Bieszczady wiosną, jesienią i latem

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
7 dni1 890

O wyprawie

Tydzień w Bieszczadach. Park Narodowy i Polska Południowo - Wschodnia

Bieszczadzki Park Narodowy to największy górski park narodowy w Polsce. Razem z obszarami, położonymi na Ukrainie i Słowacji tworzy trójstronny Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie". Jest jedną z najwartościowszych w Europie ostoi zwierząt. Na terenie Beszczadów występuje wiele chronionych gatunków zwierząt, m. in.: wilk, niedźwiedź brunatny, żubr, ryś, żbik, jeleń karpacki. Równie bogaty jest świat roślin. Osobliwością gór są połoniny – wysoko, ponad górną granicą lasu położone naturalne łąki, porośnięte alpejskimi i subalpejskimi murawami.

Bieszczady to teren niezwykle ciekawy kulturowo. Zamieszkiwali go pasterze, wypasający wysoko w górach owce. W dolinach, przez wieki, powstało wiele ciekawych, drewnianych cerkwi. Najpiękniejsze i najcenniejsze wpisano na listę UNESCO.

W Bieszczady zapraszamy na wiosnę, latem i jesienią. Każda pora roku w tych wyjątkowych górach prezentuje odmienne krajobrazy, każda pora roku zapewnia inne atrakcje.

Atuty:

  • Intensywne wycieczki górskie w unikalnym przyrodniczo i historycznie regionie
  • Wędrówka w wiosennej, letniej lub jesiennej scenerii gór, porośniętych puszczą, pokrytych trawiastymi połoninami
  • Klimat bieszczadzkich wiosek, pozłacanych cerkwii, zagubionych kapliczek, cmentarzy i legend, drewniane zabytki wpisane na listę UNESCO
  • Historyczna, licząca ponad 150 lat kolejka wąskotorowa
  • Słynne uzdrowiska karpackie

Trudności: 

brak trudności na trasie, łatwe, ale długie przejścia

Schroniska: 

brak schronisk na trasie

Sprzęt: 

Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 25 - 30 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem, okulary przeciwsłoneczne, termos na gorącą herbatę... Bagaż główny zostaje w hotelu. Na trasę wychodzimy z rzeczami, potrzebnymi na jednodniową wycieczkę. Na nocleg wracamy do hotelu.

Przewodnicy: 

Grupę prowadzi przewodnik beskidzki.

Literatura i mapy:

  • Bieszczady Przewodnik, praca zbiorowa, oficyna wydawnicza "Rewasz"
  • Bieszczady 1:50 000, mapa wyd. Compass

Program

1 dzień: Z Krakowa i Małopolski w Karpaty. Sanok, Solina, Smolnik

Zabytki architektury drewnianej, wpisane na listę UNESCO.
Spotkanie grupy w godzinach porannych. Przejazd do Sanoka – miasta położonego w Górach Sanocko-Turczańskich, tuż na przedpolach Bieszczadów. Zwiedzanie największego w Polsce Skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego na powietrzu. Skansen prezentuje budownictwo Bieszczadów i obszrów przyległych: stare zabytkowe chaty, drewniane cerkwie, domy małomiasteczkowe i dwór szlachecki. Po zwiedzaniu skansenu przejazd do centrum Sanoka. Lunch i chwila odpoczynku w historycznym centrum. Po południu przejazd przez Lesko w Bieszczady. Po drodze zwiedzanie zapory Solina – największego w Polsce jeziora zaporowego. Wizyta w Smolniku - zwiedzanie wpisanej na listę UNESCO cerkwii bojkowskiej. Przejazd w rejon miejscowości Ustrzyki Górne. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Bieszczadzki Park Narodowy. Wycieczka górska na Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.)

