Góry Chorwacji

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
10 dni2 240

O wyprawie

Góry Chorwacji

 • Rozległe widoki na jedno z najbardziej malowniczych wybrzeży w Europie z Górami Dynarskimi w tle
 • Skalne kaniony Paklenicy – arcydzieło natury, o pionowych ścianach
 • Makarska i Biokovo, zapierające dech zestawienie morza i gór
 • Dzika, górska przyroda gór Velebit, z miejscami o niezrównanej urodzie krajobrazu
 • Jeziora Plitwickie, kompleks 16 jezior krasowych połączonych ponad 90 wodospadami

Dla większości turystów Chorwacja to morze, wyspy, plaże, no i może jeszcze… Dubrownik. A przecież jest to również kraj wspaniałych gór, może niezbyt imponujących wysokością, ale za to niesamowicie malowniczych. Góry, które potrafią zauroczyć niesamowitymi widokami i bujną, dziką przyrodą. Góry, które łączą egzotykę adriatyckiego wybrzeża ze swojskością karpackich połonin i malowniczością alpejskich gór wapiennych. Każdy, kto chociaż raz zaglądnie w te okolice – wróci zachwycony i oczarowany. I z pewnością nigdy więcej nie zadowoli się już tylko samym chorwackim wybrzeżem…

Chorwacja należy do mniejszych państw europejskich, jednak tutejsze góry zadziwiają rozległością i różnorodnością. Najciekawsze są pasma ciągnące się wzdłuż wybrzeża, które dostarczają zupełnie wyjątkowych widoków na urozmaiconą linię brzegową, wyspy i malownicze zatoki i kanały. Położone bardziej na południu góry Biokovo, wznoszące się ponad Makarską, to miejsce, gdzie góry i morze tworzą harmonijną całość – ośnieżone wiosną szczyty stanowią tutaj malownicze tło dla palm nadmorskich promenad.

Z kolei położone nieco bardziej na północ góry Velebit to ukochany masyw górski samych Chorwatów – znajdziemy tutaj wspaniałe kompleksy wapiennych skał, przeplatające się z kilkukilometrowym połoninami i wysokogórskimi halami przypominającymi rozległe prerie. Ich ozdobą są kaniony Parku Narodowego Paklenica – jedne z najbardziej monumentalnych tworów tego typu w Europie. Nie można też zapomnieć o słynnych Jeziorach Plitwickich, które pięknie uzupełniają bajkową mozaikę chorwackich krajobrazów.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Chorwacji

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS).  Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Przyjazd późnym wieczorem (lub w nocy) na nocleg u podnóża gór Velebit.

Dzień 2 Wśród skał i połonin Velebitu

Pierwszy dzień górskich wędrówek spędzimy wśród malowniczych szczytów Środkowego Velebitu. Z wysokiej przełęczy Baške Oštarije (927 m n.p.m.) wyruszymy w kierunku szczytu Vislibaba (1160 m n.p.m.). Po drodze doświadczymy wyjątkowej zmienności krajobrazu – szlak poprowadzi nas wśród lasów, połonin, malowniczych terenów krasowych i skalistych grani. Ze szczytu zejdziemy do schroniska Ravni Dabar, skąd po odpoczynku ruszymy w kierunku góry Kiza (1274 m n.p.m.), położonej niemalże w samym środku pasma. Krótkie zejście zaprowadzi nas z powrotem na przełęcz.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Dystans: ok. 17 km

Dzień 3 Najpiękniejszy szlak Chorwacji

Tego dnia zwiedzimy północną część Velebitu, gdzie wytyczono jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych w Europie - Premužićeva staza. Ścieżka wybudowana w cztery lata w okresie międzywojennym i nazwana imieniem twórcy - Ante Premužicia, poprowadzi nas od schroniska górskiego Zavižan (1594 m n.p.m.), po przełęcz Veliki Alan (1412 m n.p.m.). Niezwykle malowniczy przebieg szlaku – wśród skał i wielkiego nagromadzenia zjawisk krasowych i jego ogromne walory przyrodnicze powodują, że bez dwóch zdań należy mu się pierwszeństwo wśród chorwackich tras górskich. Z licznych wierzchołków i krawędzi skalnych podziwiać będzie można pobliskie wyspy – Pag, Rab i Krk.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 350 m | Suma zejść: ok. 500 m | Dystans: ok. 16 km

