Kazachstan dziki, piękny i swojski

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
9 dni6 550

O wyprawie

Kazachstan dziki, piękny i swojski - fotoekspedycja

 • Olbrzymie wydmy na stepie w Parku Narodowym Ałtyn Emel
 • Bajecznie kolorowe góry Aktau
 • Kanion Szaryński w dzień i w nocy
 • Zniewalające urodą górskie jeziora
 • Tradycyjna gościnność Kazachów
 • Stepy z pasącymi się końmi i potężnym Tien-Szanem w tle

Zapraszamy na fotoekspedycję do Kazachstanu. Ten piękny kraj wciąż czeka na odkrycie. Warto go zobaczyć właśnie teraz, zanim dotrą tu tłumy turystów. Krajobrazy są tu olśniewające, a miejscowi tak samo ciekawi nas, jak my ich. Ze starszymi można się łatwo porozumieć po rosyjsku, a z młodszymi – po angielsku. Szczególnie ci pierwsi chętnie wypytują jak nam się żyje po rozmontowaniu bloku wschodniego… Mieszanka wspaniałych widoków i gościnności mieszkańców składają się na niepowtarzalny klimat Kazachstanu. Przywieziemy stąd zdjęcia rozległych stepów, niebotycznych szczytów, pstrokatych skał, śpiewających wydm i całe mnóstwo innych. Wszystkie w niedużej odległości od Ałmaty, dzięki czemu nie musimy się martwić o długie przejazdy.

Małe Kolorado

Kanion Szaryński znany jest nie tylko w Kazachstanie. Ten geologiczny cud natury prezentuje się wspaniale zarówno z krawędzi, jak i z dołu – dlatego będziemy go fotografować z obu tych miejsc. Skały w najciekawszej części – Dolinie Zamków – najlepiej wyglądają kiedy ociepla je światło wschodzącego lub zachodzącego słońca. Jeśli pogoda pozwoli (co jest prawdopodobne), udamy się też na sesję nocną z gwiazdami. W tej części kraju jest więcej skalistych wąwozów – kilka innych również będziemy fotografować na naszej trasie.

A piasek śpiewa…

Śpiewająca Wydma wznosi się w Parku Narodowym Ałtyn Emel, na północny wschód od Ałmaty. Tak naprawdę wydm jest tu więcej, a wokół wyrastają bardzo fotogeniczne szczyty. Gdy wieje wiatr, piasek wydaje z siebie charakterystyczny odgłos, który komuś skojarzył się ze śpiewem – stąd nazwa. Wspinaczka na górę piachu jest dość męcząca, ale dobre zdjęcia można zrobić też z dołu.             Zupełnie innych wrażeń dostarczą nam kolorowe góry Aktau. To miejsce jedyne w swoim rodzaju. Wyglądające jak wielobarwne muszle masywy są tak niezwykłe, że spędzimy przy nich większą część dnia.

W stronę Tien-Szanu

Jedno z najwyższych pasm górskich centralnej Azji będzie nam przez cały czas towarzyszyć na horyzoncie. W końcu przyjdzie czas na bliższe spotkanie. Odbędzie się ono przy śródgórskich jeziorkach Kaindy i Kolsai. To pierwsze słynie z „lasu” wyrastającego bezpośrednio z lustra wody. Akwen powstał po trzęsieniu ziemi w 1911 r., gdy wielka lawina ziemna zatrzymała rzekę w dolinie, a na miejscu górskiego lasu pozostały malownicze kikuty drzew. Kolsai nie ma takich atrakcji, za to może poszczycić się pięknym górskim położeniem.

Program

Dzień 1 Z Polski do Ałmaty

Przelot z Warszawy do Kazachstanu. Zakwaterowanie i nocleg w Ałmaty.

Dzień 2 Przywitanie z Ałmaty

Dzień w Ałmaty i okolicy. Wycieczka kolejką linową do Szymbulak – kompleksu narciarskiego położonego wysoko w górach ponad miastem. Wieczór w Ałmaty.

Dzień 3 Śpiewająca Wydma

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Ałtyn Emel. Po krótkim odpoczynku w hotelu czeka nas popołudniowa i wieczorna sesja przy Śpiewającej Wydmie. Jej szczyt to świetne miejsce do obserwacji zachodu słońca, ale równie piękne zdjęcia można zrobić np. z połowy wysokości albo od podnóża. To odludne miejsce jest prawdziwym sanktuarium przyrodniczym. Nocleg w hotelu.

