Wyspy Śródziemnomorskie - Spacerem przez Korsykę

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
12 dni2 500 + 850EURO

O wyprawie

Wyspy Śródziemnomorskie. Spacerem przez Korsykę. Morze i Góry

Łatwy, relaksujący trekking, z możliwością pozostania nad morzem każdego dnia, kiedy poczujecie się zmęczeni lub oczarują Was korsykańskie plaże. Impreza dla wszystkich, polecana szczególnie osobom, które chcą lżej wędrować. Różnorodność tras pozwala lubiącym relaks na umiarkowany wysiłek i poczynek na nieskazitelnie czystych plazach.

Korsyka to kawałek Europy, który w dalekiej przeszłości geologicznej oderwał się od stałego lądu i podryfował na Morze Śródziemne, góry Korsyki to kawałek Alp, które odpłynęły razem z wyspą. Impreza obejmuje całą wyspę, z jej najważniejszymi atrakcjami.

Z północno-wschodniego, płaskiego krańca wyspy jedziemy na piękne i dzikie wybrzeże zachodnie. W tej części wyspy dominują czerwone granity o niezwykłych kształtach, pomiędzy którymi poprowadzono szlak Mare e Monti – Morze i Góry. Bezcenne skarby przyrody objęte są ochroną Parku Narodowego Korsyki, który obejmuje zarówno ląd stały jak i morze.

Do programu włączono łatwy fragment szlaku GR20, dzięki temu, każdy może doświadczyć charakteru najwyższych partii gór. Uroku wycieczce dodaje wyjazd na wybrzeże południowo- wschodnie, do słynącego z białych klifów Bonifacio, oraz pobyt w historycznym Corte – stolicy korsykańskiego nacjonalizmu.

Atuty:

 • połączenie dwóch niezwykłych szlaków: Mare e Monti oraz GR20
 • zamieszczenie w programie fragmentów morskiej części Parku Narodowego Korsyki – rezerwat Scandola i Girolata
 • kasztanowe lasy, drzewa poziomkowe ze smacznymi owocami, kwitnące rozmaryny
 • rejs po Morzu Śródziemnym, z Włoch na Korsykę
 • kuchnia Korsyki: kasztanowe piwo, sery owcze, wieprzowina i owoce morza
 • możliwość odwiedzenia Sardynii
 • aktywny wypoczynek dla osób kochających aktywną lekkość

Trudności:

Trasy łatwe pod względem technicznym, spacerowe, lekkie...

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego. Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), obuwie sportowe, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne, kostium kapielowy.

Schroniska:

brak na trasach

Przewodnicy:

UIMLA

Mapy i literatura:

 1. David Abram: Korsyka
 2. IGN: Porto, Calanche de Piana, 1:25 000
 3. IGN: Calvi, Cirque de Bonifatu, 1:25 000
 4. IGN: Corte, Monte Cinto, 1:25 000
 5. IGN: Bonifacio, 1:25 000

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju

Wyjazd z kraju zgodnie z rozkładem jazdy, z miast:

Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 17.45
Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 19.00

Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 20.15
Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 21.00

W Żywcu robimy tradycyjnie ostatnie zakupy. Przejazd do przejścia granicznego w Zwardoniu i kontynuacja podróży przez Słowację.

2 dzień: Przyjazd do Włoch - Toskania, wybrzeże Morza Śródziemnego

W nocy przekroczenie granicy słowacko - austriackiej.
Nocny przejazd przez Austrię trasą przez Wiedeń, Graz i Klagenfurt. W godzinach porannych dojeżdżamy do granicy z Włochami, w miejscu, gdzie kończą się Alpy Karnickie a zaczyna się łańcuch Alp Julijskich. częściowo tunelami a częściowo odkrytym terenem przełamujemy się przez łańcuch Alp i rozpoczynamy zjazd w kierunku Morza Adriatyckiego.
Przejazd tranzytowy przez kolejne regiony Włoch do Toskanii, w rejon portu w Livorno.

Zakwaterowanie w hotelu, czas na obiadokolację nocleg.

3 dzień: Rejs na Korsykę. Wybrzeże zachodnie

Śniadanie bardzo wcześnie rano lub prowiant, wykwaterowanie z hotelu. Poranek będzie pełen pośpiechu i wrażeń, związanych z rejsem na Korsykę. Przejazd do portu w Liworno. Zaokrętowanie na prom i rejs na Korsykę - przy sprzyjających warunkach rejs trwa ok. 4 godzi. Prosimy, aby osoby cierpiace na chorobę lokomocyjną, zaopatrzyły się w odpowiednie środki.
Przypłynięcie do portu w Bastii około południa. Przejazd z części północno - wschodniej wyspy w okolice Calvii, położonej na wybrzeżu zachodnim.

Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

4 dzień: Szlak Tra Mare e Monti. Bocca e Croce - Girolata. Rezerwat Morski Scandola

Śniadanie. Ważne, aby tego dnia zobaczyć cuda rezerwatu morskiego.
Przejście do portu i rejs do wpisanego na listę UNESCO Rezerwatu Morskiego SCANDOLA. Rezerwat obejmuje przybrzeżne skały, gniazdujące tam ptactwo (kormorany, orły) i świat podwodny z rafą koralową, licznymi jakiniami morskimi i niezwykła formacją skał. Rezerwat można zwiedzać tylko z morza. Po powrocie z rejsu przejazd w rejon przełęczy Bocca a Croce.
Trasa dla wszystkich:
Wędrówka najciekawszymi fragmentami szlaku Mare e Monti w bliskości Rezerwatu Naturalnego Scandola.
Zejście z przełęczy Bocca a Croce szlakiem Facteur, do pięknej, zagubionej wśród makii plaży. Przejście szlakiem prowadzącym pomiędzy drzewami poziomkowymi i makią, do odizolowanej od świata osady Girolata - wioski, do której można dotrzeć tylko drogą morską lub pieszo. Wycieczka na Wieżę Genueńską. Czas wolny na degustację kasztanowego piwa i lunch.
Powrót w rejon Bocca a Croce wariantem szlaku Mare e Monti. 

5 dzień: Tra Mare e Monti. Calanques de Piana - Capu d' Ortu - Piana

Śniadanie. Przejazd panoramiczna trasą, śmiało poprowadzoną pomiędzy ekscytującymi formacjami czerwonego granitu, w rejon miejscowości Piana. Wędrówka szlakami Calanche di Piana, wpisanymi na listę UNESCO - wśród fantazyjnych form, rzeźbionych w granicie, będących efektem erozyjnej działalności wiatru i morskiej wody.

Trasa dla wszystkich.
Start z okolic wioski Piana. Wyjście w rejon szczytu Capu d Ortu (1294 m. n.p.m.) - w zależności od mozliwości kondycyjnych grupy. Ze szczytu rozciąga się jedna z najpiękniejszych na Korsyce panoram. Widać wpisany na listę UNESCO rezerwat morski i niezwykłe, porośnięte miejscami makią, granity. Zejście przez Foce d Ortu do Piany.
Czas przejścia ok. 6 godzin.

Przejazd do miasteczka Piana. Czas wolny. Powrót do hotelu na obiadokolację

6 dzień: Porto - Wąwóz Spelunca – Berg de Radule - Col de Vergio

Śniadanie. Wycieczki w tym dniu dają możliwość poznania dwóch obliczy gór Korsyki - strzelistych, granitowych szczytów i głębokich wąwozów.
Przejazd śmiało poprowadzoną drogą ponad wąwozami Spelunca na Col de Vergio - widokową przełęć, przez którą prowadzi droga z wybrzeża do Corte, stolicy wyspy. Col de Vergio (1478 m n.p.m.) leży w głównym grzbiecie Gór Korsykańskich, przebiega tędy słynne GR20.
Trasa dla wszystkich:
Przejście do schroniska Berg. de Radule, położonego u podnóża Capu di a Merla (1796 m n.p.m.). Odpoczynek w cieniu góry. Zejście do schroniska Castellu di Vergio. Czas przejścia ok. 3 godz.

Po południu przejazd w rejon miejsowości Evisa. Zejście do dna wąwozu Spelunca. Wgląd w starą drogę mulników, którą niegdyś transportowano drewno do Porto. Spacer wąwozem ok. 5 km. Powrót do hotelu. Czas przejścia ok. 3 godz.

Powrót do hotelu

7 dzień: Wybrzeże zachodnie: Porto - Calanques de Piana - Ajaccio - Bonifacio

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
Atrekcje tego dnia są nie do przecenienia. Z czerwonej, granitowej części wyspy, przeniesiemy się na urozmaicone bielą skał wapiennych Bonifacio.
Przejazd panoramiczna trasą z Porto Ota przez miejscowość Piana, malowniczą trasą Calanques de Piana, wpisana na Listę UNESCO. Kontynuacja przejazdu wzdłuż zachodniego wybrzeża do położonego na południu wyspy Ajaccio - miasta rodzinnego Napoleona. Krótkie zwiedzanie miasta: Dom Napoleona, Katedra z XIV wieku, cytadela. Przejazd w rejon na Campomoro. Możliwa wycieczka (opcjonalnie, w zależności od czasu i warunków atmosferycznych) na wybrzeże usiane niezwykłymi, rzeźbionymi przez wodę i wiatr formami skalnymi -
czas przejścia ok. 2 godz., wygodny szlak nadmorski.

Przejazd do Bonifacio - uroczego miasteczka na białych klifach. Zakwaterowanie w hotelu i czas na kolację.
Wieczorem spacer po nadmorskiej promenadzie z widokiem na położone na klifie miasto.

