Albania – Trekking w Kraju Orłów

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni749EURO

O wyprawie

Albania – Trekking w Kraju Orłów (11 dni)

Typ wycieczki: Rekonesans w naprawdę mało znanym terenie

Albańczycy nazywają swój kraj „Shqiperia”, czyli Kraj Orłów. Wycieczka w góry Albanii Absolutna gratka dla prawdziwych odkrywców. Oczywiście żadne biuro poza nami nie pojedzie w pasmo Mali e Thathe nad jeziorem Prespa, góry Gramoz na granicy z Grecją, na pętlę trekkingową w dolinie Zagoria oraz na szczyt Tomorr – Świętą Górę Albanii. Te pasma to wciąż prawdziwe odkrywanie nieznanego.

Jedziemy w zupełnie nieznane turystom strony. Możemy się tutaj cieszyć się najdzikszymi zakątkami Europy. Tutaj nie dotarła jeszcze komercja, baza noclegowa dopiero się rodzi, właściciele pensjonatów i restauracji dopiero uczą się „jak to się robi”, ale pewne niedostatki rekompensowane są przez wspaniała gościnność, fantastyczne widoki i świetne trasy górskie w starym dobrym stylu.

Program stworzyliśmy wspólnie ze znanym albańskim przewodnikiem górskim – Enisem Shehu. Będziemy jedną z pierwszych grup zorganizowanych w tym regionie, który, jesteśmy pewni, za kilka, kilkanaście lat będzie naprawdę jasnym punktem trekkingowej mapy Europy. Górskie szlaki i baza noclegowa dopiero tutaj powstają, nasze wycieczki mocno przyczynią się do rozwoju regionu. Wszystko jest jeszcze w fazie tworzenia.

Grupa liczy maksymalnie sześć osób. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią takie dzikie, spontaniczne klimaty, mają zmysł przygody, lubią chodzić po górach i nie boją się przecierać szlaków w nieznanym terenie.

O wycieczce

Mali i Thate – czyli Suche Góry to malownicze pasmo nad Jeziorem Prespa. Wznoszą się między dwoma wielkimi jeziorami – Ochrydzkim oraz Prespa. Tu leży najwyższy szczyt w okolicy, czyli Pllaja e Pusit (2288 m). Część albańska jest nieco mniej znana turystom niż macedońska. Wciąż istnieją w okolicy prawdziwe rybackie wioski, nad wodą dostrzec można mnóstwo ptaków. Prespa to bardzo ciekawe miejsce. Wystarczy sobie uzmysłowić, że był taki czas w którym jedna część jeziora znajdowała się już w Unii Europejskiej, część należała do Jugosławii a trzeci fragment wciąż pozostawał w komunistycznej Albanii Envera Hodży. W zależności od tego na którym brzegu się urodziłeś – taki miałeś los w loterii. Z gór są naprawdę piękne widoki na jeziora. Trochę jak w Norwegii na fiordy. Tylko, że nad fiordami nie napijesz się rakiji.

Góry Gramoz – liczące przeszło 50 kilometrów pasmo na granicy Albanii i Grecji będące najbardziej na północ wysuniętą częścią potężnego łańcucha gór Pindos. Wysokością przekraczają 2500 metrów i są trzecim najwyższym pasmem w Albanii po Korabie i Górach Przeklętych. Nie ma tutaj niemal wcale lasu, krajobraz jest suchy i składa się niemal w całości z łąk i skał. Rzeźbą Gramoz przypomina nasze Tatry Zachodnie. Znajdziemy tutaj pozostałości po greckiej wojnie domowej (z lat 1948-49) oraz, jak przystało na Albanię, wiele bunkrów z czasów Envera Hodży.

Dolina Zagoria – okolice miasteczka Përmet to region o ogromnym potencjale dla turystyki górskiej. Kilkudniowa pętla po okolicznych górach może być w przyszłości konkurencją dla szlaku Peaks Of The Balkans w Górach Przeklętych  oraz powstającego właśnie szlaku High Scardus w górach Szar Planina. Można wciąż spotkać się z tutaj ze stadami owiec i końmi na halach oraz z niezmienionym przez turystkę rytmem życia we wioskach. Nie dotarła tutaj jeszcze zupełnie komercja i nawet albańskie agencje turystyczne nie organizują tutaj jeszcze zbyt wielu wycieczek. Oprócz pięknych, rozległych, czasem wręcz nie-europejskich widoków możemy natrafić tutaj na wiele artefaktów z przeszłości. Chlubą regionu są kamienne mosty z czasów Imperium Osmańskiego, akwedukty przy drogach wyglądające zupełnie tak samo jak w starożytności, opuszczone cerkwie i monastyry w bizantyjskim stylu. Kultura jest jednak żywa do dzisiaj. Z regionu Përmetu pochodzi wielu albańskich pisarzy, poetów i znanych muzyków. Jednym zdaniem: kto lubi podróżować, unika miejsc z folderów reklamowych, chętnie spotyka się z malowniczymi ludźmi i lubi takie koneserskie bałkańskie klimaty – koniecznie powinien tu przyjechać.

