Lśniące pagody i rajskie plaże

Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Birma, Tajlandia

  • Rangun: była stolica Birmy ze złotymi stupami, posągami Buddy i gwarnymi targowiskami
  • Pływające wioski,ogrody i zakłady rękodzielnicze na Jeziorze Inle widziane w pokładu łodzi
  • Mandalay, Mingun, Inwa: imperialne stolice w dolinie rzeki Irawadi
  • Spektakularne świątynie i stupy w okolicach Bagan oraz wspaniałe wschody i zachody słońca
  • Złota Skała, jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych Birmańczyków
  • Formacje skalne, jaskinie, nietoperze i piękne krajobrazy w okolicy Hpa An
  • Największy na świecie leżący Budda, złote pagody i zachód nad rozlewiskami w Moulmein
  • Okolice Dawei: rajskie plaże, lazur morza, rafy koralowe na końcu świata
  • Most na rzece Kwai i kąpiel przy Wodospadach Erewan

Birma to jeden z najmniej odkrytych i najsłabiej poznanych zakątków Azji. Właśnie przez swoją dotychczasową tajemniczość i niedostępność, kraj ten cieszy się coraz większym powodzeniem wśród odwiedzających. Po okresie prawie 50-letnich rządów junty wojskowej, Birma staje się powoli krajem w pełni otwartym na gości z zewnątrz. Jednocześnie nie zatraca swych głęboko zakorzenionych tradycji kulturowych i religijnych, które są głównym magnesem przyciągającym turystów.Zapraszamy na niezapomnianą przygodę. Pierwszy styk z egzotyką Birmy przeżyjemy w Rangunie, największym mieście i dawnej stolicy państwa. Ujrzymy tu ociekającą złotem Shwedagon Paya, symbol kraju i jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Odwiedzimy także sąsiednią stupę Maha Wizaya oraz Chaukhtatgyi Paya: wielki posąg leżącego Buddy. Nad Jeziorem Inle czeka nas wycieczka rowerowa, kilkugodzinny rejs łodzią po jeziorze oraz wizyta Kakku, kompleksie ponad 2000 stup. W Mandalay szczególnie śnieżnobiałe stupy Sandamani oraz Shwenandaw Kyaung (perła architektury drewnianej) robią duże wrażenie.

Zobaczymy też kilka miejsc w okolicy Mandalay: Amarapurę, gdzie znajduje się najdłuższy most tekowy na świecie; Sagaing: z wielkim wzgórzem upstrzonym złotymi stupami; Mingun nad rzeką Irawadi, gdzie stoi wielka, niedokończona stupa oraz Inwa: senną wioskę z kilkoma ciekawymi świątyniami. W Pyin U Lwin odetchniemy na moment od upału, podziwiając malowniczy, turkusowy wodospad i spacerując wzdłuż pięknych ogrodów w stylu brytyjskim. Dwa dni spędzimy w Bagan: jednym z największych na świecie kompleksów świątyń buddyjskich. Majestatyczne stupy i świątynie najbardziej okazale prezentują się o wschodzie i zachodzie słońca. W Bago odwiedzimy m.in. posąg Buddy o 4 twarzach oraz Shwemawdaw Paya: najwyższą stupę w Birmie. Następnie udamy się w jedno z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych: Kyaiktiyo, zwanego Złotą Skałą. Ogromny głaz, zdający się zaprzeczać grawitacji, pomalowany na złoto stoi nad urwiskiem. Z powrotem w dół zejdziemy ścieżką wzdłuż grzbietu górskiego i malowniczych wiosek.

Po powrocie do Bangkoku zwiedzimy największe atrakcje tego miasta z dawnym Pałacem Królewskim na czele. Osoby, które zdecydują się na przedłużenie pobytu w południowej części Tajlandii, będą miały okazje podziwiać piękno przyrody i wspaniałe krajobrazy tego zakątka Azji. Najpierw udamy się do P.N. Khao Sok, gdzie odbędziemy safari na słoniu, wykąpiemy się w wodospadzie, popływamy łodzią po wielkim jeziorze oraz kajakami po rzece Sok. W kolejnym bajecznym miejscu, P.N. Phang Nga odwiedzimy wioskę Jamesa Bonda oraz kilka innych małych wysepek oblewanych turkusową wodą i formacje skalne w fantastycznych kształtach. Na koniec czeka nas relaks na rajskich plażach Morza Andamańskiego w Ao Nang z możliwością odbycia kilku ciekawych wycieczek fakultatywnych.

