiąca i jednej nocy
 • Przejazd przez Atlas Wysoki: wysokie przełęcze, górskie wioski i miasteczka
 • Karawana przez pustynię z Berberami i dromaderami
 • Krajobraz pustynny: malownicze wydmy, skały i oazy
 • Zachód słońca w morzu piasku i gwieździste niebo nocą
 • Wizyta w górskich wioskach Wysokiego Atlasu m.in. Ait-Ben-Haddou (UNESCO)

Pustynia to magiczne słowo. Podczas naszego wyjazdu słowo to nabierze nowego znaczenia, gdzie wspaniała poezja obrazów, dźwięków, zapachów i przeżyć złoży się na całościowy obraz pustyni. Wraz z naszym lokalnym przewodnikiem, i jego zespołem z dromaderami, stworzymy karawanę, która krok po kroku przemierzy rozległe równiny Sahary. Na wieczorny, wyjątkowy klimat pustyni wpłynie niebo mieniące się wieloma barwami: od różu, fioletu po odcienie granatu, oraz niosący się po obozie zapach świeżego chleba z „pustynnego” pieca.

W spokoju usiądziemy by napić się aromatycznej, pysznej herbaty –mamy czas. Wszechogarniąjący bezkres pustyni spowoduje, iż otworzą nam się oczy na drobne, często niezauważalne, szczegóły: delikatnie zakrzywione wydmy czy symfonie kolorów wokół nas. Nic nas nie rozprasza, a nasze zmysły budzą się na nowo. Cisza jest namacalna, gwiazdy migoczą na niebie. Ponoć nie ma innego, lepszego miejsca na Ziemi, gdzie niebo byłoby tak zachwycające jak na pustyni. 

Poznajemy Marrakesz

Marrakesz to miasto pełne kontrastu, gdzie orient spotyka się z tradycją. Z jednej strony miasto to zachwyca nowoczesnością, a z drugiej spotyka się tutaj sceny jak ze średniowiecza. W historycznej części miasta, zwanej Medyną, znajduje się większość atrakcji tego miasta, a zwłaszcza plac Jemaa el Fna (UNESCO), na którym codziennie odbywa się spektakl wszelkiej maści rzemieślników, akrobatów czy zaklinaczy węży. Jest to też miejsce, w którym możemy zaopatrzyć się niemal we wszystko czego potrzebujemy, oczywiście targując się ile starczy nam sił. Marrakesz to też ciasne, pełne zgiełku bazary uliczne zwane sukami, piękne pałace, świetna architektura, ogrody palmowe, niesamowite zapachy i przyprawy. Wrażenia, których doznamy w tym pełnym życia mieście sprawią, że cisza, której doznamy podczas podróży przez bezkresne tereny Sahary, będzie jeszcze bardziej odczuwalna.

Karawaną przez Saharę

Zostawiając za sobą zaludniony obszar ruszamy na bezkresne obszary pustyni, a towarzyszyć nam będzie karawana składając się przewodników, kucharzy oraz dromaderów wraz z ich opiekunami. Powoli zaczynamy zagłębiać się w krajobraz pustynny, którym mimo powszechnego przekonania, że pustynia to tylko bezkresne morze piasku, odznacza się jednak dużą różnorodnością. Przez 4 dni na własnych nogach pokonamy dystans ok. 60 km, a skały, piasek i wydmy będą nieodłącznym elementem tej wędrówki. Na noclegi zatrzymamy się w pięciu różnych pustynnych obozowiskach, które zostaną każdorazowo zbudowane tylko dla nas, na jedną noc, przez nasz zespół lokalnych półnomadów. W miejscach tych nie ma śladów ludzkiej obecności, a być może nawet nikt wcześniej w tych miejscach nie nocował.

Wędrówkę odbywamy „na lekko“, a nasz główny bagaż, namioty, śpiwory, żywność oraz wodę noszą dromadery. Trekking po Saharze to doświadczenie, które na długo zapadnie w naszej pamięci. Codzienna wędrówka wyostrza nasze zmysły, a słońce wytycza nam czas. Powoli zanurzamy się w innej rzeczywistości, w której rytm dnia i nocy wyznaczają nam przerwy na posiłki, czas trekkingu oraz codzienne rozbijanie obozu. Każdego dnia, po aromatycznej kolacji przygotowanej przez kucharza, oglądamy zachód słońca w morzu piasku i spędzamy noc pod gwiazdami – imponujący orient. Chętni, zamiast noclegu w namiocie, mogą spędzić noc na piaszczystej wydmie pod gołym niebem. Zasypiamy przepełnieni nowymi wrażeniami i niezwykłymi krajobrazami, aby kolejnego dnia odkrywać na nowo pustynne piękno.

