Maroko - przyroda Maghrebu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i kolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

  • Sahara, wydmy Erg Chebbi
  • pustynne zwierzęta: lelek pustynny, stepówki, myszoskoczki, skarabeusze
  • makaki berberyjskie
  • medina w Meknes, ruiny Volubilis
  • Parki Narodowe Souss- Massa i Ifrane
  • malowniczy wąwóz Todra
  • kazba Ait Benhaddou
  • ibisy grzywiaste

Wybrzeże Atlantyku

Marokańskie wybrzeże Atlantyku przyciąga rzesze turystów, szczególnie do wypoczynkowej mekki- Agadiru. Jednak nas nie będą interesować leżaki i hotelowe baseny lecz dzika przyroda. Okolice Agadiru upodobał sobie jeden z najrzadszych ptaków na świecie- ibis grzywiasty. Te osobliwe ptaki wyglądające jak skrzyżowanie sępa z czaplą zamieszkują strome klify, na których zakładają swoje gniazda. W Parku Narodowym Souss-Massa „zapolujemy” czagrę senegalską. Unikalny krajobraz południa, tworzą także zbocza luźno porośnięte lasami arganowymi. Tereny wodno- błotne na północy, w okolicy Merja- Zerga, są domem kolejnej ptasiej piękności, czyli sowy mauretańskiej, którą można spotkać na zaledwie kilku stanowiskach. Na słonych i słodkich jeziorach będziemy podziwiać stada flamingów, czapli złotawych, łysek czubatych, kazarek, hełmiatek i marmurek.

Atlas

To najwyższe pasmo górskie północnej Afryki, będzie nam towarzyszyć podczas całej wyprawy. W Atlasie Średnim, wędrując pośród strzelistych cedrów atlaskich poszukamy rzadkich makaków berberyjskich, których światowa populacja liczy 20 tysięcy osobników. W okolicznych lasach możemy spotkać także, wydzielone dopiero niedawno modraszki maghrebskie i dzięcioły algierskie. Odbędziemy wędrówkę w malowniczym wąwozie Todra, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczymy puchacze pustynne. Zwiedzimy kazbę Ait Benhaddou, będącą planem zdjęciowym wielu hollywoodzkich produkcji. U podnóży Dżabal Tubkal obserwować będziemy stada wrończyków, wieszczków, górniczków, gilaków ciemnogłowych i wróbli skalnych.

Sahara

Największy obszar pustynny świata to dom dla wielu niesamowitych zwierząt. Podczas licznych wycieczek poznamy różne rodzaje pustyni, począwszy od kamienistej a kończąc na piaszczystych wydmach Erg Chebbi. Nocne wypady z latarką pozwolą nam na poznanie skrytych mieszkańców pustyni takich jak lelek pustynny, liczne skorpiony, pająki i gerbile. Jedną z ciekawszych grup ptaków pustynnych są stepówki, które są ściśle przystosowane do życia w warunkach niedostatku wody. Niekwestionowanym królem tych terenów jest majestatyczna hubara saharyjska.

 

Program

Dzień 1 Przelot na trasie Kraków - Agadir. Przejazd w Atlas Wysoki w dolinę Oukaïmeden

Po przylocie udamy się w drogę w kierunku Atlasu Wysokiego. W zależności od godziny przylotu, późnym popołudniem, czekają nas pierwsze obserwacje przyrodnicze.

Dzień 2 Obserwacje ptaków w dolinie Oukaïmeden

Jest to jedno z kultowych miejsc dla wszystkich miłośników ptaków. Położona wysoko w górach dolinach jest doskonałą lokalizacją do obserwacji typowo górskich gatunków ptaków takich jak: wrończyk, wieszczek, płochacz halny, górniczek, wróbel skalny czy gilak ciemnogłowy. Przy dobrej pogodzie będziemy widzieć najwyższy szczyt północnej Afryki- Dżabal Tubkal wznoszący się na wysokość 4167 m n.p.m. Po południu czeka nas 5 godzinny przejazd w rejon Agadiru.

