Teneryfa - na szlakach Wysp Kanaryjskich

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
8 dni5 380

O wyprawie

 • Wędrówka w masywie Teide (3718 m.n.p.)
 • Pico Viejo - wędrówka przez wulkaniczne pustkowie
 • Wąwóz Masca – przygoda w skalnym labiryncie
 • Góry Anaga i wędrówka przez bajkową mglistą puszczę
 • Taborno – Matterhorn Teneryfy
 • Paisaje Lunar – księżycowy krajobraz wież i minaretów
 • Montana de Guajara – płaskowyż na skraju kaldery z niezwykłymi widokami

Każda wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich jest inna, co powoduje, że każdą z nich można potraktować indywidualnie - jako osobną historię do opowiedzenia i krainę do zobaczenia. Nie można jednak zaprzeczyć, że to Teneryfa pod kątem powierzchni jak i wysokości przewyższa inne wyspy. To tutaj góruje Teide (3718 m n.p.m.) – najwyższy szczyt archipelagu, ale i najwyższy szczyt Hiszpanii! Teneryfa jest też niezwykle zróżnicowana pod kątem ukształtowania terenu oraz przyrodniczo. Gdy dodamy do tego sprzyjający klimat można śmiało stwierdzić, że to turystyczny raj. My ten raj chcemy Wam pokazać od tej aktywnej strony, zapraszając na górskie szlaki Teneryfy.

Bogactwo przyrodnicze Teneryfy

Niewątpliwym sercem wyspy jest Teide z ogromną kalderą, które łączy pozostałe regiony wyspy. Wiedzieliście, że Teneryfa powstała z połączenia trzech innych wysp: Anaga, Teno i Adeje? I że to właśnie wypiętrzenie Cumbre Dorsal spowodowało połączenie tych 3 wysp w jedną? To najlepsze wytłumaczenie, dlaczego Teneryfa jest tak zróżnicowana na jednak tak niedużej powierzchni. Północ to żyzna rolnicza kraina z bujnymi ogrodami, plantacjami bananów, lasami wawrzynowymi i przyjaznymi miasteczkami. Południe z kolei to jałowa, niemal pustynna kraina z ciekawymi szlakami wzdłuż wybrzeża. A środek wyspy to wysokogórski obszar wokół Pico del Teide. A wszystko to dostępne na wyciągnięcie ręki – na jednej wyspie. Nic tylko jechać! :)

Program

Dzień 1 Przelot na Teneryfę

Wylot z Warszawy na Teneryfę. Nocleg.

Na zapytanie możliwość sprawdzenia opcji wylotu z Krakowa, jak również z Gdańska.

Dzień 2 Wąwóz Masca i góry Teno

Górskie oblicze Teneryfy to nie tylko szczyty i przejścia graniami, to także liczne, mniej lub bardziej dzikie wąwozy. Dzisiaj wybierzemy się na wędrówkę do najsłynniejszego wąwozu – Masca*. Otoczony wysokimi na setki metrów skalnymi ścianami stanowi pełne przygód zejście aż do samego morza. Po odpoczynku na plaży wrócimy tym samym szlakiem do wioski Masca. Popołudniową porą wybierzemy się na krótki spacer w góry Teno by stanąć na północno-zachodnim cyplu Teneryfy.

Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 9 km | Czas wędrówki: ok. 7 godzin

*Bilety do wąwozu Masca są limitowe i często dostępne dopiero na kilka dni przed datą planowanej wycieczki. W przypadku niemożliwości ich wykupienia zostanie zrealizowany alternatywny trekking w górach Teno. Zatrzymamy się w wiosce Masca by z góry popatrzeć na wąwóz i przejedziemy na trekking w góry Teno.

Dzień 3 Rogue de Taborno

Dzisiaj wybierzemy się w zachodnią część gór Anaga. Pierwszym i jakże imponującym punktem będzie Rogue de Taborno często nazywany „Matterhornem Teneryfy”. Szczyt do najwyższych nie należy (703 m n.p.m.), ale jego sylwetka jest bardzo charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna na tle innych wzniesień. I właśnie z tego miejsca ruszymy na przyjemną wędrówkę w stronę Afur z imponującymi widokami na klifowe wybrzeże. Zajrzymy też na plaże Tamaditę. 

Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 13 km | Czas wędrówki: ok. 6 godzin

Dzień 4 Guajara – na skraju kaldery

Trasę rozpoczynamy w Vilaflor - najwyżej położnej wsi Teneryfy, by przez sosnowe lasy powoli piąć się do góry. Pierwszym celem naszej wędrówki będzie dotarcie do Paisaje Lunar by zobaczyć słynny księżycowy krajobraz. Tak wyjątkową formę terenu zawdzięczamy erupcji wulkanicznej i późniejszym procesom erozyjnym, które w tak ciekawy sposób uformowały skały pumeksowe, że można poczuć się jak na innej planecie. Porównanie do bajkowych minaretów i wież w księżycowym krajobrazie wydaje się odpowiednim. Druga część naszego trekkingu to podejście na przełęcz Degollada de Guajara (2385 m n.p.m.) a stąd już tylko chwila podejścia i jesteśmy na płaskowyżu Guajara. Ze szczytu Guajara (2718 m n.p.m.) stojąc na skraju kaldery rozpościera się fenomenalna panorama na Teide i sąsiadujące wyspy: La Palmę, Gomerę i Gran Canarię. Zejście do punktu Parador.