Program

Dzień 1 Przelot do Maroka

Przylot do Maroka. Przejazd na Stare Miasto w Marrakeszu (Medina). Krótki spacer uliczkami Starego Miasta do naszego miejsca noclegowego (300 – 400 m), uzmysławia nam, że znaleźliśmy się w jakże odmiennym od naszego świecie. Możemy się poczuć jak w średniowiecznym miasteczku, gdzie na gwarnych uliczkach, nasz bagaż jest transportowany na wózku bagażowym. Osiągnąwszy cel – miejsce noclegowe, czujemy się tak, jakbyśmy odkryli spokojną oazę, w środku Marrakeszu. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 2 Marrakesz – miasto z tysiąc i jednej nocy

Dzień rozpoczniemy od spaceru z lokalnym przewodnikiem. Zobaczymy Jemaa el Fna - najbardziej ożywiony i najbardziej znany plac Afryki, na którym każdego dnia od nowa odbywa się spektakl open-air z zaklinaczami węży, akrobatami, gawędziarzami, straganami pełnymi jedzenia. Miasto oferuje jeszcze więcej wrażeń – takie jak z tysiąca i jednej nocy: pałace, dekorowaną szkołę koranu, zaułki, uliczki, niesamowite zapachy, przyprawy, ogrody palmowe. Razem z naszym przewodnikiem zwiedzimy w środku dwa główne zabytki (pałac Bahia z muzułmańską architekturą i Medersa Ben Youssef - najładniejszą Szkołę Koranu w całym Maroku).

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 3 Przejazd przez Wysoki Atlas na Saharę

Wczesna pobudka i śniadanie. Wyjeżdżamy w kierunku południowym, a Marrakesz zostaje za nami. Jedziemy przez Wysoki Atlas (przełęcz Tizin Ticka 2260 m n.p.m.), a po drodze powinniśmy dostrzec pokryte śniegiem góry. Po drugiej stronie Atlasu czeka na nas żyzna, zielona Dolinę Draa z pięknymi starodawnymi wioskami, palmami i oazami. Po chwili ujrzymy pierwsze piaszczyste wydmy. Przy oazie M’Hamid spotkamy naszą ekipę: chłopców od dromaderów, kucharza oraz przewodników, którzy będą nam towarzyszyć podczas wędrówki przez pustynię. Ruszamy na piechotę przez pierwsze wydmy (ok. 15 minut), po czym budujemy nasz pierwszy camp na piaszczystych wydmach Sahary.

Wyżywienie: śniadania, obiad, kolacja

Czas wędrówki przez pustynię: ok. 15 min

Dzień 4 Wędrówka przez Saharę (dzień 1)

Po obfitym śniadaniu w plenerze pakujemy nasze rzeczy i ruszamy w przez pustynię. A za nami rusza nasza karawana dromaderów. Po drodze czekają na nas różnobarwne wydmy, kamienie, tamaryszki. Kolejny obóz rozbijamy przy Marabut Sidi Naji, na dawnym szlaku handlowym łączącym Marrakesz i Timbuktu, który w tym miejscu przecina Saharę.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Czas wędrówki przez pustynię: ok. 5 h

Dzień 5 Wędrówka przez Saharę (dzień 2)

Jesteśmy na lewym brzegu suchej rzeki Wadi Draa. To drugi dzień wędrówki naszej karawany po bezkresnej pustyni. Powoli zaczynamy wchodzić w rytm dnia, który teraz wyznaczają nam słońce, rozkład posiłków i odległość spacerów przewidzianych na dany dzień. Nic więcej się nie liczy. Możemy skupić się na podziwianiu różnych obliczy pustyni oraz obserwacji śladów życia na Saharze. Wieczorem docieramy na Erg Zeher („wydma szczęścia”), jest to najwyższa wydma w okolicy. Strome podejście na nią zajmie nam aż 15 minut. Z wierzchołka wydmy rozciąga się przepiękny widok na morze wydm.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Czas wędrówki przez pustynię: ok. 5 h

Dzień 6 Wędrówka przez Saharę (dzień 3)

Kolejny dzień wędrówki przez pustynię. Przejdziemy przez korytarz suchej rzeki Wadi Draa, gdzie zachwyci nas coraz intensywniejsza zieleń pierwszych roślin i kwiatów. Po południu rozbijamy obóz na wydmach Erg Smer.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Czas wędrówki przez pustynię: ok. 3 h

