Zimowa Przygoda - Albania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
8 dni5 200
Ostatnie wolne miejsca !!!

O wyprawie

Zimowa Przygoda - Albania

Zapraszamy Was w zimowe objęcia Bałkanów! 4 dni spędzimy w siodle, przemierzając doliny i wzgórza, pokonując rzeki i lasy. Na 2 dni przesiądziemy się na konie mechaniczne, dzięki czemu dotrzemy w odleglejsze zakątki Albanii. Zwiedzimy ruiny starożytnych miast, przemierzymy średniowieczne szlaki karawan i zobaczymy postkomunistyczne bunkry.

To wyprawa wyjątkowa, pozwalająca wsiąknąć w lokalną historię i kulturę. Zwiedzimy prawdziwe archeologiczne perły – ruiny starożytnych miast, najedziemy średniowieczne świątynie, zobaczymy pozostałości komunistycznej przeszłości. Odkryjemy w górach gorące źródła i dotrzemy na brzeg Morza Jońskiego. Większość rajdu spędzimy w siodle, ale wyruszymy także na przygodowy offroad.

Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.

Z uwagi na drobną budowę ciała koni oraz intensywność jazdy, waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg. Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy.

Sprzęt jeździecki

Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy.

Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 4
 • wielkość grupy: 10
 • standard: góralska gościna (pod dachem i w pościeli)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze przylatują do Tirany do godziny 13:00. Na życzenie organizujemy dalszy transfer do Gjirokastry, można także podróżować komunikacją publiczną. W Gjirokastrze chorągiew spotyka się popołudniem, można odpocząć po podróży w hotelu lub przespacerować się niesamowitymi uliczkami średniowiecznego starego miasta. Znajdują się tam m.in. zamek z XII wieku, kościół i meczet, dom Envera Hodży oraz dom Skenduli (modelowy przykład tradycyjnego domu muzułmańskiego). Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania kuchni albańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 2. Drogi i bezdroża

Po śniadaniu w hotelu chorągiew zostaje przetransportowana do stajni, gdzie dobierane są konie. Nasz szlak prowadzi do podnóża Góry Bureto. Tego dnia w siodle spędzimy do 4 godzin. Trasa jest średnio trudna i widokowo zróżnicowana. Pokonywać będziemy pagórki, rzeki i strumienie, pojawią się także doliny i klify. Nie zabraknie okazji do galopu. Następnie – po zakwaterowaniu na farmie – wyruszamy do Libohovy (10 minut samochodem) na pyszny obiad w tradycyjnej albańskiej restauracji. Popołudnie spędzimy na zwiedzaniu. Zgodnie ze znaleziskami archeologicznymi, osadnictwo w tym rejonie sięga starożytności. Swoją świetność miasteczko osiągnęło w XVII wieku jako ważny ośrodek handlowy. Udamy się do zamku Libohova, zobaczymy obiekt kultu bektaszytów i grobowiec siostry Ali Paszy, Shanishy. Wieczorem wracamy na farmę, gdzie pomagamy przy karmieniu i pojeniu koni. Poza tym czeka nas domowa kolacja, osoby chętne mogą wziąć udział w gotowaniu razem z gospodynią.

Dzień 3. Miasto Antygony

Z samego rana siodłamy konie i ruszamy w dalszą drogę. Tego dnia spędzimy w siodle 4 godziny. Najpierw zagłębiamy się w malowniczą dolinę rzeki Drino, by wkrótce wspiąć się na strome wzgórze i wkroczyć do Parku Narodowego Antigonea. Zatrzymamy się tutaj na wizytę. Antigonea została zbudowana przez króla Pyrrusa w 295 r.p.n.e. i nazwana na cześć jego pierwszej żony, Antygony (córki króla Egiptu, Ptolemeusza). Starożytne ruiny miasta są jedną z najważniejszych atrakcji południowej Albanii. Po przerwie czeka nas jeszcze godzina jazdy konnej, a później chorągiew uda się na lunch w wiosce w pobliżu stajni. Po południu kwaterujemy się w hotelu w Gjirokastrze. Po krótkim odpoczynku wyruszamy, by zwiedzić tunel z czasów Zimnej Wojny – budynek stanowiący świadectwo trudnej historii i obrazujący paranoję obronną komunizmu. Dodatkowo odwiedzimy pracownię malarską, gdzie będzie okazja zaznajomić się lokalną sztuką. Kolacja odbędzie się w małej restauracji w historycznej części miasta, gdzie odbędzie się koncert znanej grupy izopolifonicznej. Izopolifonia południowoalbańska jest zaliczana do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień 4. Bałkańskie Pompeje

