Alpy Sabaudzkie - Trekking wokół Mont Blanc

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
11 dni3 500 + 690EURO
11 dni3 500 + 690EURO

O wyprawie

Alpy Sabaudzkie - Trekking wokół Mont Blanc

Trekking wokół Mont Blanc - Tour du Mont Blanc lub po prostu TMB, to najbardziej popularna i jedna z najatrakcyjniejszych pod każdym względem tras turystycznych. Szlaki poprowadzone są niezwykle widokowo, a trudności są niewielkie. Trasa turystyczna TMB zaczyna się w  Courmayeur, przebiega przez Chamonix i kończy w Courmayeur. Warianty łatwe i trudne pozwalają na wybór odpowiedniej dla siebie trasy każdego dnia. Impreza zawiera elementy czyniące z niej bardzo różnorodną przygodę.

Atuty:

 • 3 noclegi w centrum Chamonix – najsłynniejszym mieście pod Mont Blanc, które zawsze tętni życiem alpinistów, ekscentryków, snobów i obieżyświatów;
 • zobacz nasz hotel w Chamonix: L'Hôtel Le Refuge des Aiglons Nocleg w Chamonix to sprawa warta zachodu! Najsłynniejsze alpejskie miasto ma do zaoferowania wielkie rzeczy! Okolice Chamonix, w porównaniu z tym wyjatkowym miejscem, wypadają blado.
 • atmosfera schronisk alpejskich (1-2 noclegi) - Le Tour i Les Chapieux.
 • brak lub krótkie dojazdy na początek trasy turystycznej; wykonanie całej „pętli” wokół Białej Góry - start i zakończenie w Courmayeur - włoskim centrum życia alpejskiego pod Mont Blanc;
 • pobyt w Chamonix, trasy w rejonie Chamonix, atrakcje w Chamonix
 • dostępność wielu alpejskich atrakcji: wejście do wnętrza lodowca, wjazd kolejką na 3842 m n.p.m., możliwość lotu na paralotni ponad doliną Chamonix:
 • baseny termalne w Pre-Saint-Didier, z których korzystali Rzymianie i Królowie Sabaudzcy
 • kuchnia Sabaudii i ogromnym wyborem serów i dojrzewających mięs, zakupy regionalnych produktów w Chamonix
 • fascynujący urlop w Alpach

Trudności:

Trasy łatwe pod względem technicznym, warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, sztuczne ubezpieczenia na szlaku występują tylko w jednym dniu - to szlak turystyczny, poprowadzony ponad Chamonix, w masywie Aiguilles Rouges (możliwe do ominięcia dla wariantu łatwego), 1-2 noclegi w schroniskach wymagają od uczestnika tolerancji.

Schroniska:

Są codziennie, na każdej trasie.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego. Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

 1. Kompass: Monte Bianco 1:50 000
 2. IGN: Pays du Mont Blanc 1:50 000
 3. IGN: Chamonix – Massif du Mont Blanc 1:25 000
 4. IGN: St-Gervais -Les Bains, Massif du Mont Blanc 1:25 000
 5. Jan Babicz: W krainie Mont Blanc

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju

Wyjazd z poszczególnych miejscowosci zgodnie z rozkładem jazdy.

Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 17.45
Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 19.00
Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 19.20
Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 19.40
Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 20.00
Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 20.15
Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 21.00

Nocny przejazd przez Słowację i Austrię ( Żylina, Bratysława, Wiedeń, Graz, Villach).

2 dzień: Przejazd przez Włochy do Doliny Aosty

W godzinach porannych przekroczenie granicy austriacko - włoskiej.
Początkowo przejazd Alpy Julijskie, następnie przez nizinne tereny regionów Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska.
Dalej trasa wiedzie przez Weronę i Mediolan do Doliny Aosty. Przejazd doliną umożliwia obejrzenie słynnych zamków obronnych oraz twierdzy Bard, strzegącej od wieków wjazdu do Sabaudii. Przyjazd do Aosty w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy i obiadokolacja.

Wieczorem omówienie tras na następny dzień.

