Gruzińska Sawanna

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Gruzińska Sawanna

Przed nami Park Narodowy Waszlowani – tajemnicza kraina kanionów i półpustynnych sawann, zamieszkała przez sępy, dzikie kozy i… lamparty. W ciągu dnia będziemy galopować do utraty tchu, wieczorami zaś – wznosić toasty czaczą i słuchać opowieści rangersów strzegących parku.

Krajobraz Waszlowani przypomina nieco afrykańską sawannę lub półpustynię, otoczoną górami. Latem region staje się niemal bezludny, bo temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Nasze wyprawy zaplanowane są wiosną i jesienią, gdy jest ciepło i słonecznie, ale nie upalne.

Trasa jest zróżnicowana. Będziemy galopować po półpustynnych przestrzeniach na granicy z Azerbejdżanem, zagłębimy się w dziewicze lasy, przeprawimy się przez kaniony pradawnych rzek, zobaczymy jaskinie i wygasłe wulkany, wdrapiemy się na otaczające sawanny góry, by podziwiać panoramę. Nocować będziemy między innymi u Strażników Parku, czyli rangersów.

Nasi przewodnicy to pasterze, którzy praktycznie wychowują się w siodle. Ich dzielne konie cechują się niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością, doskonałą równowagą, łagodnym usposobieniem, odwagą i inteligencją. Słowem: idealne wierzchowce do rajdów w trudnym terenie.

Sprzęt jeździecki

Używamy typowych siodeł kaukaskich. Budową i wyglądem różnią się zdecydowanie od siodeł angielskich i westernowych. Stalowe łęki osadzone są na drewnianych ławkach. Na to nakłada się dość twardą, skórzaną poduszkę. W miejscu przytrzymuje ją pas, najczęściej sznurkowy, który jednocześnie służy za popręg. Dodatkowo stosuje się podogonie.

W Gruzji korzysta się raczej z krótkich puślisk (Gruzini mają specyficzny dosiad: nogi z przodu, kolana wysoko), strzemiona są szerokie i spokojnie mieszczą się w nich buty trekkingowe. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, jedynie za wodze często służy parciana taśma lub sznur. Używamy wędzidła.

Każdy jeździec ma do dyspozycji małe sakwy na butelkę wody czy inne podręczne przedmioty. Rzeczy cenne (dokumenty, telefon) należy wozić w szczelnie zamkniętej nerce u pasa.

Kaukaski rząd jeździecki często budzi wątpliwości swoim surowym wyglądem, ale w praktyce jest całkiem wygodny. Wysokie łęki stabilizują jeźdźca w trudnym terenie, a poduszka amortyzuje wstrząsy. Nietypowa konstrukcja jest też idealna do troczenia bagaży.

Na miejscu dostępne są kaski jeździeckie po wcześniejszym uzgodnieniu.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 11 dni
 • dni w siodle: 8
 • wielkość grupy: 10
 • standard: góralska gościna (pod dachem i w śpiworze)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Chorągiew przylatuje do Tbilisi/Kutaisi (wybierzemy optymalne cenowo połączenie lotnicze w chwili uzbierania się grupy), a następnie podróżuje busem do Dedoplisckaro koło Parku Narodowego Waszlowani. Po drodze zatrzymujemy się na lunch w przydrożnej restauracji. Wieczorem zaplanowana jest impreza integracyjna i kolacja w hostelu.

Dzień 2 Czarna Góra

Po śniadaniu chorągiew wyrusza na posterunek Straży Parku Narodowego i Policji Granicznej. Następnie jedziemy do Doliny Eldari, gdzie przewodnicy przydzielają konie jeźdźcom. Szlak tego dnia prowadzi przez malownicze, szerokie doliny, gdzie w XVI i XVII wieku toczono bitwy z wojskami perskimi. Z pól bitewnych ruszymy na wzgórza, z których rozciąga się wspaniała panorama na Park Narodowy Waszlowani, Dolinę Alazani i Azerbejdżan. Miniemy też kilka naturalnych źródeł wody, odkrytych przez pasterzy i noszących ich imiona. Na koniec dnia docieramy do Czarnej Góry, gdzie mieszczą się ruiny XV-wiecznego monastyru, w którym przed pojmaniem przez Persów żyła królowa Ketevana. Nocujemy w bungalowach, opcjonalnie w namiotach.