Dzień 4 Skały jak tęcza

Na początek – poranna sesja w niesamowitych górach Aktau, ze skałami w przeróżnych barwach: od bieli, przez łagodnie pastelowe, po intensywny pomarańcz i krwistą czerwień. Podobnie jak przy wydmie, fotografować można z różnych perspektyw: z doliny, z niewielkich wzniesień albo z samego szczytu. Przed południem odwiedzimy też czerwone skały Katutau, charakteryzujące się dzikimi, fotogenicznymi kształtami. Po obiedzie i odpoczynku w hotelu kolejna sesja wśród kolorowych gór – tym razem o zachodzie słońca. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Dolina Zamków

Po śniadaniu czeka nas przyjemny przejazd do Kanionu Szaryńskiego. Po drodze będziemy zatrzymywać się w malowniczych miejscach (m.in. przy innym wąwozie). Kanion Szaryński ciągnie się na przestrzeni wielu kilometrów, a my skupimy się na słynnej Dolinie Zamków. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Kazachstanie. Co prawda żadnych zamków tu nie wybudowano, ale skały w kształtach baszt i murów w pełni to rekompensują. Do kanionu dotrzemy w sam raz na popołudniowy plener, co pozwoli nam fotografować w najpiękniejszym świetle. Atrakcje czekają nas też po zmroku – spać będziemy w jurtach, a przy bezchmurnym niebie – fotografować gwiazdy. Nocleg w hotelu.

Dzień 6 Z kanionu w góry

Kolejne zdjęcia Kanionu Szaryńskiego zrobimy podczas pleneru o świcie. Po śniadaniu wyruszymy na południe, w kierunku potężnego Tien-Szanu. Zanim jednak zagłębimy się w góry, poznamy trochę kazachskiej gościnności. W podgórskiej wiosce zatrzymamy się u gospodarzy i wspólnie zasiądziemy do stołu. Po nabraniu sił pojedziemy zobaczyć jezioro Kaindy z niezwykłym zatopionym lasem. Po plenerze nad jeziorem czeka na nas odpoczynek i nocleg w tradycyjnym kazachskim domu, a kąpiel weźmiemy w bani, a nie w łazience…

Dzień 7 Od jeziora do… jeziora

Przed południem odwiedzimy jeszcze jedno jeziorko, Kolsai, położone we wspaniałej górskiej scenerii północnego Tien-Szanu. Gdy nasycimy oczy widokami, a karty pamięci zdjęciami, udamy się na wschód, prawie pod chińską granicę. To kraina rozległych stepów, na których pasą się konie, czyli klasycznych kazachskich pejzaży. Naszym celem jest jezioro Tuzkol, leżące w pięknym miejscu na końcu świata. Nad nim będziemy spać w namiotach, a rano i wieczorem – wypatrywać najwyższych szczytów Tien-Szanu na dalekim horyzoncie. Przejrzystość powietrza jest tu tak duża, że można zrobić dobre zdjęcia gór oddalonych o prawie sto kilometrów. Nocleg w namiotach nad jeziorem.

Dzień 8 Powrót do cywilizacji

Dziś wracamy do Ałmaty. Po drodze będziemy zatrzymywać się w malowniczych miejscach (których jest tu pod dostatkiem). Przed nami m.in. sesja przy jeszcze jednym kanionie w niesamowitej scenerii tzw. badlands, a także kolejne plenery w stepie. Na trasie zatrzymamy się na posiłek. Wieczorem czas wolny w Ałmaty.

Dzień 9 Powrót do Polski

Powrót do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przeloty Warszawa-Ałmaty-Warszawa, przejazdy na miejscu: bus, samochody 4x4
 • Wyżywienie: śniadania i kolacje /poza Ałmaty/
 • Zakwaterowanie: 5 nocy hotel, 1 noc w jurtach, 1 noc gospodarstwo agroturystyczne, 1 noc namiot
 • Opiekę polskiego pilota i loklanych przewodników w wybranych miejscach
 • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletów wstępu: ok. 40 USD
 • Wyżywienia: ok. 50-70 USD
 • Wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 8 - 12 osób

Zaliczka: 2000 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem.


Czym jest fotoekspedycja?

Fotoekspedycja to wyjazd dla zaawansowanych fotografów. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzeb rosnącej grupy osób, które oczekują podróży perfekcyjnie przygotowanej pod kątem fotografowania, a nie jest im potrzebna obsługa fotograficzna w postaci szkoleń i warsztatów. Wyjazd odbywa się z jednym przewodnikiem, który doskonale zna odwiedzany teren i wie, które miejsca najlepiej prezentują się w świetle porannym, a które w wieczornym. Na plenerach mamy zawsze dużo czasu – tym się różnimy od standardowych wycieczek, na których osoby fotografujące nie mogą w spokoju zrobić zdjęć, bo „grupa już idzie”. My nigdzie się nie spieszymy. Dzięki temu każdy może przywieźć do domu niepowtarzalne ujęcia najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

Jak wygląda program fotoekspedycji?

