Syberyjski kalejdoskop z Kamczatką

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Tajemniczo brzmiące słowo Syberia wywodzi się najprawdopodobniej z języka tatarskiego, w którym wyrazy Sib Ir oznaczają "Śpiącą Krainę".
Geograficznym regionem Syberii określa się zazwyczaj całą azjatycką część Rosji, która stanowi aż 77 procent powierzchni tego państwa. Jest to jeszcze nieodkryta dla turystyki kraina wielkich i krystalicznie czystych rzek i jezior, wyniosłych wulkanów, dziewiczej tajgi i tundry, egzotycznych, wciąż żywych kultur i tradycji licznych mniejszości etnicznych. Na naszej trasie znajdą się Tuwa, Jakucja, Żydowski Obwód Autonomiczny, Sachalin, Wyspy Kurylskie i Kamczatka.

  • Przyrodniczy, etniczny, historyczny, religijny, kulturalny i kulinarny kalejdoskop azjatyckiej części Rosji
  • Tuwa - jurty, geograficzny środek Azji, ojczyzna śpiewu gardłowego
  • Jakucja - eskapada kulturalna po zabytkowym i współczesnym Jakucku
  • Rejs na Lenskije stołby (lista UNESCO)
  • Birobidżan - niezwykła historia państwa żydowskiego na Syberii
  • Sachalin - kolebka Ajnów, kulturowe pogranicze Rosji i Japonii
  • Zatoka Cicha - położona nad Oceanem Spokojnym
  • Wyspy Kurylskie - sporne tereny pomiędzy Japonią a Rosją, niedawno otwarte dla turystów
  • Kamczatka - legendarna kraina wulkanów, Awaczyńska Sopka - aktywny stratowulkan 
  • Wycieczka śmigłowcem do Doliny Gejzerów
  • Potężne rzeki Syberii: Jenisej, Lena (z trwającym półtorej doby rejsem) oraz Amur
  • Koegzystencja wielu tradycji religijnych: animizm, szamanizm, lamaizm, prawosławie, judaizm i shinto
  • Fascynujące i niezwykle bogate tradycje kulinarne różnych rejonów Syberii
  • Krótka wizyta w Abakanie w Chakasji, PN Ergaki w Kraju Krasnojarskim i Chabarowsku w Kraju Chabarowskim

Tuwa - geograficzny środek Azji

Tuwa, na terenie której znajduje się geograficzny środek Azji to miejsce o bardzo ciekawych cechach przyrodniczych. Występują tu tajga, tundra, stepy, pustynie i strefa wysokogórska. W Tuwie spotkać można jedne z najbardziej wysuniętych na północ obszarów pustynnych a zarazem jedne z najbardziej wysuniętych na południe terenów tajgi i tundry. Na tutejszych stepach i pustyniach wypasają się m.in. konie, krowy, wielbłądy, jaki i renifery. Tuwa, będąca na przestrzeni ostatniego tysiąclecia częścią Imperium Mongolskiego, rządzonych przez Mandżurów Chin, niepodległym państwem (w latach 1921-44) a następnie częścią ZSRR, dziś jest autonomiczną republiką Federacji Rosyjskiej. Ta kulturowo blisko związana z Mongolią autonomiczna republika zamieszkiwana jest przez 300 tysięczny naród Tuwińców, którzy są ludem pochodzenia tureckiego, wyznającym szamanizm i buddyzm tybetański (lamaizm). Podczas wizyty w Tuwie udamy się na objazd najważniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Poznamy również Kyzyl - bardzo zadbaną stolicę republiki.

Jakucja - Jakuck i rejs na Lenskije stołby

Republika Sacha (Jakucja) jest największą pod względem powierzchni jednostką podziału terytorialnego na świecie. Na obszarze ponad 3 milionów kilometrów kwadratowych mieszka tu mniej niż milion osób. W Jakucku odwiedzimy m.in. zabytkowe Stare Miasto z prawosławną cerkwią Przeobrażenia Pańskiego, Królestwo Wiecznej Zmarźliny, w którym nawet w środku lata podziwiać można niezwykłe rzeźby z lodu oraz Muzeum Ludów Północy posiadające bardzo ciekawą ekspozycję na temat egzotycznej tradycyjnej kultury Jakutów - rdzennych mieszkańców tych ziem. Wyruszymy w rejs po Lenie w trakcie którego dotrzemy pod Lenskije stołby - wpisane na listę UNESCO niezwykłe formacje skalne ulokowane wzdłuż brzegów rzeki.

