Morze Białe - wyprawa na biegówkach

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Morze Białe: Wyprawa na biegówkach po nieznanej Rosji

 • Jazda na biegówkach po zamarzniętym Morzu Białym
 • Szlakiem drewnianych cerkwii Karelii
 • Trasy bez przewyższeń przez zamarznięte rzeki i bagna
 • Szkolenie z zimowego survivalu
 • Noclegi w drewnianych chatach
 • Prawdziwa rosyjska bania i kąpanie w przeręblach
 • Przejazd klimatycznym pociągiem po szerokich torach

Biegówki w Rosji. Na dalekiej północy Rosji, na brzegu Morza Białego, znajduje się ujście rzeki Onegi. To właśnie tam, w miasteczku o nazwie Onega założymy na tydzień swoją bazę do zimowego eksplorowania mało znanych, ale jakże urokliwego wybrzeża Morza Białego.

Czekają na nas nietuzinkowe, nieratrakowane, ale w większości płaskie trasy do uprawiania narciarstwa biegowego :-) Pojedziemy po zamarzniętej tafli Morza Białego, wzdłuż jego wybrzeża, po rzece Onega, przez lasy i zapomniane rosyjskie wsie.

Odkryjemy urokliwe drewniane cerkiewki tak charakterystyczne dla terenów zasiedlanych niegdyś przez Pomorców, zamieszkamy na wsi nad zamarzniętym morzem. Przypomnimy sobie czym jest rosyjska gościnność i jak gorąco jest w rosyjskiej bani, podczas gdy za oknem będzie się czaił siarczysty mróz. Spróbujemy wykąpać się w przerębli, a miejscowy przewodnik nauczy nas podstaw zimowego survivalu w lesie. On też będzie wspierał nasze mroźne wycieczki na skuterze śnieżnym i zapewniał bezpieczeństwo.

Zapraszamy do zapisów !

Program

BIEGÓWKI ROSJA RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

DZIEŃ 1 (sobota 05.03.)

Wylot z Warszawy do Moskwy. Spacer po zimowej Moskwie wg faktycznie posiadanego czasu (między przylotem a odjazdem pociągu). Wieczorem wsiadamy do pociągu jadącego z Moskwy w kierunku Archangielska. Spędzimy noc w klimatycznych rosyjskich wagonach sypialnych, dla chętnych kolacja w wagonie-restoranie :) 

DZIEŃ 2 (niedziela 06.03.) 

Kontynuujemy podróż. Z okien pociągu poznajemy rosyjską prowincję w zimowej odsłonie. W połowie dnia już w Obwodzie Archangielskim przesiadamy się do elektriczki, kolejnego symbolu rosyjskich kolei. Przemierzając kolejką lasy i bagna wieczorem dojazd do celu - do miasteczka Onega, nad brzegiem Morza Białego. Zakwaterowanie w pensjonacie i niespodzianka z okazji Dnia Kobiet :-) To święto jest w Rosji traktowane bardzo poważnie, 8 marca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a dzień wcześniej wszyscy świętują.

DZIEŃ 3 (poniedziałek 07.03.)

Rozpoczynamy wyprawę na biegówkach z wysokiego C. Poznajemy się z naszym miejscowym przewodnikiem, który będzie zabezpieczał nasze wycieczki na skuterze i wybieramy się na wycieczkę na nartach po tafli Morza Białego. Celem jest Wyspa Kij oddalona w linii prostej 15 km od miasteczka Onega. Powrót do Onegi na nartach.

DZIEŃ 4 (wtorek 08.03.)

Przejście na nartach wzdłuż brzegu Morza Białego do wyjątkowej wsi Worzogorypołożonej na wysokim klifie.  Znajduje się tu jedne z najciekawszych zabytków architektury drewnianej północnej Rosji - chramy z XVII - XVIII wieku. Nasze wysiłki i zmagania z mrozem zostaną uwieńczone prawdziwą rosyjską banią. Nocleg w lokalnej chacie.

DZIEŃ 5 (środa 09.03.)

Przejście na nartach wzdłuż brzegu Nimengi do zapomnianej wioski Nimenga. Podziwiamy piękne zimowe krajobrazy. Nasz miejscowy przewodnik Andriej nas podstawowych technik przetrwania w warunkach zimowych w lesie. Powrót na nocleg do niepowtarzalnych Worzogor. Zakwaterowanie w pensjonacie. Wieczorem wizyta w rosyjskiej bani :)

DZIEŃ 6 (czwartek 10.03.)

Wizyta we wiejskim muzeum Pomorców i w cerkwiach. Wycieczka na nartach po zamarzniętych bagnach do myśliwskiej chatli urkytej w tajdze. Wieczorem powrót do Onegi i zakwaterowanie w pensjonacie.

DZIEŃ 7 (piątek 11.03.) 