Mont Blanc i doliny wokół masywu - przeczytaj więcej

3 dzień: TMB, Courmayeur - Val Ferret - Grand Col ferret - Grand Col St. Bernard

Śniadanie. Trekking w alpach.
Przejazd z Courmayeur autobusem lokalnym w górne piętro doliny Val Ferret.
Przejście jednym z piękniejszych odcinków Tour du Mont Blanc, doliną Val Ferret, odpoczynek w schronisku pod lodowcem Glacier de Pré de Bar. Wejście przełęcz Grand Col Ferret 2537 m n.p.m., która stanowi jednocześnie granicę, pomiędzy Alpami Graickimi i Grupą Mont Blanc a Alpami Walijskimi. Przełęcz położona jest na granicy włosko - szwajcarskiej. Zejście do szwajcarskiej doliny Val Ferret.

Podczas zejście wizyta w serowni - gospodarstwie, gdzie tradycyjną metodą wytwarza się ser raclette - możliwość degustacji i zakupu serów oraz skosztowania innych, regionalnych przysmaków, włącznie z lokalnym, białym winem z okolic Martigny. Zejście do miejscowości Ferret.

Czas przejścia ok. 6 godzin bez możliwości skrócenia trasy TMB.

Wjazd na Wielką Przełęcz św. Bernarda - krótki odpoczynek i czas na zwiedzanie kościoła i miejsc, związanych z ponad 2000 lat historii.

Przejazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg

4 dzień: TMB, Col de la Forclaz - Col de Balme - Tre le Champ

Śniadanie. Wycieczka alpejska.
Przejazd na Col de la Forclaz. Przejście odcinka z Col de la Forclaz do schroniska Glacier. Początkowo trawers prowadzi wzdłóż oryginalnych, zabytkowych kanałów, które odprowadzały wodę z lodowca Trient do gospodarstw i winnic w rejonie Col de la Forclaz.

Potem szlak wznosi się dość stromo i otwierają się niesamowite widoki na lodowce. Ze schroniska Glacier ścieżką trawersującą zbocze wędrujemy na graniczną przełęcz Col de Balme 2204 m n.p.m. Odpoczynek w schronisku na przełęczy. Po wejściu na Col de Balme otwierają się najpiękniejsze w całym rejonie Mont Blanc panoramy: opadające w doliny języki lodowców Glacier d 'Argentiere i Mer de Glace oraz Igły Chamonix. Szczególnie pięknie widać cała dolinę Chamonix i miasto, w którym jutro będziemy nocowali.

Czas przejścia ok. 6 godzin.

Wariant krótki: Przejście z Trient na Col de Balme. Zejście do schroniska Chalett de Charamillon. Zjazd z kolejką do Le Tour. Czas przejścia ok. 4 godz. Zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

Nocleg na miejscu, pod Col de Balme - bez dojazdu autokarem.

5 dzień: Chamonix - Aiguille du Midi - Mer de Glace

Śniadanie. Dzień wolny w Chamonix.
Możliwość wjazdu na Aiquille du Midi 3842 m n.p.m. i Le Brevent (do wyboru) oraz wejścia do wnętrza lodowca Mer de Glace, największego lodowca w rejonie Mont Blanc i w Alpach Francuskich. Szczególnie warto wjechać na Aiguille du Midi - jedną z Igieł Chamonix, z której często zaczyna się wejście na Mont Blanc, wycieczka narciarska doliną Valle Blanchee lub lodowcowa wędrówka na położoną już po włoskiej stronie Pointe Helbronner. Wędrówka Balkonem Północnym, połozonym wysoko ponad Chamonix, pozwala podziwiać szczyty masywu Les Aiguilles Rouges oraz Le Brevent. Powrót do hotelu w centrum Chamonix. Obiadokolacja i nocleg.

Nocleg na miejscu, w Chamonix - hotel*** - bez dojazdu autokarem.

6 dzień: TMB, Tre le Champ - Lac Blanc - Chamonix Las Praz

Śniadanie. Wycieczka górska.
Przejście z Tre le Champ do Chamonix Les Praz fragmentem jednej z najsłynniejszych w Alpach dróg - Balkonu Południowego w masywie Les Aiguilles Rouges, która biegnie wysoko nad Chamonix i Argientiere. To jeden z najpiękniejszych fragmentów Tour du Mont Blanc. Początkowo szlak prowadzi lasem, potem trzeba wspiąć się stromo, zboczem ubezpieczonym kilkoma drabinami i łańcuchem.

