Beskidy zimą - Gody Żywieckie

Kraje
Formy aktywności

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Zimowy trekking w Beskidach i Gody Żywieckie

Żywiecczyzna to jeden z niewielu regionów Polski, gdzie wciąż żywe są  stare zwyczaje, związane z powitaniem Nowego Roku, z wędrówkami kolędników od wiski do wioski, z barwnymi korowodami przebierańców, których stroje i znaczenie sięgają odległej przeszłości.

Beskidy zimą to nasza propozycja na zimowy urlop - dla tych, którzy niekoniecznie jeżdżą na nartach, a chcą zimą być aktywni, lubią zimę, zachwyca ich tonący w śniegu las i oszronione drzewa.

Ponadto, Beskidy zimą są bezpieczne. Poza niewielkimi wyjątkami, nie ma tu zagrożenia lawinowego, nie trzeba zaopatrywać się w drogi sprzęt, a w przypadku załamania pogody, niemal w każdej chwili można zejść do najbliższej wioski. Beskidy Żywieckie pełne są przytulnych schronisk, w których zawsze jest ciepło, można zjeść coś pysznego i spotkać fantastycznych ludzi.

Proponowane przez nas trasy są wyważone pod względem wysiłku. Przewodnik zawsze może je wydłużyć lub skrócić, jeżeli będzie taka potrzeba. Wybraliśmy dla Was najpiękniejsze szlaki w najpiękniejszym czasie.

Szlaki w grupie Wielkiej Raczy i Rycerzowej uważane są za najbardziej niezwykłe fragmenty Beskidu Żywieckiego. Kręcą się tu wilki, czasem pojawiają się niedźwiedzie. Grupa Pilska i Rysianki zachwyca panoramami z rozległych hal.

Grupa Skrzycznego, wprawdzie należy do Beskidu Śląskiego, ale otacza Żywiecczyznę od północnego zachodu i współtworzy niezwykłe piękno całej kotliny.

Atutem trekkingu jest jego umiejscowienie w czasie. Karnawał, kolędy, czas prezentów, pierników i grzańca. To trekking przyprawiony cynamonem, posypany makiem, okraszony migdałami...

Atuty:

  • intensywna wycieczka górska w niezwykłej, zimowej scenerii
  • wędrówka szlakami prowadzącymi przez rezerwaty przyrody (Śrubita, Rysianka) i mało uczęszczane ścieżki
  • klimat beskidzkich schronisk na Wielkiej Raczy, Rysiance, Rycerzowej...
  • beskidzkie panoramy
  • zwiedzanie unikatowego Muzeum Browaru, zwiedzanie Żywca z przewodnikiem
  • niezwykłe doświadczenia, związane z imprezą Gody Żywieckie

Trudności: 

brak trudności technicznych na trasie

Schroniska: 

są na trasie w każdym dniu wędrówki

Przewodnicy: 

przewodnik beskidzki

Mapy i literatura:

Mapa turystyczna: Beskid Żywiecki, 1:75 000

Program

1 dzień: Witamy w Beskidach

Przyjazd w Beskidy, w okolice Żywca. Spotkanie uczestników. Zgodnie z naszym zwyczajem, każdy uczestnik przyjeżdża we własnym zakresie, o godzinie, która jest dla niego najodpowiedniejsza. Zakwaterowanie i odpoczynek
Wieczorem spotkanie z przewodnikiem. Wspólna kolacja i omówienie planu na następny dzień.

2 dzień: Beskid Żywiecki. Złatna – Hala Rysianka – Hala Lipowska

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Złatna Huta.
Krótkie zwiedzanie miejsc, związanych z produkcją szkła na Żywiecczyźnie. Wejście na Halę Rysiankę (1290 n.p.m). Hala słynie z pięknych panoram - widać stąd Pilsko i Babią Górą.
Odpoczynek w schronisku. Przejście na Halę Lipowską. Kontynuacja zimowej wędrówki tzw szlakiem hal.
Zejście w okolice Złatnej lub Milówki (w zależności od warunków)

Czas przejścia: ok. 6 godz.
Suma podejść: ok. 600 m
Odległość: ok. 16 km
Uwaga: W przypadku dużej ilości śniegu trasa zostanie skrócona i dostosowana do możliwości grupy

Czas na obiadokolację i powrót do miejsca zakawterowania.
Wieczorem sauna lub basen.