Tego dnia konie odpoczywają, a my po śniadaniu wyruszamy na offroad. Czeka nas sporo wrażeń: kręte górskie drogi, brak dróg, zniewalające widoki. Zatrzymamy się, aby zwiedzić ruiny kościoła Leshnica i napijemy się kawy pod wsią Cerkovica. W końcu dojeżdżamy do naszego celu. Są to ”bałkańskie Pompeje”, czyli miasto Butrint. Według mitu, uciekinierzy z upadłej Troi osiedlili się tutaj w VII wieku p.n.e. Cały park archeologiczny wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj świetnie zachowane starożytne ruiny teatru i łaźni publicznych czy paleo-chrześcijańskie baptysterium. Nad miastem unosi się akropol zwieńczony sanktuarium Asklepiosa, boga medycyny. Po zwiedzaniu wyruszamy w dalszą drogę, do Sarandy. Nad brzegiem morza zjemy obiad złożony z owoców morza. W drodze powrotnej do Gjirokastry zwiedzimy jeszcze lokalną galerię sztuki. Kolacja zaplanowana jest restauracji na Starym Bazarze.

Dzień 5. Termy i Miasto Róż

To kolejny dzień spędzony z końmi mechanicznymi. Nasza trasa prowadzi wzdłuż urokliwej rzeki Vjosa aż do gorących źródeł Benje. Malownicze baseny są wypełnione ciepłą wodą, a kąpiele w nich – według lokalnych wierzeń – mają uzdrawiającą moc. Chorągiew zobaczy także zabytek z epoki osmańskiej, czyli imponujący, kamienny Most Kadiu z XVIII wieku, stanowiący bramę wjazdową do pobliskich kanionów. Na lunch zatrzymamy się w Pewet, zwanym także Miastem Róż. Następnie wyruszamy do wioski Ballaban, gdzie zatrzymamy się na kolację i nocleg. Będzie okazja do degustacji lokalnego wina.

Dzień 6. Drzewo Życia

Po śniadaniu ruszamy do stajni i wskakujemy znów na konie. Tego dnia spędzimy w siodle do 5 godzin, a szlak wiedzie przez okoliczne wioski. Będzie okazja przyjrzeć się farmom i polom, ale nie zabraknie także klifów i strumieni. Będzie okazja przyjrzeć się bliżej rzece Drino, zwanej Drzewem Życia. Jest to najważniejszy zbiornik wodny w okolicy i stanowi element pradawnych, pogańskich wierzeń. Miniemy także ruiny zamku Santa Triada, zrekonstruowanego w latach 1809-1810 przez Ali Pashę. Na piknik zatrzymamy się w okolicy wioski Erind, a po południu dotrzemy do osiedla Karjan, gdzie spędzimy noc na farmie.

Dzień 7. Albańskie wioski

Po śniadaniu z lokalną rodziną ruszamy do wioski Nokova. Zobaczymy tutaj dwa urokliwe, średniowieczne kościoły. Następnie docieramy do wioski Dhoksat słynnej z kamiennego budownictwa i ozdobnych drzwi. Spotkamy tutaj lokalnego eksperta, który wprowadzi nas w świat albańskiego folkloru: opowie o charakterystyce wiejskiego życia, tradycyjnych strojach i etnografii regionu. Dalej wyruszamy ścieżką prowadzącą wśród pastwisk, ogrodów i pól uprawnych. Na chwilę zatrzymamy się obok Jeziora Qestorati, a potem galopem wjedziemy na wzgórza otaczające stajnię. Po pożegnaniu się z końmi, wracamy do hotelu. Wieczorem zaplanowana jest kolacja i wizyta w miejscowym barze.

Dzień 8. Pożegnanie z Albanią

Chorągiew opuszcza Albanię. Po śniadaniu każdy towarzysz zostaje odwieziony do Tirany. Lot powrotny powinien być zaplanowany nie wcześniej niż w południe.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Gjirokastrze oraz na lokalnych farmach
 • Pełne wyżywienie (od kolacji pierwszego dnia rajdu do śniadania ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Samochód 4×4
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tirany (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 800 zł w obie strony)
 • Transfer z i do Tirany (od 70 Euro w obie strony)
 • Dodatkowe bilety wejściowe do muzeów
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (20 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów w czasie wolnym itp.)

Noclegi i wyżywienie

Cztery noce chorągiew spędza w hotelu w Gjirokastrze. Dodatkowo trzykrotnie nocujemy w domach lokalnych rodzin, czyli na farmach (standard dość zróżnicowany, ale zawsze pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, w Gjirokastrze jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego  po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.

Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. Poza tym będzie okazja skosztować ekologicznych warzyw i owoców, miodów, dżemów i jaj, a także domowych deserów i słodkich przekąsek. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i raki.

Co należy zabrać ?

Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • krem przeciwsłoneczny
 • sprzęt jeździecki (bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • buty trekkingowe
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zimowa Przygoda - Albania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.