Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach

Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach

 • Tydzień w Laponii na nartach backcountry
 • Całodzienne wycieczki na biegówkach
 • Eksploracja Käsivarsi Wilderness Area
 • Jazda po zamarzniętym jeziorze Kilpisjärvi
 • Bezkresne krajobrazy zimowej tundry
 • Możliwość obserwacji zorzy polarnej
 • Narty w cenie - transport lub wypożyczenie!

Wycieczki na biegówkach w Finlandii. Zabieramy Was na narty biegowe w arktyczne rejony na północy Finlandii - do Laponii, kraju Saamów, reniferów, zamarzniętych jezior i otwartych przestrzeni. To wyjazd dla wszystkich pasjonatów zimy i aktywności na świeżym powietrzu!

W ciągu tygodnia spędzonego za północnym kołem podbiegunowym w rejonie Kilpisjärvi, wybierzemy się na 6 różnych wycieczek. Będziemy się poruszać na nartach biegowych, a za bagaż posłuży każdemu jedynie niewielki plecak. Zmierzymy się z surowym subpolarnym klimatem Laponii. Zobaczymy miliony gwiazd fińskiego nieba i zorzę polarną, usłyszymy ciszę :-) Czeka nas mróz, słońce, mgła, może też śnieżyca i wiatr.

Naszą bazą będzie niewielka osada Kilpisjärvi ze sklepem i kilkoma restauracjami. Będziemy mieć dostęp do sauny, aby wygrzać kości po wycieczkach!

Program

BIEGÓWKI W FINLANDII, RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wieczorny wylot z Gdańska bezpośrednio do Tromsø. Spacer po arktycznym portowym mieście. Przy odrobinie szczęścia już w pierwszą noc możemy zaobserwować zorzę polarną.

DZIEŃ 2

Rano przejazd autobusem do Kilpisjärvi, fińskiej osady w której mieszka nieco ponad 100 osób. Ruszamy na pierwszą trasę - rozgrzewkowe 12 km po zmrożonym jeziorze Kilpisjärvi. Dla chętnych na dokładkę wieczorna 5 km pętelka z czołówkami przez wzgórza nad osadą i polowanie na… zorzę polarną.

Dystans: 12 km + dla chętnych 5 km

DZIEŃ 3

Dzisiaj zrobimy pętlę wokół majestatycznej góry Saana. Pierwsze 8 km przejedziemy po płaskim wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kilpisjärvi, mijając po prawej stronie strome zbocza Saany. Po 3-km podejściu, zjeżdżamy do głębokiej doliny jeziora Saanajärvi wciśniętego między dwie góry. Odpoczynek od wiatru i mrozu w kota - drewnianym tipi. Na zakończenie długi zjazd do bazy.

Dystans: 21 km

DZIEŃ 4

Wycieczka na trójstyk granic
Transfer do północnego krańca jeziora Kilpisjärvi, gdzie przy skutych lodem łodziach wycieczkowych wyruszamy w kierunku najbardziej na świecie wysuniętego na północ trójstyku granic. Będziemy przemierzać tereny pod wzgórzami Rezerwatu Malla. Tutaj spotykają się granice Finlandii, Norwegii i Szwecji. W ciągu jednej minuty odwiedzimy 3 kraje :-) Zagrzejemy się w drewnianej chatce i ruszamy w drogę powrotną na azymut przez jezioro.

Dystans: 25 km

DZIEŃ 5

Wycieczka przez zaśnieżone wzgórza ponad granicą lasu. Wyprawa przez bezkresne śnieżne krajobrazy. To właśnie ta trasa prowadzi na najwyższy punkt Finlandii, Halti. Przejedziemy jej fragment. Nad jeziorem Saarijärvi odpoczynek w chacie na półmetku. Wycieczka tam i z powrotem (przy dobrych warunkach pogodowych powrót alternatywną trasą). Będzie to trasa z największą ilością przewyższeń.

Dystans: 24 km

DZIEŃ 6

Rano transfer na start wycieczki. Dzisiaj eksplorujemy trasy poza głównym szlakiem. W górę rzeki Gallajohka, przez jezioro Gallajavri pokonujemy mniej znane doliny. Pokonamy 12-km łagodnie wznoszącym się terenem, po czym skręcimy na południe, w dół do osady Kilpisjärvi.

Dystans: 20 km

DZIEŃ 7

Czas na przedpołudniową krótką wycieczkę. Ostatnie narciarskie pętelki po jeziorze lub okolicznych pagórkach. Zakupy pamiątek w fińskich markecie, możliwa przejażdżka na skuterach śnieżnych. Pod wieczór przejazd autobusem do norweskiego Tromsø.

Dystans: 5-10 km

DZIEŃ 8

Bezpośredni przelot do Gdańska. *
*W przypadku wieczornych godzin wylotu możliwość pobiegania na nartach w miejskich parkach Tromsø.

Wycieczki i ich kolejność będą dostosowane do warunków pogodowych i formy uczestników.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy na trasie Gdańsk-Tromsø-Gdańsk z wszystkim opłatami
 • bagaż rejestrowany do 20 kg
 • transport z Tromsø do Finlandii i z powrotem
 • narty backcountry - transport waszych lub wypożyczenie na miejscu (do wyboru, prosimy o informację)
 • zakwaterowanie 2x w Tromsø, oraz 5x Kilpisjärvi w pensjonacie/w wyposażonych domkach/apartamentach; pokoje 2-, 3-osobowe
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Wyżywienie.
 • Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

MIEJSCE WYLOTU I TRANSPORT:

 • Miejsca rozpoczęcia wycieczki to: Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
 • Trasę z Norwegii do Finlandii pokonamy autobusem.

ZAKWATEROWANIE:

W Tromsø 2 noce spędzimy w pensjonacie, hoteliku. W Kilpisjärvi 5 nocy w dobrze wyposażonych apartamentach, lub domkach z kuchnią i dostępem do sauny. Pokoje 2-, 3-osobowe.

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie można zabrać ze sobą albo kupować na bieżąco w Finlandii w supermarkecie (mimo tego, że będziemy w małej osadzie, znajduje się tam bardzo duży market obsługujący ruch przygraniczny). W Kilpisjärvi znajduje się również kilka restauracji.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Maksymalna liczba osób na wycieczce wynosi 14.

POGODA:

Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Finlandii. Panuje tam klimat subpolarny. Pod koniec lutego i w marcu trwa druga połowa zimy. Średnia temperatura w lutym wynosi -14°C, w marcu -9°C. Temperatury w marcu mogą wahać się od -5°C do -15°C. W lutym jest duże prawdopodobieństwo silnych mrozów. Odczuwalna przy silnym wietrze może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce.

W połowie lutego długość dnia wynosi 7-8 godzin, w połowie marca 11-12 godzin.

Zorza: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale wg wszelkich oficjalnych informacji jest dobrze widoczna i często spotykana nawet do połowy kwietnia.

POZIOM TRUDNOŚCI:

Będziemy mieć ze sobą małe plecaczki z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na jednodniową wycieczkę.
Wymagane jest w podstawowym zakresie posiadanie następujących umiejętności na nartach biegowych:

 • poruszanie się prosto po płaskim
 • powolne podejście jodełką do góry
 • powolny zjazd, zatrzymywanie się

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.