Szlak iliryjski - Albania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
8 dni4 900
8 dni4 900
8 dni4 900

O wyprawie

Szlak Iliryjski

Ta wyprawa to prawdziwa podróż w czasie. Nasz szlak wiedzie między starożytnymi ruinami cywilizacji Ilirii i średniowiecznymi wioskami. Napotkamy baśniowe, kamienne mosty nad górskimi rzekami, zobaczymy zabytkowe kościoły i monastery. W nieznane poniosą nas dzielne, śmigłe konie o wielkich sercach. Oto Albania, kraina mitów, opowieści i ballad.

Ruszymy w dzikie, nietknięte krajobrazy Albanii. Poznamy lokalną ludność, będziemy nocować pod dachem przyjaznych gospodarzy. Chcemy, aby towarzysze zobaczyli prawdziwe życie albańskiej rodziny – zarówno tej bardziej zamożnej, jak i żyjącej na skromniejszej stopie.

Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.

Trasa rajdu wymaga dobrej kondycji i doświadczenia jeździeckiego, najlepiej rajdowego. Chorągiew galopuje w każdym umożliwiającym to miejscu, zdarzają się w galopie zakręty i drobne skoki. Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy. Z uwagi na drobną budowę ciała koni oraz intensywność jazdy, waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg.

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc chorągiew spędza w hotelu w Gjirokastrze. Na trasie właściwego rajdu nocujemy w domach lokalnych rodzin (standard dość zróżnicowany, ale zawsze pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, podczas pierwszej i ostatniej nocy jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego  po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.

Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. Poza tym będzie okazja skosztować ekologicznych warzyw i owoców, miodów, dżemów i jaj, a także domowych deserów i słodkich przekąsek. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i rakiję.

Sprzęt jeździecki

Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy. Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze mogą przybyć do Albanii lecąc albo do Tirany, albo na Korfu i następnie przeprawiając się promem do Sarandy. Z obu tych miast na życzenie organizujemy dalszy transfer do Gjirokastry, można także podróżować komunikacją publiczną. W przypadku pierwszej opcji warto na miejsce zbiórki w Tiranie dotrzeć rano lub w okolicach południa. W Gjirokastrze chorągiew spotyka się późnym popołudniem, można odpocząć po podróży w hotelu lub przespacerować się niesamowitymi uliczkami średniowiecznego starego miasta. Znajdują się tam m.in. zamek z XII wieku, kościół i meczet, dom Envera Hodży oraz dom Skenduli (modelowy przykład tradycyjnego domu muzułmańskiego). Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania kuchni albańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 2. Drzewo Życia

Po śniadaniu w hotelu chorągiew zostaje przetransportowana do stajni, gdzie dobierane są konie. Następnie ruszamy ku średniowiecznej wsi Karjan. W przeszłości był to popularny przystanek na szlaku karawan handlowych. Obecnie można podziwiać tu małe, zabytkowe kościółki i stary, rzymski most. Krajobraz jest sielski: wokół rozciągają się wzgórza i doliny, spotykamy małe strumyki. Docieramy także do rzeki Drino, zwanej „Drzewem Życia”. To najważniejsze źródło wody w okolicy, jak również istotna część dawnych, pogańskich wierzeń. Po drodze odwiedzimy ruiny zamku Świętej Trójcy, strategicznego punktu służącego kontroli karawan, zrekonstruowanego w latach 1809-1810 przez Alego Paszę. W czasach komunizmu ruiny zamku były używane do celów wojskowych. Na popas zatrzymamy się w pobliżu wsi Erind. Nocujemy w domu lokalnej rodziny.

Dzień 3. Szlak karawan

Tego dnia zmierzamy na północ. Podążymy starożytną, kamienną drogą handlową Zhapa, z której widać panoramę gór, wzgórz i okolicznych dolin. Na pierwszy popas staniemy we wsi Mniejsza Labova, znanej na południu Albanii ze wspaniałego kościoła i ruin kupieckich domów. Okolica ta to miejsce urodzenia Ewangelosa Zapasa (Vangjel Zhapa), znanego biznesmena i filantropa, prekursora współczesnych Igrzysk Olimpijskich. Po wizycie w niezwykłym, średniowiecznym kościele ruszamy dalej. Można zaobserwować rzadką roślinność: herbatę górską, oregano, dzikie róże oraz inne rośliny endemiczne. Następnie docieramy do doliny Cajupi, gdzie zatrzymamy się na drugi popas pośród stad owiec, u lokalnych pasterzy. W pobliżu znajduje się mała wieża – kolejny ślad po dawnych karawanach – oraz słynna kryjówka średniowiecznych rzezimieszków Hija e Mallkua, czyli „Przeklęty Cień”. Wieczorem docieramy do wsi Nderan, gdzie produkuje się słynny albański górski miód. Nocleg u wołoskiej rodziny.