Jezioro Inle: życie na wodzie

Ten drugi co do wielkości naturalny zbiornik wodny w kraju leży na płaskowyżu Szan i jego okolice zamieszkuje mniejszość etniczna o tej samej nazwie. Ludność Szan posiada swój własny język, kulturę i kuchnię. Przekonamy się o tym przebywając w Nyaungshwe, gdzie będziemy zakwaterowani. Podczas pobytu nad jeziorem poznamy z bliska prowincjonalną część Birmy. Najpierw pojeździmy na rowerach lokalnymi drogami wśród pól ryżowych i malowniczych wzgórz odbijających się w tafli jeziora. Łodzią motorową przeprawimy się z zachodniego na wschodni brzeg jeziora, gdzie odwiedzimy klasztor w Maing Thauk. Większość kolejnego dnia nad Inle spędzimy w łodzi. Po drodze zobaczymy wiele łódek rybackich. Mężczyźni rozwijający sieci mają zajęte obie ręce i dlatego wiosłują stopami. Odwiedzimy pływającą wioskę Nampan, gdzie znajduje się lokalna fabryka papierosów. Miejscowe kobiety wytwarzają je ręcznie. Zobaczymy też inne miejsca wśród kanałów na jeziorze, gdzie ludzie trudnią się rękodzielnictwem: ręcznie wyrabiają srebro, tkają ubrania, wytwarzają tradycyjne birmańskie parasole, produkują papier czerpany i wiele innych. Na koniec odwiedzimy klasztor buddyjski, gdzie mieszkają koty oraz świątynię, w której przechowywane są statuetki Buddy.

Mandalay i okolice: pamiątka dawnego imperium nad Irawadi

W samym Mandalay – drugim co do wielkości mieście Birmy położonym nad rzeką Irawadi – oraz w jego okolicach zobaczymy wiele wspaniałych zabytków: stup, pagód i klasztorów. W tym rejonie znajdują się 4 dawne stolice, poza wspomnianym Mandalay są to: Amarapura, Inwa i Sagaing. Samo Mandalay nie robi zbyt dużego wrażenia na odwiedzających. Jednak obok kilku jego zabytków nie można przejść obojętnie. Mowa tu o śnieżnobiałych Kyauktawgyi Paya oraz Sandamani Paya i złoconej Kuthodaw Paya. Zajrzymy też do świątyni Shwenandaw Kyaung, która jest arcydziełem architektury drewnianej. Odwiedzimy także świątynię Mahamuni, jedną z najświętszych w Birmie, gdzie tłum wiernych oddaje cześć świętemu posągowi Buddy. Kolejnego dnia zobaczymy tekowy most U Bein w Amarapurze. Spina on oba brzegi Jeziora Taungthaman. Stąd pojedziemy do Sagaing. Już na wjeździe na miasteczka widać niezliczoną ilość złotych świątyń i pagód, którymi usłane jest całe wzgórze. Wejdziemy do 2 najważniejszych i najładniejszych z nich: Umin Thounzeh oraz Soon U Ponya Shin. Szczególnie z tej ostatniej, położonej na samym szczycie wzgórza roztacza się ładna panorama na okolicę i rozlewiska Irawadi. Następnie pojedziemy do Mingun, gdzie znajduje się ogromna, niedokończoną stupa z cegieł. Miała być najwyższą na świecie…Warto też zerknąć na wielki dzwon, ważący 90 ton. Jest to drugi największy, wciąż wiszący i nie zniszczony dzwon na świecie! Tuż obok stoi – ciekawa architektonicznie – stupa Hsinbyume. Po dotarciu do małej wioski Inwa, przesiądziemy się na powozy konne i odwiedzimy dwa ładne klasztory (w tym jeden drewniany) oraz krzywą wieżę obserwacyjną.