Tomorr – święta góra Albanii. Obecna w ich kulturze na podobnych zasadach, co nasz Giewont, słowacki Krywań czy Triglav dla Słoweńców. Wyniosła i potężna.

Program

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Spotykamy się o 7.15 na parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem (naprzeciwko dworców PKS i PKP). Jedziemy przez Słowację i Węgry do Belgradu.

Dzień 2 – Belgrad – Jezioro Prespa

Przejeżdżamy przez Macedonie i docieramy nad Jezioro Prespa, dzikszego i mniej znanego turystom sąsiada Jeziora Ohrydzkiego. Jest ono podzielone między Macedonię, Grecję i Albanię i zewsząd otaczają je wysokie góry. Jezioro stanowi schronienie dla licznych gatunków ptaków, w tym pelikanów oraz kormoranów i zewsząd otaczają je wysokie góry. Tutejszą przyrodę chronią aż trzy parki narodowe. Nocleg na wsi na macedońsko-albańskim pograniczu.

Dzień 3 – Pllaja e Pusit (2288 m) – Suche Góry ponad Jeziorami

Albańska odpowiedź na słynny macedoński szlak na Magaro w Parku Narodowym Galiczica. Naszym celem będzie najwyższy szczyt całego pasma Suchych Gór (Suva Planina, Mali i Thate) – położona już w Albanii Pllaja e Pusit (2288 m). Po zejściu jedziemy do miejscowości Erseka.

Dzień 4 – Gramoz (2523 m) – Pogranicze w ogniu

Wchodzimy na najwyższy szczyt gór Gramoz, części potężnego pasma Pindosu na grecko-albańskim pograniczu. Na grzbiecie gór wciąż można napotkać stanowiska ogniowe z czasów greckiej wojny domowej. Po całodniowej wycieczce jedziemy do miejscowości Peshtan.

Dzień 5, 6, 7, 8 – Trekking w Kraju Orłów

Wyruszamy na czterodniowy trekking na lekko „od chatki do chatki” w okolicach miejscowości Permet. Możemy oczekiwać wysokich gór, rozległych krajobrazów, starych zapomnianych cerkwi, opuszczonych wsi, mostów z czasów Imperium Osmańskiego, zagubionych w głuszy monastyrów oraz nieprawdopodobnej wręcz gościnności mieszkańców. Przejdziemy przez góry z Peshtan do Limar, z Limar do Hoshteve, stąd do Sheper i ostatecznie do Permet. Ostatniego dnia trekkingu docieramy do Beratu – „miasta tysiąca okien”, jednego z najładniejszych miast w Albanii.

Dzień 9 – Tomorr (2416 m) – Święta Góra Albanii

Podjeżdżamy samochodami 4×4 wysoko do niedostępnej wioski Dardhe. Wchodzimy na bardzo charakterystyczny, wyniosły szczyt Tomorr (2416 m). Świętą górę Albanii, obecną w ich kulturze i folklorze tak jak Krywań u Słowaków czy Triglav w Słowenii. Po zejściu jedziemy nad Jezioro ochrydzkie świętować powodzenie programu.

Dzień 10-11 – Ochryda – Belgrad – Zakopane

Wracamy do Polski z przystankiem na nocleg w Belgradzie. W Zakopanem jesteśmy w godzinach wieczornych.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Wszystkie przejazdy
  • 2 noclegi w hotelu w Belgradzie w pokojach dwuosobowych
  • 8 noclegów podczas wyprawy w Albanii w warunkach turystycznych
  • Wyżywienie w Peshtan, Limar, Hoshteve i Sheper (4 obiadokolacje, śniadania i prowiant)
  • Opiekę dwójki polskojęzycznych liderów: przewodnika UIMLA
  • Albańskiego lokalnego przewodnika
  • Ubezpieczenie i składkę na TFG

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań w Belgradzie i pełnego wyżywienia w czasie czterodniowego trekkingu)
  • Alkohole, napoje, suweniry, wydatki osobiste
  • Wstępy do obiektów historycznych

Co zabrać ?

Paszport oraz dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Albania – Trekking w Kraju Orłów pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.