Dzień 3 Poranne obserwacje w Park Narodowym Souss-Massa. Po południu poszukiwania ibisów grzywiastych w okolicach Tamri

Wczesnym rankiem pojedziemy na południe od Agadiru do Parku Narodowego Souss- Massa. Park obejmuje 340 km2  terenów wydmowych i półpustynnych na wybrzeżu Atlantyku. Było to miejsce życia ostatniej, dzikiej, populacji strusia czerwonoskórego na północ od Sahary. Obecnie prowadzony jest program reintrodukcji tych pięknych ptaków. W parku żyją także cztery gatunki rzadkich ssaków kopytnych: oryks szablorogi, adaks pustynny, gazelka płocha oraz gazela pustynna. Wybierzemy się na trasę prowadzącą wzdłuż rzeki Oued Massa do jej ujścia do Atlantyku. Mozaika środowisk sprawia, że występuje tu duża różnorodność ptaków. Poszukamy tajemniczej czagry senegalskiej i barwnych pleszek algierskich. Po południu pojedziemy w okolice Tamri w poszukiwaniu jednego z najrzadszych ptaków świata- ibisa grzywiastego. Okolice Tamri i Agadiru zamieszkuje około 95% światowej populacji tego krytycznie zagrożonego wymarciem gatunku.

Dzień 4 Poranne obserwacje w okolicach Agadiru. Przejazd do Warzazat, po drodze postój przy kazbie Ait Benhaddou (UNESCO)

Poranne obserwacje przyrodnicze w rejonie Agadiru. W drodze do Warzazat zapolujemy na jeden z najbardziej charakterystycznych kadrów fotograficznych w tym rejonie, czyli kozy pasące się na szczycie arganii żelaznej. Przed noclegiem zatrzymamy się jeszcze przy kazbie Ait Benhaddou wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uroki tej malowniczej wioski doceniają filmowcy, często umieszczając Ait Benhaddou w filmowych hitach- kręcono tu min. Gladiatora. W okolicy poszukamy także białorzytek maghrebskich.

Dzień 5 Obserwacje pustynnych ptaków w okolicach Dades. Przejazd na wschód w kierunku pustyni Erg Chebbi. Przystanek w słynnym wąwozie Todra

W drodze do wąwozu Todra zatrzymamy w pobliżu Dades. To doskonałe miejsce na obserwacje typowo pustynnych gatunków ptaków, takich jak stepówki czarnobrzuche, piaskowe, rudogardłe i białobrzuche a także skowronków takich jak: górniczek mały, skowroniak, dzierlatka iberyjska, skowrończyk mały czy skowronik rudawy.  Okoliczne wzgórza to także dobre miejsce na obserwacje puchaczy pustynnych. Na zakończenie dnia odwiedzimy malowniczy wąwóz Todra. Otaczające ściany wąwozu wznoszą się na wysokość ponad 160 metrów!

Dzień 6 Całodzienne obserwacje w północnej części pustyni Erg Chebbi

Okolice Merzougi słyną z pięknej piaszczystej pustyni Erg Chebbi otoczonej przez pustynię kamienistą. Góry piasku wznoszące się na wysokość nawet 150 m n.p.m. powstały na skutek nawiania piasków z Sahary. To stąd przez wiele lat startował słynny rajd Paryż- Dakar. Przez cały dzień będziemy penetrować ten obszar w poszukiwaniu przyrodniczych perełek- lelka egipskiego i wróbla pustynnego, i licznych białorzytek, gerbili. Po zmroku wybierzemy się z latarką w poszukiwaniu skorpionów, jaszczurek, skarabeuszy i rzadkiego lisa pustynnego- fenka.

Dzień 7 Przejazd na północ przez Atlas Średni, obserwacje koło Midelt. Dojazd do Parku Narodowego Ifran

Tego dnia przejedziemy przez Atlas Średni w okolice Midelt, gdzie na dzikich stepach i półpustyni Plaines de Zaida będziemy szukać dwóch bardzo rzadkich gatunków związanych z półpustynnymi terenami- hubary saharyjskiej oraz skowrończyków sierpodziobych. Wieczorem dojedziemy do Parku Narodowego Ifrane. 