Bagan: stupy i świątynie po horyzont

To bez wątpienia najbardziej znane miejsce w kraju, o którym słyszał każdy jeszcze przed przyjazdem nad Irawadi. Nie ma ani jednego folderu o Birmie, gdzie nie występowałaby to miejsce. Żadna inna nazwa geograficzna nie jest tak mocno utożsamiana z Birmą jak właśnie Bagan. Spędzimy tu 2 pełne dni poznając najznakomitsze przykłady starożytnej birmańskiej architektury sakralnej. Przy okazji będziemy mieli okazję zobaczyć jedne z najbardziej malowniczych wschodów i zachodów słońca podczas naszej wyprawy. Gra kolorów oraz kontrast rudych budowli z zielenią roślinności, to powody, dla których wiele osób decyduję się wstać jeszcze przed świtem. Pomiędzy IX a XIII wiekiem Bagan było stolicą Królestwa o tej samej nazwie. Obejmowało ono swym zasięgiem mniej więcej terytorium dzisiejszej Birmy. W tym okresie na równinach wokół Bagan powstało ponad 10.000 buddyjskich klasztorów, świątyń i stup. Do dnia dzisiejszego zachowało się ponad 2000 z nich. Pierwszego dnia odwiedzimy centrum dawnej stolicy, tzw. Stare Bagan, gdzie dominują wysokie, monumentalne świątynie m.in. Ananda, Thatbyinnyu, Gawdawpalin, Mahabodhi i wiele innych. Późnym popołudniem wdrapiemy się na taras widokowy stupy Shwenandaw, by podziwiać spektakularny zachód słońca. Kolejny dzień rozpoczniemy o wschodzie słońca na stupie Buledi. Tego dnia odwiedzimy nieco dalej położone budowle, takie jak: Manuha, Seinnyet Nyima czy Dhammayazika.

Lazur wody i rajskie plaże

Na południu Tajlandii spotkamy na naszej trasie praktycznie tylko atrakcje przyrodnicze. Z wielkiego kosmopolitycznego Bangkoku przeniesiemy się na tajską prowincję. Naszym oczom ukażą się krajobrazy diametralnie różne od tych, które podziwialiśmy do tej pory. Wapienne wzgórza i klify, przyjmujące niesamowite kształty, porośnięte bujną i soczyście zieloną dżunglą. Błękitne i turkusowe wody w jeziorach oraz w zatokach wypełnionych rafami koralowymi, a na plaży rozgrzany, jasny piasek. Te wszystkie atrakcje znane z pocztówek lub programów przyrodniczych, będziemy mogli ujrzeć na własne oczy. Najpierw w P.N. Khao Sok pojedziemy na słoniu do wodospadu, w którym będzie można wziąć orzeźwiającą kąpiel. Tego samego dnia powiosłujemy nieco podczas spływu kajakiem lub pontonem wzdłuż rzeki Sok. Kolejnego dnia popłyniemy długą łodzią po wodach jeziora podziwiając fantastyczne formacje skalne. Po kąpieli w jeziorze, wejdziemy do jednej z jaskiń. Z kolei w P.N. Phang Nga zobaczymy lasy namorzynowe oraz kilka ciekawych, przybrzeżnych wysp m.in. słynną wyspę Jamesa Bonda, a także tą zamieszkałą przez mniejszość muzułmańską. Kolejne kilka dni spędzimy w Ao Nang odpoczywając beztrosko na plażach Morza Andamańskiego. Dla chętnych będzie możliwość wybrania się na jednodniowe wycieczki fakultatywne. Polecamy rejs na kilka niedalekich wysp w tym znaną Kurzą Wyspę lub najbardziej znaną, wyspę Phi-Phi. Godny polecenie jest też wypad do gorących źródeł, „szmaragdowego basenu” i świątyni tygrysa. Jeśli ktoś chciałby aktywnie spędzić czas nie wyjeżdżając daleko, na miejscu można spróbować snorkelingu lub nurkowania z butlą: miejscowe rafy koralowe są jednymi z najładniejszych w tej części Azji.