Dzień 3 Stepem i galopem

Tego dnia chorągiew wyrusza do Mijniskure. Przez większość czasu poruszamy się w terenach przygranicznych. Brzegi rzeki Alazani porastają tutaj zagajniki pełne osik, czarnych topoli i dębów bezszypułkowych. Szlak prowadzi także przez kanion, będący domem dla ponad 700 gatunków roślin, zwierząt i drapieżnych ptaków. Nocleg w bungalowach pod opieką strażników parku, opcjonalnie w namiotach.

Dzień 4 Kaniony

Wyruszymy do Volierebi. Droga prowadzi poprzez system kanionów, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Waszlowani. To unikalne miejsce obserwacji ornitologicznych, zarówno drobnego ptactwa (góropatwa skalna), jak i większych gatunków (sokoły i sępy). Łatwo wypatrzeć też niedużą zwierzynę: lisy, króliki i szakale. Pod koniec dnia chorągiew dociera do lasu. Nocleg w bungalowach i w namiotach.

Dzień 5 Linia graniczna

Tego dnia naszym celem jest Samukhi, oddalone o 30 kilometrów. Będzie okazja do szybkiego galopu po rozległej dolinie, z widokiem na zakola kanionu i góry pochodzenia wulkanicznego. Kilometr dalej jest już granica z Azerbejdżanem. Na granicy nie ma płotu, chorągiew potrzebuje zgody straży granicznej, by poruszać się w tym rejonie (zgodę uzyskamy wcześniej). Będziemy jechać głównie po otwartym terenie, lokalnie zwanym pustkowiami. Ten obszar był główną drogą wojenną w XV wieku, używaną przez Persów podczas najazdów. Tędy maszerowało również 200 000 Gruzinów w XVI wieku, deportowanych przez szacha Abbasa I Wielkiego do Ferejdanu w środkowym Iranie. Nocujemy w namiotach.

Dzień 6 Dolina Diabła

Po śniadaniu chorągiew wyrusza prosto w objęcia półpustyni Iori. Teren idealnie nadaje się do galopów. Następnie zagłębiamy się w cienistą Dolinę Diabła. Do miejsca noclegowego (biwak z namiotami) zjeżdżamy siecią kanionów. Jeśli chorągiew nie będzie zmęczona, to zostawimy bagaże i ruszymy jeszcze na kilka godzin przed siebie, w kierunku granicy z Azerbejdżanem. W okresie wiosennym tereny te są jednym z najatrakcyjniejszych punktów obserwacji ornitologicznych na skalę Europy.

Dzień 7 Kraina wulkanów

Z Doliny Diabła chorągiew wyruszy w kierunku pasma wulkanicznych gór. Po drugiej stronie rozciąga się widok na całe Obszary Chronione, porośnięte dziewiczym lasem. Teren objęty jest całkowitym zakazem wstępu, stanowi bowiem siedlisko lampartów. Nocleg w okolicach Pantishara, w bungalowach i w namiotach.

Dzień 8 Widok na Waszlowani

Tego dnia trasa prowadzi wąskimi dróżkami oraz widowiskowymi kanionami wyżłobionymi przez wodę tysiące lat temu. Miniemy malownicze punkty widokowe. Wieczorem docieramy do głównego posterunku Straży Parku Narodowego. Nocleg w budynkach, opcjonalnie w namiotach.

Dzień 9 Podrót do doliny Eldari

Po śniadaniu dosiadamy koni po raz ostatni i kierujemy się z powrotem do Doliny Eldari.  Trasa wiedzie między innymi wzdłuż malowniczych pól słoneczników, należących do lokalnych pasterzy. Popołudniu docieramy do hostelu, gdzie spędzamy noc.