Śniadanie. Wycieczka górska na Połoninę Caryńską – rozległą polanę, porośniętą ciekawą roślinnością. Połonina Caryńska jest najciekawszą z bieszczadzkich połonin, sięga wysokości 1297 m n.p.m., ciągnie się wzdłuż górskiego grzbietu na długości ok. 5 km.
W dawnych czasach pasterze wypasali tutaj stada owiec. Z najwyższych wierzchołków roztacza się widok na okoliczne góry w Polsce, Słowacji i na Ukrainie.

Czas przejścia: ok. 6 godzin. Suma podejść: ok. 800 m.
Powrót do hotelu. Czas wolny, obiadokolacja. Po kolacji omówienie wycieczki na następny dzień (czas przejścia, trudnosci, warianty).

3 dzień: Bieszczadzki Park Narodowy. Rezerwat żubrów. Z Mucznego na Bukowe Berdo, Halicz, Przełęcz Bukowską i do Wołosatego

Śniadanie. Przejazd do Mucznego. Krótka wizyta w zagrodzie żubrów.
Wyjście na szlak. Przejście pięknym, bukowym lasem na Połoninę Dźwiniacką, położoną na grzbiecie Bukowego Berda. Z najwyższego wierzchołka (1312 m n.p.m.) roztacza się widok na polską i ukraińską część Bieszczadów. Przejście szlakiem turystycznym na Przełęcz Goprowską i dalej na szczytyHalicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.). Zejście na Przełęcz Bukowską i do wsi Wołosate.
Czas przejścia ok. 8 godzin. Suma podejść ok. 1000 m.

4 dzień: Tarnica (1346 m n.p.m.) - najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów

Śniadanie. Przejście z Ustrzyk Górnych na Szeroki Wierch i Tarniczkę. Stamtąd wejście na Tarnicę. Szczyt słynie z rozległych panoram. Widać Pikuj (1404 m n.p.m.) - najwyższy szczyt całych Bieszczadów, położony na Ukrainie.
Zejście ścieżką przyrodniczą do wsi Wołosate.
Czas przejścia ok. 6 godzin. Suma podejść ok. 800 m.

5 dzień: Wycieczka przez Puszczę Bukową. Wejście na Wielką Rawkę i Rabia Skałę

Śniadanie. Przejazd na Przełęcz Wyżniańską. Podejscie do małego schroniska Pod Małą Rawką – krótki odpoczynek. Wejście na Wielka Rawkę (1307 m n.p.m.). Szczyt pokrywa rozległa połonina z rzadkimi gatunkami roślin. Słynie z pięknych panoram. Z Wielkiej Rawki idziemy na Krzemieniec – szczyt, na którym stykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Dalej trasa wiedzie najdzikszymi ostępami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, prowadzi przez wspaniałe drzewostany karpackie, granicą polsko-słowacką i granicą Słowackiego Parku Narodowego "Połoniny"

6 dzień: Połonina Wetlińska i bieszczadzka ciuchcia

Śniadanie. Przejazd na Przełęcz Wyżna. Wycieczka na Połoninę Wetlińską. Przejście grzbietem Połoniny na Smerek (1222 m n.p.m.). Zejście do miejscowości Smerek.
Przejazd do stacji kolejowej Majdan. Wycieczka kolejką wąskotorową na Przełęcz Przysłup.

Czas przejścia ok. 6 godzin. Suma podejść ok. 660 m.
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 dzień: Bieszczady - Solina - Sanok

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Sanoka i powrót do Krakowa.

autor programu: Anna Piatek-Morawiec
zdjęcia: Henryka Komenda, Anna Piątek-Morawiec

Warunki

Cena zawiera:

serwis przewodnicki, przejazd z Sanoka w Bieszczady i powrót do Sanoka, 6 noclegów ( pokoje 2,3-osobowe z łazienkami), 6 śniadań, ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

dopłaty do obiadokolacji, transferów na miejscu, biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, biletów wstępów na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Noclegi: 

hotel lub pensjonat

Wyżywienie: 

śniadania

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bieszczady wiosną, jesienią i latem pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.