Sri Lanka, święto świateł – Vesak

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wyjazd na Sri Lankę da Singli  • Objazd wyspy ze zwiedzaniem najważniejszych atrakcji + kilka dni wypoczynku nad Morzem Lekkadiwskim • Nie dublujemy pomysłów konkurencji – zupełnie nowa jakość • Pokażemy Wam zwyczaje, miejsca i ludzi spoza utartego szlaku

Sri Lanka – “perła na policzku Indii” objazd + wypoczynek!

 • Lokalny przewodnik oraz lider grupy z Polski  wprowadzą nas w świat niedostępny zwykłemu turyście
 • Zapoznanie z kulturą i obyczajami mieszkańców Sri Lanki, specjalna edycja podczas koloroweg święta Vesak
 • Połączenie objazdu z kilkoma dniami wypoczynku/ odwiedzania plantacji herbaty/ nauki surfingu (dla chętnych)
 • Atmosfera totalnego odpoczynku od spraw i problemów codzienności

Tym razem  zapuszczamy się do Azji  Południowej na wyspę Cejlon aby eksplorować niewielką wyspę w sanskrycie oznaczającą “Olśniewający Kraj”

Edycja specjalna, świętuj z nami Vesak, najważniejszy dzień dla buddyzmu. Zobacz z nami jak buddyjski kraj obchodzi hucznie to piękne kolorowe świeto.

Vesak to najważniejszy dzień w roku, który świętują buddyści na całym świecie. Święto ma upamiętniać najważniejsze wydarzenia w życiu Buddy.

Oprócz Sri Lanki wiele Azjatów w Indiach, Japonii, Singapurze i Tajwanie celebruje to święto. Na Sri Lance organizowanych jest wiele wydarzeń religijnych. Jednym z nich jest Dansalas. Można wtedy częstować się lokalnym smażonym jedzeniem, pić kawę oraz oczywiście herbatę! A wszystko to dzieje się na cejlońskich ulicach.

Sri Lanka olśniewa.
 To kraina opalizujących ptaków, przenikliwych zielonych pól ryżowych, jezior ozdobionych różowymi kwiatami lotosu, mglistych wzgórz pokrytych wypielęgnowanymi krzewami herbaty. Dzikie słonie wędrują po lasach, lamparty prześlizgują się po dżunglach (mówi się, że Park Narodowy Yala ma najwyższą na świecie koncentrację tych eleganckich, choć nieuchwytnych kotów). Wnętrze jest usiane starożytnymi buddyjskimi świątyniami i wykopanymi pozostałościami historycznych królestw.

Niewielka masa lądu wielkości Irlandii, Sri Lanka jest otoczona piaszczystymi brzegami. Byłoby jednak niedopatrzeniem, by traktować wyspę wyłącznie jako miejsce na plażę. Tak wiele jest do odkrycia we wnętrzu podobnym do klejnotów.

Przede wszystkim jest to wspaniała wyspa na wycieczkę. Odwiedź Trójkąt Kulturowy, centralny obszar obfitujący w zadziwiające zabytki religijne i historyczne, z których kilka jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; czerp z żywej przyrody w jednym z około 100 parków i rezerwatów; ciesz się spektakularną podróżą pociągiem przez kraj herbaty; wędruj wąskimi uliczkami kolonialnej holenderskiej Galle. Południowe wybrzeże ma wspaniałe hotele i prezentuje wiele naturalnego piękna, z wielkimi plażami pełnymi owoców morza i wspaniałymi możliwościami surfowania.

Informacje praktyczne

Na wyjazd do Sri Lanki nie potrzeba żadnych specjalnych szczepień! Wyjazd jest dla każdego – w średniej kondycji i bez przewlekłych chorób wymagających opieki medycznej w kraju.

Słyszeliście o „Perle oceanu Indyjskiego” lub „Łzie z policzka Indii”? O „Rajskiej wyspie”? Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. To Sri Lanka.

I w pełni zasługuje na te opisy!

Podobnie jak Indie, Sri Lanka zaskakuje egzotyką i różnorodnością. Mieszają się tam kultury, religie i języki  – wyspę zamieszkują buddyści, hinduiści, chrześcijanie i muzułmanie. Różnorodny jest też krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaży. Każdy znajdzie tam coś dla siebie! Dla zwiedzających są świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, dla lubiących relaks – rozległe, piaszczyste wybrzeża, a dla spragnionych adrenaliny – surferskie zatoki  i rwące rzeki, idealne na white water rafting.