Dzień 10 Z dziczy do miasta

Po śniadaniu chorągiew opuszcza Waszlowani i transferuje się do Tbilisi/Kutaisi. Po zameldowaniu w hotelu wyruszymy na wieczorne zwiedzanie miasta oraz pożegnalną kolację.

Dzień 11 Podróż do domu

Chorągiew wyrusza na lotnisko i opuszcza Gruzję.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 1 nocleg w hotelu w Tbilisi
 • 2 noclegi w hostelu w Waszlowani
 • 7 noclegów w budynkach straży parku/bungalowach/namiotach w Waszlowani
 • Wsparcie organizacyjne w przypadku lotów do/z Kutaisi
 • Transfer z i na lotnisko w Tbilisi (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Transport z Tbilisi do Waszlowani oraz z powrotem
 • Śniadanie w Tbilisi
 • Pełne wyżywienie w Waszlowani (śniadanie, lunch “na wynos”, kolacja)
 • Opieka lokalnych przewodników w Waszlowani
 • Opieka pilota
 • Wsparcie samochodu 4×4 podczas całej wyprawy
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty podwyższonego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tbilisi/Kutaisi (poza sezonem turystycznym i w promocji bilety w dwie strony można kupić nawet za 700 zł, w sezonie jednak należy przygotować się na wydatek w wysokości od 1000 zł)
 • Posiłki na trasie przejazdu do i z Waszlowani (posiłek w przydrożnej restauracji to koszt około 20 zł)
 • Ostatnia kolacja w Tbilisi/Kutaisi (posiłek w restauracji w mieście to koszt 20-40 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego

Noclegi i wyżywienie

W Tbilisi chorągiew nocuje w hotelu o europejskim standardzie, u wrót Waszlowani w hostelu, a w trakcie rajdu w budynkach strażników/bungalowach/namiotach na terenie Parku Narodowego. Hostel na granicy parku jest nowy i dość wygodny, natomiast u strażników i w bungalowach panują bardziej surowe warunki, dlatego czasem wybieramy namioty. Śpiwory będą tutaj potrzebne. Zazwyczaj mamy dostęp do wody, choć nie zawsze ciepłej, i zwykle do elektryczności.

Pokoje w hotelu i hostelach są 2-, 3- i 4-osobowe. Dla chętnych, po wcześniejszym ustaleniu, dostępna jest opcja dopłaty do pokoju jednoosobowego w hotelu (koszt 70 GEL za dobę, płatne na miejscu) oraz w hostelu (koszt 50 GEL za dobę, płatne na miejscu). Możliwe jest również wynajęcie namiotu do jednoosobowego wykorzystania, namiot wynajmuje się od Parku Narodowego i jest to koszt 280 GEL za 7 dób (płatne na miejscu). Nie ma możliwości jednoosobowego użytkowania bungalowów.

Podczas całego wyjazdu na własną rękę należy zakupić trzy posiłki: lunch w trakcie przejazdów do i z Waszlowani (pierwszy i przedostatni dzień) oraz ostatnią kolację w Tbilisi/Kutaisi. Wszystkie pozostałe posiłki są zapewnione. Na trasie rajdu śniadania oraz kolacje jemy w miejscu noclegu. Drugie śniadanie/lunch natomiast zabieramy do sakw i spożywamy w czasie popasu.

Posiłki w Waszlowani to tradycyjne potrawy, typowo pasterskie: warzywa, baranina i inne mięsa, lokalne sery pod każdą postacią, kilka rodzajów chleba. Napoje to ziołowe herbaty, kawa, wino i czacza. W Tbilisi/Kutaisi natomiast dostępne są restauracje serwujące dania z całego świata.

Co należy zabrać?

Trasa rajdu w Waszlowani wiedzie przez Park Narodowy i rezerwat, ale bagaże grupy przewozi samochód. Na konie zabieramy jedynie niezbędne rzeczy oraz dokumenty. Dowód osobisty lub paszport trzeba mieć stale przy sobie – jedziemy w strefie przygranicznej, a nawet po linii granicy z Azerbejdżanem.

 • paszport/dowód osobisty
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • śpiwór
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzińska Sawanna pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.