Birobidżan - Żydowski Obwód Autonomiczny

Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie to oprócz Izraela jedyna na świecie żydowska jednostka administracyjna. Założony został przez Stalina w 1934 roku. Wywodzący się często z ziem dawnej Rzeczypospolitej Żydzi stanowią tu dziś zaledwie niewielką część mieszkańców, ale z wielką pieczołowitością pielęgnowane są tu wielowiekowe żydowskie tradycje. Na ulicach można zobaczyć napisy w języku jidysz, w szabas w synagodze rozbrzmiewają hebrajskie modlitwy, w lokalnej restauracji spróbować można specjałów koszernej kuchni. Odwiedzimy centrum Birobidżanu, spotkamy przedstawicieli tutejszej społeczności żydowskiej, będzie możliwość posłuchania tradycyjnych pieśni i zakupu oryginalnych pamiątek.

Sachalin i Wyspy Kurylskie

Sachalin to największa wyspa Rosji, od wieków będąca miejscem rywalizacji z Japonią. Odwiedzimy tu Zatokę Cichą, która uważana jest za najpiękniejsze miejsce wyspy. W Jużnosachalińsku będziemy mieć okazję do spaceru po mieście, podczas którego zawitamy do lokalnego Muzeum Krajoznawczego, poznamy tu dzieje egzotycznych pierwotnych mieszkańców wyspy: Ajnów i Niwchów, których izolowane języki stały się przedmiotem zainteresowania badaczy z całego świata. Odwiedzimy też Gorny Vozduh - popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Wyspy Kurylskie (inaczej Kuryle) to wulkaniczny archipelag na Oceanie Spokojnym zlokalizowany między japońską wyspą Hokkaido i półwyspem Kamczatka, który od zakończenia II wojny światowej jest przedmiotem sporu terytorialnego Rosji i Japonii. Na Kurylach odwiedzimy m.in. płaskowyż Yankito, gdzie można oglądać zastygły strumień lawy, Zatokę Kasatka i Diabelską Skałę. Zobaczymy też aktywny wulkan Baransky. Będziemy mieć możliwość kąpieli w gorącym źródle Kipyasczaya, zobaczymy Białe Skały, które uważane są za największą atrakcję wyspy.

Wulkany Kamczatki

Kamczatka, dzięki niezwykłym krajobrazom wulkanów jest jednym z najbardziej czarujących i enigmatycznych miejsc na świecie. Odbędziemy wycieczkę śmigłowcem do Doliny Gejzerów: dokonamy oblotu czynnych wulkanów Karimski (przez większość czasu pozostaje bardzo aktywny i emituje dym) i Maly Semyachik (w kalderze wulkanu znajduje się jezioro z gorącą - podgrzewaną przez wulkan wodą), przespacerujemy się do wulkanu Uzon. Chętni będą mieć możliwość pieszej wycieczki z przewodnikiem lokalnym na Awaczyńską Sopkę. Ten wysoki na 2741 m n.p.m. aktywny stratowulkan posiada krater w kształcie podkowy. Dla osób, które nie mają ochoty zdobywania wulkanu zaproponowany będzie alternatywny program - eskapada kulturalna po mieście i wizyty w muzeach Pietropawłowska Kamczackiego (Muzeum Wulkanów i Muzeum Krajoznawcze).

Program

Dzień 1 Podróż z Warszawy do Abakanu

Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Przelot do Abakanu.

Dzień 2 Abakan - stolica Chakacji i podróż drogą R-257 przez PN Ergaki do Kyzylu

Przylot do Abakanu. Krótkie zwiedzanie miasta, które jest stolicą autonomicznej Republiki Chakasji. Zobaczymy tu niezwykły pomnik Małego Księcia oraz prawosławną katedrę Przemienienia Pańskiego. Przejedziemy następnie malowniczą drogą R-257 przez Kraj Krasnojarski (druga pod względem wielkości jednostka terytorialna Rosji), gdzie zatrzymamy się w najpiękniejszych widokowo miejscach położonych na terenie Parku Narodowego Ergaki w paśmie Sajanów Zachodnich. Najwyższe szczyty w tym rejonie mają ponad 2200 m n.p.m. W godzinach wieczornych wjedziemy na teren Republiki Tuwy. Nocleg w Kyzylu.

