Rejsy w Chorwacji - trasa błękitna

Formy aktywności
Wyżywienie
składka burtowa

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wakacyjne rejsy w Chorwacji

Wakacyjne rejsy jachtem w Chorwacji, powstały z myślą o osobach lubiących ciepłe morza, dobrą zabawę i niesamowite miejsca, stare miasta, tętniące życiem, letnie kurorty, kameralne wyspy, lazurowe zatoczki, wszystko to można odnaleźć w tym małym, śródziemnomorskim kraju.

Rejsy jachtem żaglowym w Chorwacji to doskonały sposób na spędzenie czasu wspólnie z przyjaciółmi lub na zawieranie nowych znajomości. Zwiedzanie bajecznych, morskich okolic staje się atrakcyjne i wygodne dzięki tej formie aktywnego wypoczynku. W okresie letnim, słoneczna pogoda jest niemal pewna, temperatura wody osiąga średnio do 26 stopni, dlatego trasy są tak zaplanowane, aby wykorzystać ją w stu procentach.

Rejsy jachtem w Chorwacji to ciekawy sposób na niezapomnianą, wakacyjną przygodę. Z myślą o różnorodnych gustach i upodobaniach, przygotowaliśmy cztery podstawowe, urozmaicone trasy, na których organizujemy rejsy żeglarsko-turystyczne po regionach Chorwacji.

Trasa Błękitna

Trasa dość intensywna, z jednym nocnym przelotem po otwartym morzu. Rekomendowana dla tych co lubią żeglować i odwiedzać ciekawe miejsca, do których prowadzi błękitny szlak.

Trasa łączy w sobie dużo żeglugi oraz wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia po drodze. Prowadzi nas po najbardziej urokliwych miejscach środkowej Dalmacji, które zobaczymy żeglując nie tylko w dzień ale i raz w nocy.

W planie trasy będą przeważały miejsca popularne tj. piękne miasto Hvar, słynna błękitna grota, pirackie miasteczko Komiža, a także piękne wodospady Krka do których prowadzi niezwykle malowniczy kanion rzeki o tej samej nazwie. Oczywiście znajdzie się czas na kąpiele morskie i postoje w malowniczych zatoczkach. Chcesz więcej pożeglować i spróbować jak to jest nocą pływać, ta trasa jest dla Ciebie.

Żeglujemy na jachtach cenionych marek Bavaria, Dufour, Janneau, Elan czy Beneteau.

Program

Trasa błękitna: 

Biograd -  Park Narodowy "Kornati" - "Błękitna Grota" i Vis - Hvar - Primošten - Šibenik - Skradin (wodospady Krka) - Biograd

Dzień 1 zaokrętowanie (sobota)

Pierwszy dzień mija nam pod znakiem organizacyjnym. Po dotarciu wszystkich członków załogi na miejsce następuje zaokrętowanie i przydzielenie każdemu miejsca na jachcie. Następnie dokonujemy zaprowiantowania w miejscowym markecie. Po zakończeniu spraw organizacyjnych udajemy się do konoby (miejscowe bary), na małą imprezę integracyjną. Jeżeli zmęczenie nie doskwiera, a pora jeszcze wczesna to można wybrać się na spacer wieczorny i zasmakować uroków życia nocnego.

Dzień 2 Biograd - Kornaty (niedziela)

O poranku opuścimy port i udamy się w kierunku słynnego Parku Kornati, który tworzy grupa wysp, stanowiąc prawdziwy labirynt morza i kamieni. Jest on zarazem najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym, znany w głównej mierze dzięki swojemu niezwykłemu ukształtowaniu powierzchni. Archipelag nigdy nie był zaludniony na większą skalę. Za czasów rzymskich swoje wille mieli tu bogaci mieszkańcy dzisiejszego Zadaru, w średniowieczu obszar dzielili między siebie rybacy i pasterze z Murteru i z portu Sali na Dugim Otoku. Do dni dzisiejszych jest to teren prywatny, należący do potomków owych pasterzy i rybaków. Współcześnie zajmują się głównie turystyką, goszcząc żeglarzy w swych restauracjach, gdzie można zjeść zawsze świeże ryby złowione przez miejscowych rybaków.

Archipelag odróżnia się tym że jest odseparowany od cywilizacji, nie ma tu bieżącej wody, prądu, a zasięg telefonii komórkowej obejmuje tylko niektóre zakątki. Dodatkową atrakcją są dzikie owce żyjące na wyspach oraz bogate życie podwodne. Od strony otwartego morza, można podziwiać niezwykle uformowane klify.

Pod wieczór opuścimy archipelag i wypłyniemy na otwarte morze, tak aby rano dotrzeć do wyspy Biševo.

Dzień 3 Biševo - Komiža (poniedziałek)

O poranku dopływamy do wyspy Biševo, gdzie znajduje się "Błękitna Grota", jedna z najciekawszych w całym obszarze śródziemnomorskim, podobno tylko ta z Capri może się z nią równać. Po porannym zwiedzaniu w zależności od warunków pogodowych popłyniemy do portu w Komižy, a stamtąd udamy się na eksplorację wyspy od wewnątrz lub w przypadku upałów, spędzimy dzień na odwiedzaniu zatoczek w celach kąpielowych.

