Gruzińska Sawanna

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
9 dni1 030EURO
polskojęzyczny przewodnik
9 dni1 030EURO
polskojęzyczny przewodnik
9 dni1 030EURO
polskojęzyczny przewodnik

O wyprawie

Gruzińska Sawanna

Przed nami rajd konny w Parku Narodowym Waszlowani w Kachetii, czyli na sawannie i półpustyni zamieszkałej przez sępy, dzikie kozy i… lamparty. Za dnia spenetrujemy najbardziej urokliwe i unikalne widokowo części Parku, a wieczorami będziemy wznosić długie, gruzińskie toasty czaczą i słuchać opowieści rangersów strzegących parku.

Krajobraz Waszlowani przypomina nieco afrykańską sawannę lub półpustynię, otoczoną niewielkimi górami. Latem region staje się niemal bezludny, bo temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Wiosną Park Narodowy Waszlowani będzie rozkwitał zielenią, a jesienią zamieni się w złotą sawannę. Ruszymy przez dziewicze tereny, niemal bezludne, ale tętniące życiem lokalnej fauny i flory.

Nasza trasa jest zróżnicowana. Będziemy przemierzać półpustynne przestrzenie na granicy z Azerbejdżanem, przeprawimy się przez kaniony pradawnych rzek, wdrapiemy się na otaczające sawanny góry, by podziwiać panoramę. Nocować będziemy w bungalowach i namiotach u strażników Parku Narodowego Waszlowani, zwanych rangersami.

Nasi przewodnicy to pasterze, którzy praktycznie wychowują się w siodle. Ich dzielne konie cechują się niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością, doskonałą równowagą, łagodnym usposobieniem, odwagą i inteligencją. Pasterze dostosują tempo jazdy do grupy i zadbają, by wszyscy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Sprzęt jeździecki

Używamy typowych siodeł kaukaskich. Budową i wyglądem różnią się zdecydowanie od siodeł angielskich i westernowych. Stalowe łęki osadzone są na drewnianych ławkach. Na to nakłada się dość twardą, skórzaną poduszkę. W miejscu przytrzymuje ją pas, najczęściej sznurkowy, który jednocześnie służy za popręg. Dodatkowo stosuje się podogonie.

W Gruzji korzysta się raczej z krótkich puślisk (Gruzini mają specyficzny dosiad: nogi z przodu, kolana wysoko), strzemiona są szerokie i spokojnie mieszczą się w nich buty trekkingowe. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, jedynie za wodze często służy parciana taśma lub sznur. Używamy wędzidła.

Każdy jeździec ma do dyspozycji małe sakwy na butelkę wody czy inne podręczne przedmioty. Rzeczy cenne (dokumenty, telefon) należy wozić w szczelnie zamkniętej nerce u pasa.

Kaukaski rząd jeździecki często budzi wątpliwości swoim surowym wyglądem, ale w praktyce jest całkiem wygodny. Wysokie łęki stabilizują jeźdźca w trudnym terenie, a poduszka amortyzuje wstrząsy. Nietypowa konstrukcja jest też idealna do troczenia bagaży.

Na miejscu dostępne są kaski jeździeckie po wcześniejszym uzgodnieniu.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 9 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 10
 • standard: góralska gościna (pod dachem i w śpiworze)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybycie do Gruzji

Uczestnicy przylatują do Gruzji. Można wylądować w Tbilisi lub w Kutaisi i następnie dotrzeć do Tbilisi busem. Po dotarciu na miejsce warto wybrać się na spacer po centrum, a wieczorem zaplanowana jest powitalna kolacja w restauracji. Na noc zostaniemy w rodzinnym hoteliku.

Dzień 2 Obrzeża Waszlowani

Po śniadaniu grupa opuszcza Tbilisi i udaje się na wschodnie rubieże Gruzji. Podróż zajmie nam około 4 godzin, po drodze zatrzymamy się u administracji parku oraz Policji Granicznej, aby dopełnić formalności związanych z wjazdem na teren Parku Narodowego Waszlowani. Po południu rozlokujemy się w lokalnym guesthousie, wieczorem zaplanowana jest impreza integracyjna i wspólna kolacja rozpoczynająca rajd.

Dzień 3 Czarna Góra

Ruszamy do Doliny Eldari, gdzie przewodnicy przydzielą konie jeźdźcom. Szlak tego dnia prowadzi przez malownicze, szerokie doliny, gdzie w XVI i XVII wieku toczono bitwy z wojskami perskimi. Z pól bitewnych ruszymy na wzgórza, z których rozciąga się wspaniała panorama na Park Narodowy Waszlowani, Dolinę Alazani i Azerbejdżan. Miniemy też kilka naturalnych źródeł wody, odkrytych przez pasterzy i noszących ich imiona. Na koniec dnia docieramy do Czarnej Góry, gdzie mieszczą się ruiny XV-wiecznego monastyru, w którym przed pojmaniem przez Persów żyła królowa Ketevana. Nocujemy w bungalowach, opcjonalnie w namiotach.

Dzień 4 Nad brzegiem Alazani

Tego dnia wyruszamy do Mijniskure. Przez większość czasu poruszamy się w terenach przygranicznych. Brzegi rzeki Alazani porastają tutaj zagajniki pełne osik, czarnych topoli i dębów bezszypułkowych. Szlak prowadzi także przez ciekawie uformowany kanion, będący domem dla ponad 700 gatunków roślin, zwierząt i drapieżnych ptaków. Nocleg w bungalowach pod opieką strażników parku, opcjonalnie w namiotach.