Dzień 3 Podróż przez Tuwę Zachodnią: Kundustug - Chajrakan - Burchan Daa - Czadan - Altyn Bulak

Po śniadaniu całodniowa wycieczka na zachód Republiki Tuwy. Zobaczymy źródło mineralne Kundustug ("Bobry") oraz świętą dla Tuwińców górę Chajrakan. Przejazd nad rozlewiska Jenisaju - piątej co do długości rzeki świata, nad brzegiem której znajduje się Burchan Daa - płaskorzeźba Buddy. Większość mieszkańców Tuwy to wyznawcy buddyzmu tybetańskiego zwanego też lamaizmem. Przejazd do Czadan, gdzie poznamy wyjątkową historię tybetańskiego klasztoru Ustuu-Churee. Wizyta w ośrodku jurt Altyn Bulak - widać stąd rozległą dolinę przez którą przepływa Jenisej. Do wyboru: powrót na nocleg do hotelu w Kyzylu lub zakwaterowanie w tradycyjnych tuwińskich jurtach (opcja bez dopłaty), konieczność deklaracji chęci noclegu w jurcie w momencie zgłoszenia: jurty 7-osobowe, prysznice w oddzielnym budynku lub za dopłatą 300 EUR/2 os. nocleg w jurcie 2 osobowej z prysznicem i toaletą (ilość miejsc ograniczona). Wieczorem dla chętnych kolacja w tradycyjnej tuwińskiej restauracji (każdy z Uczestników opłaca swój rachunek).

Dzień 4 Podróż przez Tuwę Południową: Jezioro Czeder - Samagaltaj - Erzin - Kara-Chaja - Rezerwat Biosfery UNESCO Ubsu-Nuur - Törje-Chöl' - Dus Chöl'

Śniadanie. Wycieczka na południe Tuwy. Zobaczymy Jezioro Czeder, położone obok miasta Samagaltaj święte miejsca wyznawców szamanizmu (który na równi z buddyzmen cieczy się w Tuwie powszechnym szacunkiem) oraz klasztor lamajski w Erzin. Przejazd na teren pogranicza tuwińsko (rosyjsko) - mongolskiego do malowniczej skały Kara-Chaja ("Czarnej Skały") oraz na obszar Rezerwatu Biosfery UNESCO Ubsu-Nuur (mong. Uws-Nuur). Ubsu-Nuur to słone, bezodpływowe, mające ponad 3300 km kwadratowych powierzchni jezioro położone na granicy Mongolii i rosyjskiej Republiki Tuwy. Odwiedzimy stepowe oraz pustynne okolice jeziora Törje-Chöl', gdzie będzie możliwość kąpieli. Obszar ten stanowi przedłużenie znajdującej się w Mongolii Kotliny Wielkich Jezior. Podczas przejazdu do Kyzylu postój nad innym zbiornikiem wodnym: Dus Chöl', gdzie fakultatywnie można będzie skorzystać z kąpieli błotnych (ok. 20 EUR/os.). Powrót do Kyzylu, nocleg.

Dzień 5 Eskapada kulturalna po Kyzylu

Po śniadaniu eskapada kulturalna po Kyzylu - stolicy Republiki Tuwy. Zobaczymy tu malowniczo położony nad brzegiem Jeniseju pomnik "Środka Azji", który zgodnie z wyliczeniami geografów znajduje się w tym miejscu, centrum miasta z Teatrem Narodowym, budynkiem Parlamentu Republiki Tuwy i posiadające wspaniałe zbiory Muzeum Narodowe. Odwiedziny w Tseczenling - najważniejszej w mieście świątyni buddyzmu tybetańskiego. Osoby zainteresowane będą miały możliwość umówienia się na spotkanie z nauczycielem szamanizmu (fakultatywnie, więcej informacji na wyjeździe). Wieczorem fakultatywnie (ok 30 EUR/os.) koncert zespołu tradycyjnej muzyki tuwińskiej z pokazem m.in. śpiewu gardłowego (alikwotowego) chöömej (mong. chöömij). Tradycja śpiewu gardłowego narodziła się na terenie Tuwy ale w ciągu wieków rozpowszechniła się na szerokich obszarach Azji Środkowej, jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Kyzylu.