Przejście nad jezioro Lac Blanc - odpoczynek w schronisku Chalet du Lac Blanc. Z tarasu jeziora rozpościera się niesamowity widok na szczyty masywu Mont Blanc: Dome du Gouter, Mt. Maudit, Mt Blanc du Tacul, Dent du Geant, Grandes d'Orasses, Aiguille Verte i Les Drus, Mont Dolent, Aiguille du Chardonnet, Aiguille du Tour...
Można wypatrywać dróg pierwszych zdobywców i najczęściej używanych dróg obecnie. W dole widać Chamonix.
Zejście przez Le Flegere. Z La Flegere można zejść lub zjechać kolejką do Les Praz. Czas przejścia ok. 7 godzin.

Wariant krótki:
Przejście z Tre le Champ do La Flegere i zjazd kolejką. Czas przejścia ok. 4 godziny. Zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg. Nocleg na miejscu, w Chamonix - hotel***- bez dojazdu autokarem.

7 dzień: TMB, Les Houches - Col de Tricot - Les Contamines - Montjoie

Śniadanie. Wycieczka trekkingowa.
Przejazd z Chamonix do Les Houches. Wjazd kolejką z Les Houches 1010 m n.p.m. na Bellevue 1800 m n.p.m. Przejście fragmentem Tour du Mont Blanc, przez wytopiony jęzor lodowca Glacier de Bionnassay i Col de Tricot 2120 m n.p.m. Odpoczynek w schronisku Chalet de Miage, tuż pod opadającym jęzorem lodowca Miage. Wejście do Chalets du Truc, skąd otwieraja się widoki na Domes de Miage. Zejście do Les Contamines - Montjoie.
Ze szlaku można obserwować fragmenty najbardziej popularnej drogi na Mont Blanc przez Grań Gouter oraz podziwiać lodowce: Bionnassay, Glacier du Miage i Glacier de Trelatete. Czas przejścia ok. 7 godzin.

Wariant krótki:
Przejście z Bellevue przez Col de Tricot do Chalet de Miage. Zejście do Tresse. Czas przejścia ok. 5 godz.
Przejazd do Chamonix, obiadokolacja i nocleg.

Nocleg w Chamonix - hotel***- dojazd autokarem ok. 20 km.

8 dzień: TMB, Les Contamines - Montjoie - Col du Bonhomme - Les Chapieux

Śniadanie. Treking górski.
Pożegnanie z Chamonix. Przejazd do Les Contamines - Montjoie i do Notre Dame de la Gorge. Krótka wizyta w miejscowym sanktuarium.

Przejście doliną do Chalet de la Balme - odpoczynek w schronisku. Dalej wędrujemy trawiastymi zakosami
na przełęcz Col du Banhomme - odpoczynek. Wejście na przełęcz Col de la Croix du Bonhomme i zejście do schroniska o tej samej nazwie. Zejście do Les Chapieux lub nad Lac de Roselend. Czas przejścia ok. 8 godz.

Wariant krótki:
Przejazd nad urocze jezioro Lac de Roselend w okolicach Beaufortain. Wejście na punkt widokowy. Powrót nad Roselend.
Czas przejścia - ok. 4 godz. Zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

Nocleg w jednym z przysiółków Beaufortain.

9 dzień: TMB, Les Chapieux- Glaciers- Col de la Seigne - Val Veny

Śniadanie. Trekking górski.
Przejazd do Les Chapieux. Czas wolny na degustacje serów okolic Beaufort oraz innych serów regionu Savoie.
Przejście kolejnym odcinkiem Tour du Mont Blanc - doliną Glaciers do schroniska Refuge des Mottets, odpoczynek. Dalej szlak prowadzi trawiastym, stromym trawersem na graniczną przełęcz pomiędzy Francją a Włochami. Odpoczynek i czas na zdjęcia na szerokim siodle Col de la Seigne.

Przejście przez Col de la Seigne (2516 m n.p.m.). Zejście do włoskiej doliny Val Veny. W zejściu mijamy pięknie usytuowane, tuż pod lodowcami Glacier d' Esteliette i Glacier de la Lex Blanche, schronisko Refuge E. Soldini. Chcąc zobaczyć lodowce, trzeba nieco zboczyć ze szlaku i podejść do schroniska. Wędrówka wzdłuż brzegów jeziora Lac de Combal a następnie wejście moreną do lodowcowego jeziorka Miage. Zejście do Plan Veni i zjazd lokalnym autobusem do Courmayeur.