Przejście na nartach tam i z powrotem po tafli zamarzniętej rzeki Onega z miejscowości Onega do przepięknej drewnianej Włodzimierskiej Cerkwi we wsi Podporoże. Zakwaterowanie w pensjonacie. Wieczorem pożegnalna wizyta w rosyjskiej bani :-)

DZIEŃ 8 (sobota 12.03.)

Dzień zapasowy w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych w poprzednie dni, lub do wykorzystania na przejażdżki po ratrakowanych trasach miejscowego ośrodka sportowego, wycieczkę w kierunku jezior na północ od Onegi, lub ostatnie spacery w mroźnej zimowej scenerii nadmorskiego miasteczka. Po południu żegnamy się z Onegą, z Andriejem, z drewnianymi cerkiewkami i skrzypiącym śniegiem. Przejazd busem na wieczór do Archangielska, który bardzo długo był głównym portem Rosji. Zakwaterowanie w pensjonacie, spacery po mieście, wyjście do rockowego klubu.

DZIEŃ 9 (niedziela 13.03.)

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot z Archangielska do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Przylot do Warszawy wieczorem.

 

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI BIEGÓWKI W ROSJI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami (lot Warszawa - Moskwa oraz powrotny z Archangielska przez Moskwę do Warszawy)
 • przejazd koleją z Moskwy do Onegi w wagonie sypialnym (końcowy odcinek podróży odbywa się pociągiem lokalnym)
 • bagaż rejestrowany do 23 kg
 • wspólny transport nart
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę lokalnego przewodnika i transfer bagażu podczas jazdy na biegówkach (przejazd do Worzogor)
 • transport na terenie Rosji wymieniony w programie
 • zakwaterowanie w domu gościnnym w Onedze i we wsi Worzogory
 • 3x wizyta w rosyjskiej bani
 • pełne wyżywienie podczas aktywnych dni: 6x śniadania, lunche, kolacje w Onedze/Worzogorach
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wiza do Rosji (cca 550 PLN)
 • narty biegowe
 • wyżywienie w Moskwie, w pociągu oraz w Archangielsku
 • opłaty za wstępy do płatnych zabytków nie wymienionych w programie
 • dodatkowe przekąski, alkohol
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

Uwaga! W przypadku wprowadzenia/utrzymania ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 14 dni od dnia odwołania wycieczki.


ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:

Będziemy mieszkać w pensjonatach lub w drewnianych chatach na wsi. Pokoje mogą się zdarzać wieloosobowe. Posiłki będziemy spożywać w miejscowych kafe lub przygotowywane będą przez miejscowych gospodarzy. Wg dodatkowych potrzeb należy zabrać wyżywienie na czas jazdy na biegówkach, szybkie przekąski np. batony, czekolady, itp. Tego typu zakupy będzie można też zrobić w Onedze.

TRANSPORT:

Przejazd z Moskwy do Onegi pociągiem, większość trasy w w tradycyjnych rosyjskich sypialnych wagonach, ostatni odcinek elektriczką (podmiejskim pociągiem). Przejazd z miejscowości Onega do Archangielska dedykowanym busem. W sytuacjach awaryjnych transport skuterem śnieżnym.

POGODA:

Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Rosji. Panuje tam klimat umiarkowany chłodny z wyraźnym łagodzącym wpływem morza (w porównaniu do kontynentalnego klimatu w głębi lądu). Na przełomie lutego i marca średnie minimalne temperatury wynoszą -11°C. To cały czas jest środek zimy. Odczuwalna przy silnym wietrze może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce. Oczywiście w wypadku anomalii, temperatury mogą spadać nocą do -20/-30°C.

Zorza: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale tak, zdarza się, że w okolicach miasteczka Onega czasem można ją zaobserwować.

TRASY:

Pokonywać będziemy nieratrakowane szlaki, np. po zamarzniętej tafli morza, po wybrzeżu morza lub po zamarzniętej rzece, po łąkach, terenach przyleśnych, nieodśnieżonych drogach.

SPRZĘT:

Jakie narty zabrać? Najprościej mówiąc "zwykłe biegówki", które byśmy zabrali do Jakuszyc, w Góry Bialskie, w Gorce, do Kampinosu, na Suwalszczyznę, czy też na Kaszuby. Czyli: narty turystyczne (rekreacyjne, fitness), mogą też być śladówki, narty backcountry (można ale nie trzeba; na pewno nie ma sensu ich kupować specjalnie na ten wyjazd).

Zdecydowanie zalecamy narty wyposażone w łuskę - jeśli narty nie posiadają łuski, należy posiadać umiejętność odpowiedniego smarowania nart.

Można ew. zabrać kijki z talerzykami na wypadek wystąpienia głębszego śniegu.
Nie należy zabierać nart wyczynowych (zawodniczych) oraz sportowych, które wymagają bardzo dobrze przygotowanych tras.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

WYJAZD:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Morze Białe - wyprawa na biegówkach pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.