Dzień 8 Park Narodowy Ifrane. Przejazd do Meknes na nocleg

Tego dnia zdecydowanie zmieniamy klimat z pustynnego na górski. Będziemy obserwować przyrodę w Atlasie Średnim w Parku Narodowym Ifrane, który chroni tereny leśne a jego symbolem jest endemiczny cedr atlaski. Przy odrobinie szczęścia może uda się wypatrzeć  narażone na wyginięcie małpy- makaki berberyjskie, których cała światowa populacja jest szacowana na nie więcej niż 20 tysięcy osobników. Okoliczne lasy są dobrym miejscem do wypatrzenia dzięciołów algierskich oraz modraszek kanaryjskich. Wieczór spędzimy spacerując po wąskich uliczkach Mediny w Meknes.

Dzień 9 Przejazd na wybrzeże do Merja Zerga. Pod drodze ruiny Volubilis. Obserwacje uszatki mauretańskiej

W drodze na wybrzeże Atlantyku zatrzymamy się w Volubilis, gdzie zachowały się jedne z piękniejszych ruin rzymskiego miasta. Szczególnie warte obejrzenia się okazałe mozaiki. Cały kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W „lesie” starych kolumn, łuków triumfalnych i ruin łaźni buszują ciekawskie pójdźki a okoliczne krzaki pełne są pokrzewek aksamitnych. Po dotarciu do Merja Zerga wybierzemy się na obserwacje uszatki mauretańskiej. Na północ od Sahary występują tylko w Maroku, na kilku stanowiskach. Ta niesamowita, rzadka sowa jest dość blisko spokrewniona z uszatką błotną, którą możemy regularnie, ale nielicznie obserwować także w Polsce. Jej czarne jak smoła oczy i szlara przywodzi na myśl podobiznę samego diabła.

Dzień 10 Poranne obserwacje w Merja Zerga, przejazd na południe. Obserwacje na lagunach koło Kenitry

Rano wybierzemy się na plażę i lagunę Merja Zerga. Zobaczymy co miejscowi rybacy wyłowili z Atlantyku, często przyglądają się temu także mewy śródziemnomorskie. Jeżeli poprzedniego dnia nie uda nam się obejrzeć sowy mauretańskiej, będzie na to kolejna szansa. W drodze do Rabatu zatrzymamy się koło Kentiry, na obserwacje ptaków wodnych w PN Sidi Boughaba. Znajduje się tam słodkowodny zbiornik wodny w ujściu rzeki Subu, tworząc ciekawą mozaikę siedlisk słodko i słono wodnych. Jest to bardzo dobre miejsce obserwacji łysek czubatych, hełmiatek czy sterniczek.

Dzień 11 Poranne poszukiwania szponiastonogów zbrojnych w okolicach Rabatu. Przejazd do Marrakeszu

Rano udamy się w niewielkie góry na południe od Rabatu, które stanowią ostoję dla skrytego i bardzo rzadkiego kuraka- szponiastonoga zbrojnego. Około południa udamy się w ponad 300 km drogę do Marrakeszu. Po południu będziemy mieć czas wolny na zwiedzania zabytkowego centrum miasta i zakupy pamiątek. Zwiedzimy wąskie uliczki medyny oraz napijemy się herbaty na placu Jemaa el-Fna.

Dzień 12 Wylot do Polski. Zwiedzanie Marrakeszu. Ostatnie zakupy

W zależności od godziny wylotu będziemy mieć jeszcze trochę czasu na ostatnie obserwacje w miejskich parkach lub odpoczynek.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport lokalny: bus
  • Zakwaterowanie: 11 noclegów w hotelach/pensjonatach - pokoje 2-osobowe, 1 nocleg w namiotach w obozowisku na pustyni
  • Wyżywienie: śniadania i kolacje
  • Opiekę polskiego pilota
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Przelotu Kraków - Agadir - Kraków (od ok. 1200 PLN z bagażem 20 kg)***
  • Biletów wstępu
  • Wyżywienia poza w/w
  • Wydatków natury osobistej
  • Napiwków ok. 30 EUR

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

*** Bilet lotniczy Kraków - Agadir - Kraków można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za pośrednictwem biura. Możliwy dolot indywidualny z innch miast i spotkanie z grupą w Agadirze.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Maroko - przyroda Maghrebu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.