3 dzień: Wielka Racza – zimowa perła Beskidu Żywieckiego

Śniadanie. Przejazd do Rycerki Górnej. Wejście na szlak i wędrówka w zimowej scenerii rezerwatu przyrody, przez stanowiska buczyny karpackiej, na szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.). Panorama z wieży widokowej na okoliczne pasma górskie: Beskidy Kisuckie, Mała Fatra, Tatry... Odpoczynek w schronisku.
Przejście na słynące z panoram hale: Halę Mała Racza i Halę Śrubita. Wędrówka szlakiem do rezerwatu przyrody "Śrubita". Zejście do "Żlebu leniwca" i powrót do Rycerki Kolonii.

Czas przejścia: ok. 5 godz.
Suma podejść: ok. 700 m
Odległość: ok. 15 km.
Czas na obiadokolację i powrót do miejsca zakwaterowania.

4 dzień: Wielka Rycerzowa i mała bacówka

Śniadanie. Przejazd do Soblówki.
Wejście na przełęcz Przysłop, położoną w głównym grzbiecie, pomiędzy Świtkową a Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Odpoczynek, wejście szlakiem granicznym na Wielką Rycerzową. Zejście do Bacówki na Rycerzowej. Odpoczynek w schronisku.
Powrót przez przełęcz Kotarz do Soblówki. Jeżeli warunki będą sprzyjały, wejdziemy dodatkowo na Muńcuł.

Czas przejścia: ok. 5 godz.
Suma podejść: ok. 700 m.
Odległość: ok. 14 km.
Czas na obiadokolację i powrót do miejsca zakwaterowania.

5 dzień: Dolina Zimnika - Skrzyczne a potem Browar w Żywcu.

Śniadanie. Przejazd do Doliny Zimnika.
Spacer doliną słynącą z bardzo dobrej wody, wykorzystywanej niegdyś do produkcji żywieckiego piwa.
Wejście na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Po drodze przechodzimy przez Halę Jaskową.
Zejście do Zimnika.

Czas przejścia: ok 4 godz.
Suma podejść: ok. 750 m.
Odległość ok. 10 km

Przejazd do Żywca.
Wycieczka do Browaru założonego w 1856 roku przez Albrechta Fryderyka Habsburga. Zwiedzanie Muzeum Browaru.
Czas na obiadokolację. Powrót do miejsca zakwaterowania.

6 dzień: Na szlaku historii Żywca. Gody Żywieckie – korowód w Żywcu i Zabawa Dziadowska.

Śniadanie. Wyjazd do Żywca.
Ten dzień będzie inny od wszystkich. Będzie wyjątkowy. Spotkamy się z tradycją, etnografią, historią, spontanicznością górali i elegancją żywieckiego stroju obywatelskiego. Będziemy zachwyceni Żywiecczyzną, jakiej jeszcze nie poznaliśmy.

Po śniadaniu wyjazd do Żywca i wycieczka piesza na górę Grojec – miejsce pierwszego grodziska na Żywiecczyźnie, z V wieku p.n.e. Zejście do miasta przez zabytkowy park w stylu angielskim. Przejście na Rynek. Zobaczymy barwny korowód żywieckich przebierańców i konkurs trzaskania z bata na żywieckim rynku. Po południu będzie zwiedzanie starego Żywca z przewodnikiem i panorama miasta z wieży konkatedry.
Wieczorem zaprosimy Was na "Zabawę Dziadowską" w Milówce – czyli góralską imprezę, w której wezmą udział uczestnicy Godów Żywoieckich: diabły, anioły, kominiarze, królowie, niedźwiedzie i inni przebierańcy.

7 dzień: Pora pożegnać Beskidy.

Śniadanie. Wycieczka górska.
Przejście fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego na Abrahamów. Zejście do Żabnicy. Zakończenie ok. godz.14.00

Pożegnanie z grupą i wyjazd.

Warunki

Cena zawiera:

6 noclegów w hotelu lub pensjonacie, 6 śniadań, 1 kolacja, przewodnik beskidzki, dojazd na początek szlaków i powrót do miejsca zakwaterowania, przewodnik po Żywcu, możliwość konsultacji z profesjonalnym przewodnikiem, dojazd na początek szlaków i powrót do miejsca zakwaterowania, uzezpieczenie, możliwość wypozyczenia raczków (należy zgłosić w chwili rezerwacji)

Cena nie zawiera: 

obiadokolacji i prowiantu na trasę, biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: Muzeum Browaru w Żywcu, Wieża Konkatedry w Żywcu, Zabawa Dziadowska w Milówce

Noclegi:

hotel lub pensjonat

Wyżywienie:

śniadania

Sprzęt:

należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 30 l.), dobre buty (w górach będzie śnieg), raczki, stuptuty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę.

Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Beskidy zimą - Gody Żywieckie pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.