Program

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Bangkoku

Spotkanie w Warszawie i wylot do Bangkoku z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

Dzień 2 Przylot do Bangkoku, wieczorem przelot do Rangun

Przylot do Bangkoku i przejazd w kierunku Khao San, dzielnicy trampów i obieżyświatów. Zakwaterowanie w hotelu, spacer po okolicy, pierwsze zetknięcie się z egzotyką Tajlandii. Jeśli czas pozwoli spacer po dzielnicy turystycznej w kierunku Pomnika Demokracji lub rejs łodzią motorową po kanałach wodnych, które rozcinają prawobrzeżną część Bangkoku. Dopływ wody do kanałów z rzeki Chao Phraya regulowany jest potężnymi śluzami. Można tu zaobserwować spokojne i zwykłe życie Tajów zamieszkujących Bangkok. Wieczorem wylot z Bangkoku do Rangunu. Przejazd z lotniska do hotelu w centrum miasta, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Rangunu, Shwedagon Pagoda, dzielnica chińska

Rano po śniadaniu udamy się na Bagyoke Market, olbrzymie targowisko, gdzie wymienimy walutę. Następnie odwiedzimy gwarną, tętniącą życiem dzielnicę chińska oraz kolonialną dzielnicę zbudowaną przez Brytyjczyków. Odwiedzimy także Sule Paya, pagodę leżącą w centralnym punkcie starej części Rangunu. Jeśli czas pozwoli, przespacerujemy się w stronę nadbrzeża. Po lunchu po południu pojedziemy do Pagody Shwedagon, jednego z symboli Rangunu i całej Birmy. Zostaniemy tam aż do zachodu słońca, gdyż miejsce to posiada niesamowitą atmosferę. Wieczorem wrócimy do centrum na kolację i nocleg w hotelu.

Dzień 4 Lokalny pociąg, leżący Budda, lusterkowa pagoda

Rano po śniadaniu pojedziemy lokalnym pociągiem na północ miasta. Wagony kołyszące się na krzywych torach, stacje ukryte w gęstwinie budynków, kolorowe targowiska na torach. Zobaczymy całkiem nieturystyczną twarz Rangunu i poznamy to miasto zupełnie od kuchni. Następnie odwiedzimy świątynię Chauk Htat Gyi, gdzie znajduje się jeden z największych posągów leżącego Buddy w mieście. Zaraz obok naprzeciwko znajduje się świątynia Nga Htat Gyi. Można tam podziwiać ogromny posąg Buddy w pozycji siedzącej. Tam też na chwilę zajrzymy. Jeśli czas pozwoli to zobaczymy również pagodę Sein Yong Chi. Jest ona znana z tego, że jej ściany (zewnętrzne i wewnętrzne) pokrywa niezliczona ilość małych lusterek. Wieczorem ruszymy komfortowym autobusem nocnym w stronę Jeziora Inle. Nocleg w drodze.

Dzień 5 Wycieczka rowerowa w okolicy Jeziora Inle

Nad ranem dotrzemy nad Jezioro Inle. Po odpoczynku i zjedzeniu śniadania czeka nas wycieczka rowerowa wzdłuż brzegów Jeziora Inle Trasa wiedzie wśród pól ryżowych i wzgórz otaczających ten wielki zbiornik wodny. Przeprawimy się łodziami wszerz jeziora (wraz z rowerami) do wioski Maing Thauk, która częściowo leży na palach na jeziorze. Na obrzeżach wioski znajduje się kompleks świątynny ze złoconymi stupami. Jeśli czas pozwoli, to w drodze powrotnej odwiedzimy lokalną winnicę, gdzie będzie możliwość kupna lub degustacji wina wytwarzanego z okolicznych winorośli. Nocleg w hotelu.

Dzień 6 Rejs łodzią po Jeziorze Inle: zakłady rzemieślnicze, domy na palach, pływające ogrody

Dziś z pokładu łodzi będziemy poznawać życie na Jeziorze Inle: drugim pod względem wielkości w Birmie. Zobaczymy między innymi jak wyrabia się ubrania z łodyg lotosu, w jaki sposób kowale mieszkający na wodach jeziora wyrabiają narzędzia, jak powstają cygara oraz jeden z lokalnych targów, gdzie mieszkańcy sprzedają swoje wyroby. Wstąpimy również do świątyni Phaung Daw Oo Paya, w której przechowywane są statuetki Buddy. Raz do roku są one obwożone po całym jeziorze specjalnymi łodziami. Będziemy przyglądać się pływającym ogrodom oraz miejscowym rybakom, którzy stojąc na łodziach wiosłują nogami. Po drodze zobaczymy tez kobiety, które trudnią się tkactwem lub produkcją tradycyjnych birmańskich parasolek. Późnym popołudniem wrócimy do hotelu na odpoczynek. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 Wizyta w tajemniczym Kakku, przejazd do Mandalay

