Masz pytania dotyczące wyjazdu? Zastanawiasz się czy ta oferta jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zostaw numer telefonu, oddzwonimy do Ciebie!
Południowe Karpaty to magiczna kraina dzikiej przyrody. Żyją tu wilki i rysie, a także król europejskich lasów: niedźwiedź brunatny. Ruszamy w rumuńskie góry, by tropić ślady tych wyjątkowych zwierząt i zmierzyć się z wszechwładną naturą. Będziemy galopować po łąkach i borach, a także nawiedzimy zapomniane wioski lokalnych pasterzy.
Wyprawa ma charakter gwieździsty, a oprócz jazdy konnej zaplanowane jest zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Transylwanii.
Karpaty Południowe otaczają łukiem Wyżynę Transylwańską. Tam, u stóp gór, znajduje się senna wieś Șinca Nouă. Na drodze częściej można spotkać wóz drabiniasty niż samochód, a ludzie żyją zgodnie z rytmem natury. Wokół rozciągają się dziewicze bory, a ich jedyni mieszkańcy to dzikie zwierzęta.
Wyprawa na niedźwiedzie ścieżki to rajd gwieździsty. To oznacza, ze większość nocy spędzamy w stałej bazie, czyli w ośrodku jeździeckim w Șinca Nouă. To wspaniałe, klimatyczne miejsce prowadzone przez ekologów i badaczy przyrody. Dzięki nim możemy konno – i nie tylko – podglądać naturę, nie ingerując w bioróżnorodność i nie zaburzając naturalnych warunków bytowania dzikich zwierząt, takich jak wilki, niedźwiedzie i wiele innych gatunków.
Jeździmy przede wszystkim na koniach arabskich, angloarabach Shagya, a także koniach Kisberi i węgierskich koniach półkrwi (Furioso). Wszystkie wierzchowce są energiczne i chętnie idą do przodu, ale jednocześnie są dobrze ułożone i reagują na najlżejsze sygnały. Długość codziennych odcinków zostanie dostosowana do preferencji grupy, zwykle jednak jest to około pięciu godzin jazdy plus popas.
Dodatkowo zaplanowane jest zwiedzanie. Zobaczymy stare miasto w Sighișoarze, warowny kościół w Viscri (oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i zamek Bran.
Z uwagi na dobrostan koni, waga jeźdźca nie może przekraczać 100 kg.
Sprzęt jeździecki
W Rumunii korzystamy z wszechstronnych siodeł angielskich oraz siodeł typu endurance, przystosowanych do długodystansowych rajdów konnych. Strzemiona są szerokie i pozwalają na stabilne oparcie nogi. Czasami stosujemy dodatkowo napierśniki i podogonia. Czapraki wyposażone są w sakwy, jednak cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w nerce.
Ogłowia są tradycyjne, używamy również wędzidła. Uwaga! Podczas rajdu wymagane jest używanie kasku jeździeckiego. Można przywieźć swój kask albo skorzystać z kasków dostępnych na miejscu.
Podstawowe informacje:
ilość dni: 8 dni
dni w siodle: 5
wielkość grupy: 6
standard: hetmańskie wygody (łaźnie, piernaty i przysmaki)
bagaż: bez limitu kg
wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska i wegańska
umiejętności: stęp, kłus, galop
Program
Dzień 1 Przybycie do Rumunii
Uczestnicy przylatują do Bukaresztu lub dojeżdżają na miejsce samochodem. Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy, warto uzgodnić wspólną godzinę. Następnie, około 16:00, wsiadamy do busa i jedziemy do Șinca Nouă. Droga zajmuje około 3 godzin. Wieczorem odbywa się uroczysta kolacja powitalna.
Dzień 2 Zielone łąki
Po śniadaniu grupa zwiedza ośrodek. Oprócz stajni i pastwisk, znajduje się tutaj farma ekologiczna. Uprawiane są warzywa i owoce, a także hodowane zwierzęta – dzięki temu ośrodek jest niemal samowystarczalny, a nasze jedzenie jest zdrowe i bardzo smaczne. Następnie poznajemy konie i wyruszamy na przejażdżkę. Szlak wiedzie przez łąki i lasy porastające podnóże gór. Będziemy podziwiać krajobraz, a także różnorodność dzikiej flory i fauny. Może uda się wytropić pierwsze ślady dzików i niedźwiedzi. Pojawią się na pewno okazje do kłusa i galopu. Lunch zaplanowany jest w połowie jazdy, na łonie natury. Pod koniec dnia wracamy do ośrodka, gdzie czekać będzie na nas kolacja. Wieczór można spędzić na dworze przy ognisku albo w przytulnym salonie, a gospodarze chętnie opowiedzą o projektach ekologicznych związanych z dziką przyrodą Karpat Południowych, w jakie zaangażowany jest ośrodek.
Dzień 3 Tropienie niedźwiedzia
Ponownie wyruszamy penetrować podnóże Karpat Południowych. Będziemy galopować po kwitnących łąkach i tropić dzikie zwierzęta w okolicznych borach. Lunch jemy w otoczeniu natury, podziwiając wspaniałą górską panoramę. Po południu wracamy do ośrodka, a wieczorem dla chętnych możliwe jest zorganizowanie wycieczki do kryjówki leśnej. Szansa, że uda się zobaczyć niedźwiedzie w naturalnym środowisku jest bardzo wysoka. Czasem zdarza się, że pojawiają się także wilki.
Dzień 4 Siedmiogród
Tego dnia konie odpoczywają, a grupa rusza na wycieczkę samochodową po Transylwanii. Droga zajmie około 2 godzin, będziemy przemierzać lokalne drogi prowadzące przez senne, rumuńskie wioski. Nasz pierwszy cel to Sighișoara, czyli baśniowe miasto z epoki Sasów Siedmiogrodzkich. Dzisiaj znajduje się tutaj jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych kompleksów miejskich, a jedną z atrakcji jest dom hrabiego Drakuli. Następnie wyruszamy w dalszą drogę, do słynnego Viscri. Zwiedzimy legendarny kościół warowny z XII wieku, a także zjemy lunch. Wieczorem wracamy do Șinca Nouă.
Dzień 5 Zapomniane wioski
Po śniadaniu opuszczamy Șinca Nouă i konno kierujemy się w dzikie ostępy gór. Oprócz przepastnych lasów i ukwieconych polan, napotkamy zapominanie górskie wioski. Będziemy mieli okazję podglądać życie lokalnej ludności, które w niewielkim stopniu zmieniło się przez ostatnie wieki. Lunch zjemy na trasie, a wieczorem docieramy do biwaku rozbitego w pobliżu tradycyjnych, lokalnych farm. Będziemy siedzieć przy ognisku i podziwiać gwiazdy. Śpimy w namiotach, ale na życzenie możemy zorganizować transfer na noc do domu gościnnego (będzie trzeba dojść do drogi samochodowej, zajmie to około 20 minut).
Dzień 6 Karpaty Południowe
Po nocy na łonie natury, dosiadamy koni i ruszamy w dalszą drogę. Wokół rozciągają się majestatyczne Karpaty Południowe, a w ich sercu leży Wyżyna Transylwańska. W wielu miejscach szlak przebiega przez piękne punkty widokowe, gdzie będziemy mogli podziwiać panoramę. Stopniowo szlak prowadzi w kierunku Șinca Nouă, do bazy dojeżdżamy po południu.
Dzień 7 Zamek Drakuli
To ostatni dzień jazdy konnej. Będzie dużo galopów przez łąki i górskie polany. W połowie dnia wracamy do ośrodka, żegnamy się z końmi i jemy pyszny lunch. Następnie ruszamy samochodami do zamku Bran, znanego na całym świecie jako zamek Drakuli! Jak się dowiecie podczas zwiedzania, legenda nie do końca pokrywa się z faktami historycznymi. Wieczorem zaplanowana jest pożegnalna kolacja.
Dzień 8 Powrót do domu
Po śniadaniu uczestnicy wsiadają do busa, który transportuje ich do Bukaresztu, na lotnisko.
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.
Warunki
W cenie rajdu:
6 noclegów w ośrodku jeździeckim o wysokim standardzie
1 nocleg w namiocie na trasie wycieczki konnej (dla chętnych możliwość zorganizowania transferu na noc do domu gościnnego)
Pełne wyżywienie (korzystamy z organicznych produktów, głównie własnej produkcji lub z zaufanych lokalnych gospodarstw)
Transport z lotniska w Bukareszcie do Șinca Nouă i z powrotem
Bilet lotniczy do i z Bukaresztu (około 1000 zł) lub dojazd własnym samochodem
Opcjonalnie: podglądanie karpackiej fauny w naturalnym otoczeniu (30 EUR, płatne na miejscu)
Opcjonalnie: napiwek na przewodników i obsługi rajdu (około 50 zł)
Opcjonalnie: darowizna w wysokości 40 Euro na projekt Carpathia (rekultywacja terenów zielonych w południowych Karpatach)
Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (84 EUR za tydzień, płatne na miejscu)
Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski ze sklepów itp.)
Noclegi i wyżywienie
Wyprawa gwieździsta w Rumunii to rajd o wysokim standardzie, skierowany do bardziej wymagających osób. Nocujemy w nowym ośrodku jeździeckim, w komfortowych pokojach z łazienkami. Mamy dostęp do wifi, elektryczności i ciepłej wody. Zapewniona jest też czysta pościel i ręczniki. Choć standardowo pokoje są 2- i 3-osobowe, to możliwe jest zorganizowanie noclegu w pokoju 1-osobowym po wcześniejszym uzgodnieniu. Dodatkowy koszt to 84 EUR za tydzień.
Zgodnie z programem, jedną noc spędzamy poza ośrodkiem. Zaplanowany jest wówczas biwak, ale dla chętnych możemy zorganizować transfer do domu gościnnego wieczorem i z powrotem rano. Trzeba będzie dojść do drogi samochodowej, spacerowym tempem trwa to około 20 minut.
Tradycyjne rumuńskie potrawy są bardzo kaloryczne. Nasza kucharka jednak mistrzowsko łączy regionalną kuchnię z zasadami zdrowego żywienia. Korzystamy niemal wyłącznie z ekologicznych składników, głównie produkcji własnej lub od zaufanych, lokalnych gospodarzy. Można będzie skosztować domowych wędlin, świeżych warzyw i owoców z własnego ogrodu czy pysznej oliwy. Z alkoholów dostępne są organiczne wina, piwa z lokalnych browarów i domowe nalewki.
Organizacja całej wyprawy bazuje na zasadach świadomej turystyki. Wspieramy lokalną ludność i region oraz dbamy o to, aby nie zakłócać naturalnych procesów przyrodniczych w górach.
Co należy zabrać?
Wyprawa w Rumunii to rajd gwieździsty. Większość nocy spędzamy w stałej bazie wypadowej. Dodatkowo zaplanowany jest jeden biwak poza ośrodkiem, wówczas transport potrzebnych bagaży jest zapewniony. W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Niedźwiedzie Ścieżki - Rumunia pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.