8 dzień: Bonifacio - Capo Pertusato. Sardynia i Wyspy Lavezzi

Śniadanie. Program tego dnia jest bardzo różnorodny, zmusza turystę do wyboru tego, co jego zdaniem jest najciekawsze.
Przejazd do Bonifacio, jednego z najpiękniejszych miast Korsyki, zawieszonego na wapiennym klifie.
Bonifacio położone jest nad Cieśniną Świętego Bonifacego, która oddziela Korsykę od Sardynii. Gdy jest dobra widoczność, z klifów widać sąsiednie wyspy. Zwiedzanie miasta: górne miasto - zabytkowa brama miejska i mury, kościół, cytadela i słynne, wąskie schody, sprowadzające z klifu do morza; dolne miasto - port i urocza promenada nadmorska.

Wycieczka statkiem na wyspy Lavezzi lub wokół klifów Bonifacio. Dla chętnych rejs na Sardynię.
Wycieczka piesza na Capo Pertusato, klifem porośniętym makią z dominującymi krzakami rozmarynu.

9 dzień: Col de Bavella - Conca czyli z gór w kierunku morza

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
Tego dnia, odmiany, będziemy wędrować przez korsykańskie lasy - z gór w kierunku morza.
Przejazd na szlak GR20 w okolice Bavella. Przejście ostatniego etapu GR20. Z Col de Bavella wędrujemy lasem do schroniska Paliri (1055 m n.p.m.). Ze schroniska, pokonując kilka niewielkich przełęczy, obniżamy się do korsykańskiej wioski Conca (252 m n.p.m.) - tutaj kończy się słynny GR20. Czas przejścia ok. 6 godz. Z Conca przejeżdżamy do hotelu.
Czas przejścia ok. 7 godz.

Przejazd do hotelu, nocleg.

10 dzień: Miasto Corte i wybrzeże wschodnie

Śniadanie. Przejazd do miasta Corte, położonego w centrum "Granitowej Wyspy". Miasto stanowi "duchową stolicę" korsykańskiego ruchu nacjonalistycznego, jest to również miasto uniwersyteckie.
W przeszłości, gdy Korsyka na krótko uzyskała niezależność, Corte było stolicą państwa.
Zwiedzanie starego miasta: Place Paoli, główna, zabytkowa ulica cours Paoli, przy której tętni turystyczne życie miasta,
Place du Duc de Padoue, cytadela. Czas wolny.

Przejazd do hotelu, nocleg.

11 dzień: Bastia (Korsyka) - Livorno (Toskania)

Śniadanie. Przejazd do portu w Bastii. Zaokrętowanie na prom - rejs do Włoch.
Na pokładzie promu linii Corsica Ferry można, w restauracji lub barze, zjeść gorący posiłek, napić się kawy, odpocząć patrząc na morze.
Podróż jest przyjemna, ale osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny zaopatrzyć się w odpowiednie leki.

Wyokrętowanie w porcie w Livorno w godzinach popołudniowych. Wyjazd do kraju, w kierunku granicy Tarvisio - Villach.
Na terytorium Włoch przewidujemy dwie krótkie przerwy.

12 dzień: Przyjazd do kraju

Nocny przejazd przez Włochy (Veneto, Friuli) do Austrii.
Kontynuacja podróży przez Austrię (Karyntia, Styria, Dolna Austria) i Słowację.
Przekroczenie granicy austriacko - słowackiej w godzinach porannych. Przejazd przez Słowację.

Przyjazd w godzinach popołudniowych, zgodnie z rozkładem jazdy.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec, Izabela Gronowska-Gajda
zdjęcia: A.Piątek-Morawiec, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena zawiera:

przejazd autokarem lub busem, przewodnik UIMLA, 2 bilety na promy, 9 noclegów w hotelah ***/**, 9 śniadań, ubezpieczenie KL i NNW oraz koszty ratownictwa

Cena nie zawiera:

biletów wstępów oraz biletów komunikacji lokalnej, posiłków poza wymienionymi w programie

Orientacyjne ceny biletów:

 • Rejs Porto - Girolata z rezerwatem morskim Scandola - ok. 35 euro
 • Rejs wzdłuż wybrzeża Bonifacio (morskie groty i białe klify) - ok. 20 euro
 • Wycieczka kolejką turystyczną po Corte ok. 15 euro

Na wstępy należy przeznaczyć ok. 50 - 80 euro. Wstępy (oprócz komunikacji lokalnej), nie są obowiązkowe.

Noclegi i wyżywienie:

Objazd właściwie całej wyspy wymaga zmian miejsc noclegowych. Na Korsyce proponujemy noclegi w hotelach, głównie nad morzem ( okolice Porto Ota i okolice Bonifacio), oraz w górach.

W hotelach proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania. Posiłki są obfite i urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Śródziemnomorskie - Spacerem przez Korsykę pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.