Dzień 7 Wędrówka przez Saharę (dzień 4)

Dziś ruszamy korytem suchej rzeki Wadi Myet do wydm Dayat Chgaga. Nasz ostatni obóz na pustyni rozbijamy przy Khert Lglzim. Po południu dla chętnych spacer na wielkie wydmy, by po raz ostatni popatrzeć na bezkres morza piasku. Można też pozostać w obozowisku i po prostu odpocząć.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Czas wędrówki przez pustynię: ok. 4-5 h

Dzień 8 W stronę Ait-Ben-Haddou (UNESCO) - zagubionego miasteczka w Atlasie Wysokim

Poranne hałasy dobiegają z namiotu kucharza, więc czas najwyższy, aby wstać. Po śniadaniu przyjdzie nam pożegnać się z Saharą. Ruszamy jeepem przez dno wyschniętego jeziora do Foum Zguid. Przesiadamy się do minibusa i jedziemy już dobrą drogą w kierunku Tazenacht. Ruszamy dalej przez wioski i oazy, podziwiając krajobraz Afryki, m.in. górę z zabytkowym miasteczkiem Ksar Ait Ben Haddou (UNESCO). Po drodze robimy piknik. Nocleg w Kasba – w cytadeli wybudowanej w stylu muzułmańskim, w okolicach  Ait-Ben-Haddou.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Dzień 9 W kierunku Marrakeszu

Dziś czeka nas podróż przez doliny i przełęcz Wysokiego Atlasu,  zwiedzamy prawie nieodkryty przez turystow palac dawnego Paschy z Marrakeszu, aż osiągniemy Marrakesz. Powrót do Medyny w godzinach popołudniowych, tak by mieć jeszcze chwilę czasu np. na zakupy. Nocleg w hotelu.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 10 Opcjonalny wędrówka w Atlasie Wysokim lub dodatkowy dzień w Marrakeszu

Tego dnia mamy dwie możliwości:

Można wybrać się z naszym lokalnym przewodnikiem na całodniową wycieczkę pod Jebel Toubkal, najwyższy szczyt Afryki Północnej. Powędrujemy piękna, stosunkowo łatwą ścieżką do odległej górskiej wioski. Towarzyszyć nam będą także muły, zatem opcjonalnie będzie można skorzystać z pomocy zwierząt. W wiosce zatrzymamy się na obiad u rodziny naszego kucharza trekkingowego. Jest to dobra okazja do odwiedzenia miejsc położonych z dala od zgiełku wielkich miast. Może się tak zdarzyć, że na szlaku nie spotkamy nikogo poza nami.

Wycieczka dodatkowo płatna 60 EUR (wraz z obiadem).

Wędrówka: suma podejść ok. 300 m, suma zejść ok. 400 m, czas przejścia ok. 3 godzin.

Alternatywnie można we własnym zakresie spędzić cały ten dzień w Marrakeszu. Oczywiście, Marrakesz oferuje mnóstwo dodatkowych atrakcji – można spacerować przez ogrody Menary, zwiedzić ogród Majorelle lub nowoczesne aleje Nowego Miasta. Można też spędzić cały ten dzień na bazarach i w sklepach.

Dzień 11 Powrót do Warszawy

Pożegnanie z Marokiem. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Wyżywienie: śniadanie

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Marrakesz - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Transport bagaży na Saharze
 • Zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelach (pokoje 2-3 osobowe), 5 noclegów pod namiotami w obozach na Saharze (namioty 2-osobowe)
 • Wyżywienie: 10 śniadań, 6 obiadów, 6 kolacji; podczas wędrówki przez Saharę napoje: woda/kawa/herbata
 • Sprzęt kempingowy (namioty, sprzęt kuchenny, materace do spania)
 • Opiekę przewodnika polskojęzycznego
 • Opiekę przewodnika miejskiego po Marrakeszu oraz lokalnego przewodnika na Saharze
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym ok. 60-100 EUR
 • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, atrakcje fakultatywne, zwyczajowe napiwki - ok. 80 EUR
 • Wycieczki fakultatywnej w Atlas Wysoki (dzień 10) - 60 EUR
 • Wypożyczenia śpiwora podczas 5 noclegów na pustyni 110 PLN
 • Wynajęcia własnego wielbłąda (dromadera) w trakcie wędrówki przez Saharę 680 PLN (opcja fakultatywna)

Liczba uczestników: 10 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

Pierwsza część ceny: 4740 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 50 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Maroko - gwiezdny pył Sahary pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.