O Sri Lance mówi się „Kraj uśmiechniętych ludzi” – i faktycznie tak jest. Może dlatego, że ponad 70% ludności to buddyści – spokojni, pokojowo nastawieni, pomocni

 

 

Program

PRZELOT DO COLOMBO

DZIEŃ 1.  COLOMBO

Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Bandaranayke poczujesz smak ciepłej gościnności Sri Lanki

Nasi przedstawiciele przywitają  Cię na lotnisku i przetransferują do Colombo. Transfer będzie trwał około godziny.

Zameldowanie w hotelu i relaks.

Wieczorem zapraszamy na wycieczkę po mieście w Colombo na Tuk Tuku . Podczas wycieczki zatrzymamy się na Galle Face Green, aby skosztować ulicznych specjałów, a także wskoczymy do Doggy Bar w Colombo, aby wypić drinka lub  schłodzone piwo (jedzenie i napoje do zapłaty bezpośrednio).
Najbardziej ruchliwym miejscem na Sri Lance jest Kolombo, komercyjna stolica kraju. Kolombo to piękne miasto z nowoczesnymi wieżowcami pośród starych budynków kolonialnych, co czyni je bardzo  malowniczym miejscem. Galle Face Green w Colombo to  ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów z widokiem na piękny Ocean Indyjski, otoczone wysokimi pięknymi budynkami. Kolombo to także raj dla miłośników zakupów w eleganckich centrach handlowych.

Nocleg w hotelu:  The Ocean Colombo

DZIEŃ 2. Colombo –  Pidurangala – Sigiriya

Śniadanie w hotelu a następnie przejazd  do Sigiriya.
Po drodze zatrzymamy się w sklepie rotti gdzie będziemy mogli skosztować pysznych lokalnych potraw aby powoli wczuwać się w smaki tego kraju.

Następnie zameldujemy się w hotelu i oddamy chwili relaksu, aby zebrać siły przed wieczornym spacerem na skałę widokową.

Następnie wieczorem  wejdziemy na Pidurangala Rock, aby oglądać piękny zachód słońca i zobaczyć słynną Skałę Sigiriya znajdująca się po przeciwnej stronie, której historia sięga III w. p.n.e. Wspinaczka będzie pełna przygód przechodząc przez las i wspinając się po skałach, dotrzemy na szczyt.

Nocleg w hotelu: Sigiriya Village Hotel 

DZIEŃ 3. Sigiriya – Polonnaruwa – Dambulla – Sigiriya

Po śniadaniu w hotelu będziemy mieli dwie opcje do wyboru.

Opcja 1 : Zwiedzanie ruin starożytnego miasta Polonnaruwa na rowerach
Uwaga: osoby, którzy chcą odwiedzić Polonnaruwa, muszą udać  się tam z samego  rana.  osoby , które  nie są zainteresowane, mogą zostać i relaksowac się w hotelu.
Jest to drugie co do wielkości miasto w tej prowincji i słynie z czystego i pięknego środowiska, niesamowitych starożytnych budowli i, co najważniejsze, ogromnego jeziora „Parakrama Samudra” zbudowanego w 1200 r. Miasto ma wiele nietkniętych starożytnych zabytków archeologicznych i pozostaje jednym z najlepiej zaplanowanych stanowiska  archeologicznych w kraju.

UNESCO ogłosiło to starożytne miasto jednym z miejsc światowego dziedzictwa.

Opcja 2  Wieczorne zwiedzanie świątyń Dambulla. Klienci, którzy nie są zainteresowani, mogą zatrzymać się w hotelu.

Dambulla  to znany kompleks świątynny z II wieku p.n.e. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Dambulli znajduje się ponad 80 jaskiń z kolorowymi malowidłami ściennymi, z których niektóre są używane do medytacji przez mnichów. Najbardziej znana składa się  z pięciu  oddzielnych jaskiń zawierających 153 wspaniałe posągi Buddy, 3 posągi monarchów Sri Lanki i 4 bóstwa hinduskie.

Nocleg w hotelu: Sigiriya Village Hotel 

 DZIEŃ 4. Sigiriya – Mahiyangana

Po wczesnym śniadaniu udamy się do Sigiriya (Lwiej Skały) aby wspiąć się na jej szczyt.