Wariant krótki:
Wjazd na Małą Przełęcz św. Bernarda - panorama Alp. Przejazd do Courmayeur i wjazd do doliny Val Veny. Spacer do jeziora lodowcowego Lago Miage. Odpoczynek nad Lago Combal. Czas przejścia - 2 godz. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.Nocleg w Dolinie Aosty, hotel.

10 dzień: TMB, Courmayeur - masyw Mont de la Saxe lub Mont Chetif

Śniadanie. Wycieczka górska do schroniska Bertone (2000 m n.p.m.). Wejście prowadzi stromymi zakosami.
Z tarasu Bertone rozciąga się piękny widok na Mont Blanc de Courmayeur oraz otoczenie dolin Veny i Ferret.
Powrót do Courmayeur.

Wariant krótki:
Wjazd kolejka na Plan Checrouit. Spacer na Col Checrouit (1956 m n.p.m.) i do schroniska Maison Vieille.
Zjazd lub zejście do Courmayeur.

Uwaga:
Z przyczyn organizacyjnych w tym dniu może być zrealizowany tylko jeden wariant.
Chętni mogą również pojechać komunikacją lokalną do Pre St-Didier na baseny termalne. Można także wybrać się lokalnym autobusem do Chamonix.

Wyjazd do kraju w godzinach popołudniowych.

11 dzień: Przyjazd do kraju

Przejazd przez Austrie i Słowację do Polaski.
Przyjazd do poszczególnych miejscowości w godzinach popołudniowych.

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że w dniach, w których są wycieczki górskie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą trasę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej!

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy, jeżeli wymagają tego warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo grupy lub zarządzenia lokalnych władz. Decyzję taką podejmuje przewodnik.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec, Izabela Gronowska-Gajda
zdjęcia: A. Piątek-Morawiec, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena obejmuje:

przejazd autokarem lub busem, opieka pilota i przewodnik UIMLA, 8 noclegów ( 6 w hotelach**/***, 2 w schroniskach lub obiektach turystycznych),w hotelach pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, pokoje w schroniskach w standardzie turystycznym z łazienkami na korytarzach, opłaty klimatyczne, 8 śniadań, 8 obiadokolacji,(posiłki są podawne w formie bufetu lub serwowane do stolika, z regionalnymi przysmakami), ubezpieczenie KL i NNW i koszty ratownictwa, obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Tutystyczny Fundusz Pomocowy. W cenie ujęto wszystkie wycieczki górskie, opisane w programie oraz przejazd Tunelem Mont Blanc lub Tunelem św. Bernarda.

Cena nie zawiera:

biletów komunikacji lokalnej do doliny Val Veny i doliny Val Ferret, obowiązkowej kolejki na Bellevue ( ok. 20 euro na trasie trekkingu) oraz wjazdu na Aiguille du Midi i Mer de Glace oraz innych, indywidualnych atrakcji

Noclegi i wyżywienie:

Masyw Mont Blanc zajmuje ogromny obszar. Długość całego szlaku turystycznego to ok. 180 km, długość dróg i autostrad (z uwzględnieniem tuneli) wokół Mont Blanc wynosi ponad 400 km. Chcąc uniknąć długich, liczących nawet ponad 100 km w jedną stronę dojazdów na początek szlaku, konieczne jest zakwaterowanie grupy w wielu miejscach.

W naszym przypadku noclegi będą:
3 w okolicach Courmayeur, 3 w Chamonix (hotele), 1 w Le Tour (schronisko) i 1 w pobliżu Val Glaciers.

W hotelach na Tour du Mont Blanc proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta). Szczególnie wygodne miejsce to hotel w Chamonix.

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potzrebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śnaidania i obiadokolacje. W przypadku schronisk śniadania są obfite, ale na słodko. W hotelach śniadania są urozmaicone (sery, wędliny).

Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. W Chamonix i Courmayeur w dużych marketach mozna tanio nabyc regionalne produkty spożywcze.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Sabaudzkie - Trekking wokół Mont Blanc pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria, Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.