Stara Płanina - Bułgaria

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Stara Płanina - Bułgaria

Witamy Was na progu niesamowitej krainy, gdzie zaczynają się Bałkany! Czas płynie tutaj inaczej, do rytmu wybijanego przez kopyta dzielnych koni. Szlak jest szczególny, prowadzi nas śladem średniowiecznych monastyrów, tajemniczych jaskiń, malowniczych wodospadów i innych zapierających dech w piersiach skarbów przyrody.

Stara Płanina to malowniczy łańcuch górski na północnym pograniczu Bałkanów. W lesistych dolinach ukrywają się tu szumiące potoki. Pośród starych lasów niespodziewanie pojawiają się słoneczne polany. Skaliste grzbiety gór otaczają zabytkowe wioski i miasteczka. Wszędzie tu życie płynie innym rytmem – jest bliższe naturze, jak za dawnych czasów.

Wyprawa do Bułgarii zaplanowana jest jako połączenie jazdy konnej, podziwiania lokalnego dziedzictwa kulturowego, spotkań z lokalną ludnością i degustowania tradycyjnych przysmaków. Trasa wytyczona jest na komfortowej wysokości, nie przekraczamy 1100 m n.p.m. Dzięki temu udział w wyprawie jest możliwy nawet dla najbardziej wrażliwych na wysokość osób. W siodle będziemy spędzać około 5 godzin dziennie, z możliwością wydłużenia jazdy na życzenie grupy.

Lokalne wierzchowce to mieszanka konia wschodniobułgarskiego z koniem karakaczańskim. Są to konie średniego rozmiaru, około 150 cm w kłębie. Cechuje je wysoka rezolutność i wytrzymałość fizyczna, dzięki czemu są idealne do poruszania się po górskich ścieżkach Starej Płaniny.

Z uwagi na drobną budowę ciała koni, waga jeźdźca nie może przekraczać 100 kg.

Sprzęt jeździecki

Podczas rajdu używamy wygodnych siodeł westernowych lub angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i podręczne przedmioty. Można dodatkowo zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 6
 • standard: bałkańska gościna (pod dachem i w pościeli)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze przylatują do Sofii. Każdy zostanie przetransportowany do hotelu, gdzie zorganizowany jest nocleg. Wieczorem można wybrać się na spacer po Starym Mieście i kolację.

Dzień 2. Golyam Izvor

Po śniadaniu w hotelu wyruszymy samochodami do wsi Golyam Izovor, w rejon Tetewen. Poznamy tutaj nasze konie i wyruszymy na zapoznawczą włóczęgę po okolicy. Przejażdżka potrwa około 3-4 godzin. Nocleg w guesthousie w okolicy Golyam Izvor.

Dzień 3. Średniowieczny monastyr

Tego dnia chorągiew przedziera się przez malownicze wzgórza porośnięte lasem mieszanym. Będzie można podziwiać wspaniałą panoramę pasma górskiego Stara Płanina oraz miasteczka Tetewen. Następnie wyruszymy ocienionym przez stare buki szlakiem do Monasteru Głożeńskiego. Kompleks klasztorny leży na skalistym wzgórzu, z którego rozciąga się widok na Nizinę Naddunajską. Prawdopodobnie będzie okazja poznać strzegącego monastyru szalonego mnicha (to nie żart! :)). Nocleg w guesthousie.

Dzień 4. Wzgórza i kotliny

Chorągiew wyrusza w dalszą drogę po śniadaniu. Szlak startuje na drodze gruntowej biegnącej wzdłuż górskiego zbocza. W okolicach wioski Brusen odbijamy na południowy zachód. We wsi Lopian zaplanowany jest późny lunch oraz nocleg. Opcjonalnie: grupa może zdecydować o fakultatywnej wycieczce do monastyru i wodospadu pod Etropole (30 minut samochodem).

Dzień 5. Podziemny szlak

Tego dnia ponownie wjeżdżamy w lasy, tym razem jednak szlak wspina się stopniowo w górę. Po drugiej stronie zbocza docieramy do wsi Cherni Vit. W siodle spędzimy około 4-5 godzin, a po południu zaplanowana jest wycieczka do jaskini krasowej Syewa Dupka. Na kompleks jaskini składa się 5 sal o unikatowych formacjach naciekowych, a łączna długość korytarzy wynosi 400 metrów. Wieczorem wracamy do Cherni Vit. Nocleg w guesthousie.

Dzień 6. Miasteczko z bajki

Po śniadaniu opuszczamy Cherni Vit i wyruszamy w kierunku rezerwatu Boatin. To część Parku Narodowego Bałkanów Środkowych, obejmującego ochroną przyrodę środkowej części Starej Płaniny. Po południu zostawiamy konie pod czujnym okiem koniuszego i jedziemy do przepięknego, zabytkowego Tetewen, gdzie zostaniemy na nocleg. Opcjonalnie: grupa może zdecydować się na fakultatywną wycieczkę do Monasteru Trojańskiego i spa w Cziflik (80 kilometrów).

Dzień 7. Ostatnie galopy

Chorągiew wraca samochodami w okolice Cherni Vit, gdzie czekają konie. Wskakujemy w siodła po raz ostatni i wyruszamy malowniczym szlakiem przez góry. Czeka nas minimum 5 godzin jazdy. Po południu żegnamy się z końmi i wracamy do Sofii. Nocleg w hotelu.

Dzień 8. Pożegnanie z Bułgarią

Chorągiew opuszcza Bułgarię. Po śniadaniu każdy towarzysz zostaje odwieziony na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 3 noclegi w hotelu w Sofii i Tetewen
 • 4 noclegi w guesthousach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie od drugiego do piątego dnia rajdu, śniadania i lunche od szóstego do siódmego dnia rajdu, śniadanie ósmego dnia rajdu
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Transport bagaży na trasie rajdu
 • Transfer z i na lotnisko w Sofii
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Sofii (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 450 zł w obie strony)
 • Dodatkowe posiłki w Sofii oraz kolacja w Tetewen (łącznie 3 posiłki)
 • Wycieczki fakultatywne: do Cziflik – około 40 EUR na pojazd; do Etropole – około 20 EUR na pojazd
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Opcjonalnie: dopłata za pokój jednoosobowy (100 EUR)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów w czasie wolnym, inne aktywności nie uwzględnione w programie rajdu itp.)

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc chorągiew spędza w hotelu w Sofii, natomiast przedostatnią noc – w hotelu w Tetewen. Na trasie właściwego rajdu nocujemy w guesthousach. Zakwaterowanie jest w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych, istnieje możliwość dopłaty za pokój jednoosobowy (100 EUR). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, serwowanej przez naszych gospodarzy lub lokalne, kameralne restauracje. Zapewniona jest większa część wyżywienia, na własną rękę należy zakupić sobie kolację w Sofii pierwszego i ostatniego wieczoru, a także kolację w Tetewen.

Potrawy tradycyjnej kuchni bułgarskiej są smaczne i obfite. Nie zabraknie mięsiw, zwłaszcza grillowanych, a także warzyw i nabiału. Do posiłku chętnie serwuje się alkohole, w szczególności wino i rakiję.

Co należy zabrać ?

Organizacja naszych rajdów w Bułgarii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej BGN
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • spray przeciw komarom
 • krem przeciwsłoneczny
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (sztyblety, bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Stara Płanina - Bułgaria pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bułgaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.