Dzień 4 Komiža - Hvar (wtorek)

Po śniadaniu wyruszymy na wyspę Hvar, będziemy musieli dotrzeć tam w miarę szybko, gdyż miasto Hvar jest popularnym miejscem i często brakuje tam miejsc dla jachtów. 

Samo miasto słynie z unikatowej dalmatyńskiej zabudowy, z twierdzy Szpanjolska, usadowionej na górze skąd rozpościera się przepiękny widok na hvarski port i miasto. Port w dawnych latach był zimową bazą marynarki weneckiej i do dziś widać tu wpływ włoskiej kultury. Osobliwą ciekawostką jest to, że powstał tu pierwszy publiczny teatr na świecie.

Dzień 5 Hvar - Primošten (środa)

Tego dnia żegluga będzie nieco dłuższa, popłyniemy w stronę stałego lądu, do starego portu Primošten, którego okolica słynie z wyjątkowych win, przez co okoliczne winnice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W miasteczku widać co jest chlubą mieszkańców i na każdym kroku można skosztować lokalnego szczepu "Babić", warto także pospacerować wąskimi uliczkami aby  poznać samo miasto. Jest ono położone na wyspie, która groblą połączona jest ze stałym lądem, kiedyś był tu most, skąd nazwa miasteczka wywodzi się od określenia "Przy-moście". 

Dzień 6 Primošten - Skradin (czwartek)

W godzinach porannych opuszczamy Primošten, aby zdążyć na wszystkie atrakcje na nas czekające tego dnia. Pierwszym przystankiem będzie piękny Šibenik, jeżeli starczy nam czasu.

Miasto zachwyca niezwykłym położeniem na wzgórzu, warto wybrać się na spacer do twierdzy górującej nad miastem, aby zobaczyć niezwykłą panoramę. Najważniejszym zabytkiem Šibenika jest zabytkowy kościół św. Jakuba, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO za względu na unikalną konstrukcję, nie wykorzystującej zaprawy spajającej. 

Trzy godziny później docieramy do starego portu Skradin. Stąd statkiem udajemy się do Parku Narodowego Krka, aby podziwiać przepiękne wodospady kaskadowe. Niezwykłą atrakcją jest możliwość kąpieli w wyznaczonym miejscu, w bezpośredniej bliskości głównego wodospadu. Park oferuje kilka dodatkowych atrakcji, m.in. ścieżka tematyczna poświęcona wykorzystywaniu siły prądu rzecznego przez człowieka. Można podziwiać też pozostałości najstarszej elektrowni wodnej w Europie. 

Po powrocie z Parku warto pospacerować po Skradinie, nazywanym miasteczkiem zakochanych. W okolicy portu znajduje się wiele dobrych restauracji, wieczorem warto wstąpić do konoby (miejscowa tawerna), aby spróbować miejscowych przysmaków w postaci wina, rakiji, serów lub szynki dojrzewającej Pršut. Na wytrwałych czeka tawerna w miejscowej marinie, gdzie często można posłuchać muzyki granej na żywo.

Dzień 7 Skradin - Biograd (piątek)

We wtorek rano opuszczamy Skradin płynąc w dół rzeki, kierując się powoli do portu macierzystego w którym zakończymy rejs. Po drodze zatrzymamy się na kąpiel, złapiemy ostatnie promienie słońca, aby nabrać sił na wieczór pożegnalny. W zależności od preferencji załogi spędzimy wieczór w konobie lub barze na wspólnej kolacji pożegnalnej, dla wytrwałych będzie okazja, aby ostatni raz zakosztować życia nocnego w śródziemnomorskim stylu.

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Warunki

Cena zawiera:

  • miejsce na jachcie;
  • opieka kapitana;
  • ubezpieczenie KL i NNW;
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Koszty dodatkowe:

  • składka burtowa 170 €/os. (lipiec-sierpień), 150€/os. pozostałe miesiące (na wyżywienie, porty, paliwo, gaz, transit-log, sprzątanie końcowe, podatek turystyczny).
  • kaucja 200 €/os. lub 20 € kaucji i 20 € opłaty bezzwrotnej,
  • transport (do Chorwacji najlepiej dotrzeć własnym samochodem, autokarem lub samolotem, aktualnie najkorzystniejsze połączenia z wielu polskich lotnisk do Zadaru lub Splitu).

Minimalna liczba na każdy rejs to 5 osób.
Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, sprawności załogi i decyzji skippera.
Skipper jest zwolniony z wpłat do składki burtowej.
W wyjątkowych okolicznościach rejs może mieć swój początek i koniec w Zadarze lub Sukošanie.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rejsy w Chorwacji - trasa błękitna pochodzą od biura Pasat Charter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu składka burtowa. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.