Dziś z rana po śniadaniu udamy się do Kakku – jednego z najpiękniejszych miejsc w górzystym stanie Szan. Tu zobaczymy ponad 2500 tajemniczo wyglądających stup przyozdobionych metalowymi parasolkami wraz z dzwoniącymi na wietrze dzwoneczkami. Po południu wrócimy do Taunggyi i udamy się w drogę do Mandalay. Późnym wieczorem dotrzemy do Mandalay. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Zwiedzanie Mandalay: wspaniałe przykłady architektury sakralnej

Dziś w pierwszej kolejności udamy się do dzielnicy złotników, aby obejrzeć w jaki sposób wyrabia się złote listki, które wierni przyklejają do świętych posągów. Żeby zobaczyć w jaki sposób listki są nakładane odwiedzimy świątynię Mahamuni Paya i tam ujrzymy jakie zastosowanie mają wspomniane listki. Następnie zobaczymy największą na świecie księgę wyrytą na 729 kamiennych płytach w świątyni Kuthodaw Pagoda. Stamtąd przejdziemy do znajdującego się nieopodal drewnianego klasztoru Shwenandaw Kyaung, który kiedyś był częścią Złotego Pałacu. Po obiedzie wjedziemy na Wzgórze Mandalay, skąd roztacza się widok na całe miasto oraz na rzekę Irawadi. Nocleg w hotelu.

Dzień 9 Całodniowa wycieczka do imperialnych stolic w okolicy Mandalay

Dziś będziemy zwiedzali dawne stolice znajdujące się w okolicach Mandalay. Rano wyruszymy do Amarapury na wschód słońca przy U Bein: najdłuższym na świecie moście wykonanym z drewna tekowego. W tej pięknej scenerii zjemy śniadanie, a następnie przejedziemy do Inwa, zwanej Miastem Klejnotów. Jest to miasto ulokowane na sztucznej wyspie. Niestety ze względu na częste trzęsienia ziemi, które nawiedzały miasto, uległo ono znacznemu zniszczeniu. Zobaczymy tu birmański drewniany klasztor Bagaya Kyaung, w którym ciągle funkcjonuje szkoła dla dzieci z pobliskiej wioski, a także przepiękny ceglany klasztor Maha Aungmye Bonzan. Miejsca te będziemy podziwiali, przemieszczając się rowerem. Pod koniec dnia dotrzemy do Mingun, gdzie znajduje się pagoda, która mogła być największą na świecie. Nie została jednak ukończona. Ukończony za to został dzwon, który jest drugim pod względem wielkości nie pękniętym dzwonem na świecie. Następnie wejdziemy na Pagodę Hsinbyume, z której będziemy mieli okazje podziwiać przepiękną scenerie nad rzeką Irawadi. Wieczorem wrócimy na nocleg do hotelu w Mandalay.

Tego dnia dla chętnych możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej do Pyin U Lwin oraz wodospadu Anisakan. Pyin U Lwin to miejscowość górach, w które swe letnie rezydencje budowali Brytyjczycy. Do dzisiaj zachowała się tam architektura kolonialna. Warto tez zwiedzić piękne ogrody botaniczne w angielskim stylu. Wodospad Anisakan to jeden z najładniejszych wodospadów w Birmie ze strugami wody spływającymi ze skał niczym welony.

Dzień 10 Podróż do Bagan, zachód słońca na rzece Irawadi

Tego dnia wcześnie rano wyruszymy w podróż malowniczą drogą do Bagan. Po dotarciu i zakwaterowaniu, będzie czas na krótki odpoczynek, odświeżenie się i lunch. Późnym popołudniem pojedziemy na przystań nad słynna rzeką Irawadi. Wsiądziemy na łódź i popłyniemy w stronę Starego Bagan. Z perspektywy rzeki będziemy świadkami jednego z najbardziej malowniczych zachodów słońca na naszej trasie. Po zmroku wrócimy na nocleg do hotelu.