Program wyjazdu podporządkowany jest fotografowaniu. Paradoks naszych programów polega na tym, że podróżujemy wolniej niż grupa turystyczna, ale nasze dni są bardziej intensywne i wypełnione działaniem. Najważniejsze dla nas jest znalezienie się w najpiękniejszych miejscach wtedy, kiedy oświetla je najpiękniejsze światło. Najczęściej takie światło występuje o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego trzeba być przygotowanym na wczesne wstawanie i późne kładzenie się spać. Program opracowany jest co do godziny – precyzja jest tu ważniejsza niż przy zwykłym wyjeździe turystycznym, bo słońce na nas nie poczeka i nie wzejdzie godzinę później :) Na początku wyjazdu każdy Uczestnik otrzymuje od przewodnika taką godzinową rozpiskę żeby miał jasne rozeznanie w programie.

Jak wygląda standard fotoekspedycji?

Nie jesteśmy masochistami. Przeciętny dzień podczas fotoekspedycji jest znacznie dłuższy niż na zwykłym wyjeździe. Zaczyna się przed wschodem słońca, a kończy po zachodzie, co oznacza, że jesteśmy na nogach bardzo długo. Dlatego śpimy w wygodnych hotelach i podróżujemy wynajętymi specjalnie dla nas nowoczesnymi busami. Coś nam się od życia należy ;)

Małe grupy

Fotoekspedycje odbywają się w grupach od 8 do 12 osób. Takie grupy są bardziej mobilne, a podczas plenerów nie wchodzimy sobie w kadr. W małej grupie osób łatwiej też o stworzenie twórczej atmosfery i wzajemną wymianę fotograficznych doświadczeń.

Kto z nami jedzie?

Fotoekspedycje prowadzi Sławomir Adamczak, autor koncepcji fotowypraw organizowanych przez nasze biuro oraz twórca programów wielu z nich. Sławek przed wyjazdem dokonuje rekonesansu w terenie, dzięki czemu może bezbłędnie prowadzić grupę w miejsca najbardziej wartościowe pod względem fotograficznym. Jest bardzo doświadczonym fotografem i jego zdjęcia zdobią wiele publikacji o tematyce podróżniczej, a także katalogi z ofertą naszego biura. Sławek jest też autorem kilkudziesięciu przewodników turystycznych dla wydawnictwa Pascal oraz innych wydawnictw polskich i zagranicznych, a także współautorem popularnej encyklopedii geograficznej, która ukazała się na rynku amerykańskim. Bieżące informacje o swoich podróżach i nowych wyprawach fotograficznych umieszcza na swoim blogu: www.okfoto.pl

Kto może wziąć udział?

Każdy kto czuje, ze taka formuła podróżowania jest dla niego. Z doświadczenia wiemy, że pasjonaci fotografowania potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę na wyjeździe, wzajemnie „zarażając się” entuzjazmem podczas kolejnych plenerów i pogawędek o ustrzelonych kadrach. Taka twórcza atmosfera pozwala każdemu poszerzyć swoje fotograficzne horyzonty i spojrzeć na konkretne tematy w zupełnie inny sposób. Zaskakujące, jak różne zdjęcia potrafią zrobić różne osoby w tym samym miejscu! Nie trzeba być bardzo zaawansowanym fotografem. Wystarczy sprawny aparat (najlepiej lustrzanka albo bezlusterkowiec), statyw i pasja fotografowania. Znakomita większość Uczestników naszych wyjazdów zapisuje się na kolejne. Podziwianie wspaniałych miejsc i fotografowanie ich w najlepszym świetle oraz panująca w grupie atmosfera potrafią uzależnić ;)

UBEZPIECZENIE W TRAKCIE WYJAZDU

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy:

KL - Koszty Leczenia - do 50 000 EUR
NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN
BP - Bagaż Podróżny - do 2000 PLN

MSZ - INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Przed dokonaniem zgłoszenia na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, jak również informacje dotyczące:

 • wymaganych dokumentów podróży
 • bezpieczeństwa
 • zdrowia i zalecanych szczepień
 • przepisów celnych

PASZPORT

Musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu!

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kazachstan dziki, piękny i swojski pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.