Dzień 6-7 Podróż do Jakucji

Po śniadaniu czas wolny na samodzielne spacery po Kyzylu, przejazd na lotnisko i wylot samolotem do Jakucka. W trakcie trwającej około doby przerwy tranzytowej zwiedzanie miasta transferowego oraz nocleg. Wylot do Jakucka.

Dzień 8 Jakuck - stolica Republiki Sacha (Jakucji)

Po przylocie do Jakucka przejazd do hotelu (możliwość zakwaterowania po rozpoczęciu doby hotelowej). Odpoczynek po podróży i spacer po mieście, które jest stolicą Republiki Sacha (Jakucji). Jakucja jest największą pod względem powierzchni jednostką podziału terytorialnego na świecie (spośród państw jedynie Indie, Australia, Brazylia, ChRL, USA i Kanada mają większą powierzchnię). Na obszarze ponad 3 milionów km kwadratowych (jest to ok. 70 procent powierzchni Unii Europejskiej) mieszka tu mniej niż milion osób. Odwiedzimy Królestwo Wiecznej Zmarźliny, w którym nawet w środku lata podziwiać można niezwykłe rzeźby z lodu. Wieczorem dla chętnych kolacja w tradycyjnej jakuckiej restauracji (każdy z Uczestników opłaca swój rachunek). Nocleg w Jakucku.

Dzień 9 Dalsze poznawanie Jakucka i początek rejsu na Lenskije stołby

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Jakucka. Dzieje miasta sięgają 1632 roku, gdy powstał tu pierwszy ostróg. Odwiedzimy posiadające ciekawą kolekcję Muzeum Ludów Północy. Spacer po centrum, odwiedziny na lokalnym Starym Mieście, gdzie zobaczymy zrekonstruowany po pożarze drewniany fort, zabytkowe domy oraz prawosławną cerkiew Przeobrażenia Pańskiego. Czas wolny na zakup pamiątek. Późnym popołudniem przejazd na przystań i początek rejsu po Lenie - 11 co do długości rzece świata. Nocleg na statku (kajuty 4-osobowe z miejscami leżącymi). Na statku jest restauracja serwująca posiłki.

Dzień 10 lenskije stołby - kontemplacja jednego z cudów natury

Śniadanie na statku. Po dopłynięciu wycieczka piesza na Lenskije stołby (park narodowy, lista UNESCO), które są formacją skalną wzdłuż brzegów rzeki Leny. Są one świadectwem toczących się procesów geologicznych w historii planety. Formacja składa się ze słupów skalnych, osiągających średnio wysokość około 100 metrów, najwyższe mają około 200 metrów. Powodem powstania formacji jest występujący w regionie klimat kontynentalny. W okolicy występują roczne amplitudy temperatury sięgające 100 stopni Celsjusza, od –60 °C w zimie do +40 °C latem. Skalny las powstał w kambrze. Fundamenty słupów oddzielone są od siebie głębokimi i stromymi wąwozami powstałymi w wyniku krystalizacji wody wpływającej w szczeliny pomiędzy filarami. Ważnym czynnikiem powstawania formacji były też procesy fluwialne. Na terenie parku znaleźć można skamieniałości wielu gatunków z okresu kambru, część z nich występuje wyłącznie tam. Spacer na Lenskije stołby, powrót na nocleg na statku (kajuty 4-osobowe z miejscami leżącymi).

Dzień 11 Zakończenie rejsu na Lenskije stołby, przejazd do Jakucka

Śniadanie na statku. Po powrocie do Jakucka czas wolny na spokojne indywidualne dalsze poznawanie miasta. Nocleg w Jakucku.

Dzień 12 Przelot do Chabarowska, podróż Koleją Transsyberyjską do Birobidżanu

Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot samolotem do Chabarowska (stolica regionu Kraj Chabarowski) a następnie transfer na dworzec kolejowy i około 2,5-godzinny przejazd Koleją Transsyberyjską (wybudowaną na przełomie XIX i XX wieku najdłuższą koleją świata, liczącą 9289 km) do Birobidżanu - stolicy Źydowskiego Obwodu Autonomicznego. Jest on jedyną na świecie (oprócz Izraela) żydowską jednostką administracyjną. Przejedziemy przez most na Amurze, który jest 10 najdłuższą rzeką świata. Nocleg w Birobidżanie.