Dzień 11 Wycieczka rowerowa w okolicy Starego Bagan

O brzasku udamy się na jeden z okolicznych punktów widokowych, z którego będziemy mogli podziwiać piękny spektakl wschodzącego słońca i panoramę niezliczonej ilości świątyń skąpanych w bujnej zieleni. Po śniadaniu wsiądziemy na rowery elektryczne i rozpoczniemy zwiedzanie najciekawszych świątyń i pagód w okolicy Starego Bagan. Trasę rozpoczniemy od pozłacanej Pagody Shwezigon oraz monumentalnej świątyni Gu Byauk Gyi. Zobaczymy Świątynię Ananda, będącą wizytówką Bagan. Zwiedzimy także świątynie Mahabodhi, Shwegugyi, Thatbyinnyu oraz Gawdawpalin, leżące w niedalekiej odległości od siebie. Następnie udamy się do świątyni Manuha na skraju Starego Bagan oraz do miejsca, gdzie zobaczymy w jaki sposób powstają wyroby z laki. Na koniec dnia odwiedzimy Nanda Pyinnyar. Jest to klasztor połączony z jaskinią, w której znajdują się groty medytacyjne. Całym kompleksem opiekuje się pewien mnich. Jeśli czas pozwoli, to jeszcze tego samego dnia z innego punktu widokowego będziemy mogli podziwiać malowniczy zachód słońca. Po powrocie do hotelu i czasie wolnych na odpoczynek i odświeżenie się, wsiądziemy w nocny wygodny autobus i ruszymy w drogę na południe do Rangunu. Nocleg w podróży.

Dzień 12 Zwiedzanie Bago i przejazd w kierunku Złotej Skały

Rano dotrzemy do Rangunu. Następnie udamy się w drogę do Bago. W tym mieście zwiedzimy kilka ciekawych obiektów, m.in.: schodkową, biało złotą Pagodę Mahazedi. Zobaczymy także ogromny posąg leżącego Buddy Shwethalyaung oraz Pagodę Kyaik Pun, w której znajduje się Budda patrzący w 4 strony świata. W innej części miasta odwiedzimy złoty pałac królewski Kanbawza Thadi oraz ogromną pagodę Shwemawdaw, będącą najwyższą w całej Birmie. Po południu pojedziemy dalej do miejscowości Kinpun, będącej bazą wypadową na Złotą Skałę. Jeśli czas pozwoli, po drodze do Kinpun zatrzymamy się przy największym na świecie posągu siedzącego Buddy. Nocleg w guest housie.

Dzień 13 Wizyta przy Złotej Skale i zejście w dół przez las tropikalny i małe wioski

Wcześnie rano wsiądziemy na pakę lokalnej ciężarówki wożącej pielgrzymów do Złotej Skały. Pojedziemy krętą, górską drogą przez dżunglę do jednego z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych w Birmie. Ostatnie podejście od parkingu do samej skały można pokonać pieszo lub w... lektyce. Sama Złota Skała stoi na urwisku i zdaje się zaprzeczać prawom grawitacji. Wierni licznie modlą się u jej podnóża przyklejając nań złote papierki. W drodze powrotnej do Kinpun czeka nas trekking w dół górskim grzbietem przez las tropikalny. Po drodze będziemy mijali górskie wioski oraz punkty widokowe z szerokimi panoramami na okolicę. Po powrocie do Kinpun czas wolny, będzie możliwość spaceru po wiosce i zakupu kandyzowanych owoców, z której słynie ta senna miejscowość. Nocleg w guest housie.

Dzień 14 Przejazd do Hpa An, zwiedzanie pagody, wizyta w jaskini nietoperzowej

Rano po śniadaniu udamy się w podróż do Hpa An. Wczesnym popołudniem dotrzemy do tej miejscowości położonej wzdłuż rozlewisk rzeki Saluin. W krajobrazie otaczającym Hpa An dominują małe wioski, pola ryżowe, a przede wszystkim malownicze, urzekające formacje skalne ze stromymi klifami. Duża część z nich porośnięta jest roślinnością tropikalną. W wielu tych skałach procesy erozyjne wytworzyły liczne jaskinie. Jeszcze tego dnia zapoznamy się z pięknymi widokami w okolicy Hpa An. Najpierw pojedziemy do pagody Kyauk Ka Lat. Jest to świątynia zbudowana na szczycie samotnie stojącej skalnej maczugi. Częściowo można na nią wyjść, aby podziwiać panoramę okolicy. Na koniec dnia pojedziemy do wylotu jednej z jaskiń nad samą rzeką. Jest ona znana z tego, że o zmierzchu każdego dnia wylatują z niej... setki tysięcy nietoperzy na żer. Będziemy świadkami tego niesamowitego widowiska. Po zmroku wrócimy do Hpa An. Dla chętnych możliwość wizyty na nocnym targu i skosztowania świeżo przygotowywanych dań kuchni birmańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 Zwiedzanie okolic Hpa An