Suma podejść: ok. 1500 m | Suma zejść: ok. 750 m | Długość trasy: ok. 18 km | Czas wędrówki: ok. 8-9 godzin

Zaplanowana trasa wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, jednak istnieje też możliwość skrócenie trasy w trakcie wędrówki i niewychodzenia na szczyt Guajara. Wtedy z przełęczy Degollada de Guajara schodzi się od razu do punktu Parador. Oszczędzamy 300 m przewyższenia góra/dół oraz ok. 3 km trasy.

Dzień 5 Camino Candelaria

Dziś wybierzemy się na szlak Camino Candelaria – trasa prowadzi dawnym szlakiem pielgrzymkowym. My nie przejdziemy całego szlaku, a udamy się jedynie na fragment trasy z Aguamansa na wysoką grań Cumbre Dorsal. Po drodze wędrować będziemy przez sosnowe lasy, a zbocza lawy będą się mienić różnymi odcieniami lawy. Punktem kulminacyjnym będzie Montana La Crucita (2061 m n.p.m.) z widokiem na wybrzeże i górującym w oddali Teide. Popołudniu odwiedzimy San Cristobal de la Laguna - dawną stolicę Teneryfy wpisaną na listę UNESCO.

Suma podejść: ok. 900 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 5 km | Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin

Dzień 6 Pico del Teide – na najwyższym szczycie Hiszpanii

Skoro świt ruszamy by zdobyć Teide. Początek trasy to spokojne podejście gruntowa drogą w pobliże szczytu Montana Blanca by następie piąć się stromo w górę do zamkniętego obecnie schroniska Altavista. Ruszamy dalej, a ścieżka prowadzi po terenie już mniej nachylonym. Po około godzinnej wędrówce przez czarne pola magmowe docieramy do górnej stacji kolejki. Wejście na szczyt Teide* wymaga pozwolenia parku narodowego - liczba zezwoleń limitowana. Nasyceni widokami zjedziemy w dół kolejką linową.

Popołudniu udamy się do Los Gigantes by z perspektywy łodzi popatrzeć na potężne klify opadające do oceanu. Można również wypatrywać delfinów, które chętnie i często towarzyszą podczas rejsów.

Suma podejść: ok. 1200 m | Suma zejść: ok. 50 m | Długość trasy: ok. 9 km | Czas wędrówki: ok. 5-6 godzin

*Ostatni etap podejścia na Teide - szlak Telesforo Bravo, wymaga pozwolenia na wejście wydawanego przez park narodowy. Limit dzienny wynosi 200 osób. W momencie zgłoszenia na wyjazd prosimy o podanie danych z dokumentu podróży (dowód lub paszport). Zezwolenia wykupowane są po potwierdzeniu realizacji wyjazdu, jeżeli jeszcze są dostępne.

Dzień 7 W górach Anaga – na północnych krańcach Teneryfy

Poznawanie gór Teneryfy zakończymy trekkingiem na północy wyspy – wybierzemy się w góry Anaga. Udamy się na szlak uznawany za najbardziej malowniczy nie tylko w samych górach Anaga, ale i na całej Teneryfie. Rozpoczynamy w pobliżu Chamorga by w otoczeniu mglistych lasów powędrować granią aż do latarni morskiej Faro de Anaga. Po drodze miniemy kilka punktów widokowych w tym słynne Cabezo del Tejo. Po dojściu do oceanu odpoczniemy chwilę na niewielkiej plaży Roque Bermejo i ruszymy w drogę powrotną do malowniczo położonej miejscowości Chamorga. Powrót na nocleg.

Suma podejść: ok. 900 m | Suma zejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 12 km | Czas wędrówki: ok. 6 godzin

Dzień 8 Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy.

Na zapytanie możliwość sprawdzenia opcji wylotu z Krakowa, jak również z Gdańska.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Teneryfa - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w apartamentach (pokoje 2-3 osobowe)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 20-30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie: bilety wstępu, rejs, zjazd kolejką z Teide, transfer z/do lotniska, opłata klimatyczna (ok. 90 EUR)

Liczba uczestników: 12 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Istnieje możliwość sprawdzenia opcji przelotu z/do Krakowa lub z/do Gdańska. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i przekazanie takiej informacji nie później niż w momencie wypełniania zgłoszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Teneryfa - na szlakach Wysp Kanaryjskich pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.