Dzień 13 Birobidżan - stolica Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, przelot na Sachalin

Po śniadaniu eskapada kulturalna po Birobidżanie. Zobaczymy, iż nazwy instytucji i ulic zapisane są zawsze w języku jidysz (język używany przez Żydów mieszkających również na ziemiach Rzeczypospolitej) i rosyjskim. Odwiedziny w synagodze, gdzie jeden z mieszkańców lokalnej społeczności żydowskiej zapozna nas z niezwykłymi dziejami tego stworzonego przez Stalina "państwa żydowskiego". Odwiedziny w niewielkim lokalnym muzeum a następnie (fakultatywnie - tylko przy zainteresowaniu całej grupy - ok. 35 EUR/os.) udział w koncercie lokalnych pieśni żydowskich. Możliwość spróbowania żydowskich przysmaków w restauracji koszernej oraz zakupu oryginalnych pamiątek. Przejazd pociągiem do Chabarowska, transfer na lotnisko oraz wylot samolotem do Jużnosachalińska położonego na wyspie Sachalin na Oceanie Spokojnym. Po przylocie do Jużnosachalińska przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 14 Całodniowe poznawanie przyrody i kultury wyspy Sachalin

Śniadanie. Dzień przeznaczony na poznawanie Sachalinu, który jest największą wyspą Rosji (powierzchnia 70 000 km kwadratowych). Położony na północ od japońskiej wyspy Hokkaido Sachalin od wieków był miejscem rywalizacji między Japonią i Rosją. Wycieczka do Zatoki Cichej, która uważana jest za najpiękniejsze miejsce wyspy. Po powrocie do Jużnosachalińska spacer po mieście. Będziemy mieć okazję do odwiedzenia budynku lokalnego Muzeum Krajoznawczego, które znajduje się w budynku dawnej japońskiej administracji (południowy Sachalin do 1945 roku był częścią Japonii). Poznamy tu dzieje egzotycznych pierwotnych mieszkańców wyspy: ludy Ajnów i Niwchów, których izolowane języki stały się przedmiotem zainteresowania badaczy z całego świata (wielkie zasługi w badania nad Ajnami włożył zesłany na Sachalin Bronisław Piłsudski, brat Józefa). Krótka przejażdżka kolejką na położony blisko centrum miasta Gorny Vozduh - popularne miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy wyspy. Roztacza się stamtąd malownicza panorama miasta. Wieczorem możliwość spróbowania przysmaków lokalnej kuchni, która słynie przede wszystkim ze znakomitych owoców morza. Nocleg w Jużnosachalińsku.

Dzień 15 Przelot na Wyspy Kurylskie

Po śniadaniu przejazd na lotnisko, wylot samolotem do Kurilska położonego na Wyspach Kurylskich (wyspa Iturup). Wyspy Kurylskie (inaczej Kuryle) to wulkaniczny archipelag na Oceanie Spokojnym zlokalizowany między japońską wyspą Hokkaido i półwyspem Kamczatka, składający się z 56 wysp, pierwotnie zamieszkiwany przez Ajnów, dziś liczy kilkanaście tysięcy, głownie rosyjskich mieszkańców. Każda z wysp jest wulkanem lub jego częścią. Powierzchnia wysp jest górzysta a najwyższy szczyt wznosi się na 2339 m n.p.m. Wyspy Kurylskie są od zakończenia II wojny światowej przedmiotem sporu terytorialnego Rosji i Japonii (na drukowanych w Japonii mapach stanowią one zawsze część Japonii, natomiast de facto są terytorium Rosji). Na wyspach jest już podstawowa infrastruktura, która pozwala na ruch turystyczny. Po przylocie do Kurilska spacer po miasteczku, fakultatywnie możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg w Kurilsku.