Ten dzień spędzimy w całości na zwiedzaniu największych atrakcji i malowniczych scenerii okolic Hpa An. Najpierw udamy się do groty Kaw Ka Thaung. Wejścia do niej strzegą posągi buddyjskich mnichów ubranych na czerwono stojących w długim szeregu. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Jaskinie Sadan. Jest to jedna z niewielu jaskiń w okolicy, którą można pokonać pieszo na całej długości i wyjść z niej innym wyjściem po drugiej stronie masywu. Następnie udamy się w stronę „basenu" Yae Ta Khon. Jest to kompleks kilku sadzawek (osobno dla obu płci), w którym Birmańczycy odbywają rytualne kąpiele, a niektórzy... robią pranie. Nieopodal od tego miejsca mieści się Ogród Lumbini. Jest to rozległa, częściowo zarośnięta łąka leżąca u stóp monumentalnego klifu góry Zwegabin. Znajduje się tu ponad setka posągów Buddy w pozycji siedzącej; niektóre z nich pod ozdobnymi baldachimami. Dwa ostatnie miejsca jakie odwiedzimy dzisiejszego dnia będą jaskinie: Yathae Pyan oraz Kaw Gon. Ta druga znana jest z licznych pozłacanych posągów Buddy: siedzących, stojących, leżących oraz z wielu rzeźb i ornamentów stworzonych bezpośrednio na stropie jaskini. Późnym popołudniem lub pod wieczór wrócimy na nocleg do hotelu w Hpa An.

Dzień 16 Przejazd do Moulmein, olbrzymi leżący Budda, zachód słońca

Po śniadaniu wsiądziemy w lokalny autobus i pojedziemy do Moulmein. Po drodze przekroczymy szerokie rzeki za pomocą mostów podwieszanych na linach. Po dotarciu do Moulmein i chwili odpoczynku udamy się poza miasto do miejsca o nazwie Win Sein Taw Ya. Znajduje się tu największy na świecie posąg leżącego Buddy, który ma prawie 200m długości. Można wejść do jego środka w celu obejrzenia licznych pomieszczeń i rzeźb. Po powrocie do Moulmein przespacerujemy się po Zeigyi, głównym targowisku miasta. W dalszej części dnia zajrzymy do klasztoru Taung Pauk, gdzie w głównej sali znajduje się siedzący Budda wykonany z pędów bambusa. Zaraz obok stoi złota pagoda U Zina. Największy spektakl czeka nas nieopodal na tarasie widokowym pagody Kyeik Than Lan. Z tego miejsca rozpościera się widok na całe miasto i szerokie rozlewiska rzeki Saluin. Zostaniemy tu do zachodu słońca podziwiając wspaniałe okoliczne krajobrazy o zmierzchu. Późnym wieczorem po kolacji i odpoczynku, ruszymy nocnym autobusem w drogę do Dawei. Nocleg w podróży.

Tego dnia osoby jadące na wersję skróconą (17-dniową) jadą na granicę do Myawaddy. Po przekroczeniu granicy, przejazd na lotnisko w Mae Sot i przelot do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Tego samego dnia w późno w nocy lub następnego dnia nad ranem przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Przylot do Warszawy w 17 dniu. Zakończenie imprezy.

Dzień 17 Przejazd na wybrzeże, relaks na plaży

Wczesnym rankiem dotrzemy do Dawei i udamy się na śniadanie. Po nim, pojedziemy na południe, prawie na sam koniec Półwyspu Dawei na rajską plażę. Zakwaterujemy się w bungalowach przy plaży i w tym miejscu spędzimy dalszą resztę dnia relaksując się w promieniach słońca na prawie pustej plaży. Nocleg w bungalowach przy plaży.

