Cyklady - trasa południowa 11 dni rejsu!

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
składka burtowa
TerminCena
12 dni2 690
ostatnie miejsca!

O wyprawie

Jesienne rejsy na Cykladach

To niepowtarzalna możliwość poznania morskiej Grecji od jej historycznej i współczesnej strony. Wszystkie rejsy zaczynamy i kończymy Atenach, a więc już na samym początku można zakosztować ducha czasu Grecji antycznej i przekonać się, jak naprawdę wygląda ktaj ojczyzny antycznych mitów.

Wrzesień i pierwsza połowa października to idealny czas na zwiedzanie w Grecji, słoneczna pogoda, przyjazne wiatry i jeszcze ciepła, nagrzana woda morska sprawiają, że nie ma lepszego okresu na poznanie uroków Morza Egejskiego. Upały nie są tak dotkliwe jak latem, nie ma też tylu turystów co w szczycie sezonu i co najważniejsze, dużo rzadziej spotkamy się z Meltemi, silnym greckim wiatrem występującym w lipcu i sierpniu.

Żeglując w Grecji będziemy mogli podziwiać naturę oraz pejzaże ze słynnymi białymi domkami w tle, cerkwiami o niebieskich kopułach. Napotkamy pozostałości czasów starożytnych, zobaczymy niewiarygodne krajobrazy Milos, czy pozostałości po wybuchu wulkanu na wyspie Santoryn, gdzie zabudowania wyglądają jak ośnieżone wzgórza.

Podczas rejsu na pewno nie zabraknie, dobrego, greckiego jedzenia, towarzystwa, klimatu wyspiarskiego oraz imprez portowych. Wszystkich turystów, których interesuje Grecja, zachęcamy do skorzystania z oferty na rejsy na Cykladach. To doskonały sposób na to, aby poczuć się jak historyczni podróżnicy i we wspaniały sposób korzystać z uroków tego malowniczego kraju. Rejsy w Grecji to doskonała propozycja na wakacje dla aktywnych i ciekawych świata.

Udział w naszym rejsie może wziąć każdy, niezależnie od doświadczenia, czy posiadanych uprawnień, jednakże trzeba mieć na uwadze, że pogoda na Cykladach bywa kapryśna, w związku z czym żeglowanie po tutejszych wodach nie należy do najłatwiejszych. 

Trasa "Cyklady południowe"

Ciekawa i różnorodna trasa, realizowana przez nas w okresie 10 lub 11 dniowym. Jej charakter jest początkowo dość intensywny, następnie po dotarciu do centralnej części Cyklad przeloty są krótsze i jest więcej czasu na poznanie lokalnego kolorytu.

Na swojej trasie spotkamy najciekawsze miejsca Cyklad, słynne Santorini ze śnieżnobiałymi domkami, Milos z jego różnorodnym, czasami księżycowym wyglądem, czy też Hydrę, gdzie głównym transportem są osiołki. Podczas rejsu czeka nas jeden przelot nocny.

Trasa południowa: 

Ateny - Kithnos - Sifnos - Ios - Santorini - Folegandros - Milos - Hydra - Paros - Ateny

Program

Rejs odbędzie się na jachcie:

Beneteau Oceanis 43

Oceanis 43 francuska konstrukcja ze stoczni Beneteau, wyróżniający się nowoczesną linią, dobrymi właściwościami nautycznymi i świetnym rozplanowaniem przestrzeni. Nasz model występuje w wersji 4 kabinowej z 2 toaletami. Wszystkie kabiny są dwuosobowe, natomiast trzy mają jedno łoże podwójne, a w jednej kajucie spotkamy się z osobnymi kojami jedoosobowymi. Model bardzo udany, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród czarterujących, wielokrotnie organizujemy na tym modelu rejsy żeglarskie, najczęściej w Grecji na Cykladach.

Program:

Dzień 1 zaokrętowanie (Ateny)

Rejs rozpoczynamy w Atenach, po zgromadzeniu się wszystkich uczestników następuje przydzielenie miejsc i funkcji na jachcie. Po załatwieniu spraw organizacyjnych, zabieramy się za zakupy potrzebne na rejs. Wieczorem jak czas pozwoli urządzamy małą integrację na jachcie lub w jednej z okolicznych knajpek.

Dzień 2 Ateny - Kithnos

O poranku wyruszymy na mało znaną wyspę Kythnos, gdzie zakotwiczymy przy jednej z najpiękniejszych greckich plaż. Po drodze spróbujemy zatrzymać się przy przylądku Saunio, gdzie zobaczymy dostojną świątynię Posejdona. 

Po dopłynięciu do zatoki na Kithnos skosztujemy kąpieli słonecznych i morskich, a jak morze będzie chłodne, to spróbujemy znaleźć ciepłe źródła.

Dzień 3 Kythnos - Sifnos

Po spokojnej nocy na dziko wyruszymy rano na kolejną wyspę, tym razem na Sifnos. Zatrzymamy się w jednej z zatok z małymi przystaniami (Vathi lub Faros), bądź popłyniemy do Kamares, kameralnego portu z klimatycznymi knajpkami nad samą wodą.

Dzień 4 Sifnos - Ios

Po kameralnych wyspach zacumujemy naszym jachtem na wyspie Ios, która słynie z tego, że podobno zakończył na niej żywot sam Homer. Niegdyś wyspa była oazą spokoju z rybakami i rolnikami uprawiającymi winną latorośl i oliwki. Sytuacja uległa zmianie, gdy na początku lat siedemdziesiątych upodobali ją sobie hipisi. Od tego czasu słynie bardziej z rozrywkowego stylu życia przyjeżdżających tu osób. Wiele tu małych knajpek, kameralnych klubów i kilka większych dyskotek.

