Zamki i winnice nad magicznym Dunajem – fotoweekend w Wachau

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
5 dni1 750

O wyprawie

Zamki i winnice nad magicznym Dunajem – fotoweekend w Wachau

 • Naddunajskie winnice w jesiennej szacie
 • Wschody i zachody słońca nad królową europejskich rzek
 • Sielankowe miasteczka z zabytkową zabudową i mnóstwem fotogenicznych zaułków
 • Aggstein – ruiny zamku na wysokim wzgórzu
 • Ysperklamm – kaskady w śródleśnym wąwozie
 • Rejs po Dunaju

Żadna inna rzeka nie kojarzy się tak z europejska tożsamością jak Dunaj. To tu miało swoje północne granice Cesarstwo Rzymskie, tu rodziły się i upadały imperia, tędy wędrowali żołnierze, kupcy i artyści, spajając Wschód i Zachodem. Dunaj opiewali kompozytorzy, poeci, uwieczniali malarze… a teraz przyszedł czas na fotografów.

Rzeka przepływa przez dziesięć krajów, mijając po drodze rozmaite pejzaże (i przy okazji je tworząc). My odwiedzimy te najpiękniejsze. Naszym celem jest dolina Wachau w Austrii: wspaniały krajobrazowo przełom między Wiedniem a Alpami. To chroniona przez UNESCO kraina falujących wzgórz, posępnych zamczysk i niekończących się winnic. I oczywiście samego wina – jesienią leje się ono strumieniami mogącymi konkurować z samym Dunajem… 

Spacery, plenery, degustacje

Możliwości fotograficzne są tu nieograniczone – można kadrować z brzegu Dunaju, spośród winnic na wzgórzach, z ruin zamków, a także z samej rzeki (płynąc po niej statkiem). Wykorzystamy każdą z tych możliwości: dolina Wachau nie będzie miała przed nami tajemnic. W przerwach od fotografowania (nielicznych) będzie można spróbować któregoś ze słynnych lokalnych win – wyróżnia się ich trzy rodzaje, w zależności od stopnia zawartości alkoholu. Można też kupić przetwory z miejscowych moreli, uznawanych za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Polecamy Marillenmarmelade, czyli morelowy dżem.

Zamek nad doliną

Ruiny twierdzy na wysokim wzgórzu i płynąca w dole rzeka to fotograficzny samograj. W Wachau takich samograjów jest kilka, a najbardziej znanym jest XIII-wieczny Aggstein. Panorama tego zamku nad Dunajem to jedna z fotograficznych ikon Austrii. Można ją uwieczniać zarówno z murów, jak i z punktów widokowych oddalonych od ruin. Zmęczeni wyzwalaniem migawek mogą odpocząć w miejscowej kawiarence albo kupić pamiątki w dobrze zaopatrzonym sklepie.

Program

Dzień 1 Przejazd do Austrii

Przejazd do Wachau własnym pojazdem lub transportem zorganizowanym przez Horyzonty /opcja/. Dla osób, które wybiorą opcję z transportem wyjazd o godz. 10:00 z Krakowa ul. Pawia i z Katowic o godz. 11:30 z pl. Andrzeja. Kolacja w hotelu.

Dzień 2 Przywitanie z Dunajem

O poranku czeka nas pierwsza sesja nad wielką rzeką. Będziemy fotografować z ruin zamku lub spomiędzy winnic. Te drugie w pierwszych promieniach słońca wyglądają magicznie. Przydarzą się różne ogniskowe, od szerokiego kąta po teleobiektyw do wycinania najciekawszych kadrów. Po śniadaniu zrobimy sobie spacer wśród winnic, a na zachód słońca wybierzemy miejscówkę bliżej rzeki.

Dzień 3 Zamki i winogrona

Kolejna poranna sesja, w okolicach miejscowości Spitz. Oglądanie dnia budzącego się nad Dunajem to niesamowite przeżycie. Nad osadą wznoszą się dostojne ruiny zamku Hinterhaus. Po śniadaniu dalsza eksploracja naddunajskich pejzaży. Wybierzemy się też w rejs panoramicznym stateczkiem po samej rzece. Fotografowanie z tej perspektywy jest równie ciekawe jak z brzegów. Popołudnie i wieczór spędzimy w okolicach zamku Aggstein, uwieczniając dolinę Wachau z jej górnej krawędzi.

Dzień 4 Kaskady wśród żółtych liści

Dzisiaj odwiedzimy wąwóz Ysperklamm – skalisty przełom wartkiego potoku, który aż prosi się o wysmakowane kadry na długim czasie naświetlania. Po południu wrócimy nad Dunaj. Tym razem będziemy fotografować w okolicach miasteczek Durnstein i Krems, na wschodnich krańcach Wachau.