Dzień 16 Całodniowa wycieczka po Iturup (archipelag Wysp Kurylskich)

Śniadanie. Wycieczka po wyspie Iturup. Jej nazwa wywodzi się z języka Ajnów i oznacza meduzę. Na wyspie znajduje się 20 wulkanów, z których 9 jest czynnych. Udamy się do najpiękniejszych widokowo miejsc. Odwiedzimy m.in. płaskowyż Yankito, gdzie można oglądać zastygły strumień lawy, która daje oglądającym wrażenie pobytu na innej planecie. Odwiedzimy Zatokę Kasatka, gdzie zobaczymy pozostałości japońskiej bazy wojskowej z czasów I wojny światowej i Diabelską Skałę. Przejazd do wulkanu Baransky - jest to jeden z aktywnych wulkanów wyspy. Wznosi się on na ponad 1000 m n.p.m. Możliwość spaceru wśród pół zastygłej lawy oraz kąpieli w gorącym źródle Kipyasczaya. Zobaczymy Białe Skały, które rozciągają się na 28 km wzdłuż brzegów morza i uważane są za największą atrakcję wyspy. Powrót na nocleg do hotelu w Kurilsku.

Dzień 17 Podróż z Wysp Kurylskich na Kamczatkę

Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Kurilsku a następnie przelot na Kamczatkę, która dzięki niezwykłym krajobrazom wulkanów jest jednym z najbardziej czarujących i enigmatycznych miejsc na świecie. Kamczatka to półwysep o powierzchni około 20 procent większej niż Polska, mający długość około 1200 km i szerokość około 450 km. Wulkany Kamczatki zostały wpisane na listę UNESCO. Po przylocie do Pietropawłowska Kamczackiego krótki spacer po mieście. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.

Dzień 18 Dolina Gejzerów

Po śniadaniu całodniowa wycieczka śmigłowcem do Doliny Gejzerów. Dokonamy oblotu czynnych wulkanów Karimski (przez większość czasu pozostaje bardzo aktywny i emituje dym) i Maly Semyachik (w kalderze wulkanu znajduje się jezioro z gorącą - podgrzewaną przez wulkan wodą). Przelot do słynnej i niezwykle trudno dostępnej (każdego roku przybywa tu zaledwie kilka tysięcy osób) Doliny Wulkanów. Krótka wycieczka piesza. Przejście do wulkanu Uzon (możliwość zobaczenia jego kaldery). Kąpiel w gorących źródłach, których temperatura wynosi 40-45 stopni C. Powrót śmigłowcem do Pietropawłowska Kamczackiego. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.

Dzień 19 Kamczatka

Śniadanie. Drugi dzień pobytu na Kamczatce. Dla chętnych piesza wycieczka z przewodnikiem lokalnym na Awaczyńską Sopkę. Ten wysoki na 2741 m n.p.m. aktywny stratowulkan posiada krater w kształcie podkowy. Wejście na wulkan zajmuje około 6 godzin, powrót około 4 godzin. Dla osób, które nie mają ochoty zdobywania wulkanu zaproponowany będzie alternatywny program - eskapada kulturalna po mieście i wizyty w muzeach Pietropawłowska Kamczackiego (Muzeum Wulkanów i Muzeum Krajoznawcze). Ostatnia szansa na zakup pamiątek z Kamczatki. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.

Dzień 20-21 Powrót z Kamczatki do Polski

Śniadanie. Przejazd na lotnisko, wylot samolotem do Polski. W zależności od rozkladu lotów przylot do Warszawy 20 lub 21 dni programu.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze: Warszawa-Abakan, Kyzyl-Jakuck, Jakuck-Chabarowsk, Chabarowsk-Jużnosachalińsk, Jużnosachalińsk-Kurylsk-Jużnosachalińsk, Jużnosachalińsk-Pietropawłowsk Kamczacki, Pietropawłowsk Kamczacki-Warszawa
  • Zakwaterowanie: 15 noclegów w hotelach klasy turystycznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami), 2 noclegi na statku (kajuty 4-osobowe z miejscami leżącymi)
  • Wyżywienie: 15 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wizy rosyjskiej (ok. 450 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (transport naziemny i wodny zgodnie z programem oraz przelot śmigłowcem do Doliny Gejzerów, bilety wstępu i pozwolenia): 950 EUR
  • Wyżywienia poza wymienionym: ok. 15-20 EUR/dzień

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4500 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1650 EUR płatne na konto PLN wg kursu sprzedaży mBank.

Ze względu na konieczność wyrobienia wizy rosyjskiej zgłoszenia na wyprawę przyjmowane są najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Syberyjski kalejdoskop z Kamczatką pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.