Dzień 4 W kanionach Palenicy

Po śniadaniu i wykwaterowaniu ruszymy w kierunku położonych bardziej na południu gór Biokovo. Zanim jednak tam dotrzemy, czeka nas kilkugodzinna wędrówka po najczęściej odwiedzanej części gór Velebit – Parku Narodowym Paklenica. Tworzą go położone u stóp najwyższego szczytu dwa potężne wąwozy – Wielka i Mała Paklenica. My powędrujemy dnem Wielkiej Paklenicy, u podnóża pionowych ścian, liczących przeszło 300 metrów wysokości. Dalej nasza trasa będzie wiodła w pobliżu pięknej groty Manita Pec, skąd piękną wspinaczką wśród skał (krótkie odcinki z łańcuchami) wyjdziemy na rozległy płaskowyż z widokiem na główny grzbiet Velebitu. Dalsza wędrówka poprowadzi nas nad morze, gdzie zakończymy trasę w przytulnym miasteczku Starigrad-Paklenica. Na nocleg przejedziemy w okolice miejscowości Makarska.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 850 m | Suma zejść: ok. 850 m | Dystans: ok. 14 km

Dzień 5 Na najwyższy szczyt Biokova

Naszym celem tego dnia będzie Sv. Jure – najwyższy szczyt gór Biokovo, drugi najwyższy szczyt Chorwacji. Rano podjedziemy do schroniska pod szczytem Vošac, skąd ruszymy przez malowniczy krasowy płaskowyż w kierunku wznoszącego się przed nami stożka Sv. Jure (1762 m n.p.m). Ostatni odcinek podejścia po białych jak śnieg skałach, wynagrodzą widoki ze szczytu – przy idealnej widoczności podziwiać stąd można podobno czarnogórski Durmitor i włoskie Apeniny, podczas gdy u stóp „płyną” po Adriatyku wyspy Hvar i Brač. Ze szczytu powędrujemy w kierunku schroniska Lokva, a stąd będziemy schodzić stopniowo do wioski Veliko Brdo, gdzie zakończymy wędrówkę.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 450 m | Suma zejść: ok. 1700 m | Dystans: ok. 17 km

Dzień 6 Krasy nadmorskiej trasy

Ten dzień, to zwieńczenie naszej górskiej działalności w Chorwacji - początek i koniec znajdował się będzie w pięknie położonej wiosce Bast. Najpierw czeka nas podejście skalistym, dzikim wąwozem, aż na główny grzbiet Biokova, w okolice szczytu Motika. Dalej, wapiennym grzebieniem, z kapitalnymi widokami na morze i ciągnące się wzdłuż niego góry, powędrujemy na szczyt Sv. Ilija (1642.m.n.p.m.). Ten odcinek uważany jest za najbardziej spektakularny – przebiega skalistym terenem, ale bez większych trudności technicznych. Potem czeka nas strome zejście do dawnej osady Topići, a stąd już widokowym trawersem wrócimy do Bast.

Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 1450 m | Suma zejść: ok. 1450 m | Dystans: ok. 13 km

Dzień 7 Jeziora i góry – cud natury

Dziś opuszczamy Makarską i ruszamy w drogę by zobaczyć jedną z największych atrakcji Chorwacji – Jeziora Plitwickie. Cały kompleks liczy 16 jezior krasowych połączonych ponad 90 wodospadami. Dzięki dużej zawartości rozpuszczonego w wodzie węglanu wapnia jeziorka posiadają nieziemsko turkusowy kolor, którym głębi dodają mieszane lasy porastające strome brzegi. Nasza trasa przebiegać będzie wzdłuż kilku z nich. Popołudniem ruszymy w dalszą drogę i dotrzemy na nocleg w okolicach Karlovac/Zagrzebia.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 10 km

Dzień 8 Z wizytą w stolicy

Po śniadaniu rozpoczniemy powrót do kraju, ale zanim jeszcze opuścimy Chorwację, zatrzymamy się na kilka godzin w stolicy tego pięknego państwa – Zagrzebiu. Krótki spacer zapozna nas z najważniejszymi zabytkami, a jest to miasto bogate w zabytki i wybitną architekturę. W śródmieściu historyczne dzielnice Gornji Grad i Kaptol z gotycką katedrą, a także Donji Grad wyróżniają się wyjątkową różnorodnością architektury od baroku po budownictwo współczesne. Będzie też czas wolny, możliwość zrobienia zakupów i zakosztowania (po raz ostatni na wycieczce) chorwackiej kuchni. Po południu wyjazd w kierunku Polski.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (możliwość odłączenia się w Katowicach).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 5 kolacji za dopłatą 220 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. bilety wstępu, przejazdy transportem lokalnym, opłaty klimatyczne) - ok. 65-80 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Chorwacji pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.