Dzień 5 Ostatnie kadry

Po śniadaniu zrobimy sobie ostatni fotograficzny spacer nad Dunajem. Następnie udamy się w drogę powrotną do kraju.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelu***, pokoje 2-osobowe
 • Wyżywienie: 4 śniadania, 1 kolacja
 • Opiekę polskiego przewodnika-fotografa
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Transport z Krakowa i Katowic dopłata 200 zł
 • Wyżywienia poza śniadaniami i kolacją
 • Kosztów realizacji programu (bilety wstępu, rejs po Dunaju) ok. 80 EUR
 • Dopłata do pokoju 1 osobowego 280 zł
 • Wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 8 - 14 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Czym jest fotoweekend?

Fotoweekend to wyjazd dla wszystkich zainteresowanych fotografią. Nie ma postaci szkoleń czy warsztatów, ale profesjonalny fotograf - prowadzący wyjazd zawsze podpowie i doradzi. Wyjazd odbywa się z jednym przewodnikiem, który doskonale zna odwiedzany teren i wie, które miejsca najlepiej prezentują się w świetle porannym, a które w wieczornym. Na plenerach mamy zawsze dużo czasu – tym się różnimy od standardowych wycieczek, na których osoby fotografujące nie mogą w spokoju zrobić zdjęć, bo „grupa już idzie”. My nigdzie się nie spieszymy. Dzięki temu każdy może przywieźć do domu niepowtarzalne ujęcia z pięknych miejsc.

Jak wygląda program fotoweekendu?

Program wyjazdu podporządkowany jest fotografowaniu. Dzień podczas fotoweekendu jest znacznie dłuższy niż na zwykłym wyjeździe. Najważniejsze dla nas jest znalezienie się w najpiękniejszych miejscach wtedy, kiedy oświetla je najpiękniejsze światło. Najczęściej takie światło występuje o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego trzeba być przygotowanym na wczesne wstawanie i późne kładzenie się spać.
Każdy dzień zaczynamy plenerem o wschodzie słońca, a kończymy wieczornym plenerem. Po porannych zdjęciach wracamy na śniadanie i odpoczynek w pensjonacie. Za dnia oczywiście również fotografujemy.

Małe grupy

Fotoweekend odbywa się w grupach od 8 do 14 osób. Takie grupy są bardziej mobilne, a podczas plenerów nie wchodzimy sobie w kadr. W małej grupie osób łatwiej też o stworzenie twórczej atmosfery i wzajemną wymianę fotograficznych doświadczeń.

Kto z nami jedzie?

Fotoweekend prowadzi Sławomir Adamczak, autor koncepcji fotowypraw organizowanych przez nasze biuro oraz twórca programów wielu z nich. Sławek przed wyjazdem dokonuje rekonesansu w terenie, dzięki czemu może bezbłędnie prowadzić grupę w miejsca najbardziej wartościowe pod względem fotograficznym. Jest bardzo doświadczonym fotografem i jego zdjęcia zdobią wiele publikacji o tematyce podróżniczej, a także katalogi z ofertą naszego biura. Sławek jest też autorem kilkudziesięciu przewodników turystycznych dla wydawnictwa Pascal oraz innych wydawnictw polskich i zagranicznych, a także współautorem popularnej encyklopedii geograficznej, która ukazała się na rynku amerykańskim. Bieżące informacje o swoich podróżach i nowych wyprawach fotograficznych umieszcza na swoim blogu: www.okfoto.pl

Kto może wziąć udział?

Każdy kto czuje, ze taka formuła podróżowania jest dla niego. Z doświadczenia wiemy, że pasjonaci fotografowania potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę na wyjeździe, wzajemnie „zarażając się” entuzjazmem podczas kolejnych plenerów i pogawędek o ustrzelonych kadrach. Taka twórcza atmosfera pozwala każdemu poszerzyć swoje fotograficzne horyzonty i spojrzeć na konkretne tematy w zupełnie inny sposób. Zaskakujące, jak różne zdjęcia potrafią zrobić różne osoby w tym samym miejscu! Nie trzeba być bardzo zaawansowanym fotografem. Wystarczy sprawny aparat (najlepiej lustrzanka albo bezlusterkowiec), statyw i pasja fotografowania. Znakomita większość Uczestników naszych wyjazdów zapisuje się na kolejne. Podziwianie wspaniałych miejsc i fotografowanie ich w najlepszym świetle oraz panująca w grupie atmosfera potrafią uzależnić ;)

UBEZPIECZENIE W TRAKCIE WYJAZDU

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy:

KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR

NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN

BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN

MSZ - INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Przed dokonaniem zgłoszenia na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, jak również informacje dotyczące:

 • wymaganych dokumentów podróży
 • bezpieczeństwa
 • zdrowia i zalecanych szczepień
 • przepisów celnych

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zamki i winnice nad magicznym Dunajem – fotoweekend w Wachau pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.