Dzień 18 Zwiedzanie malowniczych zakątków i plaż na Półwyspie Dawei

Dziś pojedziemy jeszcze dalej na południe, na sam cypel, gdzie znajduje się pagoda Shin Paw. Dociera tu także bardzo wielu Birmańczyków. Po drodze będziemy mijali liczne wioski rybackie i plaże. Zatrzymamy się na kąpiel na plaży podkowiastej. Po południu, poprzez jedną z największych wiosek rybackich, dotrzemy na jedną z najdłuższych plaż w okolicy. Liczy ona kilka kilometrów długości. Przed zmrokiem chętni będą mogli wspiąć się na jeden z lepszych punktów widokowych w okolicy, aby w świetle zachodzącego słońca móc podziwiać bezkresne panoramy na morze, góry i rozległe piaszczyste plaże. Po zmroku wrócimy na nocleg do bungalowów przy rajskiej plaży.

Dzień 19 Rejs na archipelag Mosko, snorkeling, powrót do Dawei

Rano po śniadaniu pojedziemy na lokalną przystań, skąd wypłyniemy łodzią w kierunki archipelagu Wysp Moscos. Są to przepiękne wyspy położone u zachodnich wybrzeży Birmy. Zupełnie nie zamieszkałe. Posiadają całkiem dziewicze wybrzeże porośnięte lasem tropikalnym oraz piękne plaże, które najczęściej są zupełnie puste. Na jednej z wysp odwiedzimy kilka miejsc, w których będziemy mogli przyjrzeć się rafie koralowej z bliska przy użyciu maski i fajki. Przespacerujemy się także wąskim przesmykiem przez tropikalny las na drugą stronę wyspy. Będzie też czas wolny na plażowanie i kąpiele w morzu. Późnym popołudniem ruszymy w drogę powrotną na stały ląd. Wieczorem dotrzemy do Dawei i udamy się do hotelu na nocleg.

Dzień 20 Przejazd do Kanchanaburi, most na rzece Kwai, muzeum wojny

Z samego rana pojedziemy w kierunku granicy z Tajlandią. Po dopełnieniu wszelkich formalności wizowych, przekroczymy granicę i dotrzemy do Kanchanaburi. Po południu zobaczymy słynny most na rzece Kwai oraz odwiedzimy muzeum wojny opisujące m.in. historię budowy Kolei Śmierci. Jeśli czas pozwoli zajrzymy na cmentarz jeńców wojennych. Nocleg w guest housie w bliskim sąsiedztwie rzeki Kwai.

Dzień 21 Wodospady Erewan, przejazd do Bangkoku

Zaraz po śniadaniu pojedziemy w kierunku Parku Narodowego Erewan. Wiele osób odwiedza to miejsce z uwagi na system kaskadowych wodospadów z turkusową wodą i licznymi oczkami wodnymi, w których można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Czas wolny na indywidualną eksplorację kaskad. Po południu wrócimy do Kanchanaburi i udamy się w dalszą podróż do Bangkoku. Jeśli czas pozwoli, udamy się do Chinatown, dzielnicy chińskiej, która po zmroku rozbłyskuje wieloma kolorowymi neonami. Kolacja i czas wolny na zakup ostatnich pamiątek. Późno w nocy lub następnego dnia nad ranem przejazd na lotnisko i wylot w drogę powrotna do Polski.

Dzień 22 Powrót do Warszawy

Przelot z Bangkoku do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Przeloty: Warszawa - Bangkok - Warszawa oraz Bangkok - Rangun - Bangkok
  • Transport lokalny: autobusy, pociągi, taksówki, metro, wynajmowane busy, rowery, łodzie
  • Noclegi w hotelach turystycznych
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

Wersja 17-dniowa 

  • Wyżywienia: (ok. 180 USD)
  • Biletów wstępu: (ok. 100 USD)
  • Wizy birmańskiej: (250 PLN)

Wersja 22-dniowa 

  • Wyżywienia: (ok. 220 USD) 
  • Biletów wstępu: (ok. 110 USD)
  • Wizy birmańskiej: (250 PLN)

Liczba uczestników: 7 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN (pobierana w momencie potwierdzenia możliwości realizacji wyjazdu)

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Lśniące pagody i rajskie plaże pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Tajlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.