Obowiązkowym punktem jest Chora (stolica wyspy) należąca do jednej z najpiękniejszych na Cykladach, będąca na wielu pocztówkach z greckiego archipelagu. Tradycyjne białe domki, cerkwie z niebieskimi kolumnami, czy wiatraki, czynią z tego miejsca jedno z najbardziej rozpoznawanych na Cykladach.

Dzień 5 Ios - Santorini

Ios leży nieopodal jednej z najpopularniejszych wysp archipelagu Cyklad - Santorini, w związku z czym tego dnia nasz dystans nie będzie zbyt długi, w zamian więcej czasu poświęcimy na zwiedzanie wyspy. 

Santorini, zwana przez Greków Thirą, to pozostałość po dużej wyspie, którą zniszczył wybuch wulkanu i pozostał tylko ogromy krater, którego części wystają ponad powierzchnię morza tworząc Thirę (Santorini), Thirassę oraz mniejsze, niezamieszkałe Nea Kameni, Palea Kameni i Aspronisi. Wrażenie robią strome zbocza krateru, na których znajdują się gęste zabudowania białych domków, które z daleka wyglądają jak ośnieżone góry.

Santorini słynie z pięknych miasteczek (Fira i Oia), dobrego wina (assyrtiko), różnorodnych plaż i wykopalisk z czasów starożytnych. W ten sposób osiągniemy najdalszy punkt naszego rejsu i od tego momentu będziemy łapać południowe wiatry.

Dzień 6 Santorini - Folegandros

Z Santorini wypłyniemy o poranku, tak aby po drodze zatrzymać się w zatoczce na kąpiel. Następnie popłyniemy prosto na kameralną wyspę Folegandros. Punktem obowiązkowym będzie dla nas spacer na Chorę (stolicę wyspy).

Znajduje się ona na stromym klifie i jest jedną z najładniej umiejscowionych osad wyspiarskich. Atrakcji dodaje fakt że mało tu turystów, dzięki czemu można poczuć "grecki klimat".

Dzień 7 Ios - Milos

Aby zobaczyć wszystkie czekające nas atrakcje, tego dnia będziemy musieli wypłynąć z samego rana, żeby na obiad zakotwiczyć w zatoce Kleftiko. Będziemy tam podziwiać formacje skalne oraz penetrować jaskinie i tunele.

Pod wieczór dopłyniemy do głównego portu Milos, Adamas.

Dzień 8 zwiedzanie Milos*

Dzień po długiej żegludze spędzimy na odpoczynku od morza i zwiedzimy wyspę Milos. Czeka na nas wiele ciekawych miejsc, wapienne formacje skalne Sarakiniko, wulkaniczna plaża Paleohori, piękne wioski rybackie jak "klimatyczna Klima" czy Apolonia.

Co prawda wyspa słynie z Wenus, jednakże nie ma tu oryginału i zobaczyć można tylko kopie. Jedną z głównych atrakcji są chrześcijańskie katakumby należące do najstarszych.

Na noc wypłyniemy najprawdopodobniej na Hydrę.

*W wersji 10 dniowej nie pewne że będziemy zwiedzać wyspę, zwiedzanie Milos tylko przy 11 dniach rejsu.

Dzień 9 Milos - Hydra

W nocy wyruszymy na południe, w kierunku Peloponezu. Celem naszym jest mała wyspa nieopodal jego brzegów, zwana Hydrą. Jest to przepiękny port z wenecką architekturą i elementami greckimi.

Jedną z większych atrakcji wyspy jest zamiłowanie do dawnych czasów, które przejawia się brakiem pojazdów mechanicznych, które są tu zakazane. Dzięki temu jedyne silniki jakie słychać, to te dobiegające od statków. Głównym transportem na wyspie są osiołki, dostarczają one towary do wszystkich sklepów i restauracji.

Dzień 10 Hydra - Ateny

Ostatni dzień rejsu upłynie nam pod znakiem żeglugi, jeżeli tylko warunki pozwolą to staniemy na kąpiel po drodze do Aten. Wieczorem, jeżeli chęci się pojawią, możemy udać się pod sam Akropol i podziwiać jego urok w nocy oraz usiąść w jednej z klimatycznych knajpek Plaki.

Watiant 11 dniowy

Przy wariancie 11 dniowym dodatkowo odwiedzamy Serifos lub Poros, a dla bardziej wytrwałych żeglarzy Monemvasię.

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Warunki

Cena zawiera:  

  • miejsce na jachcie, 
  • opiekę doświadczonego skippera, 
  • pościel, 
  • ręczniki, 
  • silnik do pontonu, 
  • ubezpieczenie KL i NNW, 
  • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy.

Dodatkowe koszty:

  • składka burtowa na opłaty portowe, wyżywienie, sprzątanie jachtu, paliwo, podatki itp.  150 euro/os,
  • kaucja zwrotna 200 euro/os. lub 30 euro kaucji zwrotnej i 30 euro opłaty bezzwrotnej,
  • dojazd we własnym zakresie (bezpośrednie loty z Warszawy, Katowic, Krakowa i Wrocławia).

Skipper jest zwolniony z wpłat do składki burtowej.
Zdjęcia jachtu przedstawiają model, a nie konkretny egzemplarz jachtu.
Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, sprawności załogi i decyzji skippera.
W razie uszkodzenia jachtu przez poprzednie załogi lub tzw „siły wyższe”, armator ma prawo dostarczyć inny model jachtu o podobnym standardzie bądź lepszym.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cyklady - trasa południowa 11 dni rejsu! pochodzą od biura Pasat Charter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu składka burtowa. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.