Dzień 4. Skarby południowej Albanii

Tego dnia chorągiew odwiedzi kilka okolicznych wiosek: Lliar, Hoshteva, Koncka i Nivan. Krajobraz jest zróżnicowany, coraz bardziej dziki: ostre klify, rzeki, lasy i góry. Spotkamy prawdopodobnie wielu pasterzy i ich stada. Przejedziemy także najważniejszą drogą konną XVII i XVIII wieku, którą łączyła największe ośrodki handlowe południowej Albanii. Miniemy Skałę Zhej, piękny pomnik przyrody, i zatrzymamy się na krótki popas przy źródełku w Lliar, wybudowanym przez Alego Paszę na początku XIX wieku. Zobaczymy ruiny średniowiecznego mostu z kamienia (zawalił się w lutym 2018), gdzie w ciepły dzień można popływać, a także kościół Hoshteva, pierwotnie zbudowany w 999 roku i odtworzony po raz ostatni w 1866 roku.  Miniemy też bizantyjski kościół w Lliar i monastyr Nivan Saint Mehill, zbudowany w 1702 roku. Przejedziemy kamiennym mostem z tego samego okresu, zbudowanym w celu połączenia monastyru z wsią Nderan, ważnym centrum handlu zwierzętami w średniowieczu. Nocujemy ponownie u tej samej wołoskiej rodziny.

Dzień 5. Podróż w czasie

Dzień rozpoczniemy aktywnie, bo wyruszymy galopem przez górską przełęcz. Następnie chorągiew oddali się od szlaków turystycznych i wkroczy na zapomniane, historyczne ścieżki regionu Pogon. Popas wypadnie przy kamiennym moście obok wsi Hllomo, do którego dotrzeć można jedynie konno. Popołudniem docieramy do wsi Polican, zamieszkanej przez mniejszość grecką. Nocujemy u lokalnej rodziny.

Dzień 6. Śladami Justyniana i Teodory

Tego dnia zmierzamy do miasteczka Libohova. Szlak jest wymagający, ale niezwykle malowniczy. Chorągiew dotrze m.in. do Skały Jaskółki, zawieszonej 500 metrów ponad rzeką Suha. Na popas staniemy nieopodal kościoła we wsi Labowa od Krzyża – rzadkiego zabytku i najstarszego kościoła w Albanii, zbudowanego w 554 roku, za czasów cesarza Justyniana Wielkiego (zgodnie z legendą, Justynian wziął ślub z Teodorą w małej kapliczce w tutejszej wsi, a mieszkańcy przez wieki przechowywali suknię Teodory). Następny cel to już Libohova, małe miasteczko położone u stóp Góry Bureto, gdzie spędzimy noc u lokalnej rodziny.

Dzień 7. Ostatnie galopy

Tego dnia chorągiew spędzi w siodle tylko pół dnia. Po śniadaniu ruszamy szlakiem prowadzącym przez wzgórza i dolinę Drino. Będziemy przekraczać liczne strumienie, pokonamy też stromy podjazd do Parku Narodowego Antigonea, gdzie zatrzymamy się na wizytę. Antigonea została zbudowana przez króla Pyrrusa w 295 roku i nazwana na cześć jego żony, Antygony. Następnie kierujemy się już prosto do stajni. Lunch jest zaplanowany w sąsiedniej wsi, następnie chorągiew zostanie przewieziona do Gjirokastry. Wieczorem odbędzie się pożegnalna kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień 8. Pożegnanie z Albanią

Chorągiew opuszcza Albanię. Po śniadaniu każdy towarzysz zostaje odwieziony do Tirany lub Sarandy. Lot powrotny powinien być zaplanowany nie wcześniej niż w południe.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 8 dni

Dni w siodle: 6

Wielkość grupy: 10

Standard: góralska gościna (pod dachem i w pościeli)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Gjirokastrze oraz w lokalnych domostwach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie (od kolacji pierwszego dnia rajdu do śniadania ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tirany / Bilet lotniczy na i z Korfu oraz koszt promu do i z Sarandy (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 500 zł w obie strony)
 • Transfer z i do Tirany (od 70 Euro w obie strony) lub Sarandy (około 40 Euro w obie strony)
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (20 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów w czasie wolnym itp.)

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • krem przeciwsłoneczny
 • strój kąpielowy
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • buty trekkingowe
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlak iliryjski - Albania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.