Dzień 5 Kaniony

Kierujemy się do Volierebi. Droga prowadzi poprzez system kanionów, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Waszlowani. To unikalne miejsce obserwacji ornitologicznych, zarówno drobnego ptactwa (góropatwa skalna), jak i większych gatunków (sokoły i sępy). Łatwo wypatrzeć też niedużą zwierzynę: lisy, króliki i szakale. Pod koniec dnia ekipa rajdowa dociera do lasu. Nocleg w bungalowach i w namiotach.

Dzień 6 Tam, gdzie żyją lamparty

Nasz szlak prowadzi wzdłuż Obszarów Chronionych, gdzie rozciągają się widoki na piękne, porośnięte dziewiczą roślinnością regiony Waszlowani. Ta część parku objęta jest całkowitym zakazem wstępu z uwagi na tworzącą ją unikalną florę. Stanowi również tereny zamieszkania i łowów dla lampartów. Nocleg w okolicach Pantishara, w bungalowach i w namiotach.

Dzień 7 Pastwiska Waszlowani

Po śniadaniu ruszamy dalej przez drogi i bezdroża Waszlowani. Teren jest nieco pagórkowaty i poprzecinany kanionami, ale nie brakuje również bardziej płaskich, trawiastych terenów, na których jesienią i zimą pasterze opiekują się swoimi stadami, a my – galopujemy! Wiosną tereny te są soczyście zielone, a jesienią można zerwać dziko rosnące owoce granatu. Po południu dotrzemy na posterunek straży parkowej, gdzie spędzimy noc w bungalowach lub namiotach.

Dzień 8 Pożegnanie z sawanną

Ostatni raz dosiadamy koni i kierujemy się z powrotem do Doliny Eldari. Po południu grupa opuszcza Waszlowani i zostaje przewieziona do Tbilisi. Po zameldowaniu w hotelu i chwili na odpoczynek wyruszymy na wieczorną, pożegnalną kolację.

Dzień 9 Podróż do Polski

Uczestnicy wyruszają w podróż powrotną do domu.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 2 noclegi w hotelu w Tbilisi
 • 1 nocleg w hostelu w Waszlowani
 • 5 noclegów w budynkach straży parku i bungalowach oraz namiotach w Waszlowani
 • Transfer z i na lotnisko w Tbilisi (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Wsparcie organizacyjne w przypadku lotów do/z Kutaisi
 • Transport z Tbilisi do Waszlowani oraz z powrotem
 • Śniadanie w hotelu Tbilisi
 • Pełne wyżywienie w Waszlowani (śniadanie, lunch “na drogę”, kolacja)
 • Opieka lokalnych przewodników w Waszlowani
 • Opieka pilota
 • Wsparcie samochodu 4×4 podczas całej wyprawy
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty podwyższonego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tbilisi/Kutaisi (poza sezonem turystycznym i w promocji bilety w dwie strony można kupić nawet za 700 zł, w sezonie jednak należy przygotować się na wydatek w wysokości od 1000 zł)
 • Posiłki na trasie przejazdu do i z Waszlowani (posiłek w przydrożnej restauracji to koszt około 20 zł)
 • Ostatnia kolacja w Tbilisi (posiłek w restauracji w mieście to koszt 20-40 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego

Noclegi i wyżywienie

W Tbilisi nocujemy w hotelu o europejskim standardzie, u wrót Waszlowani w hostelu, a w trakcie rajdu w budynkach strażników/bungalowach/namiotach na terenie Parku Narodowego. Hostel na granicy parku jest nowy i dość wygodny, natomiast u strażników i w bungalowach panują bardziej surowe warunki, dlatego czasem wybieramy namioty. Śpiwory będą tutaj potrzebne. Zazwyczaj mamy dostęp do wody, choć nie zawsze ciepłej, i zwykle do elektryczności.

Pokoje w hotelu i hostelach są 2-, 3- i 4-osobowe. Dla chętnych, po wcześniejszym ustaleniu, dostępna jest opcja dopłaty do pokoju jednoosobowego w hotelu (koszt 70 GEL za dobę, płatne na miejscu) oraz w hostelu (koszt 50 GEL za dobę, płatne na miejscu). Możliwe jest również wynajęcie namiotu do jednoosobowego wykorzystania, namiot wynajmuje się od Parku Narodowego i jest to koszt 200 GEL za 5 dób (płatne na miejscu). Nie ma możliwości jednoosobowego użytkowania bungalowów.

Podczas całego wyjazdu na własną rękę należy zakupić trzy posiłki: lunch w trakcie przejazdów do i z Waszlowani (pierwszy i przedostatni dzień) oraz ostatnią kolację w Tbilisi/Kutaisi. Wszystkie pozostałe posiłki są zapewnione. Na trasie rajdu śniadania oraz kolacje jemy w miejscu noclegu. Drugie śniadanie/lunch natomiast zabieramy do sakw i spożywamy w czasie popasu.

Posiłki w Waszlowani to tradycyjne potrawy, typowo pasterskie: warzywa, baranina i inne mięsa, lokalne sery pod każdą postacią, kilka rodzajów chleba. Napoje to ziołowe herbaty, kawa, wino i czacza. W Tbilisi/Kutaisi natomiast dostępne są restauracje serwujące dania z całego świata.

Co należy zabrać?

Trasa rajdu w Waszlowani wiedzie przez Park Narodowy i rezerwat, ale bagaże grupy przewozi samochód. Na konie zabieramy jedynie niezbędne rzeczy oraz dokumenty. Dowód osobisty lub paszport trzeba mieć stale przy sobie – jedziemy w strefie przygranicznej, a nawet po linii granicy z Azerbejdżanem.

 • paszport/dowód osobisty
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • śpiwór
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzińska Sawanna pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.