Sigiriya to kompleks ruin starożytnego zbudowanych podczas panowania króla Kassapy na szczycie 180-metrowej skały.  Jest jednym z siedmiu miejsc w Sri Lance na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO . Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem na Sri Lance i prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym na wyspie.

Po zejściu ze skały orzeźwimy się świeżym kokosem

Następnie będziemy kontynuować naszą podróż do Mahiyangana gdzie zameldujemy się w hotelu.

Wieczorem odwiedzimy lokalną wioskę oby poznać proces pwstawania lokalnych wyrobów garncarskich. Dla chętnych możliwość zrobienia własnego naczynia.

Nocleg w hotelu: Kevan’s Casa – Deluxe Room

DZIEŃ 5. Mahiyangana

Dla ranych ptaszków i miłosników wschodów słońca mamy propozycję  przejażdżki łodzią po jeziorze Sorabora, aby zobaczyć piękny wschód słońca. Słuchaj ćwierkających ptaków, oddychając świeżym, porannym powietrzem będziemy cieszyć się prawdziwym pięknem natury. Po ponad 30 minutach żeglugi przez jezioro udamy  się w kierunku lokalnego targu rybnego położonego na skraju jeziora. Zobaczymy tam poranne życie mieszkanców ktorzy  przyjeżdżają na targ po świeże ryby z jeziora. Tam po śniadaniu na dziko w pobliżu jeziora powrocimy do hotelu odpocząć po porannych aktywnościach.

Nastepnie odwiedzimy lokalną szkołę w Mahiyangana

Dzieci na Sri Lance uwielbiają  zagranicznych turystów! Powitają cię promienne uśmiechy i chichoty.   Chociaż Sri Lanka ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji, szkoły zawsze potrzebują niewielkiej pomocy w finansowaniu lub wsparciu dzieci w przybory szkolne ktore możemy zabrać z Polski.

Wieczorem natomiast  odwiedźimy wioskę Dambana Veddah, gdzie zobaczymy starożytne metody polowania i techniki zbierania jedzenia w dżungli.

Vedda to zyjąca w mniejszości  rdzenna grupa ludności na Sri Lance. Mniejszości Veddha na Sri Lance grozi wyginięcie. Zasadniczo są oni mieszkającyw lesie plemieniem zbieracko- łowieckim, bez zmiany stylu życia od epoki kamienia do współczesności. Językiem używanym przez nich jest starożytny dialekt syngaleski a podstawową dietą jest dziczyzna, Człownkowie tego plemienia  mogą legalnie polować, aby utrzymać się na niektórych obszarach, są również ekspertami w dziedzinie rybołówstwa. Veddha również zbiera miód pszczeli i wymienia go z miejscowymi na ostrza siekiery i tkaniny a coraz częściej już na pieniądze.

Nocleg w hotelu: Kevan’s Casa – Deluxe Room

 DZIEŃ 6. Mahiyangana – Kandy

Po wczesnym śniadaniu w hotelu, wybierzemy  się na wycieczkę do wodospadów Rathna Ella, gdzie można będzie również popływać w ich pobliżu.
Wybierzemy  się również  na 2-kilometrową wędrówkę od wioski Rathna Ella, aby zobaczyć majestatyczny wodospad Kaluwa Wetuna Ella. Ten 30-metrowy wodospad leży głęboko w dżungli a spacer do jego stóp stanowi doskonałą wędrówkę, idealną dla wszystkich miłośników przyrody.  Trasa ma około 3,5 kilometra, ale cel jest wart podróży. 101-metrowy wodospad jest najwyższym w regionie Kandy i jednym z najpiękniejszych wodospadów na Sri Lance. Po przybyciu do wodospadu Rathna Ella aby odświerzyć się po trekkingu możemy  popływać w naturalnym basenie.
Następnie udamy się do Kandy. Po drodze zatrzymamy się w lokalnym sklepie przydrożnym, aby skosztować świeżej cieplej kukurydzy.

Wieczorem  odwiedzimy swiątynię zęba Buddy  podczas wieczornej ceremonii Pooja

Kandy jest stolicą Prowincji Centralnej Sri Lanki otoczona wzgórzami, dolinami, rzekami, jeziorami i wodospadami. Jest kulturalnym centrum wyspy i miastem dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w niej święta relikwia zęba Buddy. Kandy to wspaniałe miejsce na zakupy oraz poznanie kultury i histori wyspy.

Nocleg w hotelu: Fox Resort, Kandy – Deluxe Room

 DZIEŃ 7.  Kandy – Ella

Klasycznie już po porannym śniadaniu czekają nas kolejne atrakcje. Tym razem wibierzemy sie tuktukam do wioski Gampola położonej w sąsiedztwie Kandy aby zobaczyć lub dla tych bardziej odważnych wspiąć się na szczyt Ambuluwawa Tower

Wieża Ambuluwalwa jest uważane za jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić w Gampoli, małym miasteczku położonym blisko Kandy. Połozona jest na wysokości  1965 stóp wysokości licząc od wioski Gampoli oraz 3567 stóp nad poziomem morza. Oczywistym jest, że panoramiczny widok 365 stopni rozpościera się na caly hotyzont  zapiera dech w piersiach.

Następnie udamy sie w kierunku miejscowości Ella

Odwiedzimy po drodze  plantacje herbaty z przylegająca do niej  fabryką herbaty, gdzie będziemy mogli obserwować proces produkcji od zerwania liścia aż do zaparzenia wybornego złotego naparu, a także spróbujemy własnymi siłami zerwać kilka świeżych liści.

Po drodze zajedziemy  też do miejscowości Nuwara Elija

Jeśli czas pozwoli oraz jesli uda nam sie zakupic bilety przejedziemy się jedną  z najbardziej malowniczych linii kolejowych na świecie z Nuvara Eliya do Ella  . Ta kręta trasa kolejowa wiedzie poprzez dzikie i osnute mgłą góry, lasy tropikalne,  oraz niekończące się plantacje herbaty.

Nuwara Eliya to miasto na wzgórzu prowincji Centralnej na Sri Lance. Miasto jest uważane za jedno z najważniejszych miejsc do uprawy herbaty na świecie  oraz znane z chłodnego klimatu będącego pozwalając na chwilę wytchnienia od tropikalnych temperatur.. Wiele budynków w tym regionie  nadal zachowało cechy z okresu kolonialnego. Wiele prywatnych domów utrzymało również swoje stare trawniki i ogrody w stylu angielskim.

Nocleg w hotelu: Ella Flower Garden Resort

Przyjazd do Elli i zameldowanie w hotelu z przepięknym widokiem  na góry.

Ella – piękna górska wioska otoczona górami, plantacjami herbaty i niesamowicie soczystą roślinnością . Jest  to najlepsze miejsce na relaks i wyciszenie się oraz podziwianie zapierającej dech w piersiach scenerii. Punkt widokowy Ella Gap oferuje oszałamiający widok, a w pogodną noc widać subtelny blask latarni morskiej Great Basses na południowym wybrzeżu Sri Lanki.

Wodospady Ella Ravana to kolejny spektakularny widok w tym pięknym miasteczku a jednocześnie idealne miejsce na szybką kąpiel w chłodnych wodach.

DZIEŃ 8. Ella 

Będąc w Elli, nie można pominąć popularnego „Mini Adam’s Peak”, łatwej i przyjemnej wędrówki na wysokość 1141 m, która oferuje spektakularny widok na lśniące pola herbaty  z mgłą i chmurami pokrywającymi szczyty gór.

Kolejną rzeczą, którą zaplanowaliśmy dla was dzisiaj, jest malowniczy „Most Dziewięciu Łuków”  znany jako „Ahas Namaye Palama”, co oznacza most dziewięciu niebios w Sinhala, zbudowany w brytyjskim okresie kolonialnym. To architektoniczne arcydzieło jest doskonałym miejscem do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z podróży.

Dla odważnych dodatkowa atrakcja: możlwość zjazdu na linie położonej  pośród zielonych pól herbacianych.  Dwuprzewodowa linia zip rozciąga się na ponad pół kilometra, ślizga się z prędkością 80 km / h i oferuje widok z lotu ptaka na piękne wzgórza wyspy.

Po ekscytującej wędrówce wrócimy do Elli,  wieczorem czas wolny aby pospacerować po mieście Ella i wskoczyć do lokalnego pubu na zimne piwko lub  drinka, podziwiając widok Ella Gap.
Od 07 maja 2020 r. zaczyna sie Dzień Poya Vesak Full Moon, przez 3 dni cała Sri Lanka świętuje dzień oświecenia Buddy. W magicznej atmosferze  wieczorami zorganizujemy wycieczki z miejsc w ktorych bedziemy nocowac na obchody święta, aby być świadkami  puszczania kolorowych lampionów oraz dekoracji które przygotowali mieszkańcy na obchody Vesak.

Możemy także doświadczyć prawdziwych lokalnych wrażeń, jedząc kolację z „Dansala”, gdzie zorganizowana grupa ludzi zapewnia bezpłatne jedzenie dla wszystkich jako gest dobrej woli na uroczystość Vesak.  Będziemy mogli  także w  świątyni buddyjskiej  dostać  specjalne błogosławieństwa w ten wyjątkowy dzień od mnichów.

Nocleg w hotelu: Ella Flower Garden Resort

DZIEŃ 9. Ella – Udawalawa 

Po śniadaniu  pojedziemy do  Udawalawa a po drodze  zobaczymy wodospady Rawana i Ella Gap.

W między czasie  wejdziemy   na wodospad Diyaluma. Ten 220-metrowy wodospad jest drugim najwyższym wodospadem Sri Lanki, ma różne poziomy i naturalne baseny na szczycie. Woda spływająca z wielką siłą po skałach jest niesamowitym widokiem podczas spaceru, . Po dotarciu do pierwszej części wodospadu napotkamy szereg naturalnych basenów oraz widoki  nie z tego świata

Wieczorem zapraszamy na safari do Parku Narodowego Udawalawa.

Park Narodowy Udawalawa leży na granicy prowincji Sabaragamuwa i Uva na Sri Lance. Park  został utworzony, aby zapewnić schronienie dzikim zwierzętom wypartym przez budowę Zbiornika Udawalawe na rzece Walawe, a także w celu ochrony zlewni zbiornika. . Jest popularnym miejscem turystycznym i trzecim najczęściej odwiedzanym parkiem w kraju.
Przyjazd do Udawalawy, zameldowanie na kempingu i relaks.

Nocleg w hotelu: Athgira River Camp – Deluxe Tent

DZIEŃ 10. Udawalawa – Hikkaduwa

Po drodze do Hikkaduwa odwiedzimy dom przejściowy dla osieroconych słoni. Jest to miejsce w którym pracownicy oraz wolontariusze opiekują się młodymi słoniami przed wypuszczeniem ich do środowiska naturalnego.

Po drodze możemy  zobaczyć tradycyjnych rybaków ze Sri Lanki, którzy łowią ryby w charakterystyczny sposób wystepujący tylko na Sri Lance

Po południu dotrzemy do naszego hotelu niedaleko plaży w którym zostaniemy przez kilka dni.

Nocleg w hotelu: Coral Sands Hotel  Deluxe Room

DZIEŃ 11-12 Hikkaduwa

Czas wolny, możliwa nauka surfingu, lekcje jogi, oglądanie żółwi oraz inne atrakcje.

DZIEŃ 13 Hikkaduwa

Śniadanie, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Warunki

 Świadczenia w cenie:

 • 12x  noclegów (2 osobowe pokoje) ze śniadaniem
 • transfer z i na lotnisko
 • przejazdy między miastami (klimatyzowany bus tylko dla grupy) z lokalnym anglojęzycznym przewodnikiem
 • przejazdy lokalne  – wymagane do realizacji programu
 • opieka polskojęzycznego pilota od wylotu do powrotu (leci z Państwem)
 • realizacja założonego programu zwiedzania
 • mały upominek od organizatora
 • podatki VAT oraz inne opłaty skarbowe (możliwość otrzymania faktury)
 • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) zgodnie z ustawą

Dodatkowo płatne:

 • bilet lotniczy
 • wiza
 • ubezpieczenie KL, NNW/ OC – ok 150 zł
 • obiadokolacje i lunche na trasie.
 • zwyczajowe  napiwki
 • wydatki własne (posiłki poza śniadaniem, napoje etc.)
 • bilety wstępu, bilety kolejowe około 200USD
 • Fakultety:
  wycieczka rowerowa po ruinach Polonnaruwa – 30 USD za osobę
  sesja wyrobu ceramiki Mahiyanagana – 10 USD za osobę
  wschód słońca na jeziorze Sorabora   25 USD za osobę
  Linia Zip Rawana – 20 USD za osobę
  Wizyta w wylęgarni żółwi – 05 USD za osobę

Kto z nami jeździ?

Infografika przedstawiająca średni rozkład wieku i płci uczestników naszych wyjazdów. Są to wartości uśrednione – każdy wyjazd ma specyficzną klientelę.
sml_analiza

 

 

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sri Lanka, święto świateł – Vesak pochodzą od